Arahan penggunaan:

Harga di farmasi dalam talian:

Paracetamol adalah analgesik dan antipiretik dari kumpulan NSAID (ubat anti-radang bukan steroid), analgesik bukan narkotik. Pertubuhan Kesihatan Sedunia termasuk dalam senarai ubat yang paling penting.

kesan farmakologi

Bahan aktif ubat adalah parasetamol, turunan fenasetin. Mekanisme tindakan Paracetamol didasarkan pada penghambatan sintesis prostaglandin - sebatian kimia yang terbentuk semasa keradangan, dan bertanggung jawab atas tanda-tandanya dalam bentuk kenaikan suhu dan penampilan kesakitan. Paracetamol mempunyai kesan analgesik dengan bertindak pada neuron sistem saraf pusat. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah, tidak merengsakan selaput lendir saluran gastrousus.

Ketika memasuki badan, ubat itu diserap ke dalam darah, dan dari sana ia menyebar ke seluruh tisu badan. Kemusnahan berlaku di hati, dengan pembentukan produk metabolik perantaraan - metabolit, beberapa di antaranya (paraaminophenol) beracun. Fakta ini membatasi penggunaan Paracetamol dalam penyakit hati dan darah. Pada masa akan datang, metabolit melewati saringan buah pinggang dan dikeluarkan dalam air kencing, dan oleh itu, dengan gangguan fungsi ginjal, penggunaan Paracetamol juga tidak diingini.

Dengan pemberian oral, parasetamol mencapai kepekatan maksimum dalam darah 20-30 minit selepas pemberian, setelah satu setengah jam, puncak ubat.

Borang Pelepasan

Paracetamol boleh didapati dalam bentuk berikut:

  • Tablet untuk pentadbiran lisan, dengan kandungan bahan aktif 200 dan 500 mg;
  • Tablet bersalut untuk penggunaan oral (kapsul), 500 mg paracetamol setiap satu;
  • Tablet effervescent untuk penyediaan larutan, 500 mg bahan aktif dalam satu tablet;
  • Penyelesaian untuk infusi, 15 mg dalam 1 ml larutan, ampul 5 ml;
  • Sirap untuk kanak-kanak, 200 mg parasetamol dalam 5 ml larutan;
  • Suspensi untuk kanak-kanak, 120 mg dalam 5 ml larutan;
  • Suppositori rektal dengan dos bahan aktif dari 50 mg (untuk kanak-kanak) hingga 1000 mg.

Paracetamol adalah salah satu ubat yang paling terkenal dan banyak digunakan di dunia, bahan aktif yang sama dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal yang berlainan dengan pelbagai jenama: Abesanil, AkamolTeva, Actazol, Alvedon, Acetophen, Algotoropil, Aminodol, Aminofen, Amphenol, Apagan, Apamide, Apanol, Acelifen, Acemol, Acetalgin, Acetaminophen, Acetaminophenol, Biocetamol, Bindard, Valadol, Valorin, Valgezik, Vinadol, Volpan, Dapireks, Datril, Dafalgan, Dexamol, Deminofen, Dolimin, Diminol, Diminol, Diminol Metamol, Minoset, Mialgin, Napamol, Naprinol, Nasprin, Nizacetol, Nepa, Opradol, Panadol, Panadol solubl, Panadol junior, Paramol, Pacimol, Piremol, Pyrinazin, Rolocin, Tylenol, Tempramol, Tilenol, Tilemol, Tilemol, Tilemil, Tilem Febrinil, Febrinol, Febricet, Fendon, Hemtsetafen, Celifen, Cetadol, Cetanyl, Efferalgan, Efferoglan, Erocetamol.

Petunjuk parasetamol

Petunjuk untuk Paracetamol adalah suhu badan, meningkat ke nilai subfebril dan demam (37 - 39 ° C) untuk pelbagai penyakit asal berjangkit dan radang. Dalam amalan pediatrik, petunjuk untuk Paracetamol adalah sakit gusi dan demam yang disebabkan oleh gigi.

Menurut petunjuk, Paracetamol berkesan sebagai kaedah untuk menghilangkan rasa sakit dari pelbagai asal: sakit kepala, mialgia, arthralgia, algodismenorrhea, radiculitis, sciatica, neuralgia, sakit gigi dan kesakitan yang tidak diketahui etiologi yang tidak diketahui.

Perhatian! Semasa menggunakan ubat ini untuk melegakan kesakitan akut, ia dapat mengurangkan gejala dengan ketara, dan oleh itu gambaran klinikal penyakit akan berubah dan diagnosis mungkin sukar.

Arahan penggunaan Paracetamol

Dos tunggal Paracetamol mengikut arahan adalah dari 500 hingga 1000 mg untuk orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, dos harian untuk kumpulan ini tidak boleh melebihi 4 g (4000 mg) ubat.

Dos ubat untuk kanak-kanak dikira secara individu, bergantung pada berat anak, berdasarkan purata 125-250 mg bahan aktif pada satu masa, tanpa mengira bentuk dosnya. Tidak kira bentuk ubat, dos harian mesti dibahagikan kepada 3-4 dos, dengan selang waktu antara mereka sekurang-kurangnya 4 jam.

Sesuai dengan arahan, Paracetamol tidak boleh digunakan selama lebih dari 3 hari tanpa pengawasan perubatan. Sekiranya selama ini gejala penyakit tidak dapat ditarik balik, perlu berjumpa doktor mengenai kemungkinan penggunaan ubat dan dosnya lebih lanjut.

Kesan sampingan

Mengikuti arahan, Paracetamol adalah salah satu ubat paling selamat, kesan sampingannya sangat jarang berlaku. Walau bagaimanapun, mereka dijelaskan dalam literatur perubatan, dan biasanya dikaitkan dengan peningkatan kepekaan individu atau dengan adanya komorbiditi tersembunyi..

Kesan sampingan yang berkaitan dengan pengambilan Paracetamol termasuk:

  • Dari sistem pencernaan - perkembangan disfungsi hati, penampilan tanda-tanda dispepsia;
  • Pada bahagian darah - anemia, methemoglobinemia, kemerosotan gambaran darah (trombositopenia, agranulositosis, leukopenia, dll.);
  • Dari sistem kardiovaskular - perubahan konduksi jantung (sekatan intrakardiak);
  • Pada bahagian sistem kekebalan tubuh - reaksi alergi dengan intensiti yang berbeza-beza, sering kali berlengah, jarang berlaku (kejutan anafilaksis);
  • Dari organ kencing - perkembangan nefritis interstitial, poliuria dan gangguan fungsi ginjal lain.

Sejumlah pakar mendakwa bahawa terdapat bukti perkembangan asma bronkial pada sebilangan besar kanak-kanak yang mengambil Paracetamol (41%). Walaupun pandangan ini kontroversial dalam komuniti saintifik, tanpa bukti serius untuk ini, Paracetamol tidak boleh digunakan dalam latihan anak-anak, terutama jika tidak boleh disalahgunakan.

Ubat ini diresepkan dengan berhati-hati bersama dengan ubat lain, dan hanya di bawah pengawasan doktor, kerana kesan toksik dari interaksi mereka dapat diperhatikan. Penggunaan gabungan parasetamol dan alkohol adalah dilarang.

Semasa mengandung

Dipercayai bahawa Paracetamol semasa kehamilan dapat diresepkan apabila risiko yang berkaitan dengan penggunaannya dibenarkan oleh keberkesanannya yang tinggi dan sangat memerlukannya. Perlu diingat bahawa sejumlah kajian mengesahkan kesan toksik pada janin ketika menggunakan Paracetamol semasa kehamilan. Oleh itu, kes-kes perkembangan cryptorchidism pada kanak-kanak lelaki yang ibunya menggunakannya ketika mereka hamil dikaitkan dengan ubat ini.

Oleh itu, pelantikan mengikut petunjuk Paracetamol semasa kehamilan harus dilakukan secara eksklusif dengan penyertaan doktor.

Kontraindikasi

Paracetamol dikontraindikasikan dalam situasi berikut:

  • Sejarah kepekaan individu kepadanya atau NSAID lain;
  • Fungsi hati terjejas;
  • Patologi buah pinggang;
  • Penyakit yang berkaitan dengan kemerosotan gambar darah;
  • Kehamilan;
  • Menyusu.

Keadaan simpanan

Simpan di tempat yang gelap dan kering pada suhu tidak melebihi 25 ° C selama 2 tahun. Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.!

Paracetamol: arahan, komposisi, petunjuk, tindakan, ulasan dan harga

Arahan penggunaan

Paracetamol digunakan dalam perubatan sebagai ubat anestetik dan antipiretik. Ia mempunyai kesan anti-radang yang lemah. Digunakan untuk demam, sakit kepala, ketidakselesaan pada sendi. Membantu dengan jenis kesakitan yang lain. Ia digunakan bersama dengan ubat lain untuk meringankan keadaan pesakit yang menderita jangkitan virus pernafasan akut. Ditetapkan oleh doktor.

Ini adalah ubat untuk kesakitan ringan hingga sederhana. Tidak seperti ubat anti-radang bukan steroid, ia tidak menghilangkan tindak balas keradangan pada tisu. Komplikasi serius boleh timbul jika digunakan dengan tidak betul.

Komposisi ubat

Bahan aktif mempunyai nama yang sama (paracetamol). Kandungan bahan ini dan komposisi sebatian kimia tambahan bergantung pada bentuk dos. Dos yang dibenarkan bergantung pada usia pesakit dan keadaan badan.

Dijual dalam bentuk tablet, dalam bentuk suspensi, supositoria, larutan dan sirap.

Pil Paracetamol

Lima ratus miligram bahan aktif biasanya terdapat. Eksipien standard termasuk gula susu, natrium karboksimetil selulosa, K25 polyvinylpyrrolidone, dan garam magnesium asid stearik.

Lilin Paracetamol

Dalam supositoria konvensional, terdapat seratus miligram bahan. Bentuk dos pepejal sahaja untuk pentadbiran rektum.

Sirap Paracetamol

Lima mililiter atau satu sudu teh cecair mengandungi seratus dua puluh lima miligram bahan tersebut. Komponen tambahan seperti gula susu atau glukosa mungkin ada. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi alat tertentu.

Bentuk dos ini sangat sesuai digunakan pada masa kanak-kanak.

Penggantungan Paracetamol

Dalam lima mililiter atau satu sudu teh cecair, terdapat seratus dua puluh miligram sebatian kimia. Eksipien bergantung pada bentuk pelepasan. Untuk pentadbiran lisan.

Penyelesaian Paracetamol

Dua puluh empat miligram komponen terdapat dalam satu mililiter cecair. Terdapat pelbagai komponen tambahan, termasuk perisa, sorbitol, dan air. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi sebelum digunakan. Untuk pentadbiran lisan.

Kesan terapeutik

Sebatian kimia mempunyai beberapa kesan perubatan yang berkaitan dengan penekanan pengeluaran mediator tindak balas keradangan di bahagian tubuh yang berlainan. Bahan ini sangat aktif di kawasan organ-organ sistem saraf pusat. Kesan utama dikaitkan dengan melegakan kesakitan yang disebabkan oleh pengeluaran prostaglandin. Kesan pada hipotalamus membantu menormalkan suhu badan..

Ia mempunyai sedikit kesan anti-radang..

Ciri farmakokinetik

Apabila diambil secara oral, bahan aktif mengatasi penghalang usus dan memasuki aliran darah. Tahap tertinggi bahan berkembang dalam masa satu jam selepas pengingesan. Kemudian kepekatan sebatian kimia dalam darah secara beransur-ansur berkurang. Ia memasuki pelbagai cecair biologi, tetapi tidak terkumpul dalam cecair dan lemak serebrospinal. Mengikat protein darah tidak dapat diabaikan (kurang dari sepuluh peratus), dan mengambil dos berlebihan sedikit meningkatkan petunjuk ini. Metabolit secara praktikal tidak bergabung dengan protein plasma. Transformasi bahan berlaku di tisu hati.

Sebilangan kecil metabolit dihasilkan di hati, yang mempunyai kesan buruk pada hati dan tisu ginjal. Mengambil dos standard membawa kepada peneutralan sepenuhnya bahan ini. Pengumpulan komponen ini sekiranya mengambil dos berlebihan adalah mungkin. Ciri penukaran ubat bergantung pada usia pesakit. Separuh hayat penghapusan mencapai tiga jam. Dengan gangguan fungsi hati, penghapusan komponen menjadi perlahan. Dibuang dari badan dengan air kencing.

Petunjuk untuk Paracetamol

  • Sakit otot, sendi, atau ligamen.
  • Sindrom nyeri Odontogenik.
  • Demam dan malaise kerana jangkitan.
  • Kesakitan terhadap latar belakang neuralgia.
  • Sensasi yang tidak menyenangkan pada latar belakang haid.
  • Sakit selepas kecederaan atau pembedahan.
  • Sakit dengan kerosakan tisu terbakar.

Membantu kesakitan ringan hingga sederhana. Doktor akan menjelaskan cara terbaik dan lebih selamat menggunakan ubat untuk gejala tertentu. Kanak-kanak harus diberi bentuk dos khas dengan dos yang rendah..

Kontraindikasi

  • Ketagihan alkohol kronik.
  • Tidak bertoleransi terhadap bahan atau kepekaan imun terhadap komponen.
  • Fungsi hati atau buah pinggang yang teruk.

Gunakan dengan berhati-hati dan di bawah pengawasan ketat doktor: sebarang patologi hati atau ginjal, reaksi alergi, kanak-kanak, gangguan darah, sebarang penyakit somatik yang teruk.

Kesan sampingan

  • Organ pencernaan: ketidakselesaan di perut, muntah, kehilangan selera makan, dispepsia, kerosakan hati dan gangguan fungsi organ (apabila menggunakan dos yang besar atau dengan terapi yang berpanjangan.)
  • Organ hematopoietik: penurunan platelet, penurunan sel darah putih, penurunan granulosit dan monosit, penurunan neutrofil, pancytopenia.
  • Lain-lain: ruam kulit, sakit pada kulit, alahan (termasuk bentuk teruk), kerosakan buah pinggang.
Sebaiknya berjumpa doktor

Dalam kebanyakan kes, ubat ini boleh diterima dengan baik. Sekiranya terdapat tanda-tanda tisu hati atau buah pinggang yang merosot, anda perlu berhenti mengambil ubat dan berjumpa pakar. Sekiranya anda mengalami alahan, hentikan terapi dengan segera dan berjumpa doktor.

Arahan untuk Paracetamol

Kaedah pemberian ubat bergantung pada usia dan keadaan pesakit. Doktor memilih dos individu setelah memeriksa pesakit dan menilai risikonya. Terdapat juga ciri penggunaan setiap bentuk dos, jadi anda perlu membaca arahan lengkap. Bagi orang dewasa, dos standard ialah lima ratus miligram. Ia boleh digunakan hingga empat kali sehari. Tidak lebih daripada satu gram pada satu masa dan empat gram sehari.

Kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun mengambil dua ratus lima puluh hingga lima ratus miligram pada satu masa. Kanak-kanak dari satu tahun hingga lima tahun harus mengambil seratus dua puluh hingga dua ratus lima puluh miligram pada satu masa. Seorang kanak-kanak dari tiga hingga dua belas bulan untuk mengambil dari enam puluh hingga seratus dua puluh miligram. Untuk kanak-kanak di bawah tiga bulan, dos sepuluh miligram sekilogram dikira. Lilin untuk kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun harus diambil dalam dos hingga lima ratus miligram pada satu masa.

Tidak lebih daripada empat kali sehari dengan selang empat jam. Tidak melebihi tiga hari. Rawatan kanak-kanak adalah wajib di bawah pengawasan pakar pediatrik. Sekiranya gejala, seperti sakit dan demam, tidak hilang, pastikan anda mendapatkan bantuan perubatan.

Maklumat tambahan

  • Arahan lengkap memberikan senarai interaksi ubat yang penting. Perkembangan komplikasi teruk mungkin jika ubat itu digunakan bersama dengan ubat-ubatan individu. Penggunaan ubat lain semasa rawatan dengan parasetamol harus dibincangkan dengan doktor anda.
  • Pentadbiran peningkatan dos yang tidak disengajakan sering kali dirumitkan oleh kerosakan pada tisu hati, gangguan fungsi ginjal dan akibat negatif yang lain. Dapatkan rawatan perubatan segera.
  • Penting untuk melakukan diagnostik makmal semasa rawatan untuk memantau keadaan hati, ginjal dan organ pembentuk darah. Apabila tanda-tanda alergi muncul, rawatan dihentikan..
  • Pemantauan terapi perlu dilakukan sekiranya faktor berikut dikesan: peningkatan bilirubin jinak, penyakit ginjal atau hati, orang tua atau kanak-kanak.
  • Kesan pada janin yang sedang berkembang belum dipelajari sepenuhnya, oleh itu, penggunaan semasa melahirkan anak atau menyusui hanya dibenarkan di bawah pengawasan doktor, dengan mengambil kira risiko.

Maklumat terperinci, termasuk senarai lengkap interaksi ubat, terdapat dalam petunjuk lengkap yang tertera pada bungkusan. Anda perlu membaca arahan dan berjumpa doktor.

Analog kaedah

Terdapat ubat-ubatan yang mengandungi bahan aktif yang sama. Ini adalah Panadol, Apap dan Efferalgan. Adalah perlu untuk menjelaskan komposisi sebelum digunakan.

Ulasan dan harga

Walaupun terdapat risiko kerosakan hati ketika mengambil dos yang besar, ubat ini masih dianggap sebagai ubat paling selamat untuk digunakan pada orang dewasa dan kanak-kanak. Menurut beberapa pakar, alat ini jauh lebih selamat daripada ubat anti-radang bukan steroid, namun, penting untuk mengawal dos yang digunakan. Doktor dengan rela hati menetapkan ubat ini untuk demam. Dalam keradangan yang teruk, lebih baik menggunakan NSAID di bawah pengawasan doktor..

Anda boleh membeli dua puluh tablet untuk 7-20 rubel.

Video

Ini adalah ubat yang popular dan terkenal untuk demam dan sakit. Adalah perlu untuk mengawal rawatan dan hanya mengambil dos yang boleh diterima.

Tablet parasetamol untuk kanak-kanak: arahan penggunaan dan dos untuk usia yang berbeza

Terdapat sangat sedikit orang yang tidak pernah menghidap selesema dan ARI. Selalunya bahagian terbesar penduduk sakit pada musim luruh dan musim sejuk, ketika jalan hujan dan sejuk.

Semua orang biasa dengan sakit tekak, sakit kepala, batuk, hidung berair, demam. Saya tidak mahu sama ada bekerja atau berehat. Sukar tidur, kerana hidung tersumbat dan suhu badan tinggi menyeksa anda. Dalam keadaan seperti itu, tablet parasetamol untuk orang dewasa disimpan. Arahan penggunaan, apa yang membantu, komposisi, dos - kita semua membincangkan perkara ini dalam artikel.

Penerangan dan tindakan

Paracetamol bukanlah perkara baru dalam bidang farmaseutikal. Ia telah digunakan untuk rawatan sejak tahun 1893. Ini adalah salah satu ubat anti-radang bukan steroid yang paling selamat..

Ubat ini hampir tidak berpengaruh pada siklooksigenase, atau COX, yang dihasilkan dalam organ dan tisu periferal. Oleh itu, ia mempunyai kesan sampingan yang lebih sedikit daripada NSAID lain..

Ubat ini tidak merengsakan mukosa gastrik, tidak menyebabkan pelanggaran metabolisme air-mineral.

Pada masa yang sama, ubat itu mempengaruhi COX, yang dihasilkan oleh otak, yang menentukan sifat antipiretik dan analgesik. Keupayaan untuk mempengaruhi proses keradangan ubat hampir tidak ada.

Paracetamol diserap dengan baik dari saluran gastrointestinal, oleh itu, bentuk dos tablet bersama dengan suppositori rektum sangat disukai.

Ubat ini bertindak dengan cepat, dan setelah 30 minit setelah pengambilan, kepekatan tertinggi diperhatikan. Tindakan berlangsung sehingga 4 jam.

Kekurangan kesan semasa menggunakan Paracetamol adalah alasan untuk mendapatkan rawatan perubatan segera.

Sekiranya anda ingin mengetahui cara merawat sakit tekak herpetic pada kanak-kanak, kami mengesyorkan membaca penerbitan kami.

Artikel berikut akan membincangkan mengenai gejala dan rawatan pielonefritis akut pada kanak-kanak..

Punca dan kaedah merawat enuresis pada kanak-kanak dibincangkan secara terperinci dalam bahan ini. Ketahui lebih lanjut!

Paracetamol Extratab - arahan penggunaan

Tablet Paracetamol Extratab juga mengandungi asid askorbik dalam kepekatan 150 mg. Kehadiran vitamin C meningkatkan keberkesanan ubat untuk selesema. Syarat penggunaan:

  • minum 1 jam selepas makan;
  • jangan mengambil dengan alkohol dan ubat hepatotoksik;
  • jangan ambil dengan ubat anti-radang bukan steroid.

Kontraindikasi pada ulser gastrik, intoleransi terhadap ramuan, sirosis akut dan hepatitis.

Petunjuk

Ubat ini digunakan sekiranya:

  • suhu meningkat hingga 38 ° C dan ke atas (umur hingga 5 tahun), hingga 38.5 ° C (usia selepas 5 tahun) dan berlangsung sekurang-kurangnya 4 jam;
  • aduan sakit gigi, sakit kepala, sakit otot.

Paracetamol berkesan dalam jangkitan virus (ARVI).

Juga digunakan untuk cacar air, campak, selesema, rubela, gigi, selepas kecederaan dan luka bakar.

Ia tidak membantu jangkitan bakteria, komplikasi SARS, kesannya tidak lama atau tidak ada.

Suppositori Paracetamol - arahan penggunaan

Suppositori berasaskan parasetamol digunakan dalam pediatrik. Dos supositoria parasetamol untuk kanak-kanak, dengan mengambil kira perbezaan umur.

UmurBeratDos tunggal (mg)
3-12 bulan6-8 kg60-125
1-5 tahun8-16 kg125-250
Berumur 5-12 tahun16-32 kg250-500
berumur lebih dari 12 tahunLebih daripada 60 kg500-1000

Masukkan suppositori tidak lebih dari 4 kali sehari dengan selang 4-6 jam.


Anda perlu menggunakan lilin dalam keadaan seperti itu:

  • suhu dari 38 darjah;
  • sakit gigi;
  • sakit kepala.

Lilin harus disimpan di tempat yang sejuk, sebelum digunakan, panaskan setiap bungkusan di tangan anda. Kaedah penggunaan - buka bungkusan plastik dan masukkan ke dalam dubur.

Penting! Sekiranya suhu badan kanak-kanak melebihi 39.5 darjah, adalah berbahaya untuk menggunakan lilin! Pada tahap ini, pembuluh darah adalah spasmodik akibat sentralisasi peredaran darah yang cepat. Oleh itu, komponen aktif produk tidak diserap!

Kontraindikasi

Senarai kontraindikasi sedikit berbanding dengan ubat lain. Ini termasuk:

  • intoleransi individu;
  • umur sehingga 2 tahun;
  • penyakit saluran pencernaan dengan pembentukan ulser dan hakisan, pendarahan perut, keradangan, pendarahan aktif;
  • patologi progresif buah pinggang, hati, bentuk kekurangan organ yang teruk;
  • intoleransi terhadap asid acetylsalicylic atau NSAID lain;
  • hiperkalemia (kalium tinggi dalam darah).

Peraturan untuk menulis resipi dalam bahasa Latin

Menurut tradisi, resipi Eropah dalam bahasa Latin terdiri daripada tiga bahagian:

  1. Resepnya dimulai dengan singkatan Rp dan bermaksud "resipi." Dalam bahasa Latin, ini bermaksud "ambil." Selanjutnya, nama ubat dan jumlah unit bahan aktif yang ditulis secara eksklusif dalam kes akutatif Latin ditulis, kecuali nama bahan-bahan di mana genitive digunakan. Nama ubat komersial biasanya disebut.
  2. Pada baris kedua, dosis dongeng disingkat, yang diterjemahkan sebagai "berikan dos ini dalam kuantiti." Selepas tanda No., ditunjukkan berapa banyak yang perlu dikeluarkan.
  3. Pada baris ketiga ditulis S (Signa), yang diterjemahkan dari bahasa Latin sebagai "menunjuk". Tandatangan adalah bahagian penting dalam resipi. Dia diarahkan kepada pesakit dan menerangkan cara menggunakan ubat tersebut. Tidak seperti bahagian sebelumnya, tandatangan ditulis dalam bahasa kebangsaan.

Menarik! Singkatan Latin dan tulisan tangan yang buruk oleh doktor boleh menjadi punca kesilapan perubatan. Menurut laporan oleh Institut Perubatan Akademi Sains Nasional Amerika Syarikat, tulisan tangan yang tidak dapat dibaca, walaupun secara tidak langsung, menyebabkan kematian 7,000 orang.

Berapa dan bagaimana memberi

Kursus rawatan maksimum adalah:

  • sehingga 6 tahun - 3 hari;
  • selepas 6 tahun - 5 hari.

Berapakah dos parasetamol dalam tablet yang diperlukan untuk kanak-kanak, bagaimana mengambil ubat tersebut?

Semasa menetapkan dos, mereka dipandu bukan berdasarkan usia, tetapi mengikut berat bayi. 10-15 mg bahan aktif ditetapkan setiap 1 kg.

Dosis tunggal Paracetamol dalam tablet untuk kanak-kanak seberat 10 kg ialah 100-150 mg (0.1-0.15 g), atau 1/2/3/4 tablet dengan dos 200 mg (0.2 g).

Penerimaan berulang hendaklah tidak lebih awal daripada 4-5 jam. 4-5 jamuan dibenarkan pada waktu siang.

Dos harian yang selamat adalah sehingga 60 mg / kg badan. Ini bermaksud bahawa kanak-kanak dengan berat 10 kg sehari tidak boleh diberikan lebih daripada 3 tablet 200 mg.

Bagi remaja berusia lebih dari 12 tahun yang beratnya melebihi 40 kg, dos tunggal maksimum adalah 1 g (5 tablet 0.2 g), setiap hari - 4 g (20 tablet 0.2 g).

Tablet paracetamol - arahan penggunaan

Dalam tablet, bahan utama adalah parasetamol (500 mg). Selain itu, ubat tersebut mengandungi komponen seperti:

  • asid stearat (3.3 mg);
  • pati jagung dan kentang (25.8 mg);
  • gelatin (1.4 mg);
  • sebatian natrium organik (24 mg).

Pengilang menawarkan tablet dengan kepekatan bahan aktif 200 dan 500 mg. Pilihan pertama digunakan untuk menormalkan suhu pada kanak-kanak, dan ubat yang lebih pekat adalah untuk orang dewasa.

Tablet parasetamol untuk orang dewasa

Arahan penggunaan akan membenarkan penggunaan tablet parasetamol jika, ketika mengukur suhu, bacaan termometer lebih tinggi daripada 38-38.5 darjah. Kemasukan tertakluk pada peraturan berikut:

  • dos tunggal - 500-1000 mg (maksimum dua tablet);
  • minum ubat dengan banyak air;
  • makan selepas makan, selepas setengah jam;
  • kursus - maksimum 5 hari;
  • tidak lebih daripada 4 penerimaan dibenarkan setiap hari pada selang waktu 4-6 jam.

Nota! Bagi pesakit yang didiagnosis dengan sirosis hati dengan pelanggaran fungsi organ, dosnya harus dipilih oleh doktor. Di samping itu, dengan disfungsi organ ini, jangka hayat paracetamol 2 kali lebih lama, kerana beban toksik meningkat.

Tablet paracetamol untuk kanak-kanak - arahan penggunaan

Tablet 200 mg digunakan untuk kanak-kanak sekiranya terdapat petunjuk:

  • hipertermia;
  • sakit kepala;
  • sakit otot dan sendi;
  • sakit gigi;
  • gejala SARS.

Menurut arahan penggunaan, dos tablet Paracetamol untuk kanak-kanak dikira mengikut formula secara individu. Faktor seperti kategori umur, berat badan (10 mg / kg) dan keadaan kesihatan diambil kira:

  • bayi sehingga 1 tahun - dari 50 hingga 100 mg;
  • hingga tiga tahun - 100 hingga 150 mg;
  • sehingga 6 tahun - dari 150 hingga 200 mg;
  • dari 6 hingga 12 tahun - 200-400 mg.

Ubat itu dibasuh dengan air, diminum selepas makan. Untuk bayi dan kanak-kanak usia prasekolah, menggosokkan tablet ke dalam serbuk dan menyediakan sebilangan kecil larutan berair dengan gula boleh diterima.

Tablet parasetamol pada suhu

Dengan kenaikan suhu badan, parasetamol harus diambil mengikut arahan penggunaan:

  1. Minum pil hanya pada 38 darjah dan ke atas pada kanak-kanak dan dari 38.5 pada orang dewasa.
  2. Masa untuk digunakan semula - sekurang-kurangnya 4-6 jam.
  3. Bagi penghidap penyakit hati, rehat sekurang-kurangnya 8 jam.
  4. Jangan gabungkan ubat dengan alkohol.
  5. Dilarang sama sekali menggunakan produk ini bersama dengan ubat lain berdasarkan parasetamol.

Selepas mengambil tablet, hipotermia harus dielakkan. Dos berlebihan tidak boleh diterima.

  • pening dan muntah;
  • sakit perut;
  • pucat;
  • hilang selera makan;
  • kolik buah pinggang;
  • Pening
  • kehilangan kesedaran.

