Ibuprofen 200 mg - tablet milik kumpulan farmakologi ubat anti-radang bukan steroid. Mereka mempunyai kesan antipiretik dan analgesik dan digunakan untuk mengurangkan intensiti gejala yang sesuai dalam pelbagai proses patologi..

Struktur

1 tablet mengandungi:

Bahan aktif: ibuprofen - 200 mg.

Eksipien (inti): pati kentang - 35,40 mg; magnesium stearat - 2.4 mg; polivinil pirolidon berat molekul rendah (povidone) - 2.2 mg.

Eksipien (cengkerang): gula (sukrosa) - 150.7483 mg; tepung gandum - 47.1 mg; polivinil pirolidon berat molekul rendah (povidone) - 1.707 mg; vanillin - 0,0004 mg; gelatin perubatan - 0.324 mg; pewarna azorubin (asid merah 2C untuk tujuan farmaseutikal) - 0,0103 mg; lilin - 0,044 mg; Minyak vaseline - 0,066mg.

Penerangan

Kumpulan farmakoterapeutik

Ubat anti-radang nonsteroid (NSAID).

Farmakodinamik

Ia mempunyai kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Menekan faktor anti-radang, mengurangkan agregasi platelet. Ia menghalang siklooksigenase jenis 1 dan 2, mengganggu metabolisme asid arakidonik, mengurangkan jumlah prostaglandin baik dalam tisu yang sihat dan dalam fokus keradangan, dan menekan fasa radang eksudatif dan proliferatif. Mengurangkan kepekaan kesakitan pada fokus keradangan. Menyebabkan kelemahan atau hilangnya sindrom kesakitan, termasuk dengan sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan, penurunan kekakuan pagi dan pembengkakan sendi, menyumbang kepada peningkatan pergerakan. Kesan antipiretik kerana penurunan kegembiraan pusat-pusat termoregulasi diencephalon.

Farmakokinetik

Ibuprofen diserap dengan cepat dan hampir sepenuhnya dari saluran gastrousus, kepekatan maksimum plasma dicapai 1-2 jam selepas pengingesan, dalam cecair sinovial - setelah 3 jam, ia mengikat protein plasma sebanyak 99%.

Perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlama-lama di tisu sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih tinggi di dalamnya daripada pada plasma. Metabolisme ibuprofen berlaku terutamanya di hati. Separuh hayat (T1 / 2) dari plasma adalah 2-3 jam. Ia diekskresikan oleh buah pinggang dalam bentuk metabolit (tidak lebih dari 1% diekskresikan tidak berubah), pada tahap yang lebih rendah - dengan hempedu. Ibuprofen diekskresikan sepenuhnya dalam 24 jam.

Petunjuk

Tablet Ibuprofen digunakan dalam kes berikut:

  • Penyakit radang pada sendi dan tulang belakang (termasuk rheumatoid arthritis, ankylosing spondylitis, osteoarthritis, gouty arthritis).
  • Sindrom nyeri ringan pelbagai etiologi (termasuk sakit kepala, migrain, sakit gigi, neuralgia, sakit pasca operasi, sakit pasca trauma, sakit haid, sakit otot).
  • Sindrom demam dengan selsema dan selesema.
  • Direka untuk terapi simptomatik, mengurangkan kesakitan dan keradangan pada saat penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit ini.

Kontraindikasi

Tablet Ibuprofen benar-benar dikontraindikasikan dalam beberapa keadaan patologi dan fisiologi badan, yang merangkumi:

  • Intoleransi individu terhadap ibuprofen, serta intoleransi silang kepada mana-mana wakil kumpulan farmakologi, ubat anti-radang bukan steroid, intoleransi terhadap mana-mana komponen tambahan tablet Ibuprofen.
  • Kompleks simptom, yang dicirikan oleh intoleransi patologi terhadap asid asetilsalisilat (merujuk kepada ubat anti-radang bukan steroid), perkembangan poliposis mukosa hidung dan asma bronkial.
  • Patologi organ dari pelbagai bahagian saluran pencernaan, yang merangkumi luka ulseratif-erosif pada membran mukus perut atau duodenum dan dicirikan oleh kursus akut (kolitis erosif-ulseratif, penyakit Crohn, ulser peptik perut atau duodenum).
  • Pendarahan gastrousus pada masa memulakan ubat atau dipindahkan sejak kebelakangan ini.
  • Tempoh pemulihan selepas cantuman pintasan arteri koronari.
  • Penyakit radang usus.
  • Pelanggaran sistem pembekuan darah dengan kekurangannya (hemofilia, diatesis hemoragik).
  • Patologi aktif hati (tempoh akut) atau kekurangan aktiviti fungsinya.
  • Pendarahan intrakranial.
  • Kehamilan.
  • Kanak-kanak di bawah 6 tahun.

Sebelum menggunakan tablet Ibuprofen, anda perlu memastikan bahawa tidak ada kontraindikasi.

Dos dan pentadbiran

Ibuprofen diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun di dalam tablet 200 mg 3-4 kali sehari. Untuk mencapai kesan terapeutik yang cepat, dos dapat ditingkatkan menjadi 400 mg (2 tablet) 3 kali sehari. Apabila kesan terapeutik dicapai, dos harian ubat dikurangkan menjadi 600 - 800 mg. Dos pagi diambil sebelum makan dengan jumlah air yang mencukupi (untuk penyerapan ubat yang lebih cepat). Baki dos diambil sepanjang hari selepas makan.

Dos harian maksimum ialah 1200 mg (jangan mengambil lebih dari 6 tablet dalam 24 jam). Ambil dos berulang tidak lebih dari 4 jam kemudian. Tempoh penggunaan ubat tanpa berunding dengan doktor tidak lebih dari 5 hari.

Jangan gunakan pada kanak-kanak di bawah umur 12 tahun tanpa berjumpa doktor. Kanak-kanak dari 6 hingga 12 tahun: 1 tablet tidak lebih dari 4 kali sehari; ubat itu hanya boleh digunakan sekiranya berat badan anak melebihi 20 kg Selang antara pengambilan tablet sekurang-kurangnya 6 jam (dos harian tidak melebihi 30 mg / kg).

Kesan sampingan

Mengambil tablet Ibuprofen boleh menyebabkan berlakunya reaksi buruk dari pelbagai organ dan sistem, termasuk:

  • Sistem pencernaan adalah gastropati, yang diprovokasi oleh tindakan ubat anti-radang bukan steroid, yang dicirikan oleh rasa mual, muntah berkala, rasa berat dan sakit di perut (kawasan epigastrik). Selera makan berkurang, pedih ulu hati (sensasi terbakar di belakang sternum disebabkan oleh peningkatan keasidan jus gastrik), cirit-birit, ulserasi mukosa gastrik, yang boleh menjadi rumit oleh pendarahan gastrointestinal atau perforasi ulser (melalui pembentukan lubang), mukosa mulut kering, aphthous stomatitis, ulserasi gusi, hepatitis (radang hati).
  • Sistem saraf - sakit kepala, pening berkala, insomnia pada waktu malam dan mengantuk pada siang hari, peningkatan kerengsaan, kemurungan (penurunan mood yang berpanjangan), kekeliruan, halusinasi dan meningitis aseptik (tidak berjangkit).
  • Sistem kardiovaskular - takikardia (peningkatan kadar jantung), peningkatan tekanan darah (hipertensi), kegagalan jantung.
  • Organ deria - gangguan pendengaran, kemunculan tinitus atau bunyi bising, kerosakan toksik pada saraf optik, gangguan penglihatan, diplopia (penglihatan berganda), scotoma (bintik di bidang penglihatan), kekeringan, kerengsaan konjunktiva mata, bengkak kelopak mata.
  • Darah dan sumsum tulang merah - anemia hemolitik atau aplastik (anemia yang berkaitan dengan peningkatan kemusnahan atau pembentukan sel darah merah yang tidak mencukupi di sumsum tulang merah), trombositopenia (penurunan jumlah platelet per unit isipadu darah) hingga purpura trombositopenik.
  • Sistem kencing - perkembangan kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi (keradangan ginjal tertentu), poliuria (peningkatan pengeluaran air kencing), sistitis (keradangan pundi kencing), sindrom nefrotik, yang disertai oleh edema tisu umum yang teruk kerana kehilangan protein plasma dalam air kencing yang ketara.
  • Petunjuk makmal - peningkatan tahap kreatinin dalam darah, peningkatan aktiviti enzim transaminase hati (AST, ALT), yang menunjukkan kerosakan pada hepatosit, peningkatan dalam tempoh pembekuan darah.
  • Reaksi alergi - ruam pada kulit, yang sering timbul dalam bentuk urtikaria (menyerupai luka bakar jelatang), gatal-gatal pada kulit yang teruk, edema Quincke (pembengkakan teruk pada tisu lembut di muka dan alat kelamin luar), kejutan anaphylactic (penurunan tekanan darah sistemik dan kegagalan organ yang banyak ), asma bronkial (reaksi bronkus dengan kekejangan mereka dan perkembangan sesak nafas). Reaksi alergi yang teruk pada kulit juga boleh timbul dalam bentuk eksudatif eritema multiforme (sindrom Stevens-Johnson), nekrolisis epidermis toksik (sindrom Lyell).

Risiko mengembangkan reaksi negatif meningkat dengan penggunaan tablet ibuprofen yang berpanjangan.

Sekiranya mengambil ubat menyebabkan perubahan dalam keadaan normal anda, hentikan pengambilan tablet ibuprofen dan segera berjumpa doktor.

Berlebihan

Jangan melebihi dos yang ditunjukkan. Sekiranya melebihi dos, berjumpa doktor atau kemudahan perubatan terdekat dengan segera. Bawa bersama bungkusan ubat..

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, menurunkan tekanan darah, hiperkalemia, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, penangkapan pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik (berkesan hanya dalam 1 jam selepas pengambilan), karbon aktif, minuman beralkali, diuresis paksa, terapi simptomatik (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan darah).

Interaksi dengan ubat lain

Dalam dos terapeutik, ibuprofen tidak melakukan interaksi yang signifikan dengan ubat yang banyak digunakan..

Pengaruh enzim pengoksidaan mikrosom di hati (fenitoin, etanol, barbiturat, flumecinol, rifampicin, phenylbutazone, antidepresan trisiklik) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko keracunan teruk. Inhibitor pengoksidaan mikro - mengurangkan risiko hepatotoksisiti.

Mengurangkan aktiviti hipotensi vasodilator dan kesan natriuretik furosemide dan hidroklorotiazid.

Mengurangkan keberkesanan ubat urikosurik. Meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik (yang meningkatkan risiko pendarahan): Meningkatkan kesan sampingan mineralokortikosteroid, glukokortikosteroid (meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal), estrogen, etanol; meningkatkan kesan hipoglikemik sulfonilurea.

Antasid dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Penggunaan serentak NSAID lain meningkatkan kejadian kesan sampingan..

Kafein meningkatkan kesan analgesik (analgesik).

Dengan pemberian ibuprofen secara serentak, ia dapat mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet asid acetylsalicylic (kemungkinan peningkatan insidensi koronari akut pada pesakit yang menerima asid acetylsalicylic dosis kecil sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen).

Ubat-ubatan yang menyekat rembesan tiub mengurangkan perkumuhan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

arahan khas

Dengan penggunaan yang berpanjangan, diperlukan untuk mengawal gambaran darah periferal dan keadaan fungsi hati dan ginjal.

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos minimum yang berkesan harus digunakan. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, analisis, darah dengan penentuan hemoglobin dan hematokrit, analisis tinja untuk darah tersembunyi. Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat harus dihentikan 48 jam sebelum kajian..

Semasa rawatan, anda harus menahan diri daripada minum alkohol dan aktiviti yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Kesan terhadap kemampuan memandu kenderaan

Semasa rawatan, anda harus menahan diri daripada minum alkohol dan aktiviti yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Bentuk pelepasan dan pembungkusan

200 mg tablet bersalut filem.

10 tablet setiap pek PVC dan kerajang.

2, 5 atau 10 pek kontur, bersama dengan petunjuk penggunaan, diletakkan di dalam bungkusan kadbod.

Keadaan simpanan

Di tempat yang kering dan gelap pada suhu tidak lebih tinggi daripada 30 ° C. Jauhi dari kanak-kanak..

Jangka hayat

Jangan gunakan selepas tarikh luput yang tertera pada bungkusan.

Syarat Percutian di Farmasi

Analog tablet Ibuprofen

Sama dengan bahan aktif utama dan kesan terapeutik untuk tablet Ibuprofen adalah ubat Nurofen.

harga purata

Kos purata 20 tablet Ibuprofen 200 mg di farmasi di Moscow berbeza dalam 20 rubel.

Ibuprofen-Hemofarm - arahan penggunaan

Kod ATX

Nama Bukan Hak Milik Antarabangsa

Bentuk dos

tablet bersalut filem: tablet effervescent.

Struktur

1 tablet bersalut filem mengandungi bahan aktif: ibuprofen - 400 mg; eksipien: selulosa mikrokristal PH 101, kanji natrium karboksimetil, silikon dioksida koloid, anhidrat, asid stearat; lapisan filem: asid metakrilik dan kopolimer etil akrilat (1: 1), talc, titanium dioksida E 171, polysorbate 80.

1 tablet effervescent mengandungi bahan aktif: ibuprofen, DL-lysinate 34. mg (yang sepadan dengan ibuprofen - 200 mg); excipients: sodium carbonate, sodium dihydrocytrate, sodium bicarbonate, povidone K-25, sodium saccharinag, aspartame, xylitol, lemon lemon, simethicone water emulsion (Si 1 jauh SE-4).

Penerangan

Tablet bersalut filem: tablet bulat, biconvex, dilapisi filem dari putih ke putih kekuningan, dengan risiko di satu sisi, patah dari putih ke putih kekuningan

Tablet effervescent: tablet bulat berbentuk silinder rata dengan chamfer di kedua sisi, dari warna putih hingga kekuningan-putih dengan bau lemon yang samar.

Kumpulan farmakoterapeutik

ubat anti-radang bukan steroid (NSAID).

Sifat farmakologi

Ia mempunyai kesan anti-radang. kesan antipiretik, analgesik. Secara tidak sengaja menyekat siklooksiasease 1 dan sikloke nase II. Mekanisme tindakan ibuprofen disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin - pengantara kesakitan, keradangan dan reaksi hipertensi.

Ia melemahkan kesakitan, termasuk sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan; mengurangkan kekejangan pagi dan pembengkakan sendi, membantu meningkatkan pergerakan.

Farmakokinetik
Penyerapannya tinggi, penyerapan sedikit menurun semasa mengambil ubat selepas makan. Kepekatan maksimum dalam plasma darah (Cmax) ketika diambil semasa perut kosong dicapai setelah 45 minit, ketika diambil setelah makan - setelah 1.5-2.5 jam, dan dalam cecair sinovial - 2-3 jam, di mana ia menghasilkan kepekatan yang lebih tinggi daripada darah. Komunikasi dengan protein plasma 90%. Perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlanjutan di tisu sinovial.

Aktiviti biologi dikaitkan dengan S-enantiomer. Selepas penyerapan, kira-kira 60% bentuk-R yang tidak aktif secara farmakologi secara perlahan berubah menjadi bentuk-S yang aktif. Isoenzim CYP2C9 mengambil bahagian dalam metabolisme ubat. Ia mengalami metabolisme sistem dan pasca sistem di hati. Ia mempunyai kinetik penghapusan dua fasa dengan jangka hayat (T1 / 2) 2–2,5 jam.

Ia dikeluarkan oleh buah pinggang (tidak berubah tidak lebih dari 1%) dan pada tahap yang lebih rendah dengan hempedu.

Pada orang tua, parameter farmakokinetik ibuprofen tidak berubah.

Petunjuk untuk digunakan

Penyakit radang dan degeneratif sistem muskuloskeletal: reumatoid, kronik remaja, arthritis psoriatik, osteoartritis, artritis gout, spondylitis ankylosing (ankylosing spondylitis). Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, mengurangi rasa sakit dan keradangan pada saat penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit.

Sindrom nyeri: myalgia, arthralgia, ossalgia, arthritis, radiculitis, migrain, sakit kepala (termasuk sindrom haid) dan sakit gigi, neuralgia, tendonitis, tendovaginitis, bursitis, sindrom kesakitan pasca trauma dan pasca operasi, disertai dengan keradangan, dengan barah,

Algodismenorea, proses keradangan di pelvis, termasuk. adneksitis. Sindrom Feverish dengan selesema dan penyakit berjangkit.

Kontraindikasi

Hipersensitiviti terhadap mana-mana komponen ubat, hipersensitiviti terhadap asid asetilsalisilat (ASA) atau NSAID lain; kombinasi lengkap atau tidak lengkap asma bronkial, poliposis berulang hidung dan sinus paranasal dan intoleransi terhadap ASA atau NSAID lain (termasuk sejarah); penyakit erosif dan ulseratif organ-organ fakta gastrointestinal (GIT) pada peringkat akut (termasuk ulser peptik perut dan ulser duodenum pada peringkat akut, kolitis ulseratif, ulser peptik, penyakit Crohn - kolitis ulseratif tidak spesifik), penyakit radang usus pendarahan gastrousus; gangguan pendarahan (termasuk hemofilia, hypocoagulation, masa pendarahan yang berpanjangan, kecenderungan pendarahan, diatesis hemoragik); tempoh selepas cantuman pintasan arteri koronari; pendarahan intrakranial; kegagalan hati yang teruk atau penyakit hati yang aktif; penyakit buah pinggang progresif, kegagalan buah pinggang yang teruk dengan pelepasan kreatinin kurang daripada 30 ml / min, hiperkalemia yang disahkan; kehamilan (111 trimester); kanak-kanak di bawah 6 tahun (untuk tablet effervescent 200 mg), kanak-kanak di bawah 12 tahun (untuk tablet yang dilapisi dengan lapisan filem 400 mg)

Dengan berhati-hati

Orang tua, kegagalan jantung kronik, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, penyakit serebrovaskular, dislipidemia / hiperlipidemia, diabetes mellitus, penyakit arteri perifer, merokok, pengambilan alkohol yang kerap, sirosis hati dengan hipertensi portal, hati dan / atau gagal ginjal dengan kurang izin kreatin 60 ml / min, sindrom nefrotik, hiperbilirubinemia, ulser gastrik dan duodenum (sejarah), kehadiran jangkitan Helicobactor pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penyakit darah etiologi yang tidak diketahui (leukopenia dan anemia), penggunaan NSAID yang berpanjangan, penyakit somatik yang teruk, penggunaan serentak glukokortikosteroid oral (GCS) (termasuk prednisone), antikoagulan (termasuk warfarin), agen antiplatelet (termasuk asid asetilsalisilat, clopidogrel), perencat pengambilan serotonin selektif (termasuk citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline), kehamilan (I dan II trimester l), penyusuan.

Dos dan pentadbiran

Di dalam, setelah makan, ambil tablet effervescent (sebagai penyelesaian) dan tablet bersalut filem.

Dos ibu profen dipilih secara individu sehingga, dengan menggunakan dos serendah mungkin, kesan terapi yang diinginkan diperolehi. Tablet effervescent dari penyediaan Ibuprofen-Hemofarm dilarutkan sepenuhnya dalam segelas (200 ml) air, dan larutan yang dihasilkan segera diminum. Tablet effervescent tidak boleh ditelan, dikunyah dan dihisap di dalam mulut.

Tablet effervescent diresepkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun dan orang dewasa.

Dewasa - satu dos ibuprofen adalah 1-2 tablet effervescent (200-400 mg); dos harian adalah 4-6 tablet effervescent (800-1200 mg), dalam dos terbahagi dengan selang 4-6 jam.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun: satu dos adalah 1 tablet effervescent (200 mg); dos terapi - 1 tablet effervescent dengan selang 4-6 jam, 2-4 kali sehari. Dos harian maksimum adalah 4 tablet effervescent (800 mg / hari).

Kanak-kanak berumur 12 tahun ke atas: satu dos adalah 1-2 tablet effervescent (200-400 mg); dos terapi 1-2 tablet dengan selang 4-6 jam. Dos harian maksimum ialah 5 tablet effervescent (1000 mg).

Tablet. salutan filem diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, di dalam selepas makan, tablet mesti ditelan keseluruhan, dibasuh dengan sedikit cecair.

Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun - di dalam 1 tablet (400 mg). Penerimaan berulang tidak lebih awal dari 4 jam.

Orang dewasa tidak mengambil lebih dari 3 tablet dalam 24 jam. Dos harian maksimum ialah 1200 mg. Dos harian maksimum untuk kanak-kanak dari 12-18 tahun adalah 1000 mg.

Sekiranya gejala berlanjutan setelah mengambil ubat selama 2-3 hari, hentikan rawatan dan berjumpa doktor.

Kesan sampingan

Dari saluran gastrointestinal (GIT): Gastropati PPVP (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan, cirit-birit, perut kembung, sembelit, sakit dan rasa tidak selesa di kawasan epigastrik), jarang - ulserasi mukosa gastrointestinal, (pada beberapa kes yang rumit oleh berlubang dan pendarahan); kerengsaan, kekeringan mukosa mulut atau sakit di mulut, ulserasi membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis jarang - aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Dari organ deria: kehilangan pendengaran, deringan atau tinitus, neuritis optik toksik yang boleh dibalikkan, penglihatan kabur atau diplopia, mata kering dan jengkel, pembengkakan konjunktiva dan kelopak mata (alergi genesis), skotoma.

Dari sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Dari sistem kardiovaskular (CVS): kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Dari sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis. Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya eritematosa atau urtikaria), gatal-gatal kulit, angioedema, reaksi anaphylactoid, kejutan anafilaksis, bronkospasme, demam, eksudatif multiforme eritema (termasuk sindrom Stevens-Johnson), epidermis tidak toksik, eosinofilia, rinitis alergi.

Organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), trombositopenia dan purpura trombositopenik, agranulositosis, leukopenia.

Lain-lain: peningkatan peluh.

Risiko ulserasi mukosa gastrointestinal, pendarahan (gastrointestinal, gingival, rahim, hemorrhoidal), gangguan penglihatan (gangguan penglihatan warna, scotoma, amblyopia) meningkat dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos yang besar.

Berlebihan

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, menurunkan tekanan darah, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, pernafasan.
Rawatan: lavage gastrik (hanya dalam 1 jam selepas pengambilan), karbon aktif, minuman beralkali, diuresis paksa, terapi simptomatik (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan arteri).

Interaksi dengan ubat lain

Penggunaan ibuprofen bersamaan dengan asid acetylsalicylic dan NSAID lain tidak digalakkan..

Dengan pemberian ibuprofen secara serentak, ia dapat mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet ASA (ada kemungkinan untuk meningkatkan kejadian kekurangan koronari tertentu pada pesakit yang menerima ASA dos kecil sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen).

Apabila diresepkan dengan ubat antikoagulan dan trombolitik (LS) (alteplase, spheptokinase, urokinase), risiko pendarahan meningkat secara serentak.

Penggunaan bersamaan dengan perencat pengambilan serotonin (cygalopram. Fluoxetine, paroxetine, sertraline) meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal yang serius. Cefamandol, cefaperazone, cefotetan, asid valnosalic, plikamycin meningkatkan kejadian gioprothrombinemia.

Persediaan siklosporin dan emas meningkatkan kesan ibuprofen terhadap sintesis prostatlandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoksisitas. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma siklosporin dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Ubat yang menyekat rembesan tiub mengurangkan perkumuhan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Pengaruh pengoksidaan mikrosomal (fenitoin, etanol, barbiturat, rifampisin. Fenilbutazon, tiga antidepresan siklik) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko keracunan geiatotoksik teruk.

Inhibitor pengoksidaan mikro mengurangkan risiko hepatotoksisiti.

Mengurangkan aktiviti hipotensi vasodilator (termasuk penyekat saluran kalsium "lambat" (BMCC), perencat enzim penukaran angiotensin (ACE)), natrium yuretik dan diuretik - furosemida dan hidroklorotiazid.

Mengurangkan keberkesanan urikosurik JIC, meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung. agen antiplatelet, fibripolytics (peningkatan risiko komplikasi hemoragik), meningkatkan kesan ulserogenik dengan mineralocorticosteroids (ISS) pendarahan dan I lucocorticostrosroid B (GCS), kolkisin, estrogen, etanol.

Meningkatkan kesan ubat hipoglikemik oral (termasuk derivatif sulfonylurea) dan insulin.

Antasid dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan dalam darah digoxin. persiapan litium dan metotreksat.

Kafein meningkatkan kesan analgesik.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity ubat.

arahan khas

Semasa rawatan, perlu mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati dan buah pinggang yang berfungsi.

Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, ujian darah dengan penentuan hemoglobin, hematokrit, analisis tinja untuk darah ghaib.

Untuk mengelakkan perkembangan NSAID, gastropati disyorkan digabungkan dengan persediaan prostaglandin (misoprostol).

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat harus dihentikan 48 jam sebelum kajian..

Pesakit harus menahan diri dari semua jenis aktiviti yang memerlukan perhatian yang meningkat, reaksi mental dan motor yang cepat..

Etanol tidak digalakkan semasa rawatan..

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos efektif minimum harus digunakan dengan jangka pendek minimum yang mungkin.

Borang pelepasan

400 mg tablet bersalut filem.
Tetapi 10 tablet setiap lepuh 11BX / AL. 1, 2, 3 atau 5 lepuh dengan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.

Tablet effervescent 200 mg.
10 atau 20 tablet bersinar dalam tiub plastik, ditutup dengan penutup plastik dengan gel silika dan kawalan pembukaan pertama. 1 atau 2 tiub, bersama dengan arahan untuk digunakan dalam kotak kadbod.

Keadaan simpanan

Tablet bersalut filem dan tablet effervescent disimpan di tempat kering, pada suhu 15 hingga 25 ° C..
Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak!

Jangka hayat

3 tahun.
Jangan gunakan selepas tarikh luput yang dicetak pada bungkusan.

Syarat Percutian

Tablet effervescent dan tablet bersalut tanpa preskripsi.

Pengilang

Hemofarm A.D., Serbia
26300 Vrsac. Beograd way bb, Serbia

Perwakilan dalam Persekutuan / organisasi Rusia. menerima tuntutan daripada pengguna:
129272, Moscow, st. Trifonovskaya, w. 45B

Ibuprofen: arahan penggunaan, tablet, penggantungan, salap, gel, petunjuk, kontraindikasi, rawatan

Ibuprofen adalah ubat bukan steroid dengan tiga kesan: anti-radang, antipiretik dan analgesik, penyekat bukan selektif enzim COX1 dan COX2. Ia adalah salah satu turunan asid propionik. Ibuprofen digunakan secara aktif dalam pediatrik, bermula pada usia tiga bulan. Ciri khas ubat kumpulan ini:

  • jangan menyebabkan ketagihan dan pengembangan daya tahan;
  • tidak mempengaruhi kelajuan tindak balas psikomotor dan tidak menghalang aktiviti sistem saraf pusat;
  • mempunyai pelbagai preskripsi untuk pelbagai patologi.

Kumpulan farmakologi: NSAID.

Komposisi, ciri fizik-kimia, harga

Ibuprofen boleh didapati dalam beberapa bentuk dos, yang bertujuan untuk penggunaan oral dan kulit dan pentadbiran rektum.

Tablet

10 tablet dalam pakej sel. 2-5 bungkus dalam bungkusan kadbod.

  • No. 20 pada 200 mg: 15-17 rubel;
  • No. 20 pada 400 mg: 30-40 rubel.

200 atau 400 mg ibuprofen

Penangguhan Hari Kanak-kanak Ibuprofen (sirap)

Dalam botol kaca 100 ml dengan sudu pengukur, dalam kotak kadbod.

  • 85-95 gosok.

100 mg ibuprofen dalam penggantungan 5 ml

Supositoria

5 suppositori dalam pembungkusan kontur, dalam satu kadbod dari 2 pembungkusan.

  • No. 10: 60-70 rubel.

60 mg ibuprofen dalam 1 supositoria

Gel Ibuprofen

100, 50, 30, 20 g setiap satu dalam tiub aluminium, dalam bungkusan kadbod

  • 50 g: 80-90 gosok.

50 mg ibuprofen dalam 1 g gel

Salap Ibuprofen

15 dan 25 g masing-masing dalam tiub aluminium, dalam bungkusan kadbod

  • 25 g: 30 gosok.

50 mg ibuprofen dan 100 mg dimetil sulfoksida dalam 1 g salap

Bahan utamaEksipienSifat fizikokimia
Magnesium stearate, pati kentang, silikon dioksida, vanillin, lilin lebah, pewarna azorubin, gelatin yang boleh dimakan, magnesium hidroksikarbonat, tepung gandum, povidone berat molekul rendah, titanium dioksida, sukrosaTablet berwarna merah jambu atau merah jambu muda, dengan cangkang, biconvex, dua lapisan dengan keratan rentas
Gliserol, polysorbate, sorbitol, asid sitrik, natrium sakarinat, xanthan gum, larutan asid hidroklorik dan natrium hidroksida, metil parahydroxybenzoate, propyl parahydroxybenzoate, rasa buah, air yang disucikanSuspensi homogen, hampir putih, likat, dengan aroma buah
Lemak pekatSuppositori torpedo berwarna putih atau hampir putih, dengan permukaan yang halus
Etanol, propilena glikol dimeksida, karbomer, metil parahydroxybenzoate, triethanolamine, minyak neroli, minyak lavender, air yang disucikanGel telus tanpa warna atau kekuningan dengan bau tertentu
Macrogol 1500 dan 400Salap putih dengan bau tertentu

kesan farmakologi

Ia mempunyai kesan analgesik, antipiretik dan anti-radang kerana penyekat siklooksigenase (1 dan 2) yang tidak jelas dan penghambatan sintesis prostaglandin (perantara keradangan). Kesan analgesik lebih ketara untuk kesakitan yang berkaitan dengan reaksi keradangan. Seperti NSAID lain, ibuprofen dicirikan oleh aktiviti antiplatelet (menghalang agregasi sel darah - platelet). Dengan rawatan yang berpanjangan, kesan desensitizing adalah mungkin.

Apabila digunakan secara luaran, ia juga mempunyai kesan analgesik dan anti-radang aktif. Menormalkan kebolehtelapan vaskular, mengurangkan liberalisasi mediator keradangan. Dimethyl sulfoxide, komponen aktif kedua salap, mempunyai kesan anti-radang bukan spesifik tempatan dan meningkatkan penembusan ibuprofen ke dalam tisu yang terkena.

Farmakokinetik

Dengan pentadbiran dalaman, ubat hampir diserap sepenuhnya dari saluran gastrousus, tetapi dengan pengambilan makanan secara serentak, kadar penyerapan menjadi perlahan. Apabila diambil semasa perut kosong, kepekatan maksimum dalam darah dicapai setelah 45 minit, dan setelah makan - setelah 90-150 minit.

Metabolisme dilakukan di hati (hingga 90%). Selepas penyerapan, kira-kira 60% bentuk R tidak aktif bahan aktif diubah menjadi bentuk-S dengan aktiviti farmakologi. Ia dikeluarkan dalam air kencing dalam bentuk metabolit yang tidak aktif (hingga 80%), selebihnya diekskresikan oleh usus.

Apabila digunakan secara luaran, praktikalnya tidak menembusi peredaran sistemik. Apabila tertelan, ia terkumpul dalam cecair sinovial.

Petunjuk untuk digunakan

  • Penyakit radang tulang belakang dan sendi, termasuk spondylitis ankylosing, sciatica, arthritis rheumatoid, spondylitis ankylosing, osteoartritis, artritis gout.
  • Sindrom nyeri dengan keparahan sederhana dari pelbagai asal: migrain, sakit kepala, neuralgia, sakit gigi, sakit pasca operasi dan trauma, algomenorea primer.
  • Demam yang menyertai jangkitan dan selsema.
  • Rawatan simptomatik penyakit (pengurangan kesakitan dan keradangan) yang tidak mempengaruhi perkembangan patologi.
  • Bentuk dos untuk penggunaan luaran ditunjukkan untuk lumbago, myalgia, tendonitis, bursitis, kecederaan yang berlaku tanpa integriti tisu.

Dalam pediatrik, ubat ini digunakan sebagai antipiretik yang berkesan yang membantu menghilangkan sindrom demam dengan selesema, jangkitan kanak-kanak, jangkitan pernafasan akut, reaksi pasca vaksinasi dan perubahan berjangkit dan keradangan lain. Berkesan sebagai ubat bius untuk kesakitan (sederhana dan ringan): sakit kepala, sakit tekak dan telinga, dan sakit gigi, dll..

Kontraindikasi

  • Hipersensitiviti terhadap sebarang komponen bentuk dos ibuprofen.
  • Hipersensitiviti terhadap ubat lain dari kumpulan NSAID (serangan penyumbatan bronkus, urtikaria, asma bronkus, dll.).
  • Penyakit gastrousus dengan lesi tisu ulseratif pada peringkat akut (kolitis ulseratif, penyakit ulser peptik, penyakit Crohn, dll.).
  • Perubahan usus yang meradang.
  • Gangguan pembekuan, termasuk hemofilia, diatesis hemoragik.
  • Tempoh pemulihan selepas cantuman pintasan arteri koronari.
  • Pendarahan GI, pendarahan intrakranial.
  • Kegagalan hepatik yang teruk, penyakit hati akut.
  • Penyakit Ginjal Progresif.
  • Kegagalan buah pinggang yang teruk, dengan pelepasan kreatinin kurang dari 30 ml / min dan hiperkalemia yang disahkan.
  • Kehamilan.
  • Ibuprofen dikontraindikasikan pada kanak-kanak di bawah umur 3 bulan (penggantungan, supositoria), sehingga 6 tahun (tablet, gel), dan hingga 14 tahun (salap).
  • Pelanggaran integriti kulit (untuk bentuk luaran).

Langkah berjaga-jaga ditetapkan untuk rawatan kumpulan pesakit berikut dan dengan adanya patologi:

  • Umur lanjut usia;
  • Tabiat buruk (merokok, alkohol);
  • Hipertensi arteri, kegagalan jantung dan penyakit jantung koronari;
  • Penyakit serebrovaskular;
  • Diabetes mellitus, dislipidemia;
  • Penyakit arteri periferal;
  • Sirosis hati dengan hipertensi jenis portal;
  • Sindrom nefrotik;
  • Kekurangan fungsi hati atau ginjal dengan pelepasan kreatinin kurang dari 60 ml / min;
  • Hiperbilirubinemia;
  • Ulser peptik (dalam pengampunan);
  • Jangkitan H. pylori;
  • Gastropati, enteritis, kolitis;
  • Patologi darah asal tidak diketahui (anemia, leukopenia);
  • Rawatan jangka panjang dengan ubat-ubatan dari kumpulan NSAID;
  • Rawatan serentak dengan ubat hormon (kontraseptif, prednisone), antikoagulan (termasuk warfarin), agen antiplatelet (clopidogrel, aspirin), perencat pengambilan serotonin selektif (paroxetine, citalopram, sertraline);
  • Penyakit somatik yang teruk;
  • Tempoh penyusuan.

Dos

  • Tablet - arahan penggunaan tablet ibuprofen menunjukkan bahawa dos pagi diambil sebelum makan, dibasuh dengan air. Baki dos - selepas makan, dibasuh dengan air.
  • Penggantungan - digunakan secara lisan, selepas makan. Goncangkan dengan baik sebelum digunakan. Jumlah ubat yang diperlukan diukur dengan sudu pengukur atau jarum suntik.
  • Supositoria - bentuk dos digunakan secara rektum, dengan hati-hati memasukkan supositoria ke dalam dubur.
  • Gel - sehelai gel 4-10 cm digunakan pada bahagian yang bermasalah dan digosok hingga bersih. Apabila digunakan pada kanak-kanak dari 6 hingga 12 liter (lebih tua sama dengan orang dewasa), jalur gel 2-4 cm digunakan pada kulit di kawasan yang terjejas dan digosok.
  • Salap - sehelai salap kecil (hingga 5-10 cm) disapu ke kawasan yang bermasalah dan digosok dengan sempurna sehingga diserap sepenuhnya ke dalam kulit.

Penangguhan

Kanak-kanak 3-6 bulan (5-7,5 kg): 2,5 ml dua kali sehari.

Selang antara dos - 6 jam.

Kursus dalam rawatan kesakitan tidak lebih dari 5 hari, demam tidak lebih dari 3 hari.

Supositoria

Gel dan salap

Tablet

  • Kanak-kanak dewasa dari 12 tahun: 200 mg tiga kali-empat kali sehari.
  • Dos pertama dibenarkan pada 400 mg tiga kali sehari.
  • Dos harian maksimum ialah 1200 mg.
Kanak-kanak 6 (lebih daripada 20 kg) -12 L: 200 mg tiga kali-empat kali sehari.

Selang antara dos untuk orang dewasa dan kanak-kanak melebihi 12 liter - sekurang-kurangnya 4 jam, untuk kategori kanak-kanak 6-12 liter - 6 jam.

Kursus - tidak lebih dari 5 hari.

  • Kanak-kanak 6-12 bulan (7-9 kg): 2,5 ml tiga kali empat kali sehari.
  • Kanak-kanak 12 bulan-3 l (10-15 kg): 5 ml tiga kali sehari.
  • Kanak-kanak 3-6 l (16-20 kg): 7.5 ml tiga kali sehari.
  • Kanak-kanak 6-9 l (21-29 kg): 10 ml tiga kali sehari.
  • Kanak-kanak 9-12 l (30-40 kg): 15 ml tiga kali sehari.
Reaksi selepas vaksinasi:
  • kanak-kanak di bawah umur 1 tahun - 1 lilin;
  • kanak-kanak berumur lebih dari 1 tahun - 1 lilin lagi 6 jam selepas yang pertama.
Penghapusan kesakitan dan demam. Dos tunggal: 5-10 mg setiap 1 kg berat badan anak dengan kekerapan tiga hingga empat kali sehari. Dos maksimum tidak lebih daripada 30 mg setiap 1 kg berat sehari.

  • Kanak-kanak 3-9 bulan (5.5-8.0 kg): 1 supositoria tiga kali sehari dengan selang waktu antara 6-8 jam.
  • Kanak-kanak 9-24 m (8.0-12.5 kg): 1 supositoria empat kali sehari dengan selang 6 jam.
Selang waktu antara pentadbiran adalah 6-8 jam.
Orang dewasa dan kanak-kanak dari 12 liter menggunakan ubat ini hingga empat kali sehari, kanak-kanak 6-12 liter - tiga kali sehari.

Selang antara aplikasi - 4 jam.

Arahan untuk salap dan gel Ibuprofen menunjukkan perjalanan penggunaan selama 2-3 minggu.

Kesan sampingan

  • Saluran gastrousus: gejala gastropati, dinyatakan oleh sakit perut, mulut kering, pedih ulu hati, mual, muntah, selera makan menurun, cirit-birit, perut kembung, sembelit. Kadang-kadang, ulserasi selaput lendir perut dan usus berlaku, dengan komplikasi yang sangat jarang berlaku dalam bentuk pendarahan dan perforasi, serta pankreatitis (reaksi ini kemungkinan besar dengan rawatan yang berpanjangan). Dari hati, hepatitis boleh berkembang.
  • Pernafasan: bronkospasme, dispnea.
  • Organ deria: kehilangan pendengaran, deringan atau tinitus, penglihatan kabur, penglihatan berganda, kornea kering, bengkak kelopak mata dan konjungtiva.
  • NS pusat dan periferal: pening, sakit kepala, gangguan tidur, mudah marah, kekeliruan, kemurungan, pergolakan psikomotor. Dalam kes yang jarang berlaku, orang dengan patologi autoimun mengalami meningitis aseptik.
  • Sistem kardiovaskular: hipertensi, kegagalan jantung, takikardia.
  • Sistem perkumuhan: nefritis alergi, kegagalan buah pinggang akut, edema, sistitis, poliuria.
  • Reaksi alergi yang merupakan ciri bentuk luaran: ruam kulit jenis eritema dan urtikaria, kesemutan, edema Quincke, gatal-gatal pada kulit. Jarang - kejutan anafilaksis, multiforme eritema eksudatif, bronkospasme, rhinitis alergi, eosinofilia.
  • Sistem hematopoietik: anemia, agranulositosis, purpura trombositopenik, trombositopenia dan leukopenia.
  • Reaksi lain - peningkatan berpeluh.

Petunjuk makmal:

  • Peningkatan: masa pendarahan, kepekatan kreatinin serum, aktiviti transaminase "hati".
  • Penurunan: kepekatan glukosa, hemoglobin, hematokrit, pelepasan kreatinin.

Berlebihan

Dengan jumlah dos ubat yang berlebihan untuk penggunaan dalaman, gejala berikut berkembang: sakit epigastrik, mengantuk, muntah, sakit kepala, tinitus, asidosis metabolik, koma, penurunan tekanan, takikardia, fibrilasi atrium. Rawatan pesakit dalam.

Interaksi dadah

  • Ibuprofen tidak digalakkan dengan rawatan serentak dengan NSAID lain;
  • Apabila diresepkan dengan antikoagulan, risiko pendarahan meningkat;
  • Semasa berinteraksi dengan penyekat pengambilan serotonin, risiko pendarahan dari saluran pencernaan meningkat;
  • Dengan rawatan serentak dengan cephalosporins, kekerapan hipoprothrombinemia meningkat, risiko kesan nefro- dan hepatotoksik meningkat;
  • Dalam rawatan dengan pengoksidaan mikrosomal, risiko keracunan meningkat;
  • Barbiturate dan sediaan dengan etanol meningkatkan kepekatan ibuprofen dalam plasma darah;
  • Mengurangkan kesan vasodilator, furosemide dan hidroklorotiazida;
  • Meningkatkan aktiviti agen antiplatelet, antikoagulan tidak langsung, fibrinolitik, ubat hipoglikemik dan insulin, derivatif sulfonylurea;
  • Colestyramine dan antasid mengurangkan penyerapan ibuprofen;
  • Kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen.

Analog

Nurofen (tablet, gel, suspensi supositoria), Nurofen forte, Mig 400, Dolgit, Advil, Ibufen.

Penerbitan Mengenai Asma