Bentuk pelepasan lain:

"PARACETAMOL": komposisi

Setiap mililiter mengandungi:

  • 25 miligram parasetamol - analgesik bukan steroid yang menurunkan suhu, mengurangkan kesakitan;
  • komponen tambahan: air, perasa, pewarna, pemekat.

Di farmasi, ubat domestik 2.5% dijual dalam bentuk penangguhan untuk pentadbiran dalaman. Rumusannya dirancang agar lebih mudah memilih dos untuk anak usia berapa pun. Semua komponen tambahan selamat untuk kanak-kanak, jangan bertindak balas antara satu sama lain dan dengan bahan utama.

Bagaimana ia mempengaruhi badan? (Farmakodinamik)

Komponen aktif menghalang tubuh mensintesis prostaglandin di otak - sebatian kimia yang meningkatkan kepekaan reseptor kepada pengantara kesakitan. Dengan kandungan prostaglandin yang rendah, seseorang merasa kurang sakit atau sama sekali tidak merasakannya. Prostaglandin juga menyebabkan hipotalamus, atau lebih tepatnya pusat termoregulasi yang terletak di dalamnya, meningkatkan suhu badan. Setelah mengambil ubat, kesan ini hilang, suhu turun ke nilai normal. Penangguhan bukanlah kaedah rawatan diri penyakit ini. Ini hanya menghilangkan gejala utama: ketidakselesaan yang menyertai proses keradangan. Ia dapat digunakan untuk meredakan rasa sakit atau mengurangi suhu pada jangkitan virus atau bakteria akut, memperburuk penyakit kronik. Penggunaan bersamaan dengan kafein meningkatkan tindakan komponen utama. Mengganggu ubat: alkohol, rifampisin, barbiturat.

Petunjuk untuk digunakan:

  • penghapusan sindrom kesakitan dari pelbagai etiologi (pergigian, kepala, neuralgik, dan lain-lain);
  • suhu tinggi (tidak lebih rendah daripada 38 ° C), tanpa mengira sebab kenaikannya (reaksi terhadap vaksinasi, memotong gigi atau selsema)
  • ketidakupayaan untuk menggunakan asma bronkial atau intoleransi individu terhadap aspirin.

Kontraindikasi

Jangan berikan ubat kepada kanak-kanak dengan diagnosis:

  • anemia;
  • alahan terhadap bahan aktif atau bahan tambahan;
  • kegagalan fungsi buah pinggang atau hati.
  • dan juga pada usia tiga bulan pertama kehidupan.

Kesan sampingan

Permohonan untuk waktu yang lama, tanpa pengawasan doktor, kesan sampingan seperti:

  • anemia;
  • peningkatan jumlah hemoglobin yang tidak dapat membawa oksigen (methemoglobinemia);
  • kegagalan fungsi buah pinggang, hati.

Adalah mungkin untuk memberi penangguhan kepada anak sendiri, tanpa preskripsi doktor, tidak lebih dari tiga hari. Sekiranya gejala berlanjutan selama ini, hubungi pakar pediatrik anda..

"PARACETAMOL" - sirap kanak-kanak: arahan penggunaan

Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, iaitu anda perlu mengambilnya mengikut keperluan, bukan kursus. Selang minimum antara dua dos adalah 4 jam. Dos harian maksimum bergantung pada usia bayi. Orang dewasa yang mengambil penggantungan kanak-kanak tidak banyak membantu kerana dos yang rendah dalam 100 ml 2.5 gram bahan aktif. Dos tunggal untuk orang dewasa ialah 0.5 - 1 gram. Iaitu, pada satu masa anda perlu minum dari ¼ hingga ½ kandungan gelembung.

Cara pengambilan?

  • Ukur dos yang dikehendaki dalam mililiter dari botol dengan sudu pengukur.
  • Beri anak, tanpa mengira makanan, tidak perlu minum (jika bayi suka meminumnya, biarkan dia meminumnya).
  • Ulangi jika perlu selepas sekurang-kurangnya 4 jam.

Menurut parasetamol, arahan sirap kanak-kanak untuk digunakan. Sekiranya suhu atau kesakitan berterusan, segera hubungi doktor.

Berapa lamakah Paracetamol berfungsi - sirap bayi?

Ia diserap dengan cepat di dalam perut, jumlah minimum bahan aktif dalam plasma darah sudah 10 minit selepas pengambilan. Selanjutnya, kepekatannya meningkat: dalam satu jam hingga jumlah yang mencukupi untuk meringankan keadaan. Setelah dua mencapai nilai maksimum.

"PARACETAMOL" - sirap untuk kanak-kanak: dos

Dos, jumlah dos setiap hari, anda perlu memilih, dengan memberi tumpuan kepada usia dan berat badan anak. Pediatrik mengesyorkan dos parasetamol berikut untuk kanak-kanak dalam sirap:

"PARACETAMOL" - sirap kanak-kanak: harga

Kos penggantungan untuk kanak-kanak bergantung pada kos pengilang, margin rangkaian farmasi dan kos penghantaran ke rantau ini. Harga purata parasetamol untuk sirap kanak-kanak adalah seperti:

  • WER.RU - 116 rubel;
  • Eurofarm - 65 rubel;
  • Dialog - 69 rubel;
  • Maxavit - 60 rubel;
  • Farmasi - 100 rubel.

Anda boleh membeli ubat tersebut tanpa memberikan preskripsi doktor.

"PARACETAMOL": analog yang lebih murah

Anda boleh mengganti ubat dengan ubat analog, bertindak berdasarkan bahan aktif yang sama, mempunyai bentuk yang sama dan petunjuk serupa untuk digunakan. Senarai ini merangkumi:

Kalpol adalah ubat Jerman yang dihasilkan dalam bentuk penangguhan untuk pemberian oral. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang berkesan. Ia diresepkan untuk melegakan simptom penyakit virus pernafasan, selesema dan kesakitan pelbagai asal untuk kanak-kanak dari 3 bulan hingga 6 tahun. Harga - 80 rubel.

Panadol adalah penggantungan Perancis untuk kanak-kanak dengan kesan analgesik dan antipiretik. Ia digunakan secara meluas sebagai ubat penahan sakit dan antipiretik untuk menghilangkan gejala penyakit berjangkit-radang dan virus, disertai dengan rasa sakit dan demam. Harga - 80 rubel.

Efferalgan adalah ubat antipiretik analgesik yang dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal Perancis dalam bentuk sirap kanak-kanak. Membantu penghapusan sindrom kesakitan dari pelbagai etimologi dan keadaan demam untuk selsema. Harga - 89 rubel.

Juga, petunjuk yang paling serupa untuk digunakan adalah ubat yang dihasilkan dalam bentuk yang serupa berdasarkan ibuprofen:

Ibuprofen-Akrikhin adalah ubat Poland untuk kanak-kanak. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang berkesan pada badan. Harga –85.50 rubel.

Nurofen adalah produk farmaseutikal Britain yang melegakan simptom dalam bentuk demam atau sakit pada pelbagai penyakit. Harga - dari 185 rubel.

PARACETAMOL: ulasan

Saya lebih suka parasetamol sebagai ubat yang diuji masa. Ia lebih relevan bagi saya daripada ubat mahal baru yang tidak saya ketahui. Ia adalah analgesik bukan narkotik yang kuat. Dia selalu di hujung jari saya (di kabinet ubat). Memandangkan berapa lama sirap untuk parasetamol kanak-kanak bertindak, ini adalah antipiretik yang berkesan dengan sifat anti-radang yang lemah yang sesuai untuk orang dewasa dan kanak-kanak (saya berikan kepada anak bongsu saya). Ahli farmasi mengesyorkannya dalam serbuk, sirap dan tablet..

"Paracetamol", memandangkan sifat dan kontraindikasi, ditunjukkan untuk digunakan dalam kes seperti: sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, sakit neuralgik, dan bahkan membantu dengan rematik. Ia membantu selesema dengan aspirin (setiap satu tablet tiga kali sehari) sehingga gejala hilang dan anda berasa lebih baik. Dan yang penting, agak murah.

Sirap untuk kanak-kanak "Paracetamol" - arahan penggunaan suspensi cair dengan pengiraan dos ubat

Hari ini, farmasi mempunyai banyak pilihan ubat yang membantu menurunkan suhu dengan cepat dan melegakan kesakitan tempatan pada anak kecil. Antipiretik yang popular adalah Paracetamol Syrup. Untuk menerapkannya dengan betul dan tidak membahayakan kesihatan anak anda, anda harus mengetahui ciri, ciri dan peraturan kemasukannya yang utama.

Borang pelepasan produk ubat untuk kanak-kanak

Ubat "Paracetamol" boleh didapati dalam pelbagai bentuk, jadi ibu muda sering menghadapi keperluan untuk memilih, yang sukar kerana banyaknya jenisnya. Pertimbangkan fakta bahawa banyak kanak-kanak, terutama mereka yang berusia di bawah dua tahun, tidak akan dapat menelan ubat dalam bentuk pil. Ubat mesti dipilih dengan betul, sesuai dengan peringkat umur dan kemahiran anak.

Bentuk pelepasan dadah:

Bentuk ubatKandungan bahan aktifCiri-ciri
Tablet500/200 mgOleh kerana kandungan komposisi parasetamol yang tinggi, praktikalnya tidak diresepkan untuk rawatan kanak-kanak. Dalam kes yang jarang berlaku, doktor mungkin mengesyorkan mengambilnya pada 1/4, 1/8.
Lilin100/500 mgPilihan paling selamat untuk tubuh anak, bahan aktif diserap lebih cepat daripada ketika menggunakan ubat dalam bentuk lain.
Sirap120 mg / 5 mlBentuk cecair ubat mempunyai rasa yang menyenangkan, ia direka khas untuk merawat anak-anak dari bulan pertama.
Penangguhan24 mg / 1 mlKemasukan boleh dilakukan pada bayi dan bayi baru lahir, kerana pengiraan dos tunggal dibuat bergantung pada berat badan.

Pilihan terbaik adalah sirap. Ia kelihatan seperti cecair merah jambu likat. Terdapat dalam botol kaca gelap 100 dan 200 mililiter. Sudu pengukur dua sisi khas untuk dos yang betul dan arahan penggunaan dilampirkan pada penyediaannya.

Komposisi dan tindakan farmakologi sirap

Bahan aktif dalam komposisi sirap kanak-kanak adalah paracetamol. Untuk 5 ml ubat, kandungannya adalah 120 mg. Sebagai tambahan kepada komponen utama, terdapat bahan tambahan berikut:

  • etanol;
  • gliserol;
  • perasa;
  • air yang disucikan;
  • sorbitol;
  • propilena glikol;
  • propyl parahydroxybenzoate;
  • metil parahidroksibenzoat.

Ubat ini mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Semasa menggunakannya, anda mesti memahami bahawa penyakit ini tidak dapat menghilangkan simptom penyakit yang tersisa dan menghilangkannya sepenuhnya, kerana ia tidak mempunyai kesan anti-radang.

Kesan utama bahan aktif dinyatakan dalam menyekat enzim siklooksigenase (COX 1, COX 2) dan penghentian pengeluaran prostaglandin sepenuhnya. Ubat ini mempunyai kesan langsung pada sistem saraf pusat (CNS), secara positif mempengaruhi pusat-pusat termoregulasi dan kesakitan.

Setelah tertelan, ubat ini mempunyai kesan penyembuhan selama 4 jam. Selama ini, ia diserap sepenuhnya dalam usus dan dikeluarkan melalui sistem genitouriner. Paracetamol tidak mempengaruhi keseimbangan garam-air dan mukosa gastrointestinal, oleh itu penggunaannya benar-benar selamat, dengan syarat dos yang betul diperhatikan.

Petunjuk untuk digunakan

Sirap "Paracetamol" digunakan secara meluas dalam rawatan neuralgia dan myalgia, disyorkan untuk meminumnya semasa kehamilan dan menyusui. Ia dengan cepat menghilangkan banyak jenis kesakitan (sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, dan lain-lain) dan mengembalikan keseimbangan suhu badan, tanpa mengira etiologi dan sebab-sebab kenaikannya. Ubat ini membantu dengan baik dengan fenomena patologi berikut:

  • demam dengan selesema, SARS, jangkitan lain, dan lain-lain;
  • pencegahan komplikasi selepas vaksinasi;
  • sindrom kesakitan dari mana-mana keparahan.

Arahan untuk digunakan dengan Paracetamol cair

Ubat itu diambil sebelum makan, dibasuh dengan banyak air. Tidak dianjurkan untuk membiakkannya dalam pelbagai minuman, tetapi jika anak kecil dan enggan minum ubat itu, dibenarkan untuk menambahkan jumlah sirap yang betul ke dalam susu atau campuran susu.

Sebelum digunakan, goncangkan bekas dengan teliti dengan ubat, kemudian tuangkan sejumlah cecair ke dalam sudu pengukur atau masukkan ke dalam jarum suntik.

Kekerapan penggunaan tidak boleh melebihi 4 kali sehari pada selang waktu 4-6 jam. Kursus rawatan adalah 3 hari, di masa depan penggunaannya tidak dianjurkan. Sekiranya semua gejala awal tetap berlaku, berjumpa dengan penyedia perkhidmatan kesihatan anda untuk menyesuaikan terapi..

Pengiraan dos dibuat berdasarkan berat badan dan usia pesakit. Anda tidak boleh melebihi pengambilan ubat satu kali dan setiap hari. Norma penggunaan "Paracetamol" dengan kandungan zat aktif 120 mg / 5 ml ditunjukkan dalam jadual:

UmurBeratDos tunggalDos harian
2 - 3 bulan.4 - 6 kgdikira oleh doktor-
3 - 6 bulan.6 - 8 kg4 ml16 ml
6 - 12 bulan.8 - 12 kg5 ml20 ml
1 - 2 g.12 - 14 kg7 ml28 ml
2 - 3 g.14 - 16 kg9 ml36 ml
3 - 6 l.16 - 21 kg10 ml40 ml
6 - 9 l.21 - 29 kg14 ml56 ml
9 - 12 l.24 - 42 kg20 ml80 ml

Arahan khas untuk digunakan

Biasanya gejala menurun 15-20 minit selepas mengambil ubat dan hilang sepenuhnya setelah 40-60 minit. Peningkatan dalam jangka masa terapi harus sesuai dengan pakar pediatrik. Semasa menggunakan ubat sebagai ubat bius, perjalanan rawatan tidak lebih dari 5 hari dan 3 dalam memerangi demam.

Jangan gunakan ubat itu secara serentak dengan ubat lain, termasuk paracetamol. Terdapat risiko overdosis dan perkembangan kesan sampingan. Juga dilarang meningkatkan kadar penggunaan suspensi secara bebas - akibatnya boleh menjadi sangat serius.

Perhatian harus diberikan pada pesakit diabetes, kerana sukrosa dan sorbitol terdapat dalam komposisinya. Bagi kanak-kanak dengan hiperbilirubinemia jinak, gangguan fungsi hati dan buah pinggang, doktor menentukan dos dan tempoh rawatan.

Paracetamol memalsukan ujian makmal untuk kandungan asid urik dan glukosa dalam plasma darah, oleh itu lebih baik mengambil ujian yang ditetapkan selepas rawatan.

Kontraindikasi

Sebelum digunakan, pastikan tidak ada kontraindikasi. Ini termasuk patologi berikut:

  • penyakit keradangan saluran gastrousus;
  • intoleransi atau hipersensitiviti terhadap komponen penyusun (terutamanya parasetamol);
  • kegagalan buah pinggang dan hati;
  • penyakit sistem darah.

Interaksi dengan kaedah lain

Sebelum menggunakan suspensi bayi, berjumpa dengan doktor anda dan beritahu dia mengenai ubat yang diambil oleh anak anda. Kombinasi beberapa di antaranya dapat memudaratkan tubuh, akibatnya masih ada bahaya penyakit serius dan peningkatan kesan sampingan.

Kumpulan ubatKesan yang mungkin
Etanol, Barbiturates, Rifampicin, Phenylbutazone, Flumecinol, Antidepresan TrisiklikSekiranya berlaku overdosis, terdapat risiko kesan hepatotoksik pada hati.
CimetidineMeningkatkan kemungkinan hepatotoksisitas.
Salisilat (sendiri dan dalam kombinasi dengan kloramfenikol)Terdapat risiko barah pundi kencing dan buah pinggang..
BarbituratesKurangkan kesan positif parasetamol.
EtanolTerdapat risiko pankreatitis akut.
Ubat anti-radang nonsteroidTerdapat ancaman besar terhadap perkembangan nekrosis papillary ginjal, nefropati "analgesik".
DiflunisalKepekatan plasma parasetamol meningkat sebanyak 50%.

Gejala berlebihan

Adalah perlu untuk menggunakan ubat dengan ketat mengikut arahan. Melebihi dos harian boleh menyebabkan patologi teruk (misalnya, kegagalan buah pinggang), dan pada tahap yang teruk, hingga mati.

Sekiranya anak anda minum lebih banyak daripada kadar yang disyorkan, berjumpa doktor, walaupun keadaan kesihatannya tetap sama. Anda juga harus melakukan pencucian gastrik dan mengambil adsorben (karbon aktif, Polysorb, dll.). Bergantung pada kandungan zat aktif dalam darah, cadangan lebih lanjut akan diberikan oleh pakar. Garis panduan pemulihan akan berbeza-beza..

Gejala utama overdosis termasuk yang berikut:

  • cirit-birit;
  • loya dengan muntah;
  • hilang selera makan;
  • sakit tajam atau menarik di perut dan usus;
  • peningkatan berpeluh;
  • menurunkan suhu badan dan tekanan darah;
  • sawan, muntah teruk (dengan keracunan akut badan).

Kesan sampingan yang mungkin

Ubat ini mengandungi sejumlah kecil Sorbitol (2 g / 120 mg.), Oleh itu, dalam kes yang jarang berlaku, gangguan usus dan cirit-birit berlaku. Tidak semua kanak-kanak bertolak ansur dengan ubat itu; beberapa komponen mungkin alergi atau hipersensitif..

Sekiranya, setelah mengambil sirap, anda melihat beberapa reaksi berikut, maka pada masa akan datang penggunaannya mesti dihentikan. Kesan sampingan jarang berlaku, terutamanya penampilannya disertai dengan mabuk badan. Kesan sampingan:

  • anemia;
  • kekejangan di epigastrium;
  • dyspnea;
  • pyuria aseptik;
  • hipersensitiviti;
  • nekrolisis epidermis toksik;
  • kekejangan pada bronkus;
  • gangguan fungsi buah pinggang dan hepatik;
  • anemia hemolitik;
  • hepatonecrosis;
  • reaksi kulit alahan (urtikaria, ruam, kemerahan).

Analog

Analog langsung Paracetamol kanak-kanak adalah dana dengan bahan aktif yang sama: Panadol Baby, Kalpol, Efferalgan. Sirap berasaskan ibuprofen yang boleh diambil dari usia 3 bulan mungkin merupakan pengganti ubat: Nurofen, Ibuprofen-FT, Ibufen (lihat juga: "Nurofen Detsky": dos sirap mengikut berat anak).

Paracetamol untuk kanak-kanak

Paracetamol untuk kanak-kanak adalah analgesik antipiretik, antipiretik, anti-radang ringan dan analgesik.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk penggantungan untuk pemberian oral dengan rasa oren atau strawberi. Suspensi mempunyai konsistensi yang seragam, kelabu atau kelabu muda (warna kekuningan dibenarkan) dan bau oren atau strawberi.

Paracetamol untuk kanak-kanak dengan perisa strawberi: 100 ml dalam botol kaca, polimer, polietilena terephthalate atau botol kaca. Dalam bungkusan kadbod 1 botol dengan cawan penyukat atau sudu pengukur di dalam kit atau tanpanya.

Paracetamol untuk kanak-kanak dengan rasa oren atau strawberi: 100, 150 atau 200 ml dalam botol kaca gelap. Dalam bungkusan kadbod 1 botol dengan sudu pengukur atau jarum suntik disertakan.

Dalam 1 ml penggantungan mengandungi:

  • bahan aktif: paracetamol - 120 mg;
  • bahan tambahan (pengeluar I): asid sitrik anhidrat, asid malik, 70% sorbitol tidak mengkristal, gusi xanthan, maltitol, perasa strawberi, azorubin pewarna, natrium nipasept, air;
  • bahan tambahan (pengeluar II): propilena glikol, sorbitol, xanthan gum, gliserol, sukrosa, metil parahydroxybenzoate, Avicel RC-591, rasa oren atau strawberi, air.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Ia menyekat siklooksigenase di sistem saraf pusat dengan mempengaruhi pusat sakit dan termoregulasi. Kesan anti-radang ubat boleh diabaikan. Paracetamol secara praktikal tidak mengubah keseimbangan elektrolit air dan tidak mempengaruhi membran mukus saluran pencernaan.

Farmakokinetik

Ubat itu diserap hampir sepenuhnya. Kepekatan plasma maksimum dicapai setelah 0.5-2 jam dan 5-20 μg / ml. Komunikasi dengan protein plasma adalah kecil - hingga 15%. Ubat itu masuk ke dalam susu ibu dan melewati penghalang darah-otak. Kepekatan plasma yang berkesan dicapai dengan parasetamol dalam dos 10-15 mg / kg.

Ia dimetabolisme di hati melalui konjugasi dengan asid glukuronat dan sulfat (80% daripada dos yang diambil) dan hidroksilasi (sekitar 17% daripada dos yang diambil). Metabolit yang dihasilkan daripada konjugasi tidak aktif. Metabolit hidroksilasi aktif. Laluan metabolik lain adalah metoksilasi. Glukuronasi berlaku pada orang dewasa, sulfasi berlaku pada kanak-kanak (termasuk bayi baru lahir).

Separuh hayat (T1/2) parasetamol adalah 2-3 jam. Kira-kira 95% ubat dihilangkan dalam air kencing dalam bentuk glukuronida dan sulfat pada hari pertama, kira-kira 3% daripada dos yang diambil dikeluarkan tidak berubah. Pada pesakit tua, umur paruh ubat meningkat, dan pelepasan dikurangkan.

Petunjuk untuk digunakan

Paracetamol untuk kanak-kanak digunakan pada kanak-kanak di bawah usia 12 tahun (termasuk bayi, bermula dari 2-3 bulan) untuk mengurangkan suhu pada anak-anak dengan penyakit berjangkit (campak, cacar air, demam scarlet, demam gondok), selsema dan selesema. Ubat ini juga diresepkan sebagai ubat bius untuk sakit gigi, sakit kepala, sakit telinga dan sakit tekak..

Sebagai agen antipiretik selepas vaksinasi, penggunaan suspensi tunggal pada kanak-kanak berumur 2-3 bulan adalah mungkin.

Sekiranya kegagalan ubat, dapatkan nasihat perubatan.

Kontraindikasi

  • gangguan fungsi hati dan / atau buah pinggang;
  • trombositopenia, anemia teruk, leukopenia dan penyakit lain dari sistem darah;
  • kekurangan genetik enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • kekurangan isomaltase / sukrosa, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa;
  • penggunaan bersamaan dengan ubat lain yang mengandungi parasetamol;
  • umur kanak-kanak sehingga 2 bulan;
  • peningkatan kepekaan individu terhadap ramuan ubat.

Menurut arahan, Paracetamol untuk kanak-kanak digunakan dengan berhati-hati dalam penyakit dan keadaan berikut:

  • gangguan hati dan / atau fungsi buah pinggang ringan atau sederhana;
  • hiperbilirubinemia jinak;
  • bulimia, anoreksia;
  • hepatitis virus;
  • keadaan hipovolemik;
  • diabetes;
  • penyahhidratan;
  • kerosakan hati alkoholik, alkoholisme kronik;
  • kehamilan, penyusuan;
  • bayi awal (kanak-kanak berumur 2-3 bulan);
  • usia tua.

Paracetamol untuk kanak-kanak, arahan penggunaan (kaedah dan dos)

Ubat ini diambil secara lisan, 1-2 jam selepas makan. Suspensi Paracetamol kanak-kanak harus minum banyak cecair. Goncangkan botol dengan bersih sebelum digunakan. Untuk mendapatkan suntikan yang betul, anda mesti menggunakan picagari pengukur, sudu atau gelas, yang disertakan dalam bungkusan.

Dos ubat dipilih dengan mengambil kira usia dan berat badan pesakit. Dos yang disyorkan untuk kanak-kanak berumur 3 bulan dan lebih tua adalah 10-15 mg / kg 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum Paracetamol Pediatrik ialah 60 mg / kg. Sekiranya perlu, penggantungan boleh diambil setiap 4-6 jam pada kadar 15 mg / kg (tetapi tidak lebih dari 4 kali sehari).

Anak-anak bayi muda (2-3 bulan) Anak-anak Paracetamolum diresepkan 10-15 mg / kg 1-2 kali sehari dengan selang antara dos 4 jam atau lebih. Sekiranya suhu berterusan, berjumpa doktor. Pemberian ubat lebih lanjut pada kanak-kanak pada usia ini hanya mungkin di bawah pengawasan pakar.

Dos tunggal untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari 3 bulan:

  • 3-12 bulan - dari 60 hingga 120 mg;
  • 1-6 tahun - dari 120 hingga 240 mg;
  • 6-14 tahun - dari 240 hingga 480 mg;
  • 14 tahun ke atas - 480 mg.

Jangan melebihi dos Paracetamol Pediatrik di atas, kerana overdosis ubat boleh menyebabkan kegagalan hati.

Tanpa berjumpa doktor, ubat boleh diminum selama maksimum 3 hari. Keputusan untuk mengambil ubat lebih lama dibuat oleh doktor yang merawat.

Pada pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu, selang antara dos dos tunggal harus ditingkatkan. Sekiranya pelepasan kreatinin adalah dari 10 hingga 50 ml / min, selang ini sekurang-kurangnya 6 jam, dan apabila pelepasan kurang dari 10 ml / min - dari 8 jam atau lebih.

Kesan sampingan

  • saluran gastrousus: jarang - cirit-birit, sakit perut, mual, muntah; sangat jarang - kegagalan hati dan gangguan fungsi hati;
  • sistem hematopoietik dan sistem limfa: jarang - anemia, penurunan jumlah platelet dan leukosit;
  • organ pernafasan: sangat jarang - bronkospasme (pada pesakit dengan hipersensitiviti terhadap ubat anti-radang bukan steroid, termasuk asid acetylsalicylic);
  • lemak kulit dan subkutan: sangat jarang - urtikaria, ruam kulit, gatal-gatal, sindrom Lyell, pustulosis exanthematous biasa akut, eritema eksudatif malignan;
  • sistem imun: sangat jarang - kejutan anaphylactic, angioedema.

Penggunaan jangka panjang ubat dalam dos yang besar dapat menyebabkan perkembangan kerosakan toksik pada hati dan ginjal..

Sekiranya kesan sampingan berlaku semasa rawatan dengan Paracetamol untuk kanak-kanak, perlu berhenti mengambilnya dan berjumpa doktor.

Berlebihan

Gejala overdosis paracetamol akut termasuk: gangguan saluran gastrousus (mual, muntah, sakit spastik pada usus, sakit perut, hilang selera makan, cirit-birit), hiperhidrosis axillary, kulit pucat, kegagalan hati pada fasa akut. Pelanggaran fungsi hati mulai muncul 12-48 jam setelah overdosis Paracetamol pada anak-anak.

Dengan keracunan ubat yang teruk, gejala berikut mungkin berlaku: pankreatitis, aritmia, kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubular, kegagalan hati, disertai dengan ensefalopati, koma, dan juga kematian.

Overdosis kronik boleh menyebabkan hepatotoksisitas dan nefrotoksisitas..

Rawatan ini bertujuan untuk menghilangkan ubat dari badan (lavage gastrik, mengambil agen penyerap). Acetylcysteine ​​dan methionine diberikan selama 8-9 jam pertama selepas keracunan..

arahan khas

Untuk mengelakkan melebihi dos maksimum parasetamol harian, ubat lain yang mengandungi bahan ini tidak boleh diambil bersamaan dengan parasetamol.

Dengan kekurangan glutathione, ubat ini diresepkan dengan berhati-hati, kerana terdapat kemungkinan overdosis tinggi dan perkembangan kegagalan hati.

Pada bayi, parasetamol boleh digunakan secara eksklusif seperti yang diarahkan oleh doktor.

Sebelum melakukan ujian untuk menentukan glukosa dan asid urik dalam darah, perlu memberitahu doktor yang hadir mengenai pengambilan ubat itu, kerana dapat mengubah petunjuk data ujian makmal.

Kurangnya kesan dalam tiga hari setelah bermulanya rawatan adalah petunjuk untuk menghubungi doktor untuk menjelaskan diagnosis.

Dianjurkan agar pesakit yang mengambil ubat selama lebih dari lima hari melakukan ujian darah secara berkala untuk menentukan parameter periferalnya dan memantau keadaan fungsi hati.

Suspensi mengandung sukrosa dan sorbitol, yang harus dipertimbangkan sebelum memberikan obat kepada pasien diabetes mellitus (dalam setiap 5 ml ubat mengandung 0,25 XE).

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme yang kompleks

Suspensi Paracetamol untuk kanak-kanak tidak mempengaruhi kemampuan pesakit yang diperlukan untuk memandu kenderaan dan mekanisme kompleks lain.

Kehamilan dan penyusuan

Dalam dos terapi yang disyorkan, produk ini tidak berbahaya bagi janin, oleh itu, semasa kehamilan, penggunaannya tidak dilarang. Dalam dos yang besar, ubat boleh menyebabkan kesan hepatotoksik..

Semasa menyusu, pengambilan Paracetamol® untuk anak-anak tidak dikontraindikasikan, tetapi dos ubat sekali dan sehari tidak boleh melebihi, kerana kira-kira 1-2% daripada dos yang diambil masuk ke dalam susu ibu.

Gunakan pada zaman kanak-kanak

Suspensi digunakan pada kanak-kanak dari 2 bulan ke atas mengikut petunjuk, mematuhi dos yang disarankan mengikut usia.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Pediatrik Paracetamol dikontraindikasikan pada pesakit dengan gangguan buah pinggang yang teruk. Kontraindikasi relatif adalah gangguan buah pinggang ringan hingga sederhana..

Dengan gangguan fungsi hati

Paracetamol pediatrik dikontraindikasikan pada pesakit dengan gangguan hepatik yang teruk. Kontraindikasi relatif fungsi hati terganggu ringan hingga sederhana..

Gunakan pada usia tua

Pada usia tua, ubat itu digunakan dengan berhati-hati.

Interaksi dadah

Semasa rawatan dengan Paracetamol untuk kanak-kanak, interaksi sebenar atau potensi berikut dengan ubat lain harus dipertimbangkan:

  • antikoagulan tidak langsung - adalah mungkin untuk meningkatkan tindakannya;
  • salisilat - risiko terkena barah ginjal atau pundi kencing meningkat (sekiranya rawatan berpanjangan dengan dos parasetamol yang besar);
  • ubat urikosurik - kesan terapeutiknya dikurangkan;
  • barbiturat - keberkesanan parasetamol menurun;
  • chloramphenicol - meningkatkan masa penghapusan chloramphenicol dan meningkatkan risiko keracunan dengan bahan ini;
  • Persediaan wort St. John berlubang, flumecinol, butadione - meningkatkan kemungkinan kegagalan dos berlebihan dan hati;
  • etanol - perkembangan pankreatitis akut adalah mungkin;
  • phenytoin - keberkesanannya menurun dan hepatotoksisitas parasetamol meningkat;
  • Diflunisal - meningkatkan kepekatan parasetamol dalam plasma;
  • probenecid - pelepasan paracetamol dikurangkan (perlu mengurangkan dos ubat);
  • colestyramine - penyerapan paracetamol dikurangkan;
  • metoclopramide, domperidone - kadar penyerapan ubat meningkat;
  • perencat pengoksidaan mikrosom - hepatotoksisiti parasetamol dikurangkan;
  • ubat anti-radang bukan steroid - risiko terkena nefropati "analgesik", nekrosis papillary ginjal dan kegagalan buah pinggang peringkat akhir (dengan penggunaan serentak dengan paracetamol yang berpanjangan) meningkat.

Analog

Analog Paracetamol pediatrik ialah Panadol Kanak-kanak, Ifimol, Strimol, Apap, Perfalgan, Kalpol, Cefekon, Daleron, Efferalgan, Xumapar, Panadol, Paracetamol Aveksima, Paracetamol-LekT, Paracetamol Kabi, Paracetamol-Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol Parasetamol.

Terma dan syarat penyimpanan

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak di tempat yang gelap pada suhu bilik tidak lebih tinggi dari 25 ° C. Jangan beku!

Tarikh luput - 3 tahun.

Syarat Percutian di Farmasi

Di kaunter.

Ulasan mengenai Paracetamol Children

Menurut ulasan, Paracetamol untuk kanak-kanak adalah salah satu ubat yang paling biasa digunakan untuk mengurangkan demam dan kesakitan pada kanak-kanak dari usia yang sangat muda. Populariti ubat ini adalah kerana keberkesanannya, kemampuannya, kos rendah dan kemudahan penggunaannya. Suspensi terasa enak, jadi anak-anak mengambilnya dengan senang hati.

Pada suhu yang sangat tinggi, produk ini tidak selalu berkesan, seperti yang disebutkan dalam ulasan. Reaksi alergi terhadap ubat tidak dikesampingkan, misalnya, kesan sampingan seperti ruam kulit dan kemerahan disebutkan..

Harga anak Paracetamol di farmasi

Harga anggaran Paracetamol untuk kanak-kanak:

  • penggantungan dalam botol 100 g dengan sudu pengukur dalam kit - dari 53 rubel;
  • penggantungan dalam botol 200 g dengan sudu pengukur dalam kit - dari 102 rubel.

Terdapat kesilapan dalam teks? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter.

Sirap bayi Paracetamol: arahan penggunaan dan mengapa ia diperlukan, harga, ulasan, analog

Antipiretik dengan aktiviti anti-radang dan analgesik kecil. Digunakan sebagai rawatan simptomatik pada kanak-kanak dari usia dini. Apabila digunakan dengan betul, ia adalah ubat yang selamat dan berkesan, dan berlebihan boleh menyebabkan kesan sampingan yang berbahaya..

Bentuk dos

Paracetamol untuk kanak-kanak boleh didapati dalam bentuk tablet 0,5 mg, sirap (penangguhan oral). Dalam praktiknya, sirap paracetamol (penggantungan) paling kerap digunakan untuk kanak-kanak.

Di pasaran farmakologi, sirap Paracetamol boleh didapati dalam botol 50 atau 100 mil. Pakej ubat mengandungi sisipan dengan arahan dan sudu pengukur. Sirap mempunyai rasa buah, warna kuning.

Penerangan dan komposisi

Paracetamol Kanak-kanak merujuk kepada ubat analgesik dengan sifat antipiretik dan anti-radang yang lemah. Ubat ini mempunyai kesan positif pada pusat termoregulasi di hipotalamus, sehingga menormalkan suhu pada anak-anak, peningkatan yang berlaku terhadap latar belakang reaksi keradangan tubuh. Paracetamol bukan ubat narkotik, boleh digunakan setiap 4 hingga 6 jam. Dengan penggunaan dan dos yang betul, ubat tidak mempengaruhi membran mukus perut, tidak menimbulkan ketagihan, reaksi buruk. Ubat ini mempunyai kesan pada termoregulasi dan pusat sakit pada struktur otak. Kerana tindakan ubat ini, pengambilan sirap Paracetamol melegakan kesakitan, demam, menghilangkan gejala mabuk.

Sirap mengandungi parasetamol dalam pengiraan 24 mg per ml sirap. Komposisi ini juga mengandungi bahan bantu yang membuatkan sirap terasa enak, meningkatkan keberkesanan ego.

Kumpulan farmakologi

Sirap Paracetamol adalah ubat anti-radang bukan steroid yang digunakan dalam pediatrik untuk menghilangkan rasa sakit dan mengurangkan demam. Komponen utama sirap - parasetamol mempunyai keupayaan untuk menekan enzim cyclooxygenase, mengurangkan kepekatan prostaglandin dalam sistem saraf pusat. Kesan terapeutik ubat adalah sifat ubat berikut:

  1. menormalkan suhu badan semasa demam;
  2. menghilangkan menggigil;
  3. mengurangkan keparahan kesakitan;
  4. menyekat perantara keradangan;
  5. kesan anti-radang.

Bahan aktif ubat dengan cepat meresap ke dalam aliran darah, diedarkan secara merata di dalam tisu, yang membolehkannya bertindak dalam masa 20 hingga 30 minit selepas pentadbiran.

Petunjuk untuk digunakan

Sirap parasetamol untuk kanak-kanak boleh digunakan dalam rawatan penyakit berikut, yang disertai oleh demam:

  1. Influenza, SARS, cacar air, rubella dan penyakit lain.
  2. Gigi.
  3. Sindrom nyeri dengan otitis media.
  4. Kecederaan.
  5. Sakit dan sakit badan.
  6. Sakit gigi.

Ubat ini disyorkan untuk digunakan pada suhu badan 38 ° C hingga 38.9 ° C. Ubat ini benar-benar selamat untuk kanak-kanak dan boleh digunakan setiap 4 jam. Paracetamol adalah salah satu ubat paling berkesan yang digunakan dalam pediatrik..

Kontraindikasi

Seperti ubat lain dari kumpulan ubat anti-radang bukan steroid, Paracetamol mempunyai beberapa kontraindikasi untuk digunakan:

  1. intoleransi individu terhadap komposisi:
  2. patologi sistem darah;
  3. kekurangan sukrosa;
  4. intoleransi fruktosa;
  5. kanak-kanak sehingga 1 bulan;
  6. penyakit hati yang teruk, buah pinggang;
  7. gula darah tinggi.

Dengan berhati-hati, sirap harus diambil oleh kanak-kanak yang menderita asma bronkial. Memandangkan adanya kontraindikasi untuk mengambil sirap, perlu memberi anak setelah berunding dengan doktor dengan pakar pediatrik.

Dos dan pentadbiran

Sirap parasetamol disyorkan untuk kanak-kanak dalam tempoh akut penyakit ini, 3-4 kali sehari. Selang sebelum pengambilan adalah 4 hingga 6 jam. Dos standard ubat adalah 10 mg sirap setiap 1 kg berat badan kanak-kanak. Hanya seorang doktor yang boleh menetapkan dos ubat yang sesuai untuk setiap kanak-kanak sesuai dengan usia bayi, penyebab panas dan kesakitan:

  1. Dari 3 bulan hingga 1 tahun - masing-masing 0.5 sudu.
  2. Dari 1 tahun hingga 6 tahun - 1-2 sudu teh.
  3. Dari 6 hingga 12 tahun, 2–4 sudu besar.

Ambil ubat sebagai agen anestetik atau antipiretik tidak boleh lebih dari 3 hingga 5 hari dengan selang waktu tidak lebih dari 4 jam.

Kesan sampingan

Sirap parasetamol boleh diterima dengan baik, tetapi dalam beberapa kes, jika anak mempunyai sejarah kontraindikasi atau apabila dos yang disyorkan terlampaui, reaksi buruk badan mungkin berlaku dalam bentuk:

  1. Loya muntah;
  2. Kulit gatal;
  3. Ruam;
  4. Kesakitan, ketidakselesaan di perut;
  5. Gangguan irama jantung;
  6. Sesak nafas.

Kemunculan gejala di atas adalah kesempatan untuk membatalkan ubat, mengambil analognya dengan komponen aktif yang lain. Sekiranya kanak-kanak mempunyai tanda-tanda reaksi buruk, anda tidak perlu teragak-agak untuk melawat pakar pediatrik.

Interaksi

Ubat ini parasetamol, boleh digunakan bersama dengan ubat lain. Tetapi semasa mengambil beberapa antibiotik, antidepresan, masa paruh ubat meningkat, yang memberi kesan negatif pada hati.

arahan khas

Paracetamol bagi banyak ibu bapa adalah ubat sejagat untuk melawan kesakitan atau panas. Agar ubat membawa kesan terapeutik yang baik, dalam proses penggunaannya, beberapa cadangan mesti diperhatikan:

  1. Sebelum mula membaca arahannya, dapatkan nasihat pakar pediatrik.
  2. Perhatikan dengan ketat dos ubat yang disyorkan, yang semestinya sesuai dengan usia kanak-kanak.
  3. Dalam proses pengambilan, gunakan sudu pengukur, ini akan membantu mengelakkan pengambilan ubat yang berlebihan.
  4. Anda perlu minum ubat 30 minit sebelum atau 1 jam selepas makan.
  5. Sekiranya anak itu enggan minum ubat tersebut, anda boleh meminumnya dengan cukup air..
  6. Anda boleh mengambil ubat tidak lebih awal dari setiap 4 jam.
  7. Terapi parasetamol tidak boleh melebihi 5 hari.
  8. Dilarang menggabungkan Paracetamol dengan ubat yang serupa..
  9. Gunakan ubat sekiranya panas sekurang-kurangnya 38 darjah.
  10. Sebelum menggunakan sirap, botol dengan ubat mesti digoncang.

Setelah mengambil sirap Paracetamol, kesannya akan berlaku dalam 20 hingga 30 minit dan akan berlangsung sehingga 4 jam. Ubat ini merujuk kepada ubat-ubatan bebas, tetapi penggunaannya untuk kanak-kanak, perlu atas cadangan doktor, dengan tegas mengikut petunjuk.

Berlebihan

Sekiranya dos yang disyorkan terlampaui, anak mungkin mengalami gejala overdosis:

  1. loya muntah;
  2. pucat kulit;
  3. gangguan usus;
  4. peningkatan berpeluh;
  5. kekejangan.

Sekiranya gejala di atas muncul, anda perlu mendapatkan bantuan perubatan. Di rumah, anda boleh memberi anak anda penyerap. Dengan overdosis ubat yang teruk, terdapat risiko kegagalan hati. Untuk mengecualikan semua komplikasi yang mungkin berlaku, seorang kanak-kanak perlu diberi ubat dengan ketat memerhatikan dos dan rawatan.

Keadaan simpanan

Sejak pembuatan ubat itu, jangka hayatnya adalah 3 tahun. Setelah membuka botol, anda perlu menggunakannya selama 3 bulan. Sebaiknya simpan ubat di tempat yang gelap, kering dan jauh dari jangkauan kanak-kanak..

Sirap parasetamol untuk kanak-kanak adalah salah satu ubat yang paling berpatutan dan berkesan, yang mesti ada di mana-mana kabinet ubat rumah. Ubat ini bersifat simtomatik, iaitu, hanya mempengaruhi gejala, tanpa menghilangkan penyebabnya sendiri. Oleh itu, pada suhu tinggi pada kanak-kanak, perlu menentukan penyebabnya dan hanya kemudian melakukan rawatan yang kompleks.

Analog ubat

Daripada sirap paracetamol, kanak-kanak boleh diberi:

  1. Panadol untuk kanak-kanak mengandungi paracetamol sebagai bahan aktif. Terdapat dalam suspensi dan suppositori, yang direka khas untuk kanak-kanak berumur 3 bulan hingga 12 tahun. Ubat ini dikontraindikasikan sebelum usia 1 bulan. Untuk bayi berusia 2-3 bulan, serta ubat pramatang, dibenarkan menggunakannya hanya seperti yang diarahkan oleh doktor.
  2. Cececon D adalah analog lengkap ubat Paracetamol. Ubat ini dihasilkan dalam supositoria rektum, yang, bergantung pada dosnya, dapat digunakan pada anak-anak dari 3 bulan hingga 12 tahun. Anda boleh menggunakan ubat ini pada kanak-kanak 1-3 bulan sebagai antipiretik setelah vaksinasi.
  3. Kalpol mengandungi paracetamol sebagai bahan aktif. Ubat ini boleh didapati dalam bentuk suspensi, yang direka khas untuk kanak-kanak berumur 3 bulan hingga 6 tahun. Penggunaan ubat untuk bayi berusia 1 hingga 3 bulan adalah mungkin atas cadangan pakar pediatrik.
  4. Nurofen adalah pengganti Paracetamol dalam kumpulan farmakologi. Terdapat dalam bentuk lilin yang disyorkan untuk bayi dari usia 6 bulan hingga 2 tahun dan penggantungan yang berlaku dengan rasa oren atau strawberi, boleh dari 3 bulan.

Harga ubat

Kos ubat adalah rata-rata 62 rubel. Harga antara 61 hingga 68 rubel.

Sirap bayi parasetamol: arahan penggunaan, komposisi, dos

Ubat anti-radang dan antipiretik yang berkesan untuk jangkitan virus pernafasan akut, sakit tekak, dan otitis media pada kanak-kanak adalah Paracetamol - sirap atau penggantungan kanak-kanak. Alat ini digunakan untuk demam dan sakit dari mana-mana asal pada kanak-kanak berumur lebih dari 6 bulan. Ubat tersebut harus diberi dos yang tepat agar rawatan tidak menyebabkan sakit perut dan masalah hati..

Bentuk pelepasan, komposisi

Paracetamol tersedia untuk kanak-kanak dalam bentuk cecair tebal dengan bau dan rasa manis yang menyenangkan. Warna sirap berwarna kekuningan, penggantungan berwarna putih-merah jambu. Botol 50 m 100 ml dibungkus dalam kotak kadbod dengan gambar dan prasasti yang mengesahkan bahawa ubat ini bertujuan untuk kanak-kanak. Lebih mudah bagi kanak-kanak untuk minum cecair manis dan aromatik daripada pil keras.

Sirap "Paracetamol" adalah agen antipiretik dan anti-radang yang berkesan.

Kandungan bahan aktif dalam sirap "Paracetamol" untuk kanak-kanak adalah 120 mg per 5 ml larutan. Komponen aktif mempunyai nama lain - acetaminophen. Ia adalah ubat bebas untuk kanak-kanak. Bahan tambahan termasuk sukrosa, etanol, dan perisa yang meniru rasa strawberi atau jeruk..

Tindakan dan petunjuk farmakologi untuk digunakan

Suhu tinggi pada kanak-kanak berbahaya bagi perkembangan komplikasi proses infeksi-radang, terjadinya sawan. "Paracetamol" mengurangkan rasa sakit dan suhu kerana kesan pada fungsi pusat saraf yang sesuai.

Petunjuk:

  • Sakit intensiti ringan hingga sederhana di tekak, di telinga, sakit kepala, artikular, otot, pergigian (termasuk gigi).
  • Demam pada penyakit berjangkit.
  • Demam selepas vaksinasi.
  • Luka bakar atau kecederaan.
  • Panas etiologi yang tidak jelas.
  • Neuralgia.

Pakar perubatan mengesyorkan menggunakan paracetamol, ibuprofen, atau ubat kombinasi dengan bahan aktif ini dalam komposisi untuk menghilangkan sindrom demam. Ubatnya adalah antipiretik, analgesik bukan narkotik. Paracetamol tergolong dalam anilides, ibuprofen - kepada kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Kesan parasetamol pada kawasan keradangan jauh lebih lemah daripada ibuprofen dan NSAID lain. Walau bagaimanapun, acetaminophen kurang merengsakan mukosa gastrointestinal.

Pada usia berapa anak boleh diberi?

Pediatrik dan pengeluar ubat mengesyorkan penggunaan Paracetamol Syrup untuk kanak-kanak untuk merawat bayi yang berumur lebih dari 3 bulan. Alat ini boleh diminum untuk kanak-kanak di bawah 12 tahun.

"Paracetamol" mempunyai batasan umur.

"Paracetamol" untuk kanak-kanak digunakan untuk mengurangi suhu pada jangkitan virus pernafasan akut, penyakit pada saluran pernafasan dan telinga tengah, "klasik" jangkitan kanak-kanak (cacar air, demam merah, rubela, dll.).

Bayi diberi sirap pada suhu melebihi 38 ° C. Kanak-kanak yang berumur lebih dari 1 tahun mengambil ubat pada suhu t = 38.5 ° C.

Berapa lama antipiretik mula bertindak?

Kesan ubat mula muncul, rata-rata, 25 minit setelah penggunaan dos yang sesuai dengan usia dan berat pesakit. Acetaminophen mencapai kepekatan maksimum dalam darah dalam masa 30-60 minit selepas pengingesan. Kesan antipiretik adalah maksimum selama 2 jam pertama, kemudian mula menurun.

Sirap kanak-kanak "Paracetamol": arahan penggunaan

Sebelum digunakan, kandungan cecair botol dikocok. Gunakan picagari atau sudu untuk dos sirap yang lebih tepat. Pengilang meletakkan salah satu peranti di dalam bungkusan kadbod.

Dos dan pentadbiran

Sirap / penggantungan diberikan kepada anak antara waktu makan, tidak lebih awal dari 1 hingga 2 jam sebelum atau selepas makan. Ubat ini dicairkan hanya jika bayi tidak dapat minum cecair pekat. Arahan penggunaan mengandungi maklumat terperinci mengenai dos sirap untuk kanak-kanak dari pelbagai peringkat umur.

Dos terapi ubat bergantung pada usia dan berat badan anak

Pada satu masa:

  • bayi 2 - 3 bulan dengan berat badan 4.5 - 6 kg - seperti yang ditetapkan oleh doktor;
  • bayi dari 3 hingga 12 bulan dengan berat lebih dari 6 kg: 2,5 - 5 ml (0,5 - 1 sudu yang diukur, m. l.);
  • dari 1 tahun hingga 5 tahun: 5 hingga 10 ml (1 hingga 2 m. l.);
  • dari 5 hingga 12 tahun: 10 - 20 ml (2 - 4 m. l.);
  • kanak-kanak dengan berat lebih daripada 60 kg: 20 - 40 ml (4 - 8 ml.).

Dos sirap memastikan kepatuhan dengan kadar 10 - 15 mg bahan aktif setiap 1 kg berat badan.

Kanak-kanak boleh mengambil sirap Paracetamol hingga 4 kali sehari. Pada siang hari, anak diberi tidak lebih daripada 60 mg per 1 kg berat badan.

Arahan khas untuk mengambil sirap

Sekiranya kanak-kanak itu sakit, ibu bapa tidak selalu berpeluang pergi bersamanya berjumpa doktor atau menghubungi pakar pediatrik di rumah.

Tempoh pengambilan sirap sebagai antipiretik tidak boleh melebihi 3 hari, untuk mengurangkan keparahan kesakitan - 5 hari.

  • Tanpa berunding dengan doktor, anda boleh memberikan produk berasaskan parasetamol sebaik sahaja bayi berusia lebih dari 2 bulan.
  • Seorang kanak-kanak yang berumur lebih dari 3 bulan dirawat dengan ubat antipiretik dan analgesik tanpa pakar pediatrik selama 3 hari.
  • Sirap "Paracetamol" sebagai analgesik untuk pelbagai jenis sindrom kesakitan digunakan tidak lebih dari 5 hari.
  • Jangan berikan kanak-kanak antipiretik dalam jumlah yang bertujuan untuk rawatan orang dewasa.
  • Overdosis harus dielakkan, yang mungkin berlaku apabila sirap, supositoria rektum dan penggantungan dengan bahan aktif yang sama diambil secara serentak..

Interaksi Dadah dengan Ubat-ubatan Lain

Antihistamin meningkatkan kesan terapeutik Paracetamol Syrup untuk Kanak-kanak. Seorang kanak-kanak yang marah boleh diberikan semalaman bersamaan dengan ubat antipiretik Zyrtec atau sirap Erius. Antihistamin mengurangkan keracunan dan mencegah reaksi alahan terhadap ubat-ubatan.

Ketersediaan bio bahan aktif sirap Paracetamol setelah mengambil karbon aktif dikurangkan. "Phenobarbital" dan "Rifampicin" mengurangkan kesan antipiretik ubat. Ubat antiepileptik dan etanol meningkatkan kadar pembentukan metabolit, termasuk yang mempengaruhi hati secara negatif (hepatotoksik).

Kontraindikasi, kesan sampingan dan overdosis

Sirap "Paracetamol" untuk kanak-kanak diresepkan kepada sebahagian besar pesakit muda dengan demam tinggi dan aduan kesakitan. Walau bagaimanapun, ubat manis tidak boleh diberikan kepada pesakit dengan gangguan metabolik kongenital karbohidrat sederhana..

Secara amnya, Paracetamol Syrup boleh diterima dengan baik.

Kontraindikasi untuk mengambil ubat adalah:

  • hipersensitiviti terhadap komponen utama dan / atau tambahan;
  • fungsi hati terjejas teruk;
  • kegagalan buah pinggang;
  • umur 0 - 2 bulan;
  • gastritis.

Ubat-ubatan berdasarkan parasetamol diresepkan dengan berhati-hati sekiranya terdapat anemia teruk, leuko- dan trombositopenia, fungsi hati terganggu sederhana, kanak-kanak berumur 2 hingga 3 bulan dan bayi pramatang. Kemungkinan kesan negatif dari bahan aktif sirap: reaksi alahan dalam bentuk ruam gatal pada kulit, membran mukus dan angioedema (Quincke).

Keracunan ubat akut pada kanak-kanak pada hari pertama ditunjukkan oleh loya, sakit perut, berpeluh teruk. Muntah dan cirit-birit mungkin berlaku. Gejala overdosis bertambah selepas 24 - 48 jam: rasa sakit muncul di hipokondrium kanan, aritmia jantung. Akibat yang paling teruk adalah ensefalopati dan koma.

Anda harus segera berhenti mengambil ubat dan dapatkan bantuan perubatan. Untuk mengatasi gejala overdosis sederhana, pengambilan sorben usus akan membantu: Arang aktif, Karboaaktif putih, Polifepan.

Analog sirap antipiretik

Persediaan dengan bahan aktif yang sama boleh mempunyai beberapa bentuk pelepasan dan pelbagai nama dagang. Parasetamol dalam dos kanak-kanak terkandung dalam supositoria rektal Cefecon D, Kalpol dan suspensi oral Panadol Baby. Dalam kabinet ubat keluarga mesti ubat-ubatan ini.

"Paracetamol" untuk kanak-kanak mula bertindak selepas 30 minit. Kesan ubat pada suhu tinggi pada kanak-kanak cukup selama 2 hingga 4 jam. Suppositori rektal "Cefecon D" dengan bahan aktif yang sama bertindak lebih cepat, menurunkan suhu selepas 15 - 20 minit.

Sekiranya kanak-kanak mengalami demam, migrain, maka sirap dan tablet boleh menyebabkan muntah. Dalam kes sedemikian, begitu juga dengan gastritis, supositoria rektum dengan parasetamol lebih disukai..

Pediatrik mengesyorkan, jika kanak-kanak mengekalkan suhu di atas 38.5 ° C selama lebih dari tiga hari, ubah sirap antipiretik. Gantikan ubat kanak-kanak "Paracetamol" dengan bahan aktif yang lain. Biasanya ini adalah penggantungan "Nurofen" untuk kanak-kanak, yang mengandungi ibuprofen (100 mg / 5 ml), atau suppositori rektum, yang dihasilkan dengan nama dagang yang sama. Ibuprofen berlangsung dari 6 hingga 8 jam.

"Paracetamol extra" untuk kanak-kanak boleh didapati dalam bentuk serbuk untuk penyediaan penyelesaian untuk pentadbiran lisan. Dalam 1 sachet, sebagai tambahan kepada bahan utama, ekstrak tumbuhan (cakar kucing, feverfew, pucuk kentang) yang meningkatkan kesan terapi terkandung. Apabila menggabungkan pelbagai komponen aktif, kesan terapeutik masing-masing ditingkatkan dan kemungkinan manifestasi negatif zat individu dalam komposisi menjadi lemah.

Penerbitan Mengenai Asma