Sekiranya berlaku gejala overdosis, diperlukan detoksifikasi badan di persekitaran hospital. Dengan sedikit kelebihan norma, anda dapat menghilangkan akibatnya dengan mengambil karbon aktif.

Sekiranya parasetamol tidak berfungsi, maka perlu memanggil doktor dari bilik kecemasan untuk suntikan ubat kompleks.

Kaedah penggunaan, arahan khas

Alat diberikan di dalam. Selepas makan, 1-2 jam akan berlalu, jika tidak, penyerapan akan menjadi perlahan. Banyakkan minum air bersih. Sekiranya anak kecil, maka tablet dihancurkan menjadi serbuk.

Paracetamol adalah ambulans yang tidak sembuh, tetapi hanya menghilangkan manifestasi penyakit ini. Sekiranya penyebab penyakit tidak dihapuskan, maka suhu dan kesakitan akan kembali.

Apakah rawatan yang berkesan dan selamat untuk resdung pada kanak-kanak? Cari jawapan dalam artikel kami..

Gimnastik untuk mata dengan rabun pada kanak-kanak ditunjukkan dalam penerbitan ini..

Semua butiran mengenai mononukleosis kronik pada kanak-kanak dan kaedah rawatan dan pencegahan dibaca di sini.

Analog

Ubat dibahagikan kepada sinonim dan analog. Struktur sinonim merangkumi satu atau beberapa bahan kimia aktif yang serupa yang mempunyai kesan terapeutik pada manusia. Analog adalah ubat yang mengandungi bahan aktif yang berbeza, tetapi diresepkan untuk rawatan penyakit yang sama..

Berikut adalah beberapa analog Paracetamol mengikut bahan aktif:

  • Panadol. Pada pandangan pertama, ubat yang sama. Bahan aktifnya adalah parasetamol, tetapi soda (natrium bikarbonat) termasuk dalam komposisi. Oleh itu, Paracetamol lebih baik diserap ke dalam esofagus, dan, dengan itu, bertindak lebih cepat. Panadol dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal Eropah, yang secara langsung mempengaruhi harganya. Harga purata setiap pek 12 tablet ialah 44 rubel.
  • Efferalgan. Bahan aktif adalah parasetamol yang sama. Ubat ini diresepkan untuk penyakit yang disertai dengan sakit dan demam. Dengan sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, neuralgia, radiculitis, dengan sakit sendi. Menggunakan Efferalgan lebih menyenangkan. Harga purata ialah 146 rubel.
  • Akamol-Teva. Antipiretik analgesik. Merendahkan demam. Ia mempunyai kesan antipiretik, tetapi dalam memerangi proses anti-radang, ia tidak memberikan hasil. Menurut keterangan, ubat itu sedikit lebih rendah daripada Paracetamol. Harga purata adalah kira-kira 83 rubel.

Berlebihan

Mengambil ubat dalam dos tunggal melebihi 150 mg / kg berat badan kanak-kanak menyebabkan kerosakan hati yang teruk, dalam beberapa kes,.

Tahap keracunan:

PentasManifestasiTempoh
PertamaPetunjuk makmal adalah normal, loya muncul, kanak-kanak itu muntahPada hari pertama
KeduaIndikator makmal berubah, tahap enzim hati AsAT dan AlAT dalam darah melebihi 1000 unit / lDalam sehari atau lebih
KetigaIa dicirikan oleh aktiviti enzim hati yang tinggi, kadar bilirubin yang tinggi, pelanggaran keseimbangan asid-basa darah, penurunan glukosa72–96 jam

Perkembangan kegagalan hati ditunjukkan oleh:

  • gangguan neuropsikik (cenderung tidur, pening, gangguan pertuturan, halusinasi);
  • sakit di bahagian kanan di bawah tulang rusuk;
  • bengkak, perut membesar;
  • penyakit kuning;
  • berdarah
  • gangguan irama jantung;
  • kekurangan fungsi organ lain.

Kematian overdosis berlaku pada hari 3-5.

Sekiranya berlaku overdosis, perut dicuci, karbon aktif diberikan kepada pesakit, ambulans dipanggil. Penawar Paracetamol - Acetylcysteine.

Dengan kegagalan hati, kemasukan ke hospital dilakukan, rawatan adalah tanpa gejala. Dalam kes yang teruk, pemindahan hati mungkin diperlukan..

Kanak-kanak mengalami keracunan lebih mudah daripada orang dewasa, terutama di bawah usia 6 tahun, kerana ciri-ciri metabolisme. Dalam kes ringan, rawatan dijalankan di rumah..

Arahan penggunaan Paracetamol untuk selsema

Paracetamol menjadikan gejala selesema menjadi kurang ketara. Dos dikira secara individu berdasarkan berat badan dan kehadiran penyakit bersamaan. Untuk setiap kilogram berat badan seseorang, tidak lebih daripada 10 mg. Dengan kegagalan hati, dos harus dikurangkan sebanyak 2 kali, dan selang antara dos harus ditingkatkan. Arahan penggunaan:

  • minum tablet pada suhu melebihi 38 darjah;
  • tidak lebih daripada 4 kali sehari;
  • selang antara dos - dari 4 jam;
  • tempoh penggunaan maksimum - 5 hari.

Sekiranya anda perlu mengambil parasetamol lebih lama, adalah penting untuk berjumpa dengan doktor anda untuk menilai nisbah kemungkinan faedah dan risiko.

Bagaimana overdosis boleh berlaku

Dos ubat yang selamat ialah 0.2 mg. Sehingga pada anak dengan berat 10 kg keracunan terjadi, dia perlu mengambil 1.5 g ubat setiap hari di dalamnya, dan ini adalah 7.5 tablet.

Melebihi dos berlaku kerana beberapa sebab:

  • ibu bapa tergesa-gesa tidak memperhatikan kandungan bahan aktif tersebut;
  • pada masa yang sama memberi ubat lain dengan parasetamol;
  • meningkatkan kekerapan kemasukan;
  • bayi itu secara tidak sengaja mengambil ubat itu sendiri, kerana ia berada di tempat yang mudah dicapai.

Paracetamol - harga

Kos ubat dengan nama dagang tersebut jauh lebih rendah daripada analog yang diimport. Harga purata jadual.

Bentuk dosHarga untuk RusiaHarga untuk Ukraine
Tablet 500 mg, No. 1035 rubel13 Hryvnia
Tablet 200 mg, No. 1030 rubel11 Hryvnia
Lilin 10 keping80 rubel25 Hryvnia
Sirap70 rubel22 Hryvnia

Kesan sampingan

Walaupun Paracetamol dalam kebanyakan kes boleh diterima dengan baik, tetapi ia menyebabkan kesan sampingan:

Sistemkesannya
DarahAnemia, trombositopenia, leukopenia (penurunan platelet dan sel darah putih), metemoglobinemia
PelepasanKolik di buah pinggang, pyuria (nanah di dalam air kencing), glomerulonefritis (penyakit buah pinggang)
SarafKerengsaan atau mengantuk
Jantung, kapalFungsi otot jantung terjejas
PencernaanSakit perut, loya
AlahanRuam kulit, gatal-gatal, angioedema

Dalam beberapa tahun kebelakangan ini, para saintis telah bercakap mengenai bahaya dan ketoksikan..

Kajian menunjukkan bahawa kanak-kanak yang sering diresepkan Paracetamol pada usia 1-3 tahun mengalami penyakit alahan seperti asma, eksim, alahan pada usia 6-7 tahun.

Keselamatan dijaga dengan penggunaan yang jarang berlaku.

Terdapat juga bukti bahawa dengan penggunaan Paracetamol jangka panjang lebih dari 1 tablet sehari, jika jumlah ubat yang diambil adalah 1000 atau lebih tablet seumur hidup, risiko mengembangkan bentuk nefropati analgesik (penyakit buah pinggang) yang berlipat ganda dan menyebabkan kegagalan buah pinggang terminal (lengkap kehilangan fungsi buah pinggang).

Kesan ubat tersebut pada tubuh manusia

Paracetamol disintesis lebih dari setengah abad yang lalu, tetapi masih menjadi ubat popular yang banyak digunakan sebagai antipiretik dan analgesik. Keberkesanan ubat ini disebabkan oleh fakta bahawa ia dapat diedarkan secara merata ke seluruh tisu.

Tindakan bahan aktif adalah untuk menyekat sintesis prostaglandin, yang menjadi perantara kesakitan. Berkat ini, anda dapat dengan cepat menghilangkan rasa sakit dengan intensiti sederhana. Paracetamol juga berkesan menghilangkan demam. Simptom berbahaya ini menyertai banyak penyakit radang dan berjangkit. Ciri-ciri anti-radang ubat dinyatakan sedikit. Di atas adalah jawapan kepada persoalan apa yang dibantu oleh parasetamol.

Paracetamol adalah ubat dengan minimum kontraindikasi, tetapi dengan overdosisnya, komplikasi berbahaya mungkin berlaku yang berkaitan dengan gangguan sistem hati, ginjal dan kardiovaskular. Risiko meningkat dengan ketara apabila ubat digabungkan dengan alkohol..

Sekiranya anda tidak mematuhi cadangan doktor atau melanggar arahan penggunaannya, terdapat kemungkinan keracunan dadah yang tinggi.

Gejala keracunan tidak diperhatikan dengan segera. Pada peringkat awal, hanya sedikit kemerosotan kesejahteraan yang dapat terjadi.

Selepas kira-kira tiga hari, ketika tahap pertama keracunan mula berkembang, rasa mual dan muntah muncul. Gejala seperti itu disertai oleh kelemahan dan sakit kepala yang teruk. Selepas hari yang lain, terdapat tanda-tanda kerosakan hati. Analisis menunjukkan peningkatan jumlah enzim hati, dan kulit menjadi kuning. Sekiranya bantuan tepat pada masanya tidak diberikan, maka risiko kematian meningkat dengan ketara, kerana fakta bahawa pemusnahan sel hati bermula.

Kesan sampingan daripada overdosis dapat menampakkan diri dengan cara yang berbeza. Gangguan mental sangat biasa. Sebagai peraturan, mereka dinyatakan oleh rasa mengantuk yang berterusan. Secara berkala, serangan peningkatan aktiviti mungkin berlaku. Terhadap latar belakang ketidakstabilan mental, kekeliruan diperhatikan. Sekiranya tidak dirawat, keadaan akan bertambah buruk dan kematian pasti akan berlaku..

Dengan sedikit dos, gejala kurang jelas:

  • hilang selera makan;
  • gangguan dyspeptik;
  • aritmia;
  • bengkak;
  • gangguan organ lain.

Sangat penting untuk diingat mengenai kontraindikasi ubat. Ia tidak boleh diambil sekiranya terdapat patologi kronik hati dan buah pinggang. Dalam kes ini, walaupun dos yang minimum dapat menimbulkan penyakit yang memburuk. Tidak boleh menggunakan ubat ini sekiranya terdapat intoleransi individu terhadapnya. Ia juga dikontraindikasikan dalam alkoholisme kronik..

Interaksi dadah

Paracetamol berinteraksi dengan ubat lain, yang boleh menjejaskan keselamatan terapi.

Kesan berikut dapat diperhatikan:

  • peningkatan kesan berbahaya pada hati, penurunan kesan antipiretik Paracetamol dalam kombinasi dengan barbiturat, ubat antiepileptik, rifampisin;
  • meningkatkan kesan derivatif kumarin, asid salisilik, kafein, kodin;
  • peningkatan tahap metemoglobin - dengan penggunaan serentak dengan phenobarbital.

Dilarang menggabungkan tablet Paracetamol dengan cara lain di mana bahan aktif ini (Parafex, Paravit, Selsema, Coldrex dan lain-lain).

Paracetamol UBF - arahan penggunaan

Uralbiopharm adalah syarikat Rusia yang terlibat dalam pengeluaran Paracetamol UBF. Terdapat dalam dos 200 mg - untuk kanak-kanak dari 6 tahun dan 500 mg - untuk orang dewasa. Peraturan Permohonan:

  • minum 1-2 tablet bukan semasa perut kosong;
  • tidak lebih daripada empat kali sehari;
  • minum banyak cecair.

Petunjuk untuk digunakan adalah kesakitan dari pelbagai etiologi dan demam. Kontraindikasi - kegagalan hati. Kesan sampingan:

  • sakit perut;
  • loya;
  • ruam dan gatal-gatal;
  • berdarah
  • pening.

Ubat itu tidak boleh diambil setelah minum alkohol. Gabungan dana yang berbahaya dengan barbiturat. Kafein menjadikan kesan parasetamol lebih ketara, tetapi pada masa yang sama meningkatkan beban toksik pada hati.

Terma dan syarat penyimpanan

Tarikh luput ditunjukkan pada bungkusan (biasanya 36 bulan). Simpan ubat pada suhu tidak melebihi 25 ° C, memilih tempat ini yang tidak dapat diakses oleh kanak-kanak.

Tiada preskripsi untuk pembelian ubat.

Ingin belajar bagaimana menyembuhkan bronkitis obstruktif pada kanak-kanak? Kami akan memberitahu anda! Petua dan trik berguna - dalam artikel kami.

Mengenai jenis strabismus pada kanak-kanak dan cara menghilangkannya boleh didapati dalam artikel ini..

Dan di sini kami memberitahu segala-galanya mengenai rawatan konjungtivitis pada kanak-kanak, termasuk nasihat Dr. Komarovsky.

Semasa mengandung

Dalam amalan perubatan, Paracetamol digunakan sebagai ubat antipiretik, anti-radang dan analgesik. Hingga kini, tidak ada kesan buruk pada janin.

Paracetamol digunakan semasa mengandung dan semasa menyusu. Sebelum mengambil ubat, pastikan anda berjumpa dengan pakar!

Ulasan

Sekarang anda tahu bagaimana memberi parasetamol dalam tablet kepada anak-anak, berapa banyak ubat dan dos apa yang harus diperhatikan untuk mengelakkan overdosis. Pertimbangkan ulasan ibu bapa.

Natalia, 28 tahun: “Paracetamol pertama kali menolong anak kami. Kemudian mereka memberi pil - kesannya cukup selama satu jam. Kemudian dia memberi sirup Nurofen dan meletakkan lilin dengan paracetamol ".

Elena, 30 tahun: “Paracetamol tidak mempengaruhi tubuh bayi saya. Saya memberikan pil, menunggu satu setengah jam, dan kesannya adalah sifar. ".

Julia, 32 tahun: "Saya menggunakan Ibuprofen atau Paracetamol untuk ARI bakteria: yang pertama berfungsi selepas seperempat jam, yang kedua - setelah satu jam. Dengan virus, saya memberikan satu atau ubat lain, kedua-duanya bertindak selepas satu jam. Sekiranya suhu kekal, kita ganti cara ini ".

Apa yang Paracetamol bantu?

