Dalam artikel ini, anda boleh membaca arahan penggunaan ubat ibuprofen. Memberi maklum balas daripada pengunjung laman web ini - pengguna ubat ini, serta pendapat pakar perubatan mengenai penggunaan Ibuprofen dalam latihan mereka. Permintaan besar adalah untuk secara aktif menambahkan ulasan anda mengenai ubat tersebut: ubat itu membantu atau tidak membantu menghilangkan penyakit ini, komplikasi dan kesan sampingan apa yang diperhatikan, mungkin tidak diumumkan oleh pengeluar dalam penjelasan tersebut. Analog Ibuprofen dengan adanya analog struktur yang ada. Digunakan untuk rawatan keradangan dan penyingkiran haba, serta analgesia pada orang dewasa, kanak-kanak, serta semasa kehamilan dan menyusui.

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid yang berasal dari asid fenilpropionik. Ia mempunyai kesan anti-radang, analgesik dan antipiretik.

Mekanisme tindakan dikaitkan dengan penghambatan aktiviti COX - enzim utama metabolisme asid arakidonik, yang merupakan pendahulu prostaglandin, yang memainkan peranan utama dalam patogenesis keradangan, kesakitan dan demam. Kesan analgesik disebabkan oleh kedua-dua periferal (secara tidak langsung, melalui penindasan sintesis prostaglandin) dan mekanisme pusat (kerana penghambatan sintesis prostaglandin di sistem saraf pusat dan periferal). Tekan Agregat Platelet.

Apabila digunakan secara luaran, ia mempunyai kesan anti-radang dan analgesik. Mengurangkan kekakuan pagi, meningkatkan jarak pergerakan pada sendi.

Farmakokinetik

Apabila diambil ibuprofen hampir sepenuhnya diserap dari saluran pencernaan. Makan serentak melambatkan kadar penyerapan. Dimetabolisme di hati (90%). 80% dos dikeluarkan dalam air kencing terutamanya dalam bentuk metabolit (70%), 10% - tidak berubah; 20% diekskresikan melalui usus sebagai metabolit.

Petunjuk

  • penyakit keradangan pada sendi dan tulang belakang (termasuk rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, osteoarthritis, gouty arthritis);
  • sindrom kesakitan sederhana pelbagai etiologi (termasuk sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, mialgia, sakit pasca operasi, sakit pasca trauma, algomenorea primer);
  • sindrom demam dengan selsema dan penyakit berjangkit;
  • ditujukan untuk terapi simptomatik, mengurangkan rasa sakit dan radang pada saat penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit.

Borang Pelepasan

200 mg dan 400 mg tablet bersalut filem.

Suppositori rektum untuk kanak-kanak 60 mg.

Gel untuk kegunaan luaran 5%.

Salap untuk kegunaan luaran 5%.

Sirap atau penggantungan untuk pentadbiran lisan.

Tablet Effervescent Ibuprofen - Hemofarm.

Arahan penggunaan dan dos

Ibuprofen diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun di dalam tablet 200 mg 3-4 kali sehari. Untuk mencapai kesan terapeutik yang cepat, dos dapat ditingkatkan menjadi 400 mg (2 tablet) 3 kali sehari. Apabila kesan terapeutik dicapai, dos harian ubat dikurangkan menjadi 600-800 mg. Dos pagi diambil sebelum makan dengan jumlah air yang mencukupi (untuk penyerapan ubat yang lebih cepat). Baki dos diambil sepanjang hari selepas makan.

Dos harian maksimum ialah 1200 mg (jangan mengambil lebih dari 6 tablet dalam 24 jam). Ambil dos berulang tidak lebih dari 4 jam kemudian. Tempoh penggunaan ubat tanpa berunding dengan doktor tidak lebih dari 5 hari.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa nasihat perubatan.

Kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun: 1 tablet tidak lebih dari 4 kali sehari; ubat itu hanya boleh digunakan sekiranya berat badan kanak-kanak melebihi 20 kg. Selang antara pengambilan tablet sekurang-kurangnya 6 jam (dos harian tidak melebihi 30 mg / kg).

Digunakan secara topikal selama 2-3 minggu.

Dos harian maksimum untuk orang dewasa apabila diambil secara lisan atau rektum ialah 2.4 g.

Kesan sampingan

  • NSAID-gastropati (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, selera makan menurun, cirit-birit, perut kembung, sembelit; jarang - ulserasi mukosa gastrointestinal, yang dalam beberapa kes rumit oleh perforasi dan pendarahan);
  • kerengsaan atau kekeringan mukosa mulut;
  • sakit di mulut;
  • ulserasi mukosa gusi;
  • dyspnea;
  • bronkospasme;
  • gangguan pendengaran: gangguan pendengaran, deringan atau tinitus;
  • gangguan penglihatan: kerosakan toksik pada saraf optik, penglihatan kabur atau penglihatan berganda
  • mata kering dan jengkel;
  • edema konjungtiva dan kelopak mata (alahan genesis);
  • sakit kepala;
  • pening;
  • insomnia;
  • kegelisahan;
  • kegelisahan dan kerengsaan;
  • pergolakan psikomotor;
  • mengantuk;
  • kemurungan;
  • kekeliruan kesedaran;
  • halusinasi;
  • kegagalan jantung;
  • takikardia;
  • peningkatan tekanan darah;
  • nefritis alahan;
  • ruam kulit (biasanya eritematosa atau urtikaria);
  • kulit gatal;
  • Edema Quincke;
  • tindak balas anaphylactoid;
  • kejutan anaphylactic;
  • demam;
  • rhinitis alahan;
  • anemia (termasuk hemolitik, aplastik);
  • thrombocytopenia dan thrombocytopenic purpura;
  • agranulositosis;
  • leukopenia;
  • peningkatan peluh.
  • masa pendarahan (boleh meningkat);
  • kepekatan glukosa serum (boleh menurun);
  • pelepasan kreatinin (boleh menurun);
  • hematokrit atau hemoglobin (boleh menurun);
  • kepekatan kreatinin serum (mungkin meningkat);
  • aktiviti transaminase hepatik (boleh meningkat).

Kontraindikasi

  • hipersensitiviti terhadap salah satu bahan yang membentuk ubat. Hipersensitiviti terhadap asid asetilsalisilat atau NSAID lain, termasuk sejarah perubatan serangan penyumbatan bronkus, rinitis, urtikaria setelah mengambil asid asetilalsisilik atau NSAID lain; sindrom intoleransi lengkap atau tidak lengkap asid acetylsalicylic (rhinosinusitis, urtikaria, polip mukosa hidung, asma bronkial);
  • penyakit erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal pada peringkat akut (termasuk ulser peptik perut dan duodenum, penyakit Crohn, kolitis ulseratif);
  • penyakit radang usus;
  • hemofilia dan gangguan pendarahan lain (termasuk hypocoagulation), diatesis hemoragik;
  • tempoh selepas cantuman pintasan arteri koronari;
  • pendarahan gastrousus dan pendarahan intrakranial;
  • kegagalan hati yang teruk atau penyakit hati yang aktif;
  • penyakit buah pinggang progresif;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk dengan pelepasan kreatinin kurang daripada 30 ml / min, hiperkalemia yang disahkan;
  • kehamilan;
  • kanak-kanak di bawah umur 6 tahun.

