Ibuprofen-Hemofarm: arahan penggunaan dan ulasan

Nama Latin: Ibuprofen-Hemopharm

Kod ATX: M01AE01

Bahan aktif: ibuprofen (ibuprofen)

Pengilang: HEMOFARM A.D. (Serbia)

Mengemas kini penerangan dan foto: 11.21.2018

Harga di farmasi: dari 67 rubel.

Ibuprofen-Hemofarm adalah ubat anti-radang bukan steroid (NSAID).

Bentuk dan komposisi pelepasan

Dos membentuk Ibuprofen-Hemofarm:

  • tablet effervescent: bulat, berbentuk silinder rata, dari putih kekuningan hingga putih, dengan chamfer di kedua sisi, dengan sedikit bau lemon (10 atau 20 keping dalam tiub plastik, dalam satu kadbod 1 atau 2 tiub);
  • tablet bersalut filem: bulat, biconvex, dari putih kekuningan hingga putih, dengan garis pemisah di satu sisi, inti tablet dari putih kekuningan ke putih (10 pcs. dalam lepuh, dalam bundle kadbod 1, 2 3 atau 5 lepuh).

1 tablet effervescent mengandungi:

  • bahan aktif: ibuprofen D, L-lysinate - 0,342 g, ini bersamaan dengan kandungan 0,2 g ibuprofen;
  • komponen tambahan: xylitol, sodium carbonate, aspartame, sodium saccharinate, povidone K-25, emulsi air simethicone (Silfar SE-4), perisa lemon.

1 tablet bersalut filem mengandungi:

  • bahan aktif: ibuprofen - 0,4 g;
  • komponen tambahan: selulosa mikrokristal PH101, asid stearat, silikon dioksida, koloid anhidrat, natrium karboksimetil kanji;
  • komposisi filem: polysorbate 80, kopolimer etakrilat dan asid metakrilik (1: 1), titanium dioksida (E171), talc.

Sifat farmakologi

Farmakodinamik

Ibuprofen-Hemofarm mempunyai aktiviti analgesik, anti-radang, antipiretik. Bahan aktif adalah ibuprofen, mekanisme tindakannya disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin - pengantara keradangan, kesakitan dan tindak balas hipertermik dan penyekat siklooksiasease 1 dan 2. tanpa pandang bulu. Manifestasi kesan terapeutik ubat adalah kelemahan sindrom kesakitan (termasuk sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan), peningkatan jarak gerakan pengurangan kekejangan pagi dan pembengkakan sendi.

Farmakokinetik

Ibuprofen diserap dengan cepat, kepekatan maksimumnya (Cmaks) dalam plasma darah apabila diambil semasa perut kosong dicapai setelah 0.75 jam. Mengambil ubat selepas makan menyebabkan sedikit penurunan kadar penyerapan, Cmaks dicapai setelah 1.5-2.5 jam. Selepas 2-3 jam, kepekatan ibuprofen dalam cecair sinovial lebih tinggi daripada pada plasma darah.

Pengikatan Protein Plasma - 90%.

Ibuprofen menembusi ke rongga sendi secara perlahan, berlama-lama di tisu sinovial.

Kegiatan biologi ibuprofen dikaitkan dengan S-enantiomer. Kira-kira 60% bentuk R tidak aktif secara farmakologi setelah penyerapan perlahan-lahan ditukar menjadi bentuk S aktif. Ia dimetabolisme menggunakan isoenzim CYP2C9. Metabolisme ubat pra-sistemik dan pasca-sistemik berlaku di hati.

Separuh hayat (T1/2) dengan kinetik penghapusan dua fasa adalah 2-2,5 jam.

Dalam bentuk metabolit (tidak berubah - sehingga 1% ibuprofen) lebih banyak dikeluarkan melalui buah pinggang, sebahagian kecil - dengan hempedu.

Parameter farmakokinetik pada pesakit tua tidak berubah.

Petunjuk untuk digunakan

  • terapi simptomatik penyakit radang dan degeneratif sistem muskuloskeletal, termasuk osteoarthritis, rheumatoid arthritis, arthritis kronik remaja, arthritis psoriatik, gouty arthritis, ankylosing spondylitis (ankylosing spondylitis) - untuk mengurangkan kesakitan dan mengurangkan keradangan semasa penggunaan (ubat tidak mempengaruhi perkembangan penyakit);
  • myalgia, ossalgia, arthritis, arthralgia, sciatica, neuralgia, tendovaginitis, tendonitis, bursitis, sakit kepala (termasuk sindrom haid), migrain, sakit gigi, disertai dengan keradangan, keadaan pasca trauma dan pasca operasi, patologi onkologi - sebagai ubat penahan sakit ;
  • algodismenorrhea, adnexitis dan proses keradangan lain di pelvis;
  • selsema dan penyakit berjangkit disertai oleh sindrom demam.

Kontraindikasi

  • tempoh akut ulser gastrik dan duodenum, ulser peptik, kolitis ulseratif, kolitis ulseratif, penyakit Crohn dan patologi erosif dan ulseratif lain dari saluran gastrointestinal (saluran gastrointestinal), pendarahan gastrousus, penyakit radang usus;
  • kombinasi asma bronkial yang tidak lengkap atau lengkap, poliposis berulang sinus dan hidung paranasal, intoleransi terhadap asid asetilsalisilat atau NSAID lain (termasuk sejarah);
  • gangguan pendarahan (termasuk kecenderungan pendarahan, masa pendarahan yang berpanjangan, hemofilia, hypocoagulation, hemorrhagic diathesis);
  • pendarahan intrakranial;
  • tempoh selepas cantuman pintasan arteri koronari;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk [pelepasan kreatinin (CC) kurang dari 30 ml / min], penyakit buah pinggang progresif, hiperkalemia yang disahkan;
  • kegagalan hati yang teruk, penyakit hati aktif;
  • III trimester kehamilan;
  • umur hingga 6 tahun - untuk tablet effervescent (0.2 g);
  • umur hingga 12 tahun - untuk tablet, bersalut filem (0,4 g);
  • intoleransi individu terhadap asid acetylsalicylic dan NSAID lain;
  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Dengan berhati-hati, disyorkan untuk mengambil Ibuprofen-Hemofarm pada pesakit dengan kegagalan hati, hiperbilirubinemia, sirosis hati dengan hipertensi portal, kegagalan ginjal (CC kurang dari 60 ml / min), sindrom nefrotik, kegagalan jantung kronik, hipertensi arteri, penyakit jantung koroner, penyakit arteri perifer, penyakit arteri serebral penyakit, dislipidemia atau hiperlipidemia, diabetes mellitus, riwayat ulser gastrik dan duodenum, gastritis, jangkitan Helicobacter pylori, kolitis, enteritis, penyakit darah etiologi yang tidak diketahui (anemia, leukopenia), penggunaan NSAID jangka panjang dengan teruk, merokok, minum kerap, menyusu, pada trimester kehamilan I dan II, pada usia tua.

Di samping itu, berhati-hati harus diberikan dalam terapi bersamaan dengan agen antiplatelet (termasuk asid asetilsalisilat, clopidogrel), prednison dan glukokortikosteroid oral (GCS), perencat pengambilan serotonin terpilih (termasuk fluoxetine, paroxetine, citalopram, sertraline), antikoagulin.

Arahan penggunaan Ibuprofen-Hemofarm: kaedah dan dos

Tablet effervescent

Tablet effervescent Ibuprofen-Hