Bentuk pelepasan lain:

"PARACETAMOL": komposisi

Setiap mililiter mengandungi:

  • 25 miligram parasetamol - analgesik bukan steroid yang menurunkan suhu, mengurangkan kesakitan;
  • komponen tambahan: air, perasa, pewarna, pemekat.

Di farmasi, ubat domestik 2.5% dijual dalam bentuk penangguhan untuk pentadbiran dalaman. Rumusannya dirancang agar lebih mudah memilih dos untuk anak usia berapa pun. Semua komponen tambahan selamat untuk kanak-kanak, jangan bertindak balas antara satu sama lain dan dengan bahan utama.

Bagaimana ia mempengaruhi badan? (Farmakodinamik)

Komponen aktif menghalang tubuh mensintesis prostaglandin di otak - sebatian kimia yang meningkatkan kepekaan reseptor kepada pengantara kesakitan. Dengan kandungan prostaglandin yang rendah, seseorang merasa kurang sakit atau sama sekali tidak merasakannya. Prostaglandin juga menyebabkan hipotalamus, atau lebih tepatnya pusat termoregulasi yang terletak di dalamnya, meningkatkan suhu badan. Setelah mengambil ubat, kesan ini hilang, suhu turun ke nilai normal. Penangguhan bukanlah kaedah rawatan diri penyakit ini. Ini hanya menghilangkan gejala utama: ketidakselesaan yang menyertai proses keradangan. Ia dapat digunakan untuk meredakan rasa sakit atau mengurangi suhu pada jangkitan virus atau bakteria akut, memperburuk penyakit kronik. Penggunaan bersamaan dengan kafein meningkatkan tindakan komponen utama. Mengganggu ubat: alkohol, rifampisin, barbiturat.

Petunjuk untuk digunakan:

  • penghapusan sindrom kesakitan dari pelbagai etiologi (pergigian, kepala, neuralgik, dan lain-lain);
  • suhu tinggi (tidak lebih rendah daripada 38 ° C), tanpa mengira sebab kenaikannya (reaksi terhadap vaksinasi, memotong gigi atau selsema)
  • ketidakupayaan untuk menggunakan asma bronkial atau intoleransi individu terhadap aspirin.

Kontraindikasi

Jangan berikan ubat kepada kanak-kanak dengan diagnosis:

  • anemia;
  • alahan terhadap bahan aktif atau bahan tambahan;
  • kegagalan fungsi buah pinggang atau hati.
  • dan juga pada usia tiga bulan pertama kehidupan.

Kesan sampingan

Permohonan untuk waktu yang lama, tanpa pengawasan doktor, kesan sampingan seperti:

  • anemia;
  • peningkatan jumlah hemoglobin yang tidak dapat membawa oksigen (methemoglobinemia);
  • kegagalan fungsi buah pinggang, hati.

Adalah mungkin untuk memberi penangguhan kepada anak sendiri, tanpa preskripsi doktor, tidak lebih dari tiga hari. Sekiranya gejala berlanjutan selama ini, hubungi pakar pediatrik anda..

"PARACETAMOL" - sirap kanak-kanak: arahan penggunaan

Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, iaitu anda perlu mengambilnya mengikut keperluan, bukan kursus. Selang minimum antara dua dos adalah 4 jam. Dos harian maksimum bergantung pada usia bayi. Orang dewasa yang mengambil penggantungan kanak-kanak tidak banyak membantu kerana dos yang rendah dalam 100 ml 2.5 gram bahan aktif. Dos tunggal untuk orang dewasa ialah 0.5 - 1 gram. Iaitu, pada satu masa anda perlu minum dari ¼ hingga ½ kandungan gelembung.

Cara pengambilan?

  • Ukur dos yang dikehendaki dalam mililiter dari botol dengan sudu pengukur.
  • Beri anak, tanpa mengira makanan, tidak perlu minum (jika bayi suka meminumnya, biarkan dia meminumnya).
  • Ulangi jika perlu selepas sekurang-kurangnya 4 jam.

Menurut parasetamol, arahan sirap kanak-kanak untuk digunakan. Sekiranya suhu atau kesakitan berterusan, segera hubungi doktor.

Berapa lamakah Paracetamol berfungsi - sirap bayi?

Ia diserap dengan cepat di dalam perut, jumlah minimum bahan aktif dalam plasma darah sudah 10 minit selepas pengambilan. Selanjutnya, kepekatannya meningkat: dalam satu jam hingga jumlah yang mencukupi untuk meringankan keadaan. Setelah dua mencapai nilai maksimum.

"PARACETAMOL" - sirap untuk kanak-kanak: dos

Dos, jumlah dos setiap hari, anda perlu memilih, dengan memberi tumpuan kepada usia dan berat badan anak. Pediatrik mengesyorkan dos parasetamol berikut untuk kanak-kanak dalam sirap:

"PARACETAMOL" - sirap kanak-kanak: harga

Kos penggantungan untuk kanak-kanak bergantung pada kos pengilang, margin rangkaian farmasi dan kos penghantaran ke rantau ini. Harga purata parasetamol untuk sirap kanak-kanak adalah seperti:

  • WER.RU - 116 rubel;
  • Eurofarm - 65 rubel;
  • Dialog - 69 rubel;
  • Maxavit - 60 rubel;
  • Farmasi - 100 rubel.

Anda boleh membeli ubat tersebut tanpa memberikan preskripsi doktor.

"PARACETAMOL": analog yang lebih murah

Anda boleh mengganti ubat dengan ubat analog, bertindak berdasarkan bahan aktif yang sama, mempunyai bentuk yang sama dan petunjuk serupa untuk digunakan. Senarai ini merangkumi:

Kalpol adalah ubat Jerman yang dihasilkan dalam bentuk penangguhan untuk pemberian oral. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang berkesan. Ia diresepkan untuk melegakan simptom penyakit virus pernafasan, selesema dan kesakitan pelbagai asal untuk kanak-kanak dari 3 bulan hingga 6 tahun. Harga - 80 rubel.

Panadol adalah penggantungan Perancis untuk kanak-kanak dengan kesan analgesik dan antipiretik. Ia digunakan secara meluas sebagai ubat penahan sakit dan antipiretik untuk menghilangkan gejala penyakit berjangkit-radang dan virus, disertai dengan rasa sakit dan demam. Harga - 80 rubel.

Efferalgan adalah ubat antipiretik analgesik yang dihasilkan oleh syarikat farmaseutikal Perancis dalam bentuk sirap kanak-kanak. Membantu penghapusan sindrom kesakitan dari pelbagai etimologi dan keadaan demam untuk selsema. Harga - 89 rubel.

Juga, petunjuk yang paling serupa untuk digunakan adalah ubat yang dihasilkan dalam bentuk yang serupa berdasarkan ibuprofen:

Ibuprofen-Akrikhin adalah ubat Poland untuk kanak-kanak. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang berkesan pada badan. Harga –85.50 rubel.

Nurofen adalah produk farmaseutikal Britain yang melegakan simptom dalam bentuk demam atau sakit pada pelbagai penyakit. Harga - dari 185 rubel.