Berkuatkuasa dalam keadaan seperti:

  • demam, menggigil;
  • demam;
  • sakit badan;
  • sakit haid;
  • sakit otot;
  • sakit sendi;
  • migrain;
  • sakit kepala dan sakit gigi;
  • sindrom keracunan pada jangkitan pernafasan akut dan jangkitan virus pernafasan akut.

Keberkesanan ubat dapat dikurangkan kerana pengiraan dos yang salah.

Formula kimia dan sifat parasetamol

Bahan aktif dipanggil berbeza di seluruh dunia. Amerika Syarikat, Kanada menggunakan nama "acetaminophen." Negara-negara lain, seperti Rusia, Jerman, Inggeris atau Australia, menggunakan nama "paracetamol".

  • 4- (acetylamino) fenol atau N- (4-hidroksifenil) asetamida.
  • C 8 H 9 N O 2 atau H O C 6 H 4 N H C O C H 3

Ia adalah bahan kristal organik dengan warna putih atau sedikit berkrim, tidak berbau, dengan rasa pahit. Mencair pada suhu 168 darjah.

Bagaimana komponen aktif berfungsi?

Ahli farmasi sering mendengar soalan: "Bolehkah saya minum parasetamol sebagai ubat bius?" Jawapannya pasti positif, tetapi penyebab kesakitan harus ditentukan oleh pakar dan hanya kemudian mencadangkan ubat tertentu.

Bahan yang dimaksudkan, masuk ke dalam tubuh manusia, berfungsi sebagai analgesik dan antipiretik, bertindak pada pengeluaran prostaglandin - menekannya, dan juga mengurangkan kegembiraan pusat termoregulasi hipotalamus. Prostaglandin adalah bahan aktif fisiologi yang dihasilkan di dalam tubuh manusia yang memekatkan reseptor nociceptive kepada pengantara kesakitan - histamin dan bradykinin. Paracetamol juga menghalang pengeluaran prostaglandin, yang bermaksud juga mengurangkan ambang kesakitan. Juga, bahan ubat ini bertindak pada hipotalamus, salah satu fungsinya adalah termoregulasi badan. Paracetamol mengurangkan aktiviti pusat melakukan fungsi penting ini, akibatnya suhu badan menurun.

Kawasan kerja utama parasetamol adalah sistem saraf pusat, yang merangkumi pusat sakit dan termoregulasi.

Apakah ibuprofen atau parasetamol yang lebih selamat untuk kanak-kanak?

Ibuprofen adalah pengganti Paracetamol dalam kumpulan terapi. Ia tersedia dalam supositoria, suspensi, tablet, dan gel. Dalam bentuk dos yang sesuai, ia boleh digunakan sejak lahir. Mustahil untuk mengatakan ubat mana yang lebih selamat, kerana kedua-duanya mempunyai kontraindikasi dan kesan sampingan. Anda boleh menggantikan Paracetamol dan Ibuprofen.

Apabila ubat itu dikontraindikasikan?

Seperti mana-mana ubat, Paracetamol mempunyai kontraindikasi. Ini termasuk:

  • alahan terhadap komponen ubat;
  • masalah serius dengan buah pinggang dan hati yang terlibat dalam pemprosesan dan penyingkiran ubat dari badan dalam air kencing;
  • hiperbilirubinemia kongenital, atau sindrom Gilbert - peningkatan kadar bilirubin dalam darah (produk pembusukan sel darah merah);
  • beberapa jenis jangkitan teruk (mis., sepsis);
  • leukopenia (bilangan sel darah putih rendah);
  • penyakit darah;
  • kekurangan enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • anemia teruk;
  • mengambil ubat tertentu (antikonvulsan, barbiturat, rifampisin, dan lain-lain);
  • keradangan mukosa rektum (untuk penggunaan supositoria).

Petunjuk untuk mengambil Paracetamol dalam tablet (200 dan 500 mg)

Paracetamol berkesan dalam:

  • suhu yang disebabkan oleh selesema biasa, selesema, demam merah, campak, vaksinasi, dan lain-lain;
  • sakit kepala, termasuk semasa overtrain;
  • sakit gigi (karies, gigi, dll. (kami mengesyorkan membaca: ubat mana yang boleh diberikan kepada kanak-kanak yang mengalami sakit gigi?). e.);
  • manifestasi kesakitan yang tidak berkaitan dengan keradangan;
  • melegakan simptom selesema atau selesema, seperti demam, sakit;
  • keradangan telinga tengah (otitis media) sebagai terapi yang kompleks.

BACA JUGA: senarai ubat antipiretik: kajian semula ubat-ubatan untuk kanak-kanak dari 2 tahun

Sebagai ubat penahan sakit untuk sakit sendi

Sekiranya seseorang menderita pelbagai penyakit sendi yang tidak serius (arthrosis sendi lutut), maka dia boleh menggunakan ubat ini sebagai ubat bius, tetapi hanya jika terdapat sedikit rasa sakit. Sebarang manifestasi penyakit yang lebih serius memerlukan pertolongan segera dari pakar, dan sebagai tambahan, penggunaan analgesik yang kuat. Dalam keadaan seperti itu, penggunaan Paracetamol tidak akan bermakna, kerana kesannya tidak membawa kesan positif. Perlu juga difahami bahawa penggunaan ubat itu dibenarkan secara sederhana (tidak lebih dari satu tablet). Selepas itu, juga disarankan untuk berjumpa doktor untuk menjalani pemeriksaan dan memilih rawatan yang komprehensif.

Bolehkah saya hamil

Sakit gigi semasa kehamilan kerap berlaku. Ini memprovokasi karies. Sebabnya adalah bahawa kalsium dari tubuh wanita digunakan untuk membina sistem rangka bayi. Ini menimbulkan masalah, terutamanya pada gigi..

Paracetamol merujuk kepada ubat-ubatan yang dibenarkan semasa kehamilan. Tetapi, walaupun ini, ia harus digunakan dengan berhati-hati. Ini disebabkan oleh fakta bahawa bahan aktif dapat menembusi plasenta. Dibolehkan minum ubat untuk sakit gigi dalam jumlah kecil hanya pada trimester kedua, ketika semua organ bayi terbentuk. Pada trimester pertama dan ketiga, rawatan sakit gigi dilakukan dengan cara alternatif..

Adalah sangat penting semasa mengandung untuk mengambil ubat hanya setelah berunding dengan doktor. Selama tempoh kehamilan, disarankan untuk menggunakan Paracetamol sekali. Setiap dos berulang boleh menyebabkan akibat yang tidak diingini bagi janin..

Pendapat pakar mengenai ubat tersebut

Paracetamol sebagai anestetik dan antipiretik telah digunakan dalam amalan perubatan selama beberapa dekad. Dan ini membicarakannya sendiri - para pakar menganggapnya berkesan dalam menyelesaikan masalah kesakitan dengan intensiti lemah dan sederhana, serta menurunkan suhu badan pada beberapa penyakit.

Doktor mengesyorkan mengambil ubat hanya dalam dos yang ditentukan, tanpa melanggar jangka masa penggunaan dan mengambil kira kontraindikasi yang ada untuk setiap pesakit. Kesan hepatotoksik dari parasetamol menjadikannya perlu untuk mengambil kira sejarah pesakit, kehadiran penyakit hati dan buah pinggang, dan juga memaksa anda untuk meninggalkan penggunaan alkohol semasa mengambil parasetamol.

Pakar menetapkan ubat ini dalam bentuk dos tertentu untuk setiap kumpulan umur, kerana industri farmaseutikal menghasilkan beberapa jenis ubat yang mengambil kira ciri badan atau status kesihatan banyak pesakit.

Ubat penolong

Kesakitan adalah tanda masalah tertentu yang dialami oleh badan. Dalam kebanyakan kes, orang mengambil ubat penahan sakit untuk menghilangkan gejala yang tidak menyenangkan ini. Mereka percaya bahawa penyebab kesakitan itu kecil dan tidak memerlukan rawatan perubatan segera..

Paracetamol adalah analgesik yang digunakan di rumah, selalunya tanpa preskripsi pakar. Walau bagaimanapun, ubat ini mempunyai amalan yang cukup lama dalam rawatan pelbagai penyakit atau keadaan..

Penggunaan yang luas

Dalam kekuatan yang ada di planet kita, Paracetamol adalah ubat penghilang rasa sakit paling popular yang turun tanpa preskripsi. Ia pertama kali dibuat oleh ahli farmasi Jerman. Ubat ini tersedia untuk manusia sebelum asid asetilsalisilat. Mereka membuatnya pada tahun 1873 sebagai antipiretik, dan diperiksa pada tahun 1894. Untuk kegunaan komersial, produk ini menjadi tersedia setelah lebih dari 50 tahun. Ini berlaku pada tahun 1950 ketika mereka mengembangkan analgesik pelbagai komponen. Pengarang item baru itu adalah ahli farmasi Amerika. Lima tahun kemudian, Paracetamol menjadi tersedia untuk umum, yang segera mendapat populariti dan permintaan yang meluas di seluruh dunia..

Perkaitan "Paracetamol" dalam tahap toleransi tinggi alat ini oleh tubuh manusia. Secara amnya, kemungkinan kesan sampingan dan komplikasi dinilai rendah. Sejak memilih program rawatan, keselamatan pesakit harus diutamakan, Paracetamol menjadi rawatan awal untuk kesakitan. Pengangkatan analgesik disyorkan pada hubungan pertama dengan yang memerlukan sebelum kajian terperinci mengenai keadaan tersebut, iaitu, perlu memilih ubat sekiranya tidak mungkin dapat menilai dengan tepat kemungkinan menggunakan formulasi yang berbeza.

Bentuk pelepasan dan komposisi ubat

Ubat ini mempunyai lima bentuk pelepasan utama: tablet, kapsul, suppositori rektum, sirap dan penggantungan. Baru-baru ini, terdapat tablet effervescent dan serbuk larut, yang mempunyai kecekapan tidak kurang tinggi daripada formulasi yang diuji. Di tengah-tengah setiap jenis terdapat zat aktif paracetamol, bergantung kepada bentuk pelepasan, terdapat bahan tambahan. Jadual menunjukkan komposisi asas setiap jenis ubat.

BorangBahan aktifKomponen bantu
Tablet200, 325 dan 500 mgagar-agar, gula susu, pati kentang dan asam stearat
Kapsul325 mg
Sirap120 atau 125 mg setiap 5 mlriboflavin, asid sitrik, natrium benzoat, etil alkohol, perasa
Penangguhan120 per 5 ml untuk orang dewasa dan 24 mg setiap 1 ml untuk kanak-kanakselulosa, sorbitol makanan, rasa, gliserin, sukrosa, air yang disucikan, gusi xanthan, propilena glikol
Lilin50, 100, 250 dan 500 mg untuk orang dewasa dan 50, 100, 125 dan 250 mg untuk kanak-kanakgliserida separa sintetik, lemak pepejal
Tablet effervescent0.5 gasid sitrik, natrium bikarbonat, sorbitol, natrium sakarinat, povidone
Serbuk untuk pembubaran650 mgvitamin C

Bagi kanak-kanak, lebih baik menggunakan sirap atau suppositori rektum, tetapi dibenarkan menggunakan tablet, dengan membuat pengiraan norma yang mudah. Bentuk pelepasan parasetamol untuk anestesia tempatan membran mukus dan kulit.

Ciri aplikasi

Paracetamol sebagai ubat anestetik telah popular selama beberapa dekad. Ia dianggap tidak berbahaya, tetapi sebenarnya, pengambilan ubat ini tanpa berunding dengan pakar tidak berbaloi. Ubat ini dalam beberapa kes disyorkan untuk digunakan oleh kanak-kanak dari 3 bulan, walaupun sangat jarang ubat ini dapat diresepkan kepada bayi bulanan. Tidak ada sekatan untuk digunakan oleh wanita hamil dan menyusui sekali dan pada dos yang disyorkan, walaupun bahan tersebut menembusi penghalang darah-otak. Paracetamol tidak boleh digabungkan dengan alkohol, kerana ini secara mendadak meningkatkan kesan hepatotoksiknya..

Trik Dagangan

Sudah tentu, dalam kebanyakan kes, ubat-ubatan generasi terkini mempunyai kelebihan berbanding ubat-ubatan yang sudah usang, sebagai contoh, ia menyebabkan kesan sampingan yang lebih sedikit atau boleh digunakan pada pesakit dengan spektrum usia yang besar. Walau bagaimanapun, jika kita mempertimbangkan keadaan secara keseluruhan, maka ubat baru selalu memiliki harga yang sama sekali berbeza, yang sering kali melebihi kemampuan pesara atau orang yang berpendapatan sederhana dan rendah. Oleh itu, ubat-ubatan lama kembali mendapat kelebihan, seperti murah dan asas bukti yang jelas - masa. Wakil mereka yang menarik adalah Paracetamol, yang komposisinya sederhana, dan kesan terapinya tidak dapat disangkal.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Paracetamol adalah ubat sakit bukan narkotik, sifat dan mekanisme tindakannya disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat (terutamanya dalam sistem saraf pusat) COX-1 dan COX-2, sambil mempengaruhi pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini tidak mempunyai kesan anti-radang (kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga dapat diabaikan) kerana fakta bahawa kesan zat pada COX dinetralkan dalam tisu yang meradang oleh enzim peroksidase.

Ketiadaan kesan penyekat pada sintesis Pg dalam tisu periferal menentukan ketiadaan kesan negatif terhadap metabolisme air dan elektrolit dalam tubuh, serta pada mukosa saluran pencernaan.

Penyerapan ubat adalah tinggi, Cmax adalah dari 5 hingga 20 μg / ml. Kepekatan dalam darah mencapai maksimum dalam 0.5-2 jam. Bahan boleh melalui BBB..

Paracetamol dengan GV menembusi susu ibu yang menyusu dalam jumlah tidak melebihi 1%.

Bahan dalam hati adalah biotransformasi. Sekiranya metabolisme dilakukan di bawah pengaruh enzim hati mikrosom, produk toksik metabolisme perantaraan terbentuk (khususnya, N-asetil-b-benzoquinoneimine), yang, dengan tahap glutathione yang rendah dalam tubuh, dapat memprovokasi kerosakan dan nekrosis sel hati.

Cadangan glutathione akan habis apabila mengambil 10 atau lebih gram parasetamol.

Dua jalan lain metabolisme parasetamol adalah konjugasi dengan sulfat (dominan pada bayi baru lahir, terutama yang lahir sebelum waktunya) dan konjugasi dengan glukuronida (dominan pada orang dewasa).

Produk metabolik konjugasi menunjukkan aktiviti farmakologi rendah (termasuk toksik).

T1 / 2 - dari 1 hingga 4 jam (pada orang tua, penunjuk ini boleh besar). Ia diekskresikan terutamanya dalam bentuk konjugat oleh buah pinggang. Hanya 3% parasetamol yang diambil dikeluarkan dalam bentuk tulennya.

Penerbitan Mengenai Asma