Paracetamol untuk kanak-kanak adalah analgesik antipiretik, antipiretik, anti-radang ringan dan analgesik.

Bentuk dan komposisi pelepasan

Ubat ini boleh didapati dalam bentuk penggantungan untuk pemberian oral dengan rasa oren atau strawberi. Suspensi mempunyai konsistensi yang seragam, kelabu atau kelabu muda (warna kekuningan dibenarkan) dan bau oren atau strawberi.

Paracetamol untuk kanak-kanak dengan perisa strawberi: 100 ml dalam botol kaca, polimer, polietilena terephthalate atau botol kaca. Dalam bungkusan kadbod 1 botol dengan cawan penyukat atau sudu pengukur di dalam kit atau tanpanya.

Paracetamol untuk kanak-kanak dengan rasa oren atau strawberi: 100, 150 atau 200 ml dalam botol kaca gelap. Dalam bungkusan kadbod 1 botol dengan sudu pengukur atau jarum suntik disertakan.

Dalam 1 ml penggantungan mengandungi:

  • bahan aktif: paracetamol - 120 mg;
  • bahan tambahan (pengeluar I): asid sitrik anhidrat, asid malik, 70% sorbitol tidak mengkristal, gusi xanthan, maltitol, perasa strawberi, azorubin pewarna, natrium nipasept, air;
  • bahan tambahan (pengeluar II): propilena glikol, sorbitol, xanthan gum, gliserol, sukrosa, metil parahydroxybenzoate, Avicel RC-591, rasa oren atau strawberi, air.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Ia menyekat siklooksigenase di sistem saraf pusat dengan mempengaruhi pusat sakit dan termoregulasi. Kesan anti-radang ubat boleh diabaikan. Paracetamol secara praktikal tidak mengubah keseimbangan elektrolit air dan tidak mempengaruhi membran mukus saluran pencernaan.

Farmakokinetik

Ubat itu diserap hampir sepenuhnya. Kepekatan plasma maksimum dicapai setelah 0.5-2 jam dan 5-20 μg / ml. Komunikasi dengan protein plasma adalah kecil - hingga 15%. Ubat itu masuk ke dalam susu ibu dan melewati penghalang darah-otak. Kepekatan plasma yang berkesan dicapai dengan parasetamol dalam dos 10-15 mg / kg.

Ia dimetabolisme di hati melalui konjugasi dengan asid glukuronat dan sulfat (80% daripada dos yang diambil) dan hidroksilasi (sekitar 17% daripada dos yang diambil). Metabolit yang dihasilkan daripada konjugasi tidak aktif. Metabolit hidroksilasi aktif. Laluan metabolik lain adalah metoksilasi. Glukuronasi berlaku pada orang dewasa, sulfasi berlaku pada kanak-kanak (termasuk bayi baru lahir).

Separuh hayat (T1/2) parasetamol adalah 2-3 jam. Kira-kira 95% ubat dihilangkan dalam air kencing dalam bentuk glukuronida dan sulfat pada hari pertama, kira-kira 3% daripada dos yang diambil dikeluarkan tidak berubah. Pada pesakit tua, umur paruh ubat meningkat, dan pelepasan dikurangkan.

Petunjuk untuk digunakan

Paracetamol untuk kanak-kanak digunakan pada kanak-kanak di bawah usia 12 tahun (termasuk bayi, bermula dari 2-3 bulan) untuk mengurangkan suhu pada anak-anak dengan penyakit berjangkit (campak, cacar air, demam scarlet, demam gondok), selsema dan selesema. Ubat ini juga diresepkan sebagai ubat bius untuk sakit gigi, sakit kepala, sakit telinga dan sakit tekak..

Sebagai agen antipiretik selepas vaksinasi, penggunaan suspensi tunggal pada kanak-kanak berumur 2-3 bulan adalah mungkin.

Sekiranya kegagalan ubat, dapatkan nasihat perubatan.

Kontraindikasi

  • gangguan fungsi hati dan / atau buah pinggang;
  • trombositopenia, anemia teruk, leukopenia dan penyakit lain dari sistem darah;
  • kekurangan genetik enzim glukosa-6-fosfat dehidrogenase;
  • kekurangan isomaltase / sukrosa, intoleransi fruktosa, malabsorpsi glukosa-galaktosa;
  • penggunaan bersamaan dengan ubat lain yang mengandungi parasetamol;
  • umur kanak-kanak sehingga 2 bulan;
  • peningkatan kepekaan individu terhadap ramuan ubat.

Menurut arahan, Paracetamol untuk kanak-kanak digunakan dengan berhati-hati dalam penyakit dan keadaan berikut:

  • gangguan hati dan / atau fungsi buah pinggang ringan atau sederhana;
  • hiperbilirubinemia jinak;
  • bulimia, anoreksia;
  • hepatitis virus;
  • keadaan hipovolemik;
  • diabetes;
  • penyahhidratan;
  • kerosakan hati alkoholik, alkoholisme kronik;
  • kehamilan, penyusuan;
  • bayi awal (kanak-kanak berumur 2-3 bulan);
  • usia tua.

Paracetamol untuk kanak-kanak, arahan penggunaan (kaedah dan dos)

Ubat ini diambil secara lisan, 1-2 jam selepas makan. Suspensi Paracetamol kanak-kanak harus minum banyak cecair. Goncangkan botol dengan bersih sebelum digunakan. Untuk mendapatkan suntikan yang betul, anda mesti menggunakan picagari pengukur, sudu atau gelas, yang disertakan dalam bungkusan.

Dos ubat dipilih dengan mengambil kira usia dan berat badan pesakit. Dos yang disyorkan untuk kanak-kanak berumur 3 bulan dan lebih tua adalah 10-15 mg / kg 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum Paracetamol Pediatrik ialah 60 mg / kg. Sekiranya perlu, penggantungan boleh diambil setiap 4-6 jam pada kadar 15 mg / kg (tetapi tidak lebih dari 4 kali sehari).

Anak-anak bayi muda (2-3 bulan) Anak-anak Paracetamolum diresepkan 10-15 mg / kg 1-2 kali sehari dengan selang antara dos 4 jam atau lebih. Sekiranya suhu berterusan, berjumpa doktor. Pemberian ubat lebih lanjut pada kanak-kanak pada usia ini hanya mungkin di bawah pengawasan pakar.

Dos tunggal untuk orang dewasa dan kanak-kanak dari 3 bulan:

  • 3-12 bulan - dari 60 hingga 120 mg;
  • 1-6 tahun - dari 120 hingga 240 mg;
  • 6-14 tahun - dari 240 hingga 480 mg;
  • 14 tahun ke atas - 480 mg.

Jangan melebihi dos Paracetamol Pediatrik di atas, kerana overdosis ubat boleh menyebabkan kegagalan hati.

Tanpa berjumpa doktor, ubat boleh diminum selama maksimum 3 hari. Keputusan untuk mengambil ubat lebih lama dibuat oleh doktor yang merawat.

Pada pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu, selang antara dos dos tunggal harus ditingkatkan. Sekiranya pelepasan kreatinin adalah dari 10 hingga 50 ml / min, selang ini sekurang-kurangnya 6 jam, dan apabila pelepasan kurang dari 10 ml / min - dari 8 jam atau lebih.

Kesan sampingan

  • saluran gastrousus: jarang - cirit-birit, sakit perut, mual, muntah; sangat jarang - kegagalan hati dan gangguan fungsi hati;
  • sistem hematopoietik dan sistem limfa: jarang - anemia, penurunan jumlah platelet dan leukosit;
  • organ pernafasan: sangat jarang - bronkospasme (pada pesakit dengan hipersensitiviti terhadap ubat anti-radang bukan steroid, termasuk asid acetylsalicylic);
  • lemak kulit dan subkutan: sangat jarang - urtikaria, ruam kulit, gatal-gatal, sindrom Lyell, pustulosis exanthematous biasa akut, eritema eksudatif malignan;
  • sistem imun: sangat jarang - kejutan anaphylactic, angioedema.

Penggunaan jangka panjang ubat dalam dos yang besar dapat menyebabkan perkembangan kerosakan toksik pada hati dan ginjal..

Sekiranya kesan sampingan berlaku semasa rawatan dengan Paracetamol untuk kanak-kanak, perlu berhenti mengambilnya dan berjumpa doktor.

Berlebihan

Gejala overdosis paracetamol akut termasuk: gangguan saluran gastrousus (mual, muntah, sakit spastik pada usus, sakit perut, hilang selera makan, cirit-birit), hiperhidrosis axillary, kulit pucat, kegagalan hati pada fasa akut. Pelanggaran fungsi hati mulai muncul 12-48 jam setelah overdosis Paracetamol pada anak-anak.

Dengan keracunan ubat yang teruk, gejala berikut mungkin berlaku: pankreatitis, aritmia, kegagalan buah pinggang akut dengan nekrosis tubular, kegagalan hati, disertai dengan ensefalopati, koma, dan juga kematian.

Overdosis kronik boleh menyebabkan hepatotoksisitas dan nefrotoksisitas..

Rawatan ini bertujuan untuk menghilangkan ubat dari badan (lavage gastrik, mengambil agen penyerap). Acetylcysteine ​​dan methionine diberikan selama 8-9 jam pertama selepas keracunan..

arahan khas

Untuk mengelakkan melebihi dos maksimum parasetamol harian, ubat lain yang mengandungi bahan ini tidak boleh diambil bersamaan dengan parasetamol.

Dengan kekurangan glutathione, ubat ini diresepkan dengan berhati-hati, kerana terdapat kemungkinan overdosis tinggi dan perkembangan kegagalan hati.

Pada bayi, parasetamol boleh digunakan secara eksklusif seperti yang diarahkan oleh doktor.

Sebelum melakukan ujian untuk menentukan glukosa dan asid urik dalam darah, perlu memberitahu doktor yang hadir mengenai pengambilan ubat itu, kerana dapat mengubah petunjuk data ujian makmal.

Kurangnya kesan dalam tiga hari setelah bermulanya rawatan adalah petunjuk untuk menghubungi doktor untuk menjelaskan diagnosis.

Dianjurkan agar pesakit yang mengambil ubat selama lebih dari lima hari melakukan ujian darah secara berkala untuk menentukan parameter periferalnya dan memantau keadaan fungsi hati.

Suspensi mengandung sukrosa dan sorbitol, yang harus dipertimbangkan sebelum memberikan obat kepada pasien diabetes mellitus (dalam setiap 5 ml ubat mengandung 0,25 XE).

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme yang kompleks

Suspensi Paracetamol untuk kanak-kanak tidak mempengaruhi kemampuan pesakit yang diperlukan untuk memandu kenderaan dan mekanisme kompleks lain.

Kehamilan dan penyusuan

Dalam dos terapi yang disyorkan, produk ini tidak berbahaya bagi janin, oleh itu, semasa kehamilan, penggunaannya tidak dilarang. Dalam dos yang besar, ubat boleh menyebabkan kesan hepatotoksik..

Semasa menyusu, pengambilan Paracetamol® untuk anak-anak tidak dikontraindikasikan, tetapi dos ubat sekali dan sehari tidak boleh melebihi, kerana kira-kira 1-2% daripada dos yang diambil masuk ke dalam susu ibu.

Gunakan pada zaman kanak-kanak

Suspensi digunakan pada kanak-kanak dari 2 bulan ke atas mengikut petunjuk, mematuhi dos yang disarankan mengikut usia.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Pediatrik Paracetamol dikontraindikasikan pada pesakit dengan gangguan buah pinggang yang teruk. Kontraindikasi relatif adalah gangguan buah pinggang ringan hingga sederhana..

Dengan gangguan fungsi hati

Paracetamol pediatrik dikontraindikasikan pada pesakit dengan gangguan hepatik yang teruk. Kontraindikasi relatif fungsi hati terganggu ringan hingga sederhana..

Gunakan pada usia tua

Pada usia tua, ubat itu digunakan dengan berhati-hati.

Interaksi dadah

Semasa rawatan dengan Paracetamol untuk kanak-kanak, interaksi sebenar atau potensi berikut dengan ubat lain harus dipertimbangkan:

  • antikoagulan tidak langsung - adalah mungkin untuk meningkatkan tindakannya;
  • salisilat - risiko terkena barah ginjal atau pundi kencing meningkat (sekiranya rawatan berpanjangan dengan dos parasetamol yang besar);
  • ubat urikosurik - kesan terapeutiknya dikurangkan;
  • barbiturat - keberkesanan parasetamol menurun;
  • chloramphenicol - meningkatkan masa penghapusan chloramphenicol dan meningkatkan risiko keracunan dengan bahan ini;
  • Persediaan wort St. John berlubang, flumecinol, butadione - meningkatkan kemungkinan kegagalan dos berlebihan dan hati;
  • etanol - perkembangan pankreatitis akut adalah mungkin;
  • phenytoin - keberkesanannya menurun dan hepatotoksisitas parasetamol meningkat;
  • Diflunisal - meningkatkan kepekatan parasetamol dalam plasma;
  • probenecid - pelepasan paracetamol dikurangkan (perlu mengurangkan dos ubat);
  • colestyramine - penyerapan paracetamol dikurangkan;
  • metoclopramide, domperidone - kadar penyerapan ubat meningkat;
  • perencat pengoksidaan mikrosom - hepatotoksisiti parasetamol dikurangkan;
  • ubat anti-radang bukan steroid - risiko terkena nefropati "analgesik", nekrosis papillary ginjal dan kegagalan buah pinggang peringkat akhir (dengan penggunaan serentak dengan paracetamol yang berpanjangan) meningkat.

Analog

Analog Paracetamol pediatrik ialah Panadol Kanak-kanak, Ifimol, Strimol, Apap, Perfalgan, Kalpol, Cefekon, Daleron, Efferalgan, Xumapar, Panadol, Paracetamol Aveksima, Paracetamol-LekT, Paracetamol Kabi, Paracetamol-Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol, Paracetamol Parasetamol.

Terma dan syarat penyimpanan

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak di tempat yang gelap pada suhu bilik tidak lebih tinggi dari 25 ° C. Jangan beku!

Tarikh luput - 3 tahun.

Syarat Percutian di Farmasi

Di kaunter.

Ulasan mengenai Paracetamol Children

Menurut ulasan, Paracetamol untuk kanak-kanak adalah salah satu ubat yang paling biasa digunakan untuk mengurangkan demam dan kesakitan pada kanak-kanak dari usia yang sangat muda. Populariti ubat ini adalah kerana keberkesanannya, kemampuannya, kos rendah dan kemudahan penggunaannya. Suspensi terasa enak, jadi anak-anak mengambilnya dengan senang hati.

Pada suhu yang sangat tinggi, produk ini tidak selalu berkesan, seperti yang disebutkan dalam ulasan. Reaksi alergi terhadap ubat tidak dikesampingkan, misalnya, kesan sampingan seperti ruam kulit dan kemerahan disebutkan..

Harga anak Paracetamol di farmasi

Harga anggaran Paracetamol untuk kanak-kanak:

  • penggantungan dalam botol 100 g dengan sudu pengukur dalam kit - dari 53 rubel;
  • penggantungan dalam botol 200 g dengan sudu pengukur dalam kit - dari 102 rubel.

Terdapat kesilapan dalam teks? Pilihnya dan tekan Ctrl + Enter.

Sirap kanak-kanak "Paracetamol": petunjuk penggunaan, petunjuk, komposisi, jangka hayat

Kenaikan suhu pada anak mengesahkan perkembangan keradangan di dalam badan. Sebagai peraturan, jangkitan kanak-kanak atau jangkitan pernafasan akut, serta memotong gigi atau vaksinasi, harus disalahkan. Dalam keadaan apa pun, demam tinggi menyebabkan anak menjadi gelisah dan menimbulkan rasa panik pada ibu bapanya.

Hari ini di farmasi terdapat sejumlah besar ubat antipiretik. Yang paling terkenal di antara mereka selama bertahun-tahun kekal sebagai "Paracetamol" kanak-kanak dalam bentuk sirap.

Tertakluk pada cadangan yang dinyatakan dalam penjelasan, ubat ini dapat menurunkan suhu walaupun pada pasien terkecil, yang baru berusia beberapa bulan. Menurut arahan penggunaan, "Paracetamol" merujuk kepada kumpulan ubat anti-radang bukan steroid.

Ubat ini digunakan dalam pediatrik untuk mengurangkan intensiti sindrom kesakitan dan menurunkan suhu dengan munculnya pelbagai proses patologi berjangkit dan keradangan pada kanak-kanak.

Struktur

"Paracetamol" dihasilkan dalam beberapa bentuk dos:

Artikel selebihnya akan membincangkan sirap bayi Paracetamol. Dari petunjuk diketahui bahawa ia mempunyai konsistensi likat, warna abu-abu atau kuning dan rasa strawberi.

Bahan aktifnya adalah parasetamol, selalunya kepekatannya dalam 5 mililiter sirap adalah 120 miligram. Di samping itu, komposisi ubat termasuk bahan tambahan, yang merangkumi:

  1. Asid sitrik.
  2. Propilena glikol.
  3. Garam natrium asid benzoat.
  4. Natrium sitrat.
  5. Sorbitol.
  6. Perisa.
  7. Gula.

Jadi ia ditulis dalam arahan. Sirap kanak-kanak "Paracetamol" Dos 125 mg yang sebelumnya dihasilkan oleh LLC "Rolex Pharm".

Sifat farmakologi

Ubat ini menormalkan suhu badan semasa demam, dan juga membantu menghilangkan rasa sakit.

Ubat ini dikeluarkan dari badan, biasanya dengan air kencing. Separuh hayat ubat berbeza dari satu hingga tiga jam. Dari umur berapa sirap parasetamol boleh diberikan kepada anak-anak?

Dari arahan penggunaan, diketahui bahawa ubat tersebut dibenarkan untuk diberikan kepada kanak-kanak yang berumur tiga bulan. Selepas pemberian Paracetamol secara oral, komponen aktif diserap dengan serta-merta ke dalam aliran darah umum.

Ubat ini merata ke seluruh tisu, memasuki struktur otak, menghilangkan rasa sakit. Berapa lamakah Paracetamol Syrup berfungsi? Ubat ini mula menghilangkan gejala yang tidak menyenangkan 15 minit selepas penggunaannya. Tempoh kesan bergantung pada ciri-ciri individu badan..

Petunjuk

Dari arahan penggunaan sirap, diketahui bahawa ubat tersebut disyorkan untuk diambil dengan adanya keadaan dan penyakit berikut:

  1. Jangkitan virus pernafasan akut (penyakit pernafasan yang disebabkan oleh virus yang memasuki badan).
  2. Influenza (penyakit virus yang boleh merosakkan saluran udara, dan juga disertai dengan keracunan yang teruk dan boleh menyebabkan komplikasi serius dan kematian, terutama pada pesakit tua dan anak-anak).
  3. Parainfluenza (lesi berjangkit yang merosakkan selaput lendir saluran pernafasan atas).
  4. Reaksi pasca vaksinasi (keadaan yang kadang-kadang berkembang setelah vaksinasi mempunyai jangka pendek dan biasanya tidak menyebabkan bahaya kepada kesihatan).
  5. Kesakitan ringan hingga sederhana.

Kontraindikasi

Menurut arahan penggunaan, sirap "Paracetamol" mempunyai larangan tertentu untuk masuk, misalnya:

  1. Umur kanak-kanak sehingga satu bulan.
  2. Peningkatan kepekaan terhadap komponen aktif atau bahan tambahan ubat, mengikut arahan.

Menurut arahan, sirap bayi Paracetamol harus digunakan dengan sangat berhati-hati dalam keadaan berikut:

  1. Penyakit buah pinggang dan hati.
  2. Hiperbilirubinemia jinak (pelanggaran di mana lebihan tahap bilirubin tanpa gangguan fungsi dicatat dalam darah seseorang).
  3. Sindrom Gilbert (hepatosis, yang dicirikan oleh peningkatan kepekatan bilirubin dalam darah).
  4. Hepatitis virus (penyakit hati berjangkit yang berlaku dalam pelbagai pilihan klinikal).
  5. Penyakit darah (penyakit yang mengakibatkan perubahan patologi dalam darah).

Sebelum memulakan terapi, pastikan bahawa tidak ada sekatan..

Berapa dos yang boleh diberikan sirap parasetamol kepada anak-anak?

Ubat tersebut harus diminum 3-4 kali sehari, selang antara dos ubat adalah 6 jam.

Purata dos ubat adalah dari 10 hingga 15 miligram setiap 1 kilogram berat anak. Kandungan harian maksimum bahan aktif tidak boleh melebihi 60 mg setiap 1 kg berat badan.

Berapa dos yang boleh diberikan sirap paracetamol kepada kanak-kanak? Ubat ini disyorkan untuk diminum seperti berikut:

  1. 1 hingga 3 bulan - 50 miligram (2 mililiter).
  2. Dari 3 bulan hingga 1 tahun - dari 60 hingga 120 miligram (2.5-5 mililiter).
  3. Dari 1 tahun hingga 6 tahun - dari 120 hingga 240 mg (5-10 ml).
  4. Berumur dari 6 hingga 14 tahun berbeza dari 240 empat puluh hingga 480 miligram (10-20 mililiter).

Tempoh rawatan dengan ubat sebagai ubat antipiretik tidak boleh melebihi 3 hari, untuk mengurangkan keparahan kesakitan - 5 hari.

Sekiranya penggunaan ubat lebih lanjut diperlukan, berjumpa doktor. Berapa lama sirap Paracetamol mula bertindak? Seperti yang dinyatakan sebelumnya, peningkatan berlaku dalam seperempat jam.

Reaksi buruk

Sebagai peraturan, sirap Paracetamol dapat diterima dengan baik. Kadang-kadang keadaan berikut mungkin berlaku:

  1. Ruam pada kulit.
  2. Gatal-gatal.
  3. Urtikaria (penyakit alahan, yang ditunjukkan oleh pembentukan lepuh pada kulit dan rongga mukus).
  4. Kejutan angioneurotic (penyakit berbahaya dan berbahaya yang boleh berakhir dalam keadaan koma apabila laring dan organ pernafasan terjejas).
  5. Thrombocytopenia (penyakit yang dicirikan oleh penurunan jumlah platelet di bawah standard, yang disertai dengan peningkatan pendarahan dan masalah dengan menghentikan pendarahan).
  6. Leukopenia (keadaan patologi di mana jumlah leukosit dalam plasma darah menjadi kurang daripada nilai rujukan yang lebih rendah).
  7. Methemoglobinemia (peningkatan jumlah hemoglobin yang mengandungi besi teroksidasi dalam sel darah merah).
  8. Agranulositosis (keadaan patologi di mana terdapat penurunan tahap leukosit (kurang dari 1 · 109 / l) disebabkan oleh granulosit (kurang dari 0,75 · 109 / l) dan monosit).
  9. Pancytopenia (keadaan patologi, ciri khasnya adalah penurunan komposisi semua komponen darah dalam aliran darah).
  10. Neutropenia (penyakit yang dicirikan oleh tahap neutrofil rendah dalam darah).
  11. Reaksi dyspeptik (pelanggaran proses pencernaan makanan dan keadaan patologi yang berkaitan).
  12. Kesan hepatotoksik (sifat bahan kimia menyebabkan gangguan struktur dan fungsi hati, semasa bertindak pada tubuh dengan cara yang tidak mekanikal).

Sekiranya salah satu tanda di atas muncul, penggunaan ubat mesti dihentikan dan berjumpa dengan pakar perubatan untuk mendapatkan nasihat.

Cara memberi sirap paracetamol kepada kanak-kanak?

ciri-ciri

Sebelum memulakan terapi ubat, anda mesti membiasakan diri dengan penjelasan mengenai ubat tersebut. Terdapat beberapa panduan khusus yang harus anda perhatikan:

  1. Sekiranya anda memerlukan ubat jangka panjang, anda perlu sentiasa mengawasi petunjuk keadaan fungsional darah periferi.
  2. Komponen aktif ubat boleh berinteraksi dengan ubat-ubatan kumpulan terapi lain, oleh itu, doktor harus diberi amaran mengenai kemungkinan penggunaannya.
  3. Goncangkan sebelum menggunakan ubat..
  4. Ubat ini mengandungi gula, yang penting untuk dipertimbangkan ketika meminumnya dengan anak-anak dengan diabetes.

Sekiranya anda mempunyai keraguan atau pertanyaan mengenai penggunaan ubat tersebut, berjumpa dengan pakar perubatan..

Berlebihan

Dari arahan untuk sirap paracetamol untuk kanak-kanak, diketahui bahawa dengan kelebihan dos farmakologi purata, tindak balas berikut berlaku:

  • loya;
  • tersedak;
  • sakit perut.

Selanjutnya, penyakit hati akut dapat terjadi hingga kematian jaringannya, yang disertai dengan penurunan yang signifikan dalam aktiviti fungsinya.

Analog Paracetamol

Ubat berikut dianggap serupa dari segi komponen aktif dan kesan farmakologi untuk Paracetamol kanak-kanak:

Sebelum mengganti ubat asli dengan generik, berjumpa dengan profesional perubatan..

Keadaan simpanan

Berapakah jangka hayat Sirap Paracetamol? Simpan ubat selama 36 bulan.

Ubat itu harus disimpan di tempat yang gelap, kering dan tidak dapat diakses untuk kanak-kanak pada suhu udara tidak lebih dari 25 darjah. Jangan membekukan ubat. Kos produk berbeza dari 55 hingga 150 rubel.

Ulasan

Sebilangan besar tindak balas mengenai ubat itu positif. Sebagai peraturan, pesakit memperhatikan peningkatan keberkesanan dan keselamatannya bagi pesakit kecil. Menurut ibu bapa, sirap dengan cepat mengurangkan suhu, menghilangkan sakit gigi, dapat diterima dengan baik oleh bayi.

Walau bagaimanapun, terdapat juga tindak balas negatif di mana orang mengadu tentang komposisi ubat itu, kerana ia mengandungi bahan kimia tambahan yang boleh menyebabkan alergi. Secara amnya, toleransi terhadap ubat, berdasarkan tinjauan, adalah baik.

Sirap bayi paracetamol: arahan penggunaan

Suspension Paracetamol tergolong dalam kumpulan farmakologi ubat-ubatan anti-radang bukan steroid. Ia digunakan dalam pediatrik untuk mengurangkan keparahan kesakitan dan suhu pada pelbagai patologi berjangkit dan keradangan pada kanak-kanak..

Bentuk dan komposisi pelepasan

Suspensi kanak-kanak Paracetamol mempunyai konsistensi likat, kelabu muda atau kuning muda dan bau strawberi. Bahan aktif utama ubat adalah parasetamol, kandungannya dalam 5 ml penggantungan adalah 120 mg. Juga, komposisi ubat ini merangkumi komponen tambahan, yang merangkumi:

  • Asam lemon.
  • Propilena glikol.
  • Natrium benzoat.
  • Natrium sitrat dibubarkan.
  • Sorbitol.
  • Perisa.
  • Gula.
  • Air yang disucikan.

Sirap bayi parasetamol terkandung dalam botol plastik 100 ml. Pek kadbod mengandungi satu botol dengan suspensi dan arahan penggunaan ubat tersebut.

kesan farmakologi

Bahan aktif penggantungan kanak-kanak Paracetamol menghalang (menghalang) enzim cyclooxygenase (COX), yang menjadi pemangkin reaksi kimia penukaran asid arakidonik menjadi perantara tindak balas keradangan (prostaglandin) semasa perkembangannya. Penindasan enzim COX dan penurunan kepekatan prostaglandin dalam struktur sistem saraf pusat menyebabkan normalisasi suhu badan semasa demam, serta penurunan keparahan sindrom kesakitan yang berkembang sebagai akibat pendedahan prostaglandin ke reseptor dan pusat otak yang sesuai. Kesan farmakologi parasetamol pada tisu periferal tidak disedari, jadi tidak memberi kesan anti-radang.

Setelah mengambil suspensi kanak-kanak, Paracetamol di dalam, bertindak dengan cepat dan hampir sepenuhnya diserap ke dalam peredaran sistemik. Ia diedarkan secara merata di dalam tisu, menembusi penghalang darah-otak ke dalam struktur otak. Paracetamol dimetabolisme di hati oleh oksidase dan sistem enzim P450 kepada produk penguraian yang tidak aktif. Mereka diekskresikan terutamanya dalam air kencing. Waktu hayat penghapusan (masa penghapusan separuh keseluruhan dos ubat) adalah 1-3 jam.

Petunjuk untuk digunakan

Suspensi parasetamol untuk kanak-kanak ditunjukkan untuk rawatan simptomatik patologi pada kanak-kanak, yang disertai dengan rasa sakit dan demam:

  • Jangkitan virus pernafasan akut, influenza, parainfluenza, penyakit berjangkit bakteria, reaksi pasca vaksinasi, yang disertai dengan peningkatan suhu badan anak.
  • Sindrom nyeri ringan hingga sederhana (sakit kepala, sakit gigi, kecederaan, luka bakar, sakit pasca operasi, sakit pada otot, saraf periferal dengan keradangan aseptiknya, dan juga pada sendi).

Penerimaan penggantungan Paracetamol tidak mempengaruhi perjalanan proses patologi dan perkembangannya.

Kontraindikasi

Kontraindikasi mutlak terhadap penggunaan suspensi bayi Paracetamol adalah usia kanak-kanak sehingga 1 bulan (tempoh neonatal) dan hipersensitiviti terhadap bahan aktif atau komponen tambahan ubat. Dengan berhati-hati, ubat ini digunakan untuk kekurangan buah pinggang atau hepatik, hiperbilirubinemia jinak (peningkatan kepekatan bilirubin dalam darah), termasuk sindrom Gilbert (penyakit hati kongenital), hepatitis virus (radang hati), dan penyakit darah. Juga dengan berhati-hati, Paracetamol digunakan pada kanak-kanak di bawah usia 3 bulan. Sebelum memulakan penggunaan ubat, pastikan bahawa tidak ada kontraindikasi.

Dos dan pentadbiran

Sirap bayi parasetamol diambil secara lisan 3-4 kali sehari, selang antara dos ubat adalah 4-6 jam. Dos purata ialah 10-15 mg paracetamol setiap 1 kg berat badan kanak-kanak, dos harian maksimum tidak boleh melebihi 60 mg parasetamol setiap 1 kg berat badan anak. Secara amnya, dos terapi bergantung pada usia dan berat badan anak:

  • Dari 3 bulan hingga 1 tahun - 60-120 mg (2.5-5 ml).
  • Dari 1 tahun hingga 6 tahun - 120-240 mg (5-10 ml).
  • Dari 6 hingga 14 tahun - 240-480 mg (10-20 ml).

Tempoh penggunaan Paracetamol sebagai antipiretik tidak boleh melebihi 3 hari, untuk mengurangkan keparahan kesakitan - 5 hari. Sekiranya penggunaan ubat lebih lanjut diperlukan, pastikan anda berjumpa doktor.

Kesan sampingan

Secara amnya, penggantungan Paracetamol untuk kanak-kanak boleh diterima dengan baik. Kadang kala ada kemungkinan timbulnya reaksi alahan dalam bentuk ruam kulit, gatal-gatal, gatal-gatal (ruam dan bengkak yang menyerupai luka bakar jelatang), kejutan angioedema (pembengkakan tisu lembut yang teruk dengan penyetempatan di muka dan alat kelamin luar). Pada bahagian darah periferal, dalam kes yang jarang berlaku, jumlah platelet (trombositopenia), leukosit (leukopenia) menurun, kepekatan hemoglobin teroksidasi terikat (metemoglobinemia) meningkat. Sekiranya terdapat kesan sampingan, penggunaan ubat harus dihentikan dan berjumpa doktor untuk mendapatkan nasihat.

arahan khas

Sebelum menggunakan suspensi bayi Paracetamol, anda harus membaca dengan teliti arahan ubat tersebut. Terdapat beberapa panduan khusus yang perlu anda perhatikan:

  • Sekiranya anda memerlukan penggunaan ubat jangka panjang, perlu memantau parameter makmal keadaan fungsional darah periferal secara berkala.
  • Bahan aktif ubat boleh berinteraksi dengan ubat-ubatan kumpulan farmakologi lain, oleh itu, doktor yang hadir harus diberi amaran mengenai kemungkinan penggunaannya.
  • Sebelum mengambil Paracetamol, penggantungan bayi harus digoncang..
  • Ubat ini mengandungi gula, yang mesti diambil kira ketika menggunakannya pada anak-anak dengan diabetes bersamaan.

Di rangkaian farmasi, penangguhan Paracetamol untuk kanak-kanak dikeluarkan sebagai ubat bebas. Sekiranya terdapat keraguan atau pertanyaan mengenai penggunaan ubat tersebut, berjumpa dengan doktor anda.

Berlebihan

Sekiranya dos terapeutik Paracetamol yang disyorkan melebihi, mual, muntah, dan sakit perut muncul dalam masa 24 jam dari overdosis. Di masa depan (setelah 1-6 hari), kerosakan hati akut dapat berkembang hingga nekrosis (kematian) tisu, yang disertai dengan penurunan aktiviti fungsinya yang ketara. Kadang-kadang kerosakan hati boleh menjadi rumit dengan perkembangan kegagalan buah pinggang akut. Rawatan overdosis terdiri daripada pengenalan penawar tertentu, penderma kumpulan SH (methionine-glutathione).

Analog sirap paracetamol

Panadol, Daleron, Kalpol serupa dari segi bahan aktif dan kesan terapeutik untuk penggantungan kanak-kanak Paracetamol.

Terma dan syarat penyimpanan

Jangka hayat Paracetamol adalah 3 tahun dari tarikh pembuatan. Ia mesti disimpan di tempat yang gelap dan kering yang tidak dapat diakses oleh kanak-kanak pada suhu udara yang tidak lebih tinggi daripada + 25 ° C. Suspensi tidak boleh dibekukan..

harga purata

Kos purata Paracetamol dalam penggantungan di farmasi di Moscow berbeza antara 64-67 rubel.

Parasetamol

Struktur

Komposisi Paracetamol dalam tablet merangkumi 500 atau 200 mg bahan aktif.

Komposisi ubat dalam bentuk suppositori rektum merangkumi 50, 100, 150, 250 atau 500 mg bahan aktif.

Komposisi Paracetamol, dihasilkan dalam bentuk sirap, bahan aktif termasuk dalam kepekatan 24 mg / ml.

Borang pelepasan

  • tablet (6 atau 10 pcs. dalam lepuh atau pakej bebas sel);
  • sirap 2.4% (botol 50 ml);
  • Penggantungan 2.4% (botol 100 ml);
  • suppositori rektum 0,08, 0,17 dan 0,33 g (5 buah. dalam pek lepuh, 2 pek dalam pek).

Kod OKPD untuk Paracetamol adalah 24.41.20.195.

kesan farmakologi

Kumpulan farmakologi yang menjadi ejennya: analgesik bukan narkotik, termasuk ubat anti-radang bukan steroid dan lain-lain.

Ubat ini mempunyai kesan antipiretik dan analgesik..

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Paracetamol adalah ubat sakit bukan narkotik, sifat dan mekanisme tindakannya disebabkan oleh kemampuan untuk menyekat (terutamanya dalam sistem saraf pusat) COX-1 dan COX-2, sambil mempengaruhi pusat termoregulasi dan kesakitan.

Ubat ini tidak mempunyai kesan anti-radang (kesan anti-radang sangat tidak penting sehingga dapat diabaikan) kerana fakta bahawa kesan zat pada COX dinetralkan dalam tisu yang meradang oleh enzim peroksidase.

Ketiadaan kesan penyekat pada sintesis Pg dalam tisu periferal menentukan ketiadaan kesan negatif terhadap metabolisme air dan elektrolit dalam tubuh, serta pada mukosa saluran pencernaan.

Penyerapan ubat adalah tinggi, Cmax adalah dari 5 hingga 20 μg / ml. Kepekatan dalam darah mencapai maksimum dalam 0.5-2 jam. Bahan boleh melalui BBB..

Paracetamol dengan GV menembusi susu ibu yang menyusu dalam jumlah tidak melebihi 1%.

Bahan dalam hati adalah biotransformasi. Sekiranya metabolisme dilakukan di bawah pengaruh enzim hati mikrosom, produk toksik metabolisme perantaraan terbentuk (khususnya, N-asetil-b-benzoquinoneimine), yang, dengan tahap glutathione yang rendah dalam tubuh, dapat memprovokasi kerosakan dan nekrosis sel hati.

Cadangan glutathione akan habis apabila mengambil 10 atau lebih gram parasetamol.

Dua jalan lain metabolisme parasetamol adalah konjugasi dengan sulfat (dominan pada bayi baru lahir, terutama yang lahir sebelum waktunya) dan konjugasi dengan glukuronida (dominan pada orang dewasa).

Produk metabolik konjugasi menunjukkan aktiviti farmakologi rendah (termasuk toksik).

T1 / 2 - dari 1 hingga 4 jam (pada orang tua, penunjuk ini boleh besar). Ia diekskresikan terutamanya dalam bentuk konjugat oleh buah pinggang. Hanya 3% parasetamol yang diambil dikeluarkan dalam bentuk tulennya.

Petunjuk untuk digunakan

Petunjuk untuk penggunaan Paracetamol:

  • sindrom kesakitan (ubat itu diambil dengan sakit gigi, dengan algodismenorrhea, dengan sakit kepala, neuralgia, myalgia, arthralgia, migrain);
  • jangkitan demam.

Tablet yang dihancurkan menjadi serbuk adalah bantuan kecemasan untuk jerawat (sapukan ubat ke kawasan yang terkena tidak lebih dari 10 minit).

Apabila perlu untuk menghilangkan rasa sakit dan keradangan dengan cepat (misalnya, selepas pembedahan), dan juga dalam situasi di mana pengambilan tablet / penggantungan di dalam tidak mungkin, pengenalan Paracetamol di / dalam.

Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, mengurangkan intensiti keradangan dan rasa sakit pada saat penggunaan. Ia tidak mempengaruhi perkembangan penyakit ini.

Mengapa parasetamol diperlukan untuk selesema??

Apa itu parasetamol? Ini adalah ubat bukan narkotik dengan keberkesanan antipiretik yang jelas, yang membolehkan anda menghentikan kesakitan dengan kemungkinan kesan negatif minimum bagi tubuh..

Kebolehlaksanaan penggunaan ubat selesema disebabkan oleh fakta bahawa ciri khas episod sakit selesema adalah: suhu tinggi (sering spasmodik), yang meningkat dengan peningkatan kelemahan suhu badan, kelainan umum, rasa sakit (biasanya dinyatakan sebagai migrain).

Kelebihan utama penggunaan Paracetamol dari suhu adalah bahawa kesan antipiretik ubat dekat dengan mekanisme semula jadi penyejukan badan.

Bertindak pada sistem saraf pusat, produk melokalisasikan tindakan di hipotalamus, yang membantu menormalkan proses termoregulasi dan membolehkan anda mengaktifkan mekanisme pelindung badan.

Sebagai tambahan, berbanding dengan kebanyakan NSAID lain, ubat ini bertindak secara selektif dan menimbulkan sedikit kesan sampingan..

Adakah Paracetamol membantu sakit kepala??

Ubat ini berkesan untuk sebarang kesakitan dengan intensiti sederhana. Walau bagaimanapun, ia bertujuan untuk rawatan simptomatik. Ini bermaksud bahawa ubat itu membantu menghilangkan gejala tanpa menghilangkan penyebab kemunculannya. Ia mesti digunakan sekali.

Paracetamol Kontraindikasi

Kontraindikasi penggunaan ubat tersebut adalah hipersensitiviti, hiperbilirubinemia kongenital, kekurangan enzim G6PD, patologi buah pinggang / hati yang teruk, penyakit darah, alkoholisme, leukopenia, anemia teruk.

Kesan sampingan

Kesan sampingan paling sering ditunjukkan dalam bentuk reaksi hipersensitiviti. Gejala alergi terhadap ubat: urtikaria, gatal-gatal pada kulit, kemunculan ruam, edema Quincke.

Kadang kala pengambilan ubat tersebut mungkin disertai dengan gangguan hematopoiesis (agranulositosis, trombositopenia, pancytopenia, leukopenia, neutropenia) dan fenomena dyspeptik.

Dengan penggunaan dos tinggi yang berpanjangan, kesan hepatotoksik adalah mungkin.

Arahan penggunaan Paracetamol

Tablet Paracetamol: arahan penggunaan. Bolehkah saya memberi pil kepada anak-anak?

Dos untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun (dengan syarat berat badan mereka melebihi 40 kg) hingga 4 g / hari. (20 tab. 200 mg atau 8 tab. 500 mg).

Dos Paracetamol MS, Paracetamol UBF dan ubat dari pengeluar lain, yang boleh didapati dalam bentuk tablet, adalah 500 mg (jika perlu - 1 g) setiap 1 dos. Anda boleh mengambil Paracetamol dalam tablet hingga 4 p / Hari. Rawatan diteruskan selama 5-7 hari.

Anda boleh memberikan tablet Paracetamol kepada anak anda dari usia 2 tahun. Dos Paracetamol yang optimum dalam tablet untuk anak kecil ialah 0.5 tab. 200 mg setiap 4-6 jam. Dari usia 6 tahun, kanak-kanak harus diberi tablet 200 mg keseluruhan dengan kekerapan penggunaan yang sama.

Tablet paracetamol 325 mg telah digunakan sejak usia 10 tahun. Bagi kanak-kanak berumur 10-12 tahun, ia ditetapkan untuk diminum pada kadar 325 mg 2 atau 3 r / Hari. (tidak melebihi dos maksimum yang dibenarkan, yang bagi kumpulan pesakit yang ditentukan adalah 1.5 g / hari.).

Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun disyorkan untuk mengambil 1-3 tablet setiap 4-6 jam. Selang antara dos tidak boleh kurang dari 4 jam, dan dos harus lebih besar daripada 4 g / hari.

Dengan penyusuan dan semasa kehamilan, Paracetamol tidak disenaraikan sebagai ubat terlarang. Sekiranya anda mengambilnya ketika menyusui anak pada dos terapi dan pada selang waktu yang disyorkan oleh arahan, kepekatan dalam susu tidak akan melebihi 0.04-0.23% dari jumlah dos ubat yang diambil.

Arahan untuk lilin: berapa kerap saya boleh mengambil dan selepas berapa lama ubat tersebut bertindak dalam bentuk supositoria?

Suppositori adalah untuk penggunaan rektum. Supositoria harus dimasukkan ke dalam rektum selepas pembersihan usus..

Orang dewasa ditunjukkan mengambil 1 tab. 500 mg dari 1 hingga 4 r / hari.; dos tertinggi - 1 g setiap penerimaan atau 4 g / hari.

Arahan untuk lilin Paracetamol untuk kanak-kanak

Dos ubat dalam lilin untuk kanak-kanak dikira bergantung pada berat anak dan usianya. Lilin kanak-kanak 0,08 g digunakan dari usia tiga bulan, lilin 0,17 g disarankan untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun, lilin 0,33 g digunakan untuk merawat kanak-kanak berumur 7-12 tahun.

Mereka diberikan satu demi satu, dengan bertahan sekurang-kurangnya 4 jam selang 3 atau 4 bahagian antara pentadbiran. pada waktu siang (bergantung pada keadaan anak).

Sekiranya kita membandingkan keberkesanan sirap Paracetamol dengan keberkesanan supositoria (bentuk dos inilah yang paling kerap diresepkan untuk kanak-kanak), maka yang pertama bertindak lebih cepat, dan yang kedua - lebih lama.

Oleh kerana penggunaan supositoria lebih senang dan selamat dibandingkan dengan tablet, penggunaannya lebih relevan pada usia yang lebih muda. Maksudnya, lilin dengan Paracetamol untuk bayi baru lahir adalah bentuk dos yang optimum.

Dos toksik untuk kanak-kanak ialah 150 (atau lebih) mg / kg. Maksudnya, jika anak itu berat 20 kg, kematian akibat ubat mungkin berlaku ketika mengambil 3 g / hari.

Apabila memilih satu dos, formula digunakan: 10-15 mg / kg 2-3 kali sehari, setelah 4-6 jam. Dos Paracetamol tertinggi pada kanak-kanak tidak boleh melebihi 60 mg / kg / hari.

Paracetamol Kanak-kanak: arahan penggunaan sirap dan penggantungan

Sirap kanak-kanak dibenarkan digunakan untuk merawat bayi yang berumur lebih dari 3 bulan. Suspensi kanak-kanak, kerana tidak mengandung gula, dapat digunakan dari 1 bulan.

Satu dos sirap untuk kanak-kanak berumur 3-12 bulan adalah ½-1 sudu teh, untuk kanak-kanak dari 12 bulan hingga 6 tahun - 1-2 sudu teh, untuk kanak-kanak berumur 6-14 tahun - 2-4 sudu teh. Kekerapan penggunaannya berbeza dari 1 hingga 4 kali sehari (memberi ubat kepada anak tidak boleh lebih dari 1 kali dalam 4 jam).

Penggantungan untuk kanak-kanak diberi dos yang sama. Cara memberi ubat kepada kanak-kanak sehingga 3 bulan, hanya doktor yang hadir yang boleh mengatakannya.

Dos Paracetamol kanak-kanak juga harus dipilih dengan mengambil kira berat badan anak. Dos tidak boleh melebihi 10-15 mg / kg setiap dos dan 60 mg / kg / hari. Maksudnya, jika anak berumur 3 tahun, dos ubat (dengan berat purata 15 kg) adalah - 150-225 mg setiap 1 dos.

Sekiranya dalam dos yang dinyatakan sirap atau penggantungan untuk kanak-kanak tidak memberi kesan yang diinginkan, ubat mesti diganti dengan analog dengan bahan aktif lain.

Kadang-kadang gabungan Paracetamol dan Analgin digunakan untuk melegakan keadaan demam (pada suhu 38.5 ° C dan ke atas, yang tidak berjalan lancar). Dos ubat adalah seperti berikut:

  • Paracetamol - mengikut arahan, dengan mengambil kira berat badan / umur;
  • Analgin - 0,3-0,5 mg / kg.

Gabungan ini tidak dapat digunakan dengan kerap kerana penggunaan Analgin mendorong perubahan yang tidak dapat dipulihkan dalam komposisi darah.

Doktor ambulans, untuk menurunkan suhu yang sangat tinggi, menggunakan ubat ini bersama dengan antihistamin dan analgesik antipiretik yang lain.

Salah satu pilihan untuk apa yang disebut "triad" adalah "Analgin + Aspirin + Paracetamol". Sebagai tambahan kepada Paracetamol, sebatian berikut dapat digunakan: No-shpa + Suprastin, No-shpa + Analgin atau Analgin + Suprastin.

No-shpa (boleh diganti dengan papaverine) mendorong pembukaan kapilari spasmodik, antihistamin (Suprastin, Tavegil) meningkatkan kesan antipiretik.

Berapa cepat ubatnya?

Berapa lama ubat mula bertindak bergantung pada bila ia diambil. Agar kesannya berlaku secepat mungkin, ubat itu diambil satu atau dua jam setelah makan. Sekiranya anda meminumnya sejurus selepas makan, tindakannya akan berkembang dengan lebih perlahan.

Cara pengambilan Paracetamol pada suhu?

Sebagai ubat antipiretik, anda boleh menggunakan tidak lebih dari 3 hari berturut-turut.

Cara mengambil ubat penahan sakit?

Tempoh kursus, jika ubat itu digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, tidak boleh melebihi 5 hari. Kemudahan penggunaan selanjutnya harus ditentukan oleh doktor.

Semasa mengambil Paracetamol untuk sakit gigi atau sakit kepala, harus diingat bahawa ubat itu melegakan gejala, tetapi tidak menyembuhkan penyakit yang mendasari..

Overdosis Paracetamol

Gejala overdosis yang muncul pada hari pertama:

  • loya;
  • pucat kulit;
  • muntah
  • sakit perut;
  • anoreksia;
  • asidosis metabolik;
  • gangguan metabolisme glukosa.

Selepas 12-48 jam, tanda-tanda disfungsi hati mungkin muncul..

Keracunan teruk menimbulkan:

Akibat yang paling teruk dari overdosis adalah kematian..

Rawatan melibatkan pemberian kepada pesakit selama 8-9 jam asetilisis dan metionin, yang merupakan pendahulu sintesis glutathione, dan juga penderma kumpulan SH.

Rawatan selanjutnya bergantung pada berapa lama ubat itu diambil dan berapa kepekatannya dalam darah..

Interaksi

Ubat ini mengurangkan keberkesanan agen urikosurik. Penggunaan bersamaan dos ubat yang tinggi meningkatkan kesan antikoagulan dengan mengurangkan pengeluaran procoagulan di hati.

Persediaan yang menyebabkan pengoksidaan mikrosom di hati, etanol dan ubat hepatotoksik merangsang pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang dapat memprovokasi perkembangan keracunan teruk walaupun dengan sedikit dos berlebihan.

Keberkesanan ubat menurun dengan rawatan berpanjangan dengan barbiturat. Etanol memprovokasi perkembangan pankreatitis akut. Dadah yang menekan pengoksidaan mikrosom di hati mengurangkan risiko kesan hepatotoksik.

Penggunaan gabungan jangka panjang dengan NSAID lain boleh menyebabkan perkembangan nekrosis papillary ginjal, nefropati "analgesik", permulaan kegagalan terminal (distrofi) tahap ginjal.

Penggunaan ubat secara serentak (dalam dos tinggi) dan salisilat untuk jangka masa panjang meningkatkan kemungkinan menghidap barah pundi kencing atau buah pinggang. Diflunisal meningkatkan kepekatan parasetamol dalam plasma darah sebanyak 50% dan, oleh itu, risiko hepatotoksisitas.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity ubat, antispasmodik - melambatkan penyerapannya, enterosorben dan kolesterol - mengurangkan ketersediaan bio.

Syarat penjualan

Keadaan simpanan

Jauhkan dari cahaya dan kelembapan, jauhkan dari jangkauan kanak-kanak. Suhu optimum untuk menyimpan sirap tidak lebih rendah daripada 18 ° C (dilarang membekukan ubat), supositoria - tidak lebih tinggi daripada 20 ° C.

Jangka hayat

Lilin dan sirap - 2 tahun, tablet - 3 tahun.

arahan khas

Paracetamol adalah antibiotik atau tidak?

Ubat itu bukan antibiotik, kesannya bertujuan untuk mengurangkan rasa sakit dan menurunkan suhu. Antibiotik menghalang pertumbuhan dan pembiakan bakteria.

Ubat itu menaikkan atau menurunkan tekanan darah?

Telah diketahui bahawa alat ini tidak mempunyai pengaruh terhadap tekanan darah (BP).

Ubat ini dapat membantu menormalkan tekanan hanya secara tidak langsung, jika peningkatannya adalah reaksi terhadap kesakitan (mengurangkan keparahannya, Paracetamol juga mengurangkan tekanan darah).

Apakah perbezaan antara Paracetamol dari pengeluar yang berbeza?

Penyediaan pengeluar yang berbeza mungkin sedikit berbeza dalam komposisi komponen dan harga tambahan. Asasnya adalah bahan yang sama..

Oleh itu, tidak ada perbezaan mengapa Paracetamol MS membantu dan apa yang Paracetamol UBF dalam tablet tidak.

Resipi dalam bahasa Latin (contoh):
Rp: Sup. Paracetamoli 0.05 (0.1; 0.25)
D.t.d. N 10 dalam sup.

Rp: Tab. Paracetamoli 0.2
D.t.d. N 1 pek.
Tablet S. 2-3 2-3 r / d

Analog

Persediaan yang mengandungi parasetamol: Paracetamol 325, Paracetamol MS, Streamol, Flutabs, Perfalgan, Paracetamol Extratab, Paracetamol UBF, Cececon D, Efferalgan, Panado Daleron, Ifimol.

Analog dengan mekanisme tindakan yang dekat, tetapi bahan aktif yang sangat baik: Antigrippin, Antiflu, Caffetin, Coldrex, Maksikold, Novalgin, Panadol Extra, Solpadein, TeraFlu, Femizol, Fervex.

Mana yang lebih baik: Paracetamol atau Ibuprofen?

Ibuprofen (Nurofen) mempunyai spektrum tindakan yang lebih luas dan lebih baik, berbanding dengan Paracetamol, mempengaruhi keluk suhu. Kesan penggunaannya berlaku lebih cepat (selepas 15-25 minit) dan bertahan lebih lama (sehingga 8 jam), di samping itu, ubat ini dianggap kurang berbahaya dan cenderung untuk menimbulkan reaksi alergi.

Ibuprofen lebih baik daripada rakannya menghilangkan haba kritikal. Berulang kali (untuk mengawal hipertermia) ia digunakan lebih jarang daripada Paracetamol.

Kekuatan kesan antipiretik dapat dibandingkan, namun ibuprofen, selain kesan analgesik dan antipiretik, juga berkesan melegakan keradangan pada tisu periferal. Ini disebabkan oleh fakta bahawa parasetamol bertindak terutamanya dalam sistem saraf pusat, dan ibuprofen menghalang sintesis Pg tidak begitu banyak pada sistem saraf pusat seperti pada tisu periferal yang meradang..

Iaitu, dengan keradangan periferal yang teruk, pilihan harus dibuat untuk Nurofen dan ubat-ubatan berasaskan ibuprofen lain.

Menjawab soalan "Apa yang harus dipilih, Paracetamol atau Nurofen?", Doktor mengesyorkan memulakan rawatan anak-anak dengan monoterapi Ibuprofen. Sekiranya perlu, turunkan suhu dengan segera, anda boleh menggunakan mana-mana ubat. Rawatan seterusnya mesti dipersetujui dengan doktor. Anda harus sedar bahawa supositoria dengan ibuprofen dikontraindikasikan pada kanak-kanak dengan berat hingga 6 kg, dan penggantungan pada anak di bawah usia 3 bulan.

Adakah mungkin untuk menggantikan Nurofen il Paracetamol?

Penggunaan paracetamol dan ibuprofen bersamaan dapat dibenarkan jika suhu tidak berjalan dengan baik ketika menggunakan setiap ubat dalam monoterapi. Bermakna digunakan secara bergantian. Bergantung pada keadaannya, misalnya, doktor mungkin menasihati anak itu untuk memberi Nurofen, dan setelah 10 minit meletakkannya supositoria dengan Paracetamol.

Mana yang lebih baik - Paracetamol atau Aspirin?

Sekiranya kita membandingkan ubat-ubatan tersebut, ia mempunyai kesan yang sama apabila perlu mengurangkan kepanasan.

Apa itu aspirin? Analgesik dan antipiretik berdasarkan asid acetylsalicylic, NSAID dengan semua kesan sampingan yang terdapat pada ubat-ubatan dari kumpulan ini.

Memilih mana yang lebih baik dari suhu, anda harus tahu bahawa Aspirin dengan cepat dan cekap melegakan demam, tetapi pada masa yang sama, risiko overdosisnya jauh lebih tinggi daripada risiko overdosis dengan Paracetamol, di samping itu, penggunaan Aspirin dengan jangkitan virus dapat memprovokasi sindrom Ray pada anak - komplikasi bahawa dalam setiap kes ke-5, membawa maut.

Aspirin bertindak pada struktur otak dan hati yang sama dengan virus individu, jadi ia digunakan sebagai ubat paling selamat dan paling berkesan untuk hipertermia, yang disertai oleh jangkitan bakteria (pielonefritis, tonsilitis, dll.). Paracetamol adalah ubat pilihan untuk jangkitan virus.

Paracetamol dan Aspirin bersama-sama adalah sebahagian daripada ubat Parkocet, yang digunakan untuk merawat selesema dan selesema.

Keserasian alkohol

Parasetamol dan alkohol tidak serasi.

Wikipedia menyatakan bahawa dos Paracetamol yang mematikan untuk orang dewasa adalah 10 gram atau lebih. Kerosakan hati yang membawa membawa kepada akibat yang fatal, penyebabnya adalah penurunan tajam dalam simpanan glutathione dan pengumpulan produk toksik metabolisme perantaraan, yang mempunyai kesan hepatotoksik.

Bagi lelaki yang secara sistematik mengambil lebih daripada 200 ml wain atau 700 ml bir sehari (untuk wanita itu adalah 100 ml wain atau 350 ml bir), bahkan dos terapi ubat boleh menjadi dos yang mematikan, terutama jika sudah lama berlalu antara pengambilan Paracetamol dan alkohol.

Bolehkah parasetamol diambil dengan antibiotik?

Antipiretik boleh digunakan bersama dengan antibiotik. Amat penting agar ubat-ubatan tersebut tidak diambil ketika perut kosong, dan selang waktu pengambilannya sekurang-kurangnya 20-30 minit.

Paracetamol semasa kehamilan dan penyusuan. Bolehkah ubat hamil dan menyusu boleh diminum?

Arahan menunjukkan bahawa ubat itu melintasi plasenta, namun, hingga kini, kesan negatif Paracetamol terhadap perkembangan janin belum terbukti.

Bolehkah saya mengambil Paracetamol semasa mengandung??

Dalam kajian, didapati bahawa penggunaan ubat tersebut semasa kehamilan (terutama pada separuh kedua kehamilan) meningkatkan risiko gangguan pernafasan, asma, manifestasi alahan, berdehit pada anak.

Pada masa yang sama, pada trimester ke-3, kesan toksik dari jangkitan tidak kurang berbahaya daripada kesan beberapa ubat. Hipertermia ibu boleh menyebabkan hipoksia janin.

Mengambil ubat pada trimester ke-2 (iaitu dari 3 bulan hingga sekitar 18 minggu) boleh menyebabkan kanak-kanak mengalami kerosakan organ dalaman, yang sering muncul hanya selepas kelahiran. Sehubungan itu, ubat ini diresepkan untuk penggunaan episodik dan hanya dalam kes yang melampau.

Walaupun begitu, alat ini dianggap analgesik paling selamat untuk ibu mengandung.

Ketika ditanya adakah mungkin minum Paracetamol semasa kehamilan pada peringkat awal, tidak ada jawapan yang pasti. Pada minggu-minggu pertama, pengambilan ubat boleh menyebabkan keguguran dan, seperti ubat lain, menyebabkan kerosakan yang tidak sesuai.

Oleh itu, bolehkah wanita hamil mengambil Paracetamol? Itu mungkin, tetapi hanya jika ada bukti. Sebelum minum pil, anda harus menimbang kebaikan dan keburukan. Kadang-kadang demam tinggi ibu kurang berbahaya bagi janin daripada anemia atau kolik ginjal kerana ubat.

Dos semasa mengandung

Penggunaan ubat dalam dos yang tinggi semasa mengandung boleh menjejaskan keadaan hati dan ginjal. Wanita hamil yang demam dengan latar belakang selesema atau SARS harus mula mengambil ubat dengan 0.5 tab. pada 1 penerimaan. Tempoh maksimum rawatan adalah 7 hari.

Paracetamol untuk penyusuan. Bolehkah ibu menyusu minum Paracetamol?

Semasa penyusuan, parasetamol masuk ke dalam susu ibu dalam jumlah minimum. Oleh itu, jika ubat itu digunakan untuk penyusuan susu ibu tidak lebih dari 3 hari berturut-turut, tidak perlu menghentikan penyusuan.

Dos optimum untuk penyusuan susu ibu tidak lebih dari 3-4 tablet. 500 mg sehari. Ambil ubat selepas makan. Dalam kes ini, pada waktu berikutnya anak lebih baik memberi makan tidak lebih awal dari 3 jam setelah minum pil.

Ulasan Paracetamol

Sebilangan besar ulasan di Internet yang terdapat di Internet adalah ulasan mengenai Paracetamol kanak-kanak. Kanak-kanak paling kerap menderita SARS, dan Paracetamol adalah ubat yang paling berkesan dalam penyakit ini.

Secara amnya, ibu memberi tindak balas yang baik terhadap ubat tersebut. Ubat ini dengan cepat melegakan demam, mengurangkan keparahan kesan demam yang tidak diingini, dan dapat diterima dengan baik oleh pesakit yang berumur berbeza, jarang menyebabkan reaksi buruk khas NSAID..

Doktor mengatakan bahawa perkara yang paling penting ketika menggunakan ubat adalah memilih bentuk dos yang tepat, mengira dos yang diperlukan dengan betul, ingat bahawa ubat itu bertujuan untuk menghilangkan gejala, dan bukan untuk merawat penyakit yang mendasari, dan bahawa keperluan untuk menurunkan suhu tidak selalu dibenarkan.

Harga parasetamol: berapa banyak ubat dalam bentuk dos yang berbeza di farmasi?

Harga Paracetamol dalam tablet adalah dari 3.5 UAH / 2.3 rubel. Harga Paracetamol kanak-kanak dalam sirap adalah 14 UAH / 40 rubel., Penggantungan boleh dibeli dengan harga 17 UAH / 64 rubel. Lilin untuk kanak-kanak berharga 10-17 UAH / 32-88 rubel.

Penerbitan Mengenai Asma