PARACETAMOL: ulasan

Saya lebih suka parasetamol sebagai ubat yang diuji masa. Ia lebih relevan bagi saya daripada ubat mahal baru yang tidak saya ketahui. Ia adalah analgesik bukan narkotik yang kuat. Dia selalu di hujung jari saya (di kabinet ubat). Memandangkan berapa lama sirap untuk parasetamol kanak-kanak bertindak, ini adalah antipiretik yang berkesan dengan sifat anti-radang yang lemah yang sesuai untuk orang dewasa dan kanak-kanak (saya berikan kepada anak bongsu saya). Ahli farmasi mengesyorkannya dalam serbuk, sirap dan tablet..

"Paracetamol", memandangkan sifat dan kontraindikasi, ditunjukkan untuk digunakan dalam kes seperti: sakit kepala, sakit gigi, sakit otot, sakit neuralgik, dan bahkan membantu dengan rematik. Ia membantu selesema dengan aspirin (setiap satu tablet tiga kali sehari) sehingga gejala hilang dan anda berasa lebih baik. Dan yang penting, agak murah.

Anak-anak parasetamol (kanak-kanak Paracetamol)

Pemilik sijil pendaftaran:

Bentuk dos

pendaftaran No: LP-005989 bertarikh 12/17/2019 - Semasa
Paracetamol untuk kanak-kanak

Bentuk pelepasan, pembungkusan dan komposisi ubat Paracetamol untuk kanak-kanak

Penangguhan untuk pemberian oral untuk kanak-kanak berwarna merah jambu, homogen, dengan bau khas.

5 ml
parasetamol120 mg

Eksipien: asid malik - 2.5 mg, gusi xanthan - 35 mg, maltitol - 3500 mg, sorbitol - 105 mg, mengkristal sorbitol 70% - 666.5 mg, asid sitrik - 1 mg, sodium metil parahydroxybenzoate - 5.65 mg, sodium ethyl parahydroxybenzoate - 1.094 mg, sodium propyl parahydroxybenzoate - 1,094 mg, perasa strawberi - 5 mg, pewarna azorubin - 0,05 mg, air yang disucikan - hingga 5 ml.

100 ml - botol (1) lengkap dengan cawan pengukur atau sudu penyukat - bungkusan kadbod.

kesan farmakologi

Antipiretik analgesik. Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang yang lemah. Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan sintesis prostaglandin, kesan utama pada pusat termoregulasi di hipotalamus.

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, parasetamol cepat diserap dari saluran gastrointestinal, terutamanya di usus kecil, terutamanya melalui pengangkutan pasif. Setelah dos tunggal 500 mg C maksimum dalam plasma dicapai setelah 10-60 minit dan kira-kira 6 μg / ml, kemudian secara beransur-ansur berkurang dan setelah 6 jam itu adalah 11-12 μg / ml.

Ia diedarkan secara meluas dalam tisu dan terutama dalam cairan tubuh, kecuali tisu adiposa dan cairan serebrospinal.

Pengikatan protein kurang dari 10% dan meningkat sedikit dengan overdosis. Metabolit sulfat dan glukuronida tidak mengikat protein plasma walaupun dalam kepekatan yang agak tinggi.

Parasetamol dimetabolisme terutama di hati melalui konjugasi dengan glukuronida, konjugasi dengan sulfat dan pengoksidaan dengan penyertaan campuran oksidase hati dan sitokrom P450.

Metabolit hidroksilasi negatif, N-asetil-p-benzoquinoneimine, yang terbentuk dalam jumlah yang sangat kecil di hati dan ginjal di bawah pengaruh oksidase campuran dan biasanya terdetoksifikasi dengan mengikat glutathione, dapat terkumpul sekiranya berlaku overdosis paracetamol dan menyebabkan kerosakan tisu.

Pada orang dewasa, kebanyakan parasetamol mengikat asid glukuronik dan, pada tahap yang lebih rendah, kepada asid sulfurik. Metabolit konjugasi ini tidak mempunyai aktiviti biologi. Pada bayi prematur, bayi baru lahir dan pada tahun pertama kehidupan, metabolit sulfat mendominasi..

T 1/2 adalah 1-3 jam. Pada pesakit dengan sirosis hati, T 1/2 sedikit lebih besar. Pelepasan ginjal parasetamol adalah 5%.

Ia dikeluarkan dalam air kencing terutamanya dalam bentuk konjugat glukuronida dan sulfat. Kurang daripada 5% diekskresikan sebagai parasetamol yang tidak berubah.

Petunjuk bahan aktif ubat Paracetamol kanak-kanak

Buka senarai kod ICD-10
Kod ICD-10Petunjuk
K08.8Perubahan lain yang dinyatakan pada gigi dan alat sokongannya
M79.1Myalgia
M79.2Neuralgia dan neuritis yang tidak dinyatakan
N94.4Senggugut primer
N94.5Senggugut sekunder
R50Demam tidak jelas
R51Sakit kepala
R52.0Sakit tajam
R52.2Kesakitan berterusan yang lain (kronik)

Rejimen dos

Di dalam atau dubur pada orang dewasa dan remaja dengan berat badan lebih daripada 60 kg, satu dos 500 mg digunakan, kekerapan pemberiannya adalah hingga 4 kali / hari. Tempoh maksimum rawatan adalah 5-7 hari.

Dos maksimum: tunggal - 1 g, setiap hari - 4 g.

Dos tunggal untuk pentadbiran lisan untuk kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 120-250 mg, dari 3 bulan hingga 1 tahun - 60-120 mg, hingga 3 bulan - 10 mg / kg. Dos tunggal untuk penggunaan rektum pada kanak-kanak berumur 6-12 tahun - 250-500 mg, 1-5 tahun - 125-250 mg.

Kekerapan penggunaan adalah 4 kali / hari dengan selang waktu sekurang-kurangnya 4 jam. Tempoh maksimum rawatan adalah 3 hari.

Dos maksimum: 4 dos tunggal sehari.

Kesan sampingan

Dari sistem pencernaan: jarang - gejala dyspeptik, dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos tinggi - kesan hepatotoksik.

Dari sistem hemopoietik: jarang - trombositopenia, leukopenia, pancytopenia, neutropenia, agranulositosis.

Reaksi alergi: jarang - ruam kulit, gatal-gatal, urtikaria.

Kontraindikasi

Kehamilan dan penyusuan

Paracetamol melintasi penghalang plasenta. Sehingga kini, tidak ada kesan buruk parasetamol pada janin pada manusia.

Paracetamol diekskresikan dalam susu ibu: kandungan dalam susu adalah 0.04-0.23% daripada dos yang diambil oleh ibu.

Sekiranya anda perlu menggunakan parasetamol semasa kehamilan dan menyusui (penyusuan susu ibu), anda harus mempertimbangkan faedah terapi yang diharapkan untuk ibu dan risiko yang mungkin timbul pada janin atau anak.

Dalam kajian eksperimental, kesan embriooksik, teratogenik dan mutagenik parasetamol belum diketahui.

Gunakan untuk gangguan fungsi hati

Gunakan untuk gangguan fungsi buah pinggang

Gunakan pada kanak-kanak

Gunakan pada pesakit tua

arahan khas

Ia digunakan dengan hati-hati pada pasien dengan gangguan fungsi hati dan ginjal, dengan hiperbilirubinemia jinak, serta pada pasien usia lanjut.

Dengan penggunaan parasetamol yang berpanjangan, adalah perlu untuk mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati yang berfungsi.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan enzim hati mikrosomal secara serentak dengan pemicu dengan kesan hepatotoksik, terdapat risiko peningkatan kesan hepatotoksik paracetamol.

Dengan penggunaan serentak dengan antikoagulan, peningkatan sedikit masa prothrombin mungkin sedikit.

Dengan penggunaan serentak dengan antikolinergik, penurunan penyerapan parasetamol adalah mungkin.

Dengan penggunaan serentak dengan pil perancang, penghapusan parasetamol dari badan dipercepat dan kesan analgesiknya dapat dikurangkan.

Dengan penggunaan serentak dengan agen urikosurik, keberkesanannya menurun.

Dengan penggunaan karbon aktif secara serentak, ketersediaan bio parasetamol dikurangkan.

Dengan penggunaan serentak dengan diazepam, penurunan perkumuhan diazepam adalah mungkin.

Terdapat laporan kemungkinan peningkatan kesan myelodepressive zidovudine dengan penggunaan serentak dengan paracetamol. Satu kes kerosakan hati beracun teruk telah dijelaskan..

Kes-kes kesan toksik dari parasetamol dengan penggunaan serentak dengan isoniazid dijelaskan..

Dengan penggunaan serentak carbamazepine, phenytoin, phenobarbital, primidone, keberkesanan parasetamol menurun kerana peningkatan metabolisme (proses glukuronisasi dan pengoksidaan) dan perkumuhan dari badan. Kes-kes hepatotoksisitas dengan penggunaan paracetamol dan phenobarbital secara serentak dijelaskan..

Apabila menggunakan colestyramine untuk jangka waktu kurang dari 1 jam setelah mengambil paracetamol, penurunan penyerapan yang terakhir adalah mungkin.

Dengan penggunaan serentak dengan lamotrigine, perkumuhan lamotrigine dari badan meningkat secara sederhana.

Dengan penggunaan serentak dengan metoclopramide, peningkatan penyerapan parasetamol dan peningkatan kepekatannya dalam plasma darah adalah mungkin.

Dengan penggunaan serentak dengan probenecid, penurunan pelepasan parasetamol adalah mungkin; dengan rifampisin, sulfinpyrazone - kemungkinan peningkatan pelepasan parasetamol kerana peningkatan metabolisme di hati.

Dengan penggunaan serentak dengan etinil estradiol, penyerapan parasetamol dari usus meningkat.

Paracetamol untuk kanak-kanak

Paracetamol untuk kanak-kanak: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Paracetamol kanak-kanak

Kod ATX: N02BE01

Bahan aktif: Paracetamol (Paracetamol)

Pengilang: Rozpharm LLC, Pharmstandard-Leksredstva, Biochemist, Pharmproekt, Dalkhimpharm, ladang kimia Irbitsky, Pharmapol-Volga, Ladang Mega (Rusia), Anqiu Lu An Pharmaceutical Co. (China), LLC Syarikat farmaseutikal "Kesihatan" (Ukraine)

Mengemas kini keterangan dan foto: 10/19/2018

Harga di farmasi: dari 54 rubel.

Kanak-kanak parasetamol - analgesik bukan narkotik.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Bentuk dos - penggantungan untuk pemberian oral: homogen, berwarna merah jambu, dengan bau buah ciri (100 dan 200 ml dalam botol plastik, atau botol kaca oren, atau serat kaca, atau polietilena terefthalat untuk ubat-ubatan, ditutup dengan penutup skru polimer dengan kawalan sistem pembukaan pertama atau "push-turn", 1 botol dalam bundle kadbod tanpa / dengan cawan pengukur atau sudu pengukur).

Komposisi penggantungan 100 ml:

  • bahan aktif: paracetamol - 2.4 g;
  • komponen tambahan: natrium nipasept (sodium etil parahydroxybenzoate, natrium metil parahydroxybenzoate dan natrium propyl parahydroxybenzoate) - 0.15 g, maltitol - 80 g, asid malik - 0.05 g, penghabluran sorbitol 70% - 1.33 g, xanthan gum - 0.6 g, asid sitrat anhidrat - 0,02 g, pewarna azorubin - 0,001 g, perasa strawberi atau oren - 0,1 g, air - hingga 100 ml.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Paracetamol adalah bahan ubat yang mempunyai kesan antipiretik dan analgesik. Hampir tidak ada sifat anti-radang.

Mekanisme tindakan disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat siklooksigenase dalam sistem saraf pusat, yang mempengaruhi pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini hampir tidak mempunyai sifat anti-radang. Ia tidak mempengaruhi metabolisme elektrolit air dan keadaan mukosa gastrointestinal (GIT), kerana hanya sedikit mempengaruhi sintesis prostaglandin pada tisu periferal.

Farmakokinetik

Paracetamol dicirikan oleh penyerapan yang tinggi, ia cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran pencernaan. Ia mengikat protein plasma sebanyak 10–25%. Kepekatan plasma maksimum dicapai setelah 30–120 minit dan 5–20 μg / ml.

Ubat itu melintasi penghalang darah-otak. Kurang daripada 1% dos yang diambil masuk ke dalam susu ibu. Pengedaran bahan dalam cecair badan agak seragam.

Paracetamol dimetabolisme terutama di hati dengan tiga cara utama, seperti pengoksidaan oleh enzim hati mikrosom, konjugasi dengan sulfat, dan konjugasi dengan glukuronida. Semasa pengoksidaan, metabolit toksik perantaraan terbentuk, yang kemudiannya disambungkan terlebih dahulu dengan glutathione, kemudian dengan asid merkapturik dan sistein. Untuk kaedah metabolisme ini, isoenzim utama sistem sitokrom P450 adalah CYP2E1 (terutamanya), CYP1A2, dan CYP3A4 (peranan sekunder). Sekiranya terdapat kekurangan glutathione dalam tubuh, metabolit ini dapat menyebabkan kerosakan dan nekrosis hepatosit. Laluan metabolik tambahan adalah metoksilasi ke 3-metoksiparasetamol dan hidroksilasi ke 3-hidroksiparasetamol, yang kemudiannya disambungkan ke sulfat atau glukuronida.

Pada kanak-kanak di bawah umur 10 tahun, metabolit utama ubat adalah paracetamol sulfate, pada kanak-kanak dari 12 tahun - glukuronida konjugasi.

Metabolit konjugasi parasetamol (konjugat dengan glutathione, sulfat, glukuronida) dicirikan oleh aktiviti farmakologi rendah, termasuk toksik.

Semasa mengambil dos terapeutik, pelepasan total adalah 18 l / jam, separuh hayat (T½) - dari 1 hingga 4 jam. Semasa mengambil dos terapeutik, 90-100% daripada dos parasetamol yang diterima dikeluarkan dalam air kencing dalam 24 jam. Selepas konjugasi, jumlah utama ubat dikeluarkan di hati dalam bentuk glukuronida (60-80%) dan sulfat (20-30%). Kira-kira 5% daripada dos dikeluarkan tidak berubah.

Pada pesakit tua, pelepasan parasetamol menurun dan T meningkat½.

Pada pesakit dengan kegagalan buah pinggang yang teruk (pelepasan kreatinin 10-30 ml / min), perkumuhan parasetamol diperlahankan, kadar perkumuhan sulfat dan glukuronida lebih rendah daripada pada individu yang sihat.

Petunjuk untuk digunakan

Suspensi Paracetamol untuk kanak-kanak ditetapkan untuk kanak-kanak berusia 3 bulan hingga 12 tahun dalam kes berikut:

  • demam kerana selesema, selsema dan jangkitan kanak-kanak, seperti demam merah, cacar air, campak, gondok, dan lain-lain;
  • sakit gigi, termasuk pencabutan gigi atau pencabutan gigi, sakit telinga dengan otitis media, sakit kepala, sakit tekak.

Atas cadangan doktor, kanak-kanak 2-3 bulan boleh menerima satu dos sekiranya demam selepas vaksinasi.

Kontraindikasi

  • intoleransi fruktosa;
  • gangguan fungsi buah pinggang atau hepatik yang teruk;
  • berumur kurang dari 2 bulan;
  • penggunaan ubat lain yang mengandungi paracetamol secara serentak;
  • hipersensitiviti terhadap sebarang komponen ubat.
  • fungsi hati terjejas, termasuk sindrom Gilbert;
  • hepatitis virus;
  • ketiadaan genetik enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • fungsi buah pinggang terjejas (pelepasan kreatinin

Arahan penggunaan Sirap Kanak-kanak Paracetamol

Berlebihan

Overdosis ubat berlaku selepas menggunakannya;

  • dewasa - dari 10 gram sehari. dan lebih tinggi;
  • kanak-kanak 140 miligram sehari.);
  • pesakit yang menderita hepatitis, alkoholisme - apabila mengambil hingga 4 gram sehari.
  • 1 darjah (pada hari pertama) - cirit-birit, mual, muntah, berpeluh meningkat;
  • 2 darjah (3 hari terakhir) - perubahan komposisi biokimia darah (peningkatan bilirubin, transaminase, indeks prothrombin), mual dan muntah;
  • Gred 3 (dari 3 hingga 5 hari) - pemusnahan hepatosit, muntah yang tidak dapat dielakkan, kemunculan penyakit kuning, perubahan dalam biokimia darah semakin meningkat. Kegagalan hepatik dan buah pinggang, distrofi miokard berkembang.

Anda boleh mendapat keracunan dengan parasetamol, iaitu, keracunan dari ubat, hanya jika anda melebihi dos harian selama beberapa hari.

Rawatan merangkumi penghapusan parasetamol, penggunaan pencahar garam, pengenalan penawar tertentu N-Acetylstein.

Pengenalan penawar berjaya dalam 10-36 jam pertama. Selepas 1.5 hari, rawatan menjadi tidak berkesan. Pada masa yang sama, antihistamin dan hormon dilarang..

Paracetamol adalah sebahagian daripada banyak ubat, seperti Efferalgan, Panadol, Nurofen, Teraflu, Fervex, Antigrippin dan lain-lain yang terkenal.

Dalam tempoh suhu tinggi, anda perlu minum antipiretik, minum banyak cecair, lap dengan air atau larutan asid asetik yang dicairkan.

Borang Pelepasan

Di rak farmasi, ubat itu terdapat dalam pelbagai bentuk:

  • tablet dalam dos 200, 325 dan 500 mg;
  • kapsul;
  • sirap (120 mg / 5 ml dan 125 mg / 5 ml);
  • penggantungan (120 mg / 5 ml);
  • suppositori (lilin untuk orang dewasa dan kanak-kanak, berbeza dari segi saiz dan dos).

Tablet dan kapsul biasanya diresepkan untuk remaja dan orang dewasa. Dos dipilih oleh doktor sesuai dengan keadaan kesihatan dan berat badan pesakit. Bentuk bayi - sirap, penggantungan dan supositoria.

Supositoria diberikan secara rektum, penyerapannya berlaku di dalam usus. Kaedah aplikasi dijelaskan secara terperinci dalam arahan untuk alat tersebut. Kelebihan ubat ini:

  • ketiadaan gula, perasa dan pewarna dalam komposisi, yang sangat penting untuk kanak-kanak alahan;
  • kesan yang lebih lama, berbanding dengan ubat lain, walaupun memerlukan masa lebih lama untuk menunggu supositoria mula bertindak;
  • jangka hayat yang panjang - 2 tahun, dan sirap terbuka boleh disimpan hanya sebulan.

Perbezaan antara sirap dan penggantungan

Sirap dan penggantungan adalah bentuk Paracetamol kanak-kanak, yang mempunyai banyak persamaan:

  • tindakan yang serupa;
  • konsistensi serupa;
  • dos yang sama (5 ml produk mengandungi 120 mg bahan aktif);
  • aroma buah yang sedap dan rasa manis dengan kepahitan khas (ada pilihan dengan rasa yang berbeza: raspberi, strawberi, oren);
  • bekas yang serupa (botol atau botol kaca gelap dengan penutup rapat dengan ketat 100 atau 200 ml).

Sirap tidak boleh diberikan kepada kanak-kanak di bawah umur 2 tahun.

Perbezaan utama diperhatikan dalam komposisi. Suspensi tidak mengandungi gula, sementara gula halus adalah ramuan dalam sirap - ibu bapa kanak-kanak diabetes harus menyedari perkara ini. Selain itu, alkohol terdapat di dalam sirap, jadi tidak sesuai untuk merawat bayi sehingga dua tahun.

Kesan dan kesan terapeutik

Sekiranya anda minum ubat tersebut, aktiviti pusat kawalan suhu yang terletak di hipotalamus dihambat, sintesis mediator keradangan disekat.

Tidak menjejaskan mukosa gastrousus (tidak seperti aspirin).

Dengan ARVI, peningkatan suhu menunjukkan pengeluaran interferon dan pengaktifan imuniti.

Penting! Anda boleh minum parasetamol hanya pada suhu pada kanak-kanak 38C, pada orang dewasa - 38.5C ke atas. Paracetamol tidak bertujuan untuk penggunaan berterusan.

Ia boleh digunakan hanya dalam jangka waktu yang singkat, untuk sementara waktu untuk melegakan keadaan pesakit dengan jangkitan virus pernafasan akut dan janji temu lain.

Paracetamol tidak bertujuan untuk penggunaan berterusan. Ia boleh digunakan hanya dalam jangka waktu yang singkat, untuk sementara waktu untuk melegakan keadaan pesakit dengan jangkitan virus pernafasan akut dan janji temu lain..

Mekanisme tindakan dan petunjuk untuk penggunaan ubat tersebut

Bagaimana ubat itu berfungsi:

  1. mula bertindak dalam 15 - 30 minit dari saat pengambilan (jika anda minum), semasa menyalakan lilin - kesannya datang lebih cepat;
  2. semakin tinggi suhu badan, semakin lambat ia bertindak.

Petunjuk untuk kemasukan:

  • jangkitan virus akut dengan demam tinggi dan mabuk (lebam, sakit sendi dan tulang, sakit kepala);
  • sakit kepala pelbagai asal;
  • demam selepas vaksinasi;
  • demam pada penyakit keradangan;
  • dengan keradangan gigi, gusi (bahagian ubat anti-radang analgesik);
  • dalam rawatan keradangan sistem muskuloskeletal.

Petunjuk

Sirap Paracetamol untuk kanak-kanak dan suspensi Paracetamol adalah bentuk ubat yang dibuat khusus untuk pesakit terkecil. Konsistensi likat cecair sangat mudah diambil oleh anak-anak. Dan jika tablet yang mengandung parasetamol hanya dibenarkan untuk anak-anak berusia lebih dari 12 tahun, maka penggantungan itu dapat menyelamatkan serpihan dari panas, yang baru berusia sebulan (di bawah pengawasan pakar pediatrik dan pada dos yang sesuai).

Petunjuk untuk kemasukan adalah:

  • peningkatan suhu badan pada anak (hingga 38.5 ° C atau, seperti yang baru-baru ini disyorkan oleh pakar dalam bidang pediatrik, hingga 38.9 ° C);
  • sakit ringan atau sederhana: sakit kepala dan sakit gigi, neuralgia, sakit gigi.

Adalah mungkin untuk menurunkan suhu dengan ubat-ubatan jika termometer menunjukkan 38.5 ° ke atas.

Suhu tinggi boleh membahayakan dirinya sendiri - misalnya, memprovokasi kejang. Dalam beberapa kes, sangat mustahak untuk menurunkan suhu - setiap ibu harus tahu bagaimana keluar dari suhu tersebut. Dan ubat antipiretik dirancang untuk meringankan keadaan pesakit dalam situasi seperti itu..

Perkara penting - Paracetamol kanak-kanak tidak sembuh, tetapi hanya melegakan gejala penyakit. Panas dan sakit menunjukkan proses patologi dalam badan. Tanda-tanda ini menunjukkan bahawa anda perlu menghubungi doktor yang memeriksa bayi dan menetapkan rawatan.

Bentuk pelepasan, komposisi

Paracetamol tersedia untuk kanak-kanak dalam bentuk cecair tebal dengan bau dan rasa manis yang menyenangkan. Warna sirap berwarna kekuningan, penggantungan berwarna putih-merah jambu. Botol 50 m 100 ml dibungkus dalam kotak kadbod dengan gambar dan prasasti yang mengesahkan bahawa ubat ini bertujuan untuk kanak-kanak. Lebih mudah bagi kanak-kanak untuk minum cecair manis dan aromatik daripada pil keras.

Kandungan bahan aktif dalam sirap "Paracetamol" untuk kanak-kanak adalah 120 mg per 5 ml larutan. Komponen aktif mempunyai nama lain - acetaminophen. Ia adalah ubat bebas untuk kanak-kanak. Bahan tambahan termasuk sukrosa, etanol, dan perisa yang meniru rasa strawberi atau jeruk..

Ciri-ciri Paracetamol lain

  1. dengan demam lebih dari 3 hari atau gejala sakit lebih dari 5 hari (jika ubat ini diambil), anda harus berjumpa doktor;
  2. memerlukan pemantauan jumlah darah (boleh memutarbelitkan glukosa, asid urik), keadaan hati;
  3. dalam bentuk dos dalam bentuk sirap, terdapat gula, yang mesti diambil kira pada pesakit diabetes mellitus;
  4. tidak sesuai untuk minum ubat dengan alkohol (termasuk bir).

Bolehkah bir digunakan untuk rawatan? Pada masa yang sama minum bir (walaupun sedikit) dan parasetamol, menyebabkan peningkatan kerosakan toksik pada hati.

Berlebihan

Berhati-hatilah semasa mengira dos dan jauhkan ubat dari jangkauan kanak-kanak untuk mengelakkan anak mengambil ubat melebihi kadar yang diperlukan.

Perhatikan dos dan bayi akan cepat sembuh.

Gejala manifestasi overdosis melalui:

  • pucat;
  • loya, muntah, sakit perut;
  • berpeluh berlebihan;
  • sakit hati (bermula dalam satu atau dua hari).

Overdosis yang ketara kerana perkembangan kegagalan hati akut boleh menyebabkan koma dan kematian.

Untuk mengetahui tahap overdosis dan rawatan yang mencukupi, anda perlu berjumpa doktor. Tindakan pra-perubatan - lavage gastrik (berkesan selewat-lewatnya 4 jam selepas kejadian) dan pengambilan arang aktif.

Dos

Selang waktu antara dos parasetamol sekurang-kurangnya 4 jam. Gunakan tidak lebih dari tiga hari sebagai antipiretik dan tidak lebih dari lima hari untuk mencapai kesan analgesik..

Tablet parasetamol

Ia mesti diambil secara oral selepas makan dengan air.
Dewasa dan remaja dengan berat> 60 kg: 0,5 g hingga 4 kali sehari. Dos tunggal maksimum parasetamol dapat ditingkatkan menjadi 1 g, dos harian maksimum tidak lebih daripada 4 g.

  • Kanak-kanak 6-12 tahun: 0,2-0,5 g paracetamol.
  • Kanak-kanak 1-5 tahun: 0.12-0.25 g.
  • Kanak-kanak dari 3-12 bulan: 60-120 mg.
  • Kanak-kanak 1-3 bulan: dari 10 mg / kg.

Sirap Bayi Paracetamol

Untuk kegunaan dalaman sebelum makan, jumlahnya 3-4 kali sehari. Goncang sebelum digunakan.

  • Kanak-kanak 6 bulan hingga 3 tahun: 60 (setengah sudu teh) - 120 mg (sudu teh).
  • Kanak-kanak 12 bulan hingga 3 tahun: 120 setiap orang (perahu teh) - 180 mg (satu setengah sudu teh).
  • Kanak-kanak 3-6 tahun: 180 (satu setengah sudu teh) - 240 mg (2 sudu teh).
  • Kanak-kanak 6-12 tahun: 240 (2 sudu kecil) - 360 mg (3 sudu kecil).
  • Kanak-kanak dari 12 tahun: 360 (3 sudu kecil) - 600 mg (5 sudu kecil).

Suspensi parasetamol untuk kanak-kanak

Untuk pemberian oral sebelum makan. Goncangkan suspensi sebelum digunakan..
Dos tunggal tidak lebih daripada 10-15 mg per kilogram berat badan, pengambilan maksimum harian adalah 60 mg / kg berat badan. Kepelbagaian - tiga-empat kali sehari.

50 mg paracetamol (penggantungan 2 ml).

  • Kanak-kanak 3-12 bulan: 60-120 mg paracetamol (2.5-5 ml penggantungan).
  • Kanak-kanak 12 bulan hingga 6 tahun: 120-240 mg paracetamol (5-10 ml penggantungan).
  • Kanak-kanak 6-14 tahun: 240-480 mg (10-20 ml penggantungan).
  • Lilin (suppositori)

    Untuk pentadbiran rektum. Kegandaan: dua hingga empat kali sehari.
    Purata dos tunggal: 10-12 mg / kg parasetamol, pengambilan harian maksimum hingga 60 mg / kg.

    • Kanak-kanak 6-12 bulan: 0,5-1 supositoria (50-100 mg paracetamol).
    • Kanak-kanak 12 bulan hingga 3 tahun: 1-1,5 suppositori (100-150 mg).
    • Kanak-kanak berumur 3-5 tahun: 1.5-2 lilin (150-200 mg).
    • Kanak-kanak 5-10 tahun: 2,5-3,5 suppositori (250-350 mg).
    • Kanak-kanak 10-12 tahun: 3,5-5 suppositori (350-500 mg).

    Komposisi dan kesan ubat

    Antipiretik berasaskan parasetamol digunakan di seluruh dunia. Bahan aktif aktif menghentikan pembentukan enzim (cyclooxygenase), yang menyebabkan peningkatan suhu dan berlakunya kesakitan. Penghentian enzim ini berlaku di sistem saraf pusat. Akibatnya, panas cepat reda dan rasa sakit hilang. Mukosa gastrik tidak menderita. Penyekat siklooksigenase dalam sistem saraf pusat dikaitkan dengan ciri Paracetamol seperti ketiadaan kesan anti-radang. Oleh itu, penggunaan ubat tidak bermakna untuk sensasi menyakitkan yang disebabkan oleh proses keradangan - sakit otot dan sendi, serta sensasi menyakitkan akibat trauma pada ligamen dan tendon.

    Paracetamol kanak-kanak tidak boleh diambil bersamaan dengan ubat lain yang mengandungi parasetamol - jika tidak, terdapat risiko overdosis yang tinggi.

    Ubat dalam bentuk sirap dan suspensi hari ini boleh dibeli di mana-mana farmasi. Anda bahkan tidak memerlukan resipi untuk ini. Ini juga menunjukkan keselamatan relatif produk..

    Paracetamol mula bertindak dalam 30-40 minit.

    Harga botol gantung dengan kapasiti 100 ml ialah 60-80 p. Sebotol 200 ml berharga sekitar 120-150 p. 50 ml sirap berharga kira-kira 50 rubel. 100 ml - 80 rubel.

    arahan khas

    Sekiranya parasetamol diberikan kepada anak-anak secara lisan, maka harus diberikan sekitar satu setengah jam setelah makan, kerana jika diminum segera, maka penyerapan ubat akan diperlahankan oleh jumlah makanan yang diterima di dalam badan. Dan juga terdapat sejumlah petunjuk kecil ketika menggunakan paracetamol:

    • sebelum mula memberikannya, anda perlu berjumpa doktor;
    • selepas mengambilnya hendaklah dibasuh dengan air;
    • penerimaan kanak-kanak yang umurnya kurang dari dua tahun tidak boleh berlangsung lebih dari tiga hari;
    • jika tablet diberikan, maka ia harus dihancurkan sebelum memberi;
    • harus diingat bahawa dosnya akan dikira dari berat badan bayi.

    Interaksi dengan ubat lain

    Semasa merawat dengan beberapa ubat, keserasiannya mesti diambil kira:

    • meningkatkan kesan ubat-ubatan yang menekan sistem saraf;
    • meningkatkan kesan alkohol;
    • pemberian serentak dengan barbiturat, antidepresan, rifampisin, isoniazid, kontraseptif oral dapat meningkatkan kesan toksik pada hati;
    • jika anda minum dengan no-shpa, drotaverinone, platyphylline dan atropine - pengosongan gastrik menjadi perlahan;
    • apabila digabungkan dengan metoclopramide, eritromisin, pengosongan gastrik ditingkatkan;
    • tidak lebih awal dari 2 jam setelah mengambil omez, cimetidine, kerana dengan penggunaan serentak, kadar penyerapan, jika anda minum parasetamol, melambatkan
    • jika anda minum dengan aspirin, kafein atau codeine, kesannya akan bertambah.

    Dos dan pentadbiran

    Paracetamol 200 mg, dos apa yang dibenarkan untuk kanak-kanak? Soalan ini menarik minat ramai ibu. Ubat dalam tablet harus diminum dengan banyak cecair satu jam selepas makan. Sekiranya peraturan ini tidak dipatuhi, maka parasetamol 200 mg kepada kanak-kanak dalam dos yang ditunjukkan tidak akan memberi kesan yang diinginkan.

    Pada suhu 38 darjah, parasetamol 200 mg diberikan kepada kanak-kanak dalam bentuk tablet dalam dos berikut:

    • dari 3 hingga 6 bulan - 350 miligram;
    • dari 6 bulan hingga setahun - 500 miligram;
    • dari 1 tahun hingga 3 tahun - 750 miligram;
    • dari 3 tahun hingga 6 tahun - 1 gram;
    • dari 6 tahun hingga 9 tahun - 1.5 gram;
    • dari 9 tahun hingga 12 tahun - 2 gram.

    Untuk kanak-kanak hingga tiga bulan, dos maksimum yang dibenarkan ditentukan oleh doktor bergantung pada berat badan, pengiraan dilakukan dalam nisbah 1 mg / kg.

    Dos paracetamol 200 mg sebagai penggantungan untuk kanak-kanak adalah seperti berikut:

    • dari 3 bulan hingga setahun - 5 mililiter;
    • dari tahun 3 tahun hingga 6 tahun - 10 mililiter;
    • dari 6 hingga 12 tahun - 20 mililiter.
    • dari 3 hingga 6 bulan - 80 miligram 1 kali sehari;
    • dari 6 bulan hingga setahun - 80 miligram 2 kali sehari;
    • dari 1 tahun hingga 3 tahun - 80 miligram 3 sehari;
    • dari 3 tahun hingga 6 tahun - 150 miligram 2 kali sehari;
    • dari 6 tahun hingga 9 tahun - 150 miligram 3 kali sehari;
    • dari 9 tahun hingga 12 tahun - 200 miligram.

    Kekerapan rawatan pada suhu, tanpa mengira bentuk pelepasan, adalah tiga hari dengan selang pengambilan empat jam.

    Komposisi dan bentuk pelepasan

    Alat ini dihasilkan dalam beberapa bentuk: tablet, sirap, suspensi, supositoria.

    Sirap

    Bahan aktif: 120 mg paracetamol (per 5 ml sirap), 2.4 g ubat (per 100 ml sirap).

    Sirap adalah cecair merah jambu likat dengan rasa manis dan bau raspberry.

    Terdapat dalam bungkusan dalam bentuk botol kaca atau polimer 50 (100) ml dalam kotak kadbod, dengan sudu pengukur atau jarum suntik.

    Penangguhan

    Dalam penggantungan, bahan aktif adalah 120 mg paracetamol (per 5 ml penggantungan), 2.4 g ubat (per 100 ml penggantungan).

    Suspensi adalah cecair likat merah jambu dengan rasa strawberi.

    Ubat itu dibungkus dalam botol 100 (200) ml dengan jarum suntik (sudu).

    Lilin

    Dalam lilin adalah bahan aktif dalam bentuk paracetamol 100 atau 500 mg. Supositoria disajikan dalam warna putih dan krim. 5 supositori dibungkus; 2 pek ada di dalam pek.

    Dos dan pentadbiran

    Sirap

    Sirap dinikmati oleh kanak-kanak dari semua peringkat umur. Dia dilantik dari bulan kedua kehidupan bayi yang baru lahir. Dispenser dilekatkan pada botol ubat. Sirap rasa manis tidak boleh dicairkan dengan air, tetapi hanya dicuci dengan air.

    Dos yang diperlukan untuk kanak-kanak adalah seperti berikut:

    • jumlah sirap untuk bayi sehingga usia 6 bulan ditentukan oleh pakar pediatrik, berdasarkan berat bayi dan keadaannya;
    • dari 6-12 bulan (2.5-5 ml);
    • dari 1-3 tahun (5-7.5 ml);
    • dari 3-6 tahun (7.5-10 ml);
    • dari 6-12 tahun (10-15 ml).

    Pada siang hari, ubat itu diambil empat kali, dengan selang 4 jam. Dalam kes kritikal, kemasukan dibenarkan lebih kerap, tetapi hanya di institusi perubatan dan di bawah pengawasan pakar.

    Lilin

    Suppositori adalah bentuk Paracetamol yang lain. Lilin dimasukkan ke dalam dubur kanak-kanak. Oleh kerana pemberiannya dilakukan secara rektum, bahan aktif diserap ke dalam usus. Dos supositoria bergantung pada usia kanak-kanak:

    Lilin diperkenalkan tidak lebih dari 4 kali sehari, setelah 4 jam.

    Tablet

    Mengambil Paracetamol dalam bentuk dragee untuk kanak-kanak, terutama yang kecil, agak sukar. Walaupun dihancurkan menjadi serbuk, tidak semua kanak-kanak dapat menelan campuran ini. Pil dibenarkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 2 tahun..

    Dos 200 mg tablet untuk kanak-kanak adalah:

    • dari 2-6 tahun - ½ dragee;
    • dari 6-12 tahun - 1 tablet;
    • lebih dari 12 - 1-2 tablet.

    Ubat ini diambil tidak lebih dari 4 kali dengan selang 4 jam.

    Paracetamol mula bertindak jika dicuci dengan banyak air. Ini berlaku untuk tablet..

    Apabila diambil, hasilnya dicapai dalam 30-60 minit, dan setelah tiga jam kesannya berhenti.

    Paracetamol kanak-kanak dalam bentuk sirap dan bentuk lain: arahan

    Merawat anak adalah proses yang lebih bertanggungjawab daripada merawat orang dewasa. Oleh itu, memilih ubat tertentu, ibu bapa harus memikirkan bahawa ia tidak hanya berkesan, tetapi juga selamat untuk bayi dari segi penggunaan. Salah satu ubat tersebut adalah parasetamol..

    Hari ini kita akan membincangkan penggunaan paracetamol untuk rawatan kanak-kanak. Walaupun alat ini adalah yang paling biasa, anda perlu membaca arahan dengan teliti, menggunakannya hanya seperti yang diarahkan oleh doktor dan perhatikan dosnya dengan ketat. Borang mesti dipilih sesuai dengan cadangan pakar. Bagi kanak-kanak, selalunya mereka tidak menggunakan tablet, tetapi sirap atau penggantungan, yang menyenangkan rasanya dan lebih selamat bagi kanak-kanak daripada bentuk "dewasa".

    Penggunaan parasetamol dalam amalan perubatan dunia

    Paracetamol ubat mula digunakan secara meluas dalam terapi hanya dari tahun 50-an abad yang lalu, walaupun pada hakikatnya ubat ini diciptakan pada abad ke-19. Pada masa itu, satu siri kajian dilakukan dari segi kecekapan dan keselamatan. Walau bagaimanapun, dalam penafsiran hasil penyelidikan terdapat kesalahan, oleh itu, untuk waktu yang lama, doktor menetapkan terutamanya phenacetin kepada pesakit. Dan hanya pada pertengahan abad ke-20 kajian menunjukkan bahawa ia adalah metabolit fenasetin dan asetanilida, masing-masing, lebih selamat dari segi penggunaan.

    Semasa mengambil fenasetin atau asetanilida, beberapa tindak balas berlaku di dalam badan, yang akibatnya membentuk paracetamol, yang mempunyai kesan terapeutik langsung. Doktor menyimpulkan bahawa tidak ada keperluan bagi tubuh manusia untuk menukar satu ubat ke ubat lain secara bebas, tetapi lebih baik mengambil parasetamol dalam bentuknya yang siap. Oleh itu, parasetamol telah menjadi salah satu ubat yang paling popular di farmasi moden..

    Penggunaan parasetamol dalam pediatrik

    Mengenai sama ada parasetamol dapat diberikan kepada anak-anak, ada banyak pendapat dan tidak semuanya jelas. Secara semula jadi, pengambilan anak yang tidak terkawal adalah berbahaya. Tetapi jika anda betul-betul mengikuti arahan dan dos, ia akan sangat berkesan.

    Sekiranya kanak-kanak itu masih bayi, maka semua ubat harus diberikan kepadanya dengan ketat setelah berunding dengan doktor. Jangan sekali-kali memberi parasetamol kepada kanak-kanak di bawah umur 3 bulan. Telah diketahui bahawa pada masa kanak-kanak hipertermia boleh menyebabkan kejang, jadi anda perlu mempertimbangkan keputusan dengan teliti sama ada memberi ubat ini kepada anak atau tidak.

    Ketika datang ke bayi, maka jika ibu bapa tidak yakin dengan kebenaran keputusan mereka dari segi ubat, maka doktor harus dipanggil ke rumah. Dia mesti mengenal pasti kecenderungan kanak-kanak terhadap kemungkinan reaksi alergi, menentukan kehadiran intoleransi individu, dan mengetahui keadaan organ dalaman bayi, khususnya di hati dan buah pinggang.

    Perlu difahami bahawa parasetamol adalah ubat simtomatik. Sekiranya kanak-kanak menderita suhu 38-38.5 darjah dan SARS, maka parasetamol diresepkan untuk menurunkan suhu. Ia diberikan untuk jangkitan virus, kerana bukan sahaja mempunyai kesan antipiretik, tetapi juga kesan analgesik dan anti-radang. Sekiranya jangkitan bakteria juga bergabung dengan latar belakang mereka, maka ubat itu tidak akan membantu, dan parasetamol bukanlah rawatan untuk penyakit seperti:

    Paracetamol lebih baik diberikan kepada kanak-kanak dalam bentuk penggantungan atau sirap..

    Arahan penggunaan ubat tersebut

    Paracetamol adalah analgesik dan antipiretik, ia membantu menurunkan suhu badan dan melegakan kesakitan. Tetapi kesan anti-radang ubat ini tidak begitu ketara. Dengan metabolisme, methemoglobin muncul dalam jumlah kecil, sebab itulah ubat itu beracun. Kesan yang diharapkan harus dijangkakan selama maksimum satu setengah jam, kepekatan maksimum parasetamol dalam darah - setelah 20-40 minit setelah mengambilnya.

    Dengan dos yang kuat dan penggunaan yang berpanjangan, ubat itu mungkin hepatotoksik. Menurut arahan, petunjuk untuk mengambil paracetamol adalah seperti berikut:

    • demam tinggi terhadap ARI, SARS, selesema;
    • penyakit berjangkit kanak-kanak;
    • rubela;
    • campak;
    • cacar air;
    • demam berdarah dan lain-lain.

    Arahan tersebut membolehkan penggunaan parasetamol jika terdapat kesakitan yang sederhana terhadap latar belakang penyakit pada sendi, telinga atau tekak, sakit kepala atau sakit gigi, sakit otot, kecederaan atau luka bakar.

    Secara kategoris tidak dapat diberikan untuk intoleransi individu, serta penyakit yang dicirikan oleh kekurangan buah pinggang dan hati yang teruk.

    Sekiranya kita membincangkan tindakan farmakologi ubat mengikut arahan, maka parasetamol merujuk kepada analgesik bukan narkotik. Ia mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang kuat, serta kesan anti-radang yang kurang jelas..

    Bilakah memberi anak parasetamol dan ciri penggunaannya

    Paracetamol dalam bentuk sirap diresepkan untuk kanak-kanak dari 3 bulan sebagai antipiretik dalam kes berikut:

    • selesema;
    • jangkitan kanak-kanak;
    • jangkitan pernafasan akut;
    • kehadiran reaksi selepas vaksinasi;
    • penyakit berjangkit dan keradangan lain yang dicirikan oleh demam.

    Sirap parasetamol juga diberikan sebagai anestetik sekiranya terdapat sindrom kesakitan ringan atau sederhana pada kanak-kanak, khususnya:

    • sakit gigi;
    • sakit kepala;
    • neuralgia;
    • sakit otot
    • luka bakar dan kecederaan.

    Walaupun pada hakikatnya, menurut arahan, parasetamol tidak digalakkan untuk kanak-kanak di bawah usia 3 bulan, namun, kecuali, diberikan kepada anak-anak dari usia 1 bulan dengan ketat seperti yang ditentukan oleh doktor. Ia harus diambil dengan sangat berhati-hati sekiranya terdapat sindrom Gilbert, penyakit hati dan ginjal. Sekiranya ubat itu digunakan lebih lama dari satu minggu, doktor harus memeriksa pesakit mengenai keadaan organ dalaman dan darah.

    Dos parasetamol untuk kanak-kanak

    Dosis tunggal parasetamol dalam sirap atau penggantungan ditetapkan pada kadar 10-15 mg per kilogram berat badan. Bersama dengan sirap atau suspensi untuk kanak-kanak di dalam kit paling kerap terdapat sudu pengukur.

    Dos maksimum parasetamol yang dibenarkan untuk kanak-kanak sehari ialah 60 mg per kilogram berat badan, dan 140 mg / kg badan sudah menjadi dos toksik.

    Pengambilan dadah berlebihan

    Sekiranya berlaku overdosis, walaupun bukan dos toksik, anak harus dipantau dengan teliti dan doktor harus dipanggil dengan gejala berikut:

    Sebaiknya muntah secara buatan dengan menekan akar lidah, maka anda perlu memberi anak enterosorben dalam bentuk enterosgel atau karbon aktif. Sekiranya perlu, dalam keadaan pegun, anak membasuh perut dan memberi penawar khas.

    Borang Pelepasan Paracetamol

    Paracetamol diresepkan untuk kanak-kanak dalam bentuk pelepasan ini:

    Paracetamol dalam bentuk tablet

    Lebih baik tidak memberikan tablet kepada anak-anak jika ada kemungkinan membeli suspensi atau sirap. Tidak disyorkan untuk memberikan parasetamol dalam bentuk ini sehingga kira-kira 2-3 tahun. Sebilangan doktor tidak mengesyorkan ini sehingga usia 5 tahun.

    Paracetamol untuk kanak-kanak dalam tablet mempunyai dos 200 mg. Bentuk ini, tidak seperti yang lain, mampu dimiliki. Tetapi ketidakselesaan tablet juga disebabkan oleh hakikat bahawa anak perlu memisahkannya, dan dalam beberapa kes, mereka perlu dicampurkan dengan jem atau madu, kerana rasa untuk anak tidak akan dapat diterima.

    Petunjuk dan kontraindikasi untuk penggunaan paracetamol dalam tablet untuk kanak-kanak tidak berbeza dengan bentuk pelepasan ubat ini yang lain. Selang antara dos hendaklah sekurang-kurangnya 6 jam.

    Paracetamol untuk kanak-kanak dalam bentuk sirap

    Seperti yang telah disebutkan, kanak-kanak paling sering diberi ubat ini dalam bentuk penggantungan atau sirap. Mereka dibezakan oleh fakta bahawa sirup mengandungi gula, alkohol dan bahan tambahan untuk meningkatkan rasa. Sebilangan pakar tidak mengesyorkan minum sirap sebelum usia dua tahun, tetapi arahannya mengatakan bahawa ia boleh diminum dari 2 bulan.

    Farmakodinamik ubat dalam bentuk sirap sedikit berbeza dengan tablet. Petunjuk penggunaan sirap pada kanak-kanak adalah seperti berikut:

    • demam tinggi kerana jangkitan virus (influenza dan SARS);
    • jangkitan kanak-kanak (beguk, cacar air, demam merah, campak, rubella);
    • kesakitan yang berbeza;
    • sakit gigi;
    • sakit kepala;
    • luka bakar dan kecederaan;
    • myalgia;
    • arthralgia dan banyak lagi.

    Kontraindikasi untuk digunakan adalah intoleransi individu terhadap parasetamol itu sendiri atau terhadap komponen sirup itu sendiri, dan tidak boleh diambil dengan leukopenia, masalah hati dan ginjal, atau adanya hiperbilirubinemia kongenital. Sirap mempunyai keupayaan untuk meningkatkan tindakan kloramfenikol dan antikoagulan tidak langsung.

    Sirap boleh memberi kesan hepatotoksik semasa mengambil ubat tertentu, ubat ini ditunjukkan dalam arahan.

    Sirap dan penggantungan boleh mempunyai rasa yang berbeza yang disukai oleh kanak-kanak:

    Paracetamol dalam penggantungan

    Dari segi konsistensi, penggantungan itu menyerupai sirap, berbeza dengannya jika tidak ada alkohol. Kepekatan yang dibenarkan dalam darah dicapai dalam setengah jam-2 jam. Arahan untuk penggantungan menyatakan bahawa mereka tidak memberi kesan negatif pada mukosa gastrik.

    Petunjuk penggunaan suspensi serupa dengan tablet dan sirap. Kesan sampingan seperti:

    • pening dan muntah;
    • sakit di bahagian perut;
    • manifestasi alahan;
    • leukopenia, anemia, methemoglobinemia dan perubahan lain dalam jumlah darah.

    Penggunaan paracetamol dalam bentuk penggantungan dengan ubat lain, serta lebih lama daripada jangka masa 5 hari, mesti diselaraskan dengan pakar dan digabungkan dengan kawalan jumlah darah. Dosis diukur mengikut arahan pada kadar 10-15 mg per kilogram berat badan.

    Paracetamol dalam bentuk suppositori rektum

    Bentuk ubat ini tersedia untuk kanak-kanak dalam dos yang berbeza dan mudah digunakan sekiranya kanak-kanak enggan minum ubat dalam bentuk lain, walaupun dalam bentuk sirap manis atau penggantungan. Dan untuk bayi dari 3 bulan - secara amnya ini adalah pilihan yang sangat diperlukan. Kepekatan maksimum ubat berlaku dalam kira-kira satu jam. Berbanding dengan bentuk cecair, lilin bertindak lebih perlahan. Dos:

    • 0, 8 g untuk kanak-kanak dari 3 hingga 12 bulan;
    • 0.17 g dari satu hingga enam;
    • 0,33 g dari 7 hingga 12 tahun.

    Anda perlu minum ubat tersebut dengan selang 4-6 jam.

    Maklumat tambahan

    Sekiranya selera makan dikurangkan dengan latar belakang penyakit yang mendasari, maka anda perlu mengurangkan separuh dos sirap atau penggantungan agar tidak merengsakan selaput lendir sistem pencernaan manusia..

    Kesan pengambilan ubat akan meningkat dengan ketara sekiranya asid askorbik memasuki badan pada masa yang sama. Vitamin C membantu melambatkan penyingkiran ubat dari badan.

    Dan jika kepala dan badan bayi terbakar, dan kakinya membeku, maka hipertermia ini disebut "putih" dan disarankan untuk memberinya no-shpu untuk mengembangkan kapal. Selepas anggota badan menjadi panas, anda boleh minum ubat untuk menurunkan suhu..

    Sekiranya suhu meningkat terlalu kerap atau sangat tinggi, segera hubungi doktor. Ada kemungkinan ubat tersebut tidak berkesan untuk anda dan doktor akan mengesyorkan yang lain.

    Seperti yang anda lihat, sebelum memberikan parasetamol kepada anak, anda harus mengkaji dengan teliti arahan penggunaannya. Pertimbangkan keadaannya dan pilih bentuk dan dos yang betul. Dalam kes ini, anak akan pulih lebih cepat.

    Penerbitan Mengenai Asma