Kehamilan dan penyusuan

Kontraindikasi pada kehamilan. Gunakan dengan berhati-hati semasa menyusui.

arahan khas

Rawatan dengan ubat harus dilakukan dalam dos efektif minimum, jangka pendek sesingkat mungkin. Semasa rawatan berpanjangan, perlu mengawal gambaran darah periferi dan keadaan hati dan buah pinggang yang berfungsi. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, ujian darah umum (penentuan hemoglobin), analisis darah okultik.

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat harus dihentikan 48 jam sebelum kajian..

Pesakit harus menahan diri dari semua jenis aktiviti yang memerlukan perhatian yang meningkat, reaksi mental dan motor yang cepat. Semasa rawatan, etanol (alkohol) tidak digalakkan.

Interaksi dadah

Penggunaan ibuprofen bersamaan dengan asid acetylsalicylic dan NSAID lain tidak digalakkan. Dengan pemberian ibuprofen secara serentak, ia dapat mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (kemungkinan peningkatan insiden kekurangan koronari akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic dosis kecil sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen). Apabila diresepkan dengan ubat antikoagulan dan trombolitik (alteplase, streptokinase, urokinase), risiko pendarahan meningkat pada masa yang sama. Penggunaan bersamaan dengan perencat pengambilan serotonin (citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline) meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal yang serius.

Cefamandol, cefaperazone, cefotetan, asid valproic, plicamycin, meningkatkan kejadian hipoprothrombinemia. Persediaan siklosporin dan emas meningkatkan kesan ibuprofen terhadap sintesis prostaglandin pada buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoksisitas. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma siklosporin dan kemungkinan mengembangkan kesan hepatotoksiknya. Ubat-ubatan yang menyekat rembesan tiub mengurangkan perkumuhan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen. Pengaruh pengoksidaan mikrosomal (fenitoin, etanol (alkohol), barbiturat, rifampisin, fenilbutazon, antidepresan trisiklik) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko keracunan teruk. Inhibitor pengoksidaan mikro - mengurangkan risiko hepatotoksisiti. Mengurangkan aktiviti hipotensi vasodilator, aktiviti natriuretik dan diuretik pada furosemide dan hidroklorotiazid. Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik, meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (peningkatan risiko gangguan hemoragik), meningkatkan kesan ulserogenik dengan mineralokortikosteroid pendarahan, glukokortikosteroid, kolkisin, estrogen, etanol (alkohol). Meningkatkan kesan ubat hipoglikemik oral dan insulin, derivatif sulfonylurea. Antasid dan kolestiramin mengurangkan penyerapan. Meningkatkan kepekatan dalam darah digoxin, persiapan litium, metotreksat. Kafein meningkatkan kesan analgesik.

Analog ubat Ibuprofen

Analog struktur bahan aktif:

  • Advil;
  • ArthroCam;
  • Bonifen;
  • Brufen;
  • Brufen Retard;
  • Burana;
  • Deblock;
  • Motrin Kanak-kanak;
  • Ia panjang;
  • Ibuprom;
  • Ibuprom maks;
  • Caps Ibuprom Sprint;
  • Ibuprofen Lannacher;
  • Ibuprofen Nycomed;
  • Ibuprofen-Werth;
  • Ibuprofen-Hemofarm;
  • Ibusan
  • Gel Ibutop;
  • Ibufen;
  • Ipren;
  • MIG 200;
  • MIG 400;
  • Nurofen;
  • Nurofen untuk kanak-kanak;
  • Tempoh Nurofen;
  • Nurofen UltraCap;
  • Nurofen Forte;
  • Nurofen Express;
  • Pedea;
  • Solpaflex;
  • Faspik.

Ibuprofen (200 mg, Borisov Plant of Medical Preparations OJSC)

Arahan manual

  • Orang Rusia
  • қазақша

Nama dagangan

Nama Bukan Hak Milik Antarabangsa

Bentuk dos

200 mg tablet bersalut filem

Struktur

Satu tablet mengandungi

bahan aktif - ibuprofen 200 mg

eksipien: pati kentang, magnesium stearat, kalsium stearat, povidone, opadra II (mengandungi polivinil alkohol, hidrolisis sebahagian, talc, makrogol 3350, lesitin, titanium dioksida (E 171)).

Penerangan

Tablet bulat dengan permukaan biconvex, disalut dengan cangkang putih.

Kumpulan farmakoterapeutik

Ubat anti-radang dan antirheumatik nonsteroid. Ubat anti-radang nonsteroid. Derivatif asid propionik. Ibuprofen

Kod ATX M01AE01

Sifat farmakologi

Farmakokinetik

Selepas pemberian oral, bioavailabiliti ibuprofen adalah 80%. Kepekatan maksimum ibuprofen dalam plasma darah setelah pengambilan semasa perut kosong dicapai selepas 0,45 - 1 jam, apabila diambil setelah makan - setelah 2,0 - 2,5 jam. Kepekatan maksimum ibuprofen dalam cecair sinovial dicapai setelah 3 jam. Kepekatan terapi ibuprofen dalam plasma menjadikan 10 - 50 mkg / ml, toksik - 100 - 700 mkg / ml. Ia dimetabolisme di hati dengan pembentukan 3 metabolit tidak aktif. Kegiatan biologi ibuprofen dikaitkan dengan S-enantiomer. Selepas penyerapan, kira-kira 60% bentuk-R yang tidak aktif secara farmakologi secara perlahan berubah menjadi bentuk-S yang aktif.

Dalam darah, ibuprofen mengikat protein plasma secara terbalik (kira-kira 90 - 99%). Ibuprofen perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlarutan dalam cecair sinovial. Kepekatan ibuprofen dalam cecair sinovial lebih besar daripada pada plasma. Isipadu taburan ialah 0.1 l / kg.

60 - 90% daripada dos yang diberikan dikeluarkan oleh buah pinggang dengan air kencing dalam bentuk metabolit, pada tahap yang lebih rendah dikeluarkan dari hempedu. Perkumuhan ibuprofen yang tidak berubah adalah kurang dari 1%. Hayat hayat ibuprofen adalah 2 - 2.5 jam, jumlah pelepasan adalah 0.75 ± 0.20 ml / min / kg.

Pada pesakit tua, farmakokinetik ibuprofen tidak berubah.

Farmakodinamik

Ibuprofen adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID). Ia mempunyai kesan anti-radang, analgesik dan antipiretik. Mekanisme tindakan adalah penghambatan tanpa pandang bulu terhadap aktiviti siklooksigenase-1 dan 2, yang menyebabkan penindasan sintesis prostaglandin dan mencegah pembebasan mediator peradangan. Akibatnya, ibuprofen mengurangkan sakit, bengkak, dan demam yang berkaitan dengan keradangan..

Petunjuk untuk digunakan

- sindrom kesakitan pelbagai etiologi: sakit tekak, sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, sakit osteoartikular dan otot, sakit pasca operasi, sakit pasca trauma, algomenorea

- sindrom demam dengan selesema, selsema dan penyakit berjangkit dan keradangan lain

- penyakit radang dan degeneratif pada sendi dan tulang belakang (termasuk rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis).

Dos dan pentadbiran

Tablet diambil (tanpa mengunyah) semasa atau selepas makan.

Bagi orang dewasa dan kanak-kanak dari 12 tahun, ibuprofen diresepkan 200 mg 3-4 kali sehari. Untuk mencapai kesan terapeutik yang cepat pada orang dewasa, dos dapat ditingkatkan menjadi 400 mg (2 tablet) 3 kali sehari.

Jangan mengambil lebih daripada 6 tablet dalam 24 jam.

Selang antara pengambilan tablet sekurang-kurangnya 6 jam, dos harian maksimum 1200 mg.

Sekiranya gejala berterusan setelah mengambil ubat selama 2-3 hari, hentikan rawatan dan berjumpa doktor.

Kesan sampingan

Semasa menggunakan ubat Ibuprofen selama 2-3 hari, kesan sampingan praktikalnya tidak diperhatikan. Sekiranya penggunaan berpanjangan, kesan sampingan berikut mungkin berlaku:

sakit kepala, pening, insomnia, pergolakan, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi

loya, sakit dan rasa tidak selesa di epigastrium, sakit perut

muntah, pedih ulu hati, cirit-birit, sembelit, perut kembung

ruam kulit, gatal-gatal, urtikaria

lesi erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal (dalam beberapa kes yang rumit oleh perforasi dan pendarahan), kerengsaan, kekeringan mukosa mulut atau sakit di mulut, ulserasi membran mukus gusi, stomatitis aphthous, anoreksia, pankreatitis, hepatitis

kegagalan jantung, tekanan darah tinggi (BP), takikardia

meningitis aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun)

Edema Quincke, reaksi anaphylactoid, kejutan anaphylactic, demam, eksudatif multiforme eritema (termasuk sindrom Stevens - Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell), eosinofilia, rhinitis alergi

anemia (termasuk hemolitik, aplastik), trombositopenia dan purpura trombositopenik, agranulositosis, leukopenia

sindrom nefrotik (edema), kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi, poliuria, sistitis

kehilangan pendengaran, deringan atau tinitus, neuritis optik toksik terbalik, penglihatan kabur atau diplopia, mata kering dan jengkel, konjungtiva dan edema kelopak mata (alergi genesis), scotoma

Dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos yang besar - ulserasi selaput lendir saluran gastrointestinal, pendarahan (gastrointestinal, gingival, rahim, hemoroid), gangguan penglihatan (penglihatan warna, scotoma, amblyopia).

Sekiranya kesan sampingan berlaku, hentikan pengambilan ubat dan berjumpa doktor.

Kontraindikasi

hipersensitiviti terhadap ibuprofen;

luka erosif dan ulseratif saluran gastrousus pada fasa akut;

pendarahan gastrousus dan lain-lain;

Asma "Aspirin" dan triad "aspirin";

diatesis hemoragik (penyakit von Willebrand, thrombocytopenic purpura, telangiectasia), hipoprothrombinemia, hemofilia;

aneurisma aorta berstrata;

kekurangan vitamin K;

kehamilan dan penyusuan;

penyakit saraf optik, scotoma, amblyopia, gangguan penglihatan warna;

hipertensi arteri, tahap kegagalan jantung tahap III-IV mengikut NYHA;

patologi radas vestibular, kehilangan pendengaran;

kekurangan buah pinggang dan hepatik yang teruk;

kanak-kanak di bawah 12 tahun.

Interaksi dadah

Ubat anti-radang nonsteroid dapat mengurangkan kesan ubat antihipertensi, seperti penghambat enzim penukaran angiotensin, beta-blocker dan diuretik. Diuretik juga dapat meningkatkan risiko nefrotoksisitas ubat anti-radang bukan steroid..

Ubat anti-radang bukan steroid boleh memperburuk kegagalan jantung, menurunkan kadar penapisan glomerular dan meningkatkan kepekatan plasma glikosida jantung.

Penggunaan bersamaan dengan ibuprofen sementara kolestiramin dapat mengurangkan penyerapan ibuprofen di saluran gastrointestinal.

Pentadbiran serentak dengan garam litium menyebabkan penurunan perkumuhan litium.

Ubat-ubatan anti-radang nonsteroid boleh menghalang rembesan tiub metotreksat dan mengurangkan pelepasan metotreksat.

Cyclosporine: peningkatan risiko nefrotoksisiti.

Mifepristone: penurunan keberkesanan ubat secara teorinya boleh berlaku kerana kesan antiprostaglandin ubat anti-radang bukan steroid. Bukti terhad menunjukkan bahawa pemberian bersama ubat-ubatan anti-radang bukan steroid pada hari pentadbiran prostaglandin tidak memberi kesan buruk terhadap kesan mifepristone atau prostaglandin pada pematangan serviks dan tidak mengurangkan keberkesanan klinikal penamatan kehamilan kehamilan.

Analgesik lain dan perencat siklooksigenase-2 selektif: disyorkan untuk mengelakkan penggunaan serentak dua atau lebih ubat anti-radang bukan steroid, termasuk perencat COX-2, kerana ini dapat meningkatkan risiko kesan sampingan.

Asid asetilsalisilat: penggunaan ibuprofen dan asid acetylsalicylic secara serentak tidak digalakkan kerana kemungkinan peningkatan kesan sampingan, termasuk peningkatan risiko ulser gastrousus atau pendarahan. Bukti eksperimen menunjukkan bahawa ibuprofen dapat menghalang kesan asid acetylsalicylic dosis rendah pada agregasi platelet apabila mereka diberikan secara serentak..

Antikoagulan: NSAID boleh meningkatkan kesan antikoagulan seperti warfarin..

Fluoroquinolones: pada pesakit yang mengambil NSAID dan quinolones pada masa yang sama, risiko kejang boleh meningkat.

Derivatif sulfonilurea: ibuprofen dapat meningkatkan kesan hipoglikemik sulfonilurea.

Ejen antiplatelet dan perencat pengambilan serotonin selektif (SSRI): peningkatan risiko pendarahan gastrointestinal apabila digunakan dengan NSAID.

Tacrolimus: kemungkinan peningkatan risiko nefrotoksisitas ibuprofen semasa penggunaan bersamaan dengan tacrolimus.

Zidovudine: peningkatan risiko ketoksikan hematologi semasa bersamaan dengan zidovudine.

Aminoglikosida: NSAID boleh mengurangkan perkumuhan aminoglikosida.

Ekstrak tumbuhan: Ginkgo biloba boleh meningkatkan risiko pendarahan semasa menggunakan NSAID.

Inhibitor CYP2C9: Penggunaan ibuprofen secara serentak dengan inhibitor CYP2C9 dapat meningkatkan jangka masa ibuprofen (substrat CYP2C9). Telah ditunjukkan bahawa pemberian ibuprofen secara serentak dengan voriconazole dan fluconazole (inhibitor CYP2C9) menyebabkan peningkatan dalam tempoh ibuprofen sekitar 80 hingga 100%. Dosis ibuprofen harus dikurangkan semasa diresepkan dengan perencat CYP2C9 yang kuat, terutamanya ketika menggunakan ibuprofen dosis tinggi bersamaan dengan voriconazole atau fluconazole.

arahan khas

Etanol tidak digalakkan semasa rawatan..

Jus ceri dan currant, sirap gula meningkatkan kadar penyerapan ibuprofen.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrointestinal, dos efektif minimum harus digunakan dengan jangka pendek minimum yang mungkin.

Orang yang mempunyai patologi saluran gastrousus. Semasa penggunaan ibuprofen, pemantauan perubatan yang teliti terhadap pesakit yang mempunyai keluhan dari saluran gastrousus, riwayat ulserasi gastrousus, dan kolitis ulseratif atau penyakit Crohn diperlukan. Dengan latar belakang penggunaan ibuprofen pada kumpulan pesakit ini, pendarahan gastrointestinal atau ulserasi / perforasi saluran gastrointestinal mungkin berlaku (untuk pertama kalinya atau berulang kali), yang mungkin tidak disertai dengan gejala pendahulu. Dalam semua kes seperti itu, ubat harus dihentikan.

Orang yang mempunyai patologi sistem darah. Ibuprofen sementara menghalang agregasi platelet, oleh itu, pesakit dengan hemostasis yang terganggu memerlukan pemantauan yang teliti terhadap parameter makmal yang relevan. Dengan penggunaan ibuprofen yang berpanjangan, pemantauan sistematik darah periferal ditunjukkan.

Orang yang menghidap penyakit hati. Semasa penggunaan ibuprofen, peningkatan sementara aktiviti enzim hati adalah mungkin. Dengan terapi ibuprofen yang berpanjangan, pemantauan fungsi hati dari makmal ditunjukkan sebagai langkah berjaga-jaga. Sekiranya pelanggaran indikator fungsional berterusan atau meningkat, serta jika manifestasi klinikal lesi hati lain terjadi, ibuprofen harus dihentikan. Harus diingat bahawa hepatitis dengan penggunaan ibuprofen dapat terjadi tanpa manifestasi prodromal.

Orang yang mempunyai patologi sistem kardiovaskular. Oleh kerana prostaglandin memainkan peranan penting dalam menjaga aliran darah ginjal yang normal, perawatan khusus diperlukan ketika menggunakan ibuprofen pada pasien dengan fungsi ginjal yang terganggu dan kegagalan jantung kongestif kronik, pada pesakit yang menerima diuretik, dan juga pada pesakit dengan penurunan volume plasma yang beredar secara signifikan (misalnya, tempoh sebelum dan selepas campur tangan pembedahan besar-besaran). Dalam semua kes ini, pemantauan fungsi ginjal dianjurkan sebagai langkah berjaga-jaga. Penghentian ubat biasanya menyebabkan pemulihan fungsi ginjal ke tahap awal..

Pengaruh terhadap petunjuk makmal. Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid dalam air kencing, ibuprofen harus dihentikan 48 jam sebelum analisis.

Kehamilan dan penyusuan

Penggunaan ibuprofen semasa kehamilan hanya mungkin berlaku sekiranya kes yang diharapkan bagi ibu melebihi risiko yang mungkin timbul pada janin. Ubat tersebut harus ditetapkan dalam dos efektif minimum. Penggunaan ibuprofen pada trimester ketiga kehamilan tidak digalakkan kerana kemungkinan perencatan kontraktil rahim dan penutupan duktus arteriosus pada janin.

Penindasan sintesis prostaglandin boleh memberi kesan buruk kepada kehamilan dan perkembangan janin. Kajian epidemiologi menunjukkan peningkatan risiko keguguran dan malformasi jantung dan saluran gastrointestinal setelah penggunaan perencat sintesis prostaglandin pada awal kehamilan. Pada haiwan, telah ditunjukkan bahawa pemberian inhibitor sintesis prostaglandin menyebabkan peningkatan kematian sebelum dan selepas implantasi embrio dan janin. Sebagai tambahan, pada haiwan yang dirawat dengan inhibitor sintesis prostaglandin semasa organogenesis, kekerapan pelbagai malformasi, termasuk sistem kardiovaskular, meningkat.

Semasa trimester pertama dan kedua kehamilan, ibuprofen harus dielakkan, kecuali jika benar-benar diperlukan. Semasa merancang kehamilan, pada trimester kehamilan pertama atau kedua, dos ibuprofen yang ditetapkan haruslah sangat rendah, dan jangka masa rawatan harus sesingkat mungkin. Semasa trimester ketiga kehamilan, penggunaan mana-mana perencat sintesis prostaglandin boleh menyebabkan perkara berikut:

• Ketoksikan kardiopulmonari (dengan penutupan duktus arteriosus dan hipertensi paru)

• fungsi buah pinggang terjejas, yang boleh mengalami kegagalan buah pinggang dengan oligohidramnios.

Pada akhir kehamilan, perencat sintesis prostaglandin boleh membahayakan ibu dan bayi yang baru lahir kerana:

• Kemungkinan untuk memanjangkan masa pendarahan;

• Penghambatan kontraksi rahim, yang boleh menyebabkan kelewatan atau kelahiran yang berpanjangan.

Akibatnya, ibuprofen dikontraindikasikan pada trimester ketiga kehamilan..

Ibuprofen masuk ke dalam susu ibu, jadi apabila digunakan semasa penyusuan, perlu memberi penghentian penyusuan untuk sepanjang tempoh rawatan.

Kesan terhadap kemampuan memandu kenderaan atau jentera yang berpotensi berbahaya

Semasa penggunaan ibuprofen, perlu menahan diri dari semua jenis aktiviti yang memerlukan perhatian yang meningkat, reaksi mental dan motor yang cepat.

Berlebihan

Gejala: gambaran klinikal biasa tidak berkembang dengan overdosis ibuprofen. Mungkin timbulnya sakit perut, mual, muntah, pening, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, hipotensi, sawan, aritmia jantung, kegagalan buah pinggang akut, pernafasan.

Rawatan: langkah-langkah bantuan termasuk pemberhentian ubat, terapi sokongan dan simptomatik yang bertujuan untuk menghilangkan pelanggaran, pembetulan keadaan asid-basa. Adalah mungkin untuk melakukan diuresis paksa dengan pengambilan minuman beralkali, karbon aktif secara serentak, untuk mengurangkan penyerapan semula ibuprofen. Tidak ada penawar khusus. Lavage gastrik berkesan hanya dalam satu jam selepas mengambil ubat.

Bentuk pelepasan dan pembungkusan

Pada 10 tablet dalam kemasan jalur lepuh dari filem polivinil klorida dan aluminium foil.

500 pek lepuh tanpa lampiran dalam pek bersama dengan jumlah arahan yang sesuai untuk penggunaan perubatan di negeri ini dan bahasa Rusia diletakkan dalam kotak kadbod.

5 bungkus lepuh berserta arahan untuk penggunaan perubatan di negeri ini dan bahasa Rusia diletakkan di dalam bungkusan kadbod.

Keadaan simpanan

Di tempat yang kering dan gelap pada suhu tidak lebih tinggi daripada 25 ºС.

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak!

Jangka hayat

Jangan gunakan selepas tarikh luput.

Syarat Percutian di Farmasi

Pengilang

Buka Syarikat Saham Bersama "Persediaan Perubatan Borisov Plant", Republik Belarus, Wilayah Minsk, Borisov, ul. Chapaeva 64/27,

Pemegang Perakuan Pendaftaran

Buka Syarikat Saham Bersama "Borisov Plant of Medical Persediaan", Republik Belarus

Alamat organisasi yang menerima tuntutan daripada pengguna mengenai kualiti produk (barang) di Republik Kazakhstan

Buka Syarikat Saham Bersama "Persediaan Perubatan Borisov Plant",

Republik Belarus, wilayah Minsk, Borisov, st. Chapaeva 64/27,

Tablet Ibuprofen - arahan penggunaan

Ibuprofen dalam tablet adalah ubat yang sangat popular yang membolehkan anda menghilangkan rasa sakit dan demam dalam masa sesingkat mungkin. Di samping itu, ubat ini mempunyai sifat anti-radang yang baik, dan sering digunakan dalam rawatan kompleks pelbagai penyakit yang bersifat virus dan bakteria. Ibuprofen, arahan penggunaan yang mengandungi maklumat paling lengkap, telah lulus semua ujian makmal yang diperlukan dan keberkesanannya telah diuji mengikut masa..

Komposisi dan keterangan

Bahan aktif dalam ubat adalah ibuprofen. 1 tablet mengandungi 200 mg atau 400 mg.

Termasuk juga komponen tambahan, seperti:

  • Pati kentang sebagai agen pengikat.
  • Kalsium dan Magnesium Stearat. Bahan ini mempunyai sifat pengemulsi dan pembentukan..
  • Povidone dengan sifat penyerap dan bakteriostatik.
  • Polivinil alkohol sebagai pemekat.
  • Talc, yang merupakan pengisi lembut lengai dengan sifat antibakteria dan penyerap.
  • Lecithin, yang mengurangkan risiko mabuk.
  • Titanium dioksida sebagai makanan tambahan.

Bahan aktif

Bahan aktif ibuprofen adalah turunan asid fenilpropionik. Ini pertama kali disintesis pada tahun 1962 di Amerika Syarikat. Ubat ini tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang bukan steroid. Pada mulanya, ubat itu dikeluarkan hanya dengan preskripsi. Tetapi setelah melakukan beberapa ujian makmal, ubat itu didapati selamat, dan sejak tahun 1983 ubat itu dijual di farmasi.

Ibuprofen diserap hampir sepenuhnya di saluran pencernaan dan mula berfungsi dalam satu jam. Lebih-lebih lagi, jika ia diambil serentak dengan makanan, maka proses ini akan perlahan. Bahan aktif mampu mengurangkan sintesis prostaglandin. Bahan-bahan ini adalah perantara kesakitan, keradangan dan termoreaksi badan..

Ibuprofen dimetabolisme di hati, dan metabolit selanjutnya diekskresikan sepenuhnya melalui buah pinggang, dengan kira-kira 10% daripadanya tidak berubah. Sebahagiannya dikeluarkan melalui usus. Prosesnya memakan masa selama sehari.

Borang Pelepasan

Ibuprofen dijual di farmasi dalam bentuk tablet biconvex 200 mg atau 400 mg. Mereka ditutup dengan cangkang merah jambu, dan 2 lapisan jelas kelihatan pada potongannya. Tablet dalam lepuh, yang dibungkus dalam bungkusan kadbod 2, 5, 10 keping. Anda juga boleh membeli 50 tablet dalam balang kaca berwarna..

Sebagai tambahan, Ibuprofen boleh didapati dijual dalam tablet pelepasan berterusan (800 mg setiap satu) dan dalam tablet resorpsi (200 mg setiap satu).

Petunjuk penggunaan tablet

Arahan penggunaan ibuprofen mengandungi maklumat bahawa alat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, radang dan panas pada banyak penyakit. Ini kerana bahan aktif menyebar melalui saluran darah, yang bermaksud bahawa ia boleh mempengaruhi semua organ dan sistem tubuh manusia.

Selalunya, ibuprofen diresepkan untuk penyakit sistem muskuloskeletal. Dengan itu, anda dapat melegakan sakit sendi. Ubat yang berkesan adalah untuk sakit otot..

Di samping itu, ditunjukkan:

  • Dengan sakit kepala. Ubat ini membantu melegakan ketidakselesaan migrain. Ia melegakan kekejangan, mengurangkan intensiti kesakitan dalam masa yang singkat..
  • Dengan sakit gigi. Ubat ini disyorkan untuk digunakan sebelum mengunjungi doktor apabila rasa sakit tiba-tiba. Juga, alat ini digunakan untuk menghilangkan rasa sakit selepas prosedur, misalnya, setelah pencabutan gigi. Ia berkesan dalam terapi kompleks dalam rawatan proses keradangan.
  • Pada suhu tinggi. Keberkesanan ubat untuk menghilangkan haba adalah berdasarkan sifat anti-radang. Satu ciri adalah keupayaannya untuk menurunkan suhu untuk waktu yang lama..
  • Dalam rawatan selsema.

Petunjuk penggunaan juga menyenaraikan penyakit serius lain dalam rawatan yang ibuprofen boleh digunakan. Khususnya, ia termasuk dalam terapi kompleks untuk penyakit berjangkit dan radang organ ENT, adnexitis, proctitis, dll..

Kontraindikasi

Ubat ini mempunyai sejumlah kontraindikasi serius. Oleh itu, agar tidak membahayakan, disarankan untuk mempelajari arahan penggunaan dengan teliti. Ubat dalam tablet tidak diresepkan untuk kanak-kanak di bawah umur 6 tahun. Terdapat juga sekatan berat untuk kanak-kanak di bawah 12 tahun. Dengan berhati-hati, orang yang berumur lebih dari 60 tahun harus mengambil ubat tersebut. Kontraindikasi juga berlaku untuk 3 semester kehamilan. Pada trimester 1-2, kemasukan hanya boleh dilakukan dengan persetujuan doktor. Dilarang melakukan terapi ibuprofen dengan intoleransi individu atau hipersensitiviti terhadap ubat NSAID.

Anda mesti menolak rawatan dengan:

pemburukan penyakit erosif dan ulseratif saluran gastrousus;

tahap kegagalan jantung 3-4;

patologi hati dan buah pinggang;

masalah dengan alat vestibular dan gangguan pendengaran;

penyakit saraf optik;

leukopenia dan trombositopenia;

gangguan pendarahan;

Arahan penggunaan dan dos

Ubat tersebut harus diresepkan secara individu oleh doktor. Ini mengambil kira tahap keparahan penyakit dan keadaan pesakit.

Kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun dan orang dewasa biasanya diresepkan untuk merawat pelbagai penyakit:

  • 200 mg: satu tablet 3-4 kali sehari.
  • 400 mg: satu tablet 2-3 kali sehari.

Oleh itu, dos harian maksimum tidak boleh melebihi 1200 mg. Bagi kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun, ibuprofen boleh diresepkan jika berat badan mereka melebihi 20 kg. Dalam kes ini, mereka dibenarkan mengambil satu tablet hingga 4 kali sehari. Tetapi pada masa yang sama, selang antara dos tidak boleh kurang dari 6 jam.

Kesan sampingan dan overdosis

Walaupun ibuprofen dianggap agak selamat, arahan mengandungi maklumat mengenai kemungkinan kesan sampingan. Sebagai peraturan, risiko mereka meningkat dengan overdosis.

Gangguan dapat dilihat dalam pelbagai sistem tubuh manusia:

  • Dyspnea dan bronkospasme.
  • Sakit perut, cirit-birit, mual, muntah dan pelbagai gangguan dyspeptik. Dalam kes-kes yang teruk, dengan berlakunya penyakit perut kronik, ulserasi pada membran mukus organ pencernaan mungkin berlaku..
  • Pelanggaran persepsi pendengaran, yang dinyatakan oleh terjadinya tinnitus dan gangguan pendengaran. Masalah visual dan kerengsaan mata juga mungkin berlaku..
  • Sakit kepala dan pening. Insomnia boleh berlaku. Gabungan faktor tersebut membawa kepada perkembangan keletihan kronik, kegelisahan, kerengsaan dan kemurungan. Dalam kes yang teruk, kekeliruan atau halusinasi.
  • Kegagalan jantung, darah tinggi dan takikardia.
  • Kegagalan buah pinggang akut, edema, proses keradangan di buah pinggang dan pundi kencing.
  • Reaksi alergi mengakibatkan ruam kulit, kerengsaan, dan gatal-gatal. Dalam kes-kes yang teruk, edema Quincke dan patologi alahan yang mengancam nyawa lain mungkin berkembang..

Sekiranya gangguan itu timbul kerana overdosis, maka pencucian gastrik adalah wajib. Lebih-lebih lagi, prosedur ini hanya berkesan dalam satu jam setelah mengambil ubat. Sebagai tambahan, agen penyerap dan minuman beralkali ditetapkan. Dalam kes yang teruk, anda mesti menghubungi ambulans.

Sesuai dengan antibiotik dan tablet lain.

Antibiotik adalah antimikrobial. Mereka diresepkan dalam rawatan banyak penyakit yang disebabkan oleh bakteria berbahaya. Oleh kerana proses keradangan selalu berlaku dengan latar belakang patologi seperti itu, adalah mungkin untuk mempercepat kesan terapeutik dengan ubat-ubatan dengan sifat anti-radang. Ibuprofen tergolong dalam kumpulan ini. Walaupun begitu, hanya seorang doktor yang harus menetapkan terapi yang kompleks, rawatan diri sangat berbahaya.

Semasa menetapkan ibuprofen, interaksinya dengan kumpulan ubat lain semestinya diambil kira. Arahan penggunaan mengandungi maklumat terperinci mengenai perkara ini. Khususnya, anda harus tahu bahawa semasa mengambil ubat dengan asid asetilsalisilat, risiko kesan sampingan dari saluran gastrousus meningkat. Kombinasi dengan ubat trombolitik berbahaya kerana pendarahan mungkin berlaku.

Ibuprofen dan alkohol

Pakar secara tegas berpendapat bahawa tidak diingini minum alkohol semasa ibuprofen digunakan, arahan tersebut memberi amaran mengenai perkara ini. Ini terutama disebabkan oleh fakta bahawa minuman beralkohol dan ibuprofen mengandungi xenobiotik. Bahan-bahan ini mempercepat tindak balas biokimia dalam badan. Tetapi sangat penting bahawa kepekatan mereka sesuai dengan norma. Melebihi itu menyebabkan penurunan ubat penahan sakit, sifat anti-radang dan antipiretik ubat.

Di samping itu, dengan latar belakang pengambilan alkohol, risiko kesan sampingan meningkat dengan ketara. Gangguan neuropsikiatri sering berlaku kerana sakit kepala yang teruk, pening, dan ledakan emosi. Alkohol dalam kombinasi dengan ibuprofen mempunyai kesan menjengkelkan yang kuat pada mukosa gastrik, yang boleh menyebabkan komplikasi.

Kehamilan

Ibuprofen, arahan penggunaan memberi amaran mengenai perkara ini, tidak diinginkan untuk digunakan semasa kehamilan. Tetapi kontraindikasi kategori hanya berlaku pada trimester ketiga. Ubat ini boleh mencetuskan kontraksi rahim dan permulaan kelahiran prematur. Tetapi seperti biasa, keadaan sebaliknya timbul, berkaitan dengan penurunan jumlah cairan ketuban, yang menyebabkan kelewatan kehamilan dan menyulitkan proses melahirkan anak..

Dengan berhati-hati, ibuprofen harus dirawat pada trimester pertama. Ini disebabkan oleh fakta bahawa pada masa ini semua organ dalaman dan sistem janin terbentuk. Penggunaan sebarang ubat boleh mengganggu proses semula jadi dan menyebabkan perkembangan anomali kongenital pada anak yang belum lahir.

Dilarang mengambil ubat mengikut petunjuk hanya pada trimester kedua, ketika penghalang plasenta terbentuk. Tetapi ini harus mengambil kira ciri-ciri tubuh wanita dalam tempoh melahirkan anak. Hanya satu dos ubat yang dibenarkan pada bila-bila masa untuk melegakan kesakitan akut. Dos kecil membolehkan anda menghilangkan rasa sakit dan tidak membahayakan.

Ibuprofen semasa menyusui

Arahan untuk penggunaan ibuprofen menunjukkan bahawa ubat itu dibenarkan semasa penyusuan. Pakar mengaitkannya dengan fakta bahawa bahan aktif dalam jumlah kecil menembus susu ibu. Di samping itu, ia tidak mempengaruhi rasa, jadi tidak ada masalah dengan memberi makan. Tetapi, walaupun mengenai penggunaan ubat ini, anda mesti berjumpa doktor terlebih dahulu.

Biasanya, ubat tersebut dibenarkan untuk diminum semasa menyusui jika seorang wanita mempunyai suhu tinggi, yang boleh menjadi gejala pelbagai penyakit, seperti mastitis. Dalam setiap kes, mengikut budi bicara doktor, rejimen mungkin berbeza. Sebagai peraturan, kaedah standard adalah menetapkan ubat sesuai dengan arahan penggunaan untuk orang dewasa. Minum tablet dengan sedikit air.

Penting untuk mengikuti peraturan pengambilan ubat tersebut. Ini akan mengurangkan jumlah dana dalam susu ibu. Ibuprofen harus diambil segera setelah makan, kerana jumlah maksimum dalam darah dikesan sekitar dua jam setelah dimakan, dan kemudian bahan aktif dimetabolisme di hati dan diekskresikan melalui ginjal.

Ibuprofen untuk kanak-kanak

Mustahil untuk merawat kanak-kanak di bawah umur 6 tahun dengan ibuprofen dalam bentuk tablet. Terdapat juga sekatan berat badan tertentu. Ia dibenarkan untuk menjalankan rawatan dadah sekiranya berat anak selepas 6 tahun melebihi 20 kg. Jika tidak, kontraindikasi untuk mengambil ibuprofen, ini disahkan oleh arahan, dilanjutkan sehingga 12 tahun.

Sangat mustahak untuk tidak melebihi dos harian maksimum yang dibenarkan. Tablet 200 mg untuk kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tidak boleh mengambil lebih dari 4 keping sehari dalam empat dos yang dibahagi. Selang antara penerimaan mestilah sekurang-kurangnya 4 jam.

Walau apa pun, walaupun dengan mematuhi cadangan doktor, perlu memantau keadaan anak semasa penggunaan ibuprofen. Seperti yang disahkan dalam praktik, kesan sampingan sering berlaku. Kadang-kadang sakit kepala dan insomnia diperhatikan, yang memburukkan keadaan umum bayi. Sistem pencernaan sering memberi reaksi negatif terhadap ubat. Ini dinyatakan oleh sakit perut dan pelbagai gangguan dyspeptik. Dengan kecenderungan reaksi alergi, rawatan dengan ruam kulit, kerengsaan, dan gatal mungkin muncul. Sekiranya terdapat gejala yang tidak menyenangkan, penggunaan ubat tersebut harus dibuang dan berjumpa doktor.

Ibuprofen: arahan, komposisi, petunjuk, tindakan, ulasan dan harga

Arahan penggunaan

Ibuprofen digunakan untuk menghilangkan rasa sakit, melegakan radang dan demam. Ini adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID), yang ditetapkan untuk pelbagai keadaan patologi. Ia dihasilkan dalam beberapa bentuk dos. Kemungkinan penggunaan pada zaman kanak-kanak dan dewasa.

Termasuk dalam senarai ubat yang paling berkesan menurut pendapat Pertubuhan Kesihatan Sedunia.

Komposisi dan bentuk pelepasan

Ibuprofen adalah bahan aktif dengan sifat perubatan. Dos bahan dan komposisi komponen tambahan bergantung pada bentuk dos.

Ia digunakan secara lisan, luaran dan topikal.

Tablet Ibuprofen

Satu tablet mengandungi dua ratus atau empat ratus miligram bahan aktif. Untuk penggunaan oral (di dalam).

Ibuprofen dalam bentuk lilin

Suppositori rektum berdasarkan lemak padat. Satu lilin mengandungi enam puluh miligram bahan aktif.

Kapsul Ibuprofen

Satu bentuk kapsul mengandungi dua ratus miligram bahan aktif. Lapisan enterik khas memudahkan penyerapan sebatian kimia di saluran pencernaan.

Ibuprofen sebagai gel

Bentuk topikal dengan kandungan aktif lima peratus. Lima puluh miligram bahan aktif terdapat dalam satu gram ubat.

Ibuprofen sebagai penggantungan

Bentuk dos cecair di mana seratus mililiter mengandungi dua gram bahan aktif. Untuk pentadbiran lisan.

Sesuai untuk pesakit pediatrik.

Ibuprofen sebagai salap

Bentuk cecair untuk kegunaan luaran. Kepekatan komponen aktif adalah lima peratus. Lima puluh miligram bahan terdapat dalam satu gram salap.

Kesan terapeutik

Merujuk kepada ubat-ubatan dari kumpulan NSAID. Sebatian kimia menghalang COX jenis 1 dan 2, kerana pembebasan mediator inflamasi dalam tisu terganggu. Pengeluaran komponen prostaglandin di semua tisu, termasuk fokus keradangan, berkurang. Kesakitan dihilangkan, termasuk ketidakselesaan pada sendi dan otot terhadap latar belakang keradangan. Demam lega. Memulihkan aktiviti motor di kawasan sendi yang meradang. Perekatan platelet dicegah..

Sebatian kimia juga mempengaruhi bahagian otak yang bertanggungjawab terhadap pengatur suhu badan..

Kesan sampingan

Pelbagai kesan yang tidak diingini mungkin berlaku kerana mekanisme tindakan ubat pada tisu dan organ yang berlainan.

Kesan sampingan yang mungkin:

  • Kekebalan: ruam kulit, gatal-gatal, urtikaria, angioedema, sindrom Stevens-Johnson, keradangan mukosa hidung terhadap latar belakang alergi, kejutan anafilaksis, bronkospasme dan kegagalan pernafasan, peningkatan eosinofil, sindrom Lyell dan manifestasi alahan lain.
  • Sistem pencernaan: komplikasi kesan bahan pada saluran gastrousus, yang ditunjukkan oleh keradangan tisu, sakit, pedih ulu hati, muntah, dan hilang selera makan; pengekalan najis, najis longgar, peningkatan pembentukan gas di usus, bisul epitelium saluran pencernaan, pelanggaran integriti saluran pencernaan, pendarahan, pengeringan mukosa mulut, radang hati, radang pankreas, proses keradangan pada gusi.
  • Sistem saraf: cephalgia, gangguan tidur, radang aseptik meninges, halusinasi, kegembiraan, penurunan mood, gangguan kesedaran, kegelisahan, mudah marah, mengantuk.
  • Hasil ujian: penurunan kadar pembekuan, penurunan gula darah, peningkatan kreatinin, perubahan tahap enzim hati, perubahan fungsi hematopoietik.
  • Organ deria: penurunan ketajaman penglihatan, kemerosotan sensitiviti pendengaran, kemunculan bintik-bintik buta di bidang penglihatan, pengeringan konjunktiva mata, kerosakan pada saraf optik yang beracun, pembengkakan tisu bola mata.
  • Jantung dan saluran darah: gangguan fungsi jantung, tekanan darah meningkat, degupan jantung.
  • Sistem perkumuhan dan pembiakan: tisu ginjal terganggu, keradangan pundi kencing, peningkatan pembentukan air kencing, sindrom nefrotik, keradangan tisu ginjal sekiranya terdapat alahan.
  • Sistem hematopoietik: pelbagai bentuk anemia, penurunan jumlah platelet, penurunan sel darah putih, penurunan granulosit dan monosit, purpura trombositopenik.
  • Lain-lain: bronkospasme, kegagalan pernafasan, peningkatan peluh.

Akibat negatif terapi ubat yang disenaraikan mungkin berkaitan dengan bentuk oral ubat dan supositoria. Dengan penggunaan gel atau salap secara luaran, tahap penyerapan ubat ke dalam aliran darah tidak signifikan, oleh itu, hanya reaksi sampingan alahan yang sering berlaku. Anda perlu membaca arahan lengkap.

Asimilasi dan penghapusan

Selepas pemberian oral, sebatian kimia melintasi penghalang membran mukus saluran pencernaan dan memasuki aliran darah. Tahap maksimum zat dalam aliran darah berlaku dalam 60-120 minit selepas pentadbiran. Tahap pengikatan protein darah adalah sembilan puluh sembilan peratus. Secara beransur-ansur masuk ke kawasan artikular dan berkumpul di tempat-tempat ini. Ia ditukarkan ke tisu hati dan diekskresikan terutamanya dalam air kencing. Sebilangan kecil dikeluarkan dalam tinja. Sepenuhnya dikeluarkan dari badan setiap hari.

Bentuk topikal bertindak secara tempatan dan sedikit menembusi aliran darah. Penggunaan suppositori membawa kepada penyerapan sebatian kimia ke dalam darah melalui membran mukus rektum.

Petunjuk untuk digunakan

  • Pelbagai jenis cephalgia, termasuk sakit kepala ketegangan dan sakit migrain.
  • Peningkatan suhu badan terhadap latar belakang proses berjangkit dan keradangan di dalam badan.
  • Sakit di punggung dan punggung bawah dengan latar belakang mampatan akar saraf tunjang.
  • Kesakitan Odontogenik.
  • Sensasi yang tidak menyenangkan semasa haid.
  • Sakit pada tulang, sendi, atau otot.
  • Gejala kerosakan sendi autoimun.
  • Jenis kesakitan yang lain.

Petunjuk umum disenaraikan. Bentuk dos yang berbeza mungkin berbeza dalam petunjuk penggunaan. Penting untuk dipertimbangkan bahawa NSAID hanya digunakan sebagai agen simptomatik. Ubat ini tidak menghilangkan punca pembentukan keradangan.

Kontraindikasi

  • Keadaan patologi akut di saluran pencernaan, disertai dengan ulserasi epitelium dan pendarahan.
  • Berumur hingga enam tahun untuk tablet dengan dos dua ratus miligram.
  • Hingga dua belas tahun untuk tablet dengan dos empat ratus miligram.
  • Umur hingga tiga bulan (lilin.)
  • Umur hingga enam tahun (gel.)
  • Keradangan usus semasa eksaserbasi.
  • Segala bentuk gangguan pembekuan darah.
  • Komplikasi dengan aspirin dan NSAID, ditunjukkan oleh bronkospasme, alahan dan gejala lain.
  • Tidak bertoleransi terhadap bahan aktif atau komponen tambahan.
  • Trimester ketiga melahirkan anak.
  • Fungsi buah pinggang terjejas dengan pelepasan kreatinin kurang dari tiga puluh mililiter seminit.
  • Tahap kalium meningkat.
  • Pemulihan selepas cantuman pintasan arteri koronari.
  • Patologi progresif tisu ginjal.
  • Bentuk akut patologi hati dan disfungsi organ.
Faktor tambahan

Arahan penggunaan ibuprofen

Bentuk tablet atau kapsul mesti ditelan dan dicuci dengan cukup air. Sebaiknya gunakan semasa makan dan minum tidak lebih dari sekali setiap empat jam. Salap atau gel hanya digunakan secara luaran. Supositoria diberikan secara rektum. Anda perlu menggunakan dos terkecil yang dapat menghilangkan gejala secepat mungkin. Tidak lebih dari lima hari tanpa pemeriksaan perubatan. Sekiranya aduan masih ada, hubungi pakar..

Berikut adalah arahan ringkas untuk menggunakan produk. Anda perlu membaca arahan lengkap dan menjelaskan cadangan dengan doktor anda.

Penggunaan bentuk lisan

  • Pesakit yang berumur lebih dari dua belas tahun: dua ratus miligram tiga atau empat kali sehari. Empat ratus miligram dua atau tiga kali sehari. Tidak lebih dari seribu dua ratus miligram sehari.
  • Seorang kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun dengan berat badan sekurang-kurangnya dua puluh kilogram: dua ratus miligram tidak lebih dari empat kali sehari. Setiap enam jam.
  • Pengiraan dos penangguhan harian bagi seorang kanak-kanak: dari dua puluh hingga empat puluh miligram per kilogram berat badan.
Penerimaan pada kanak-kanak dikendalikan oleh pakar pediatrik

Menggunakan Bentuk Topikal

Pesakit yang berumur lebih dari dua belas tahun harus dirawat (menggosok) kawasan keradangan dengan jalur gel dari panjang empat hingga sepuluh sentimeter. Ini adalah dari lima puluh hingga seratus dua puluh lima miligram jirim. Adalah perlu bahawa bahan tersebut diserap sepenuhnya ke dalam tisu. Tidak lebih daripada empat kali sehari dengan selang empat jam. Seorang kanak-kanak berumur enam hingga dua belas tahun boleh dipakai dengan jalur sepanjang dua hingga empat sentimeter tidak lebih dari tiga kali sehari.

Gel atau salap tidak boleh ditelan atau digunakan pada selaput lendir.

Menggunakan lilin

  • Peningkatan suhu badan dan kesakitan pada kanak-kanak: dari lima hingga sepuluh miligram per kilogram berat badan dua kali atau tiga kali sehari. Tidak lebih daripada tiga puluh miligram sekilogram sehari.
  • Anak dari tiga hingga sembilan bulan (lima setengah hingga lapan kilogram): enam puluh miligram tiga kali sehari.
  • Kanak-kanak dari sembilan bulan hingga dua tahun (lapan hingga dua belas setengah kilogram): enam puluh miligram empat kali sehari.
  • Demam selepas imunisasi: enam puluh miligram sekali. Anda boleh menambah lilin lain selepas enam jam.

Terapi dijalankan di bawah pengawasan pakar pediatrik..

Maklumat tambahan

  • Penggunaan dosis bukan terapi ubat oral atau rektum boleh menyebabkan komplikasi berikut: sakit perut, muntah, koma, gangguan tisu ginjal, tekanan darah rendah, degupan jantung terganggu, asidosis metabolik, degupan jantung perlahan, kegagalan pernafasan. Perlu segera berjumpa doktor. Rongga gastrik dibersihkan menggunakan adsorben. Acara lain yang diadakan.
  • Terdapat sebilangan besar kemungkinan kesan yang tidak diingini daripada penggunaan ibuprofen secara serentak dengan ubat lain. Anda boleh menggunakan ubat tersebut dengan ubat lain setelah berunding dengan doktor. Anda juga harus membaca senarai penuh interaksi ubat dalam arahan rasmi..
  • Sekiranya jangka masa penggunaan jangka panjang, diagnostik berkala harus dilakukan untuk menilai keadaan tisu darah, hati dan ginjal..
  • Untuk mengurangkan kemungkinan kesan negatif dari saluran pencernaan, anda mesti menggunakan dos minimum. Sekiranya anda sudah mempunyai gejala yang tidak menyenangkan dari saluran gastrointestinal, anda perlu melakukan pemeriksaan endoskopi saluran pencernaan, ujian darah dan ujian darah tersembunyi pada tinja.
  • Penggunaan ubat ini dikontraindikasikan dengan ketat semasa trimester ketiga melahirkan anak. Pada masa kehamilan yang lain, terapi ubat dijalankan di bawah pengawasan perubatan.
  • Semasa mengambil ubat, anda mesti berhenti memandu dan aktiviti berkaitan risiko lain.

Maklumat yang lebih lengkap dan tepat boleh didapati dalam arahan rasmi..

Analog ubat

Terdapat pelbagai nama dagang untuk ibuprofen. Semasa memilih ubat, anda harus memperhatikan bentuk dos, dos, komponen dan arahan tambahan.

Analog popular:

Pilihan ubat yang serupa disarankan untuk dilakukan bersama dengan doktor.

Ulasan dan harga

Menurut doktor, penggunaan dos yang berkesan minimum adalah selamat bagi kebanyakan pesakit yang tidak mempunyai kontraindikasi untuk digunakan. Ia adalah NSAID yang popular dan berkesan. Pesakit melaporkan bahawa penggunaan satu kali tablet baik untuk sakit kepala.

Harga purata dua puluh kapsul dua ratus miligram adalah 700 rubel. Harga purata dua puluh tablet empat ratus miligram ialah 65 rubel. Harga rata-rata seratus mililiter penggantungan adalah 115 rubel. Lima puluh mililiter gel lima peratus boleh dibeli dengan harga 70-120 rubel.

Video

Ini adalah penghilang rasa sakit yang popular. Sebaiknya lakukan terapi di bawah pengawasan perubatan.

Penerbitan Mengenai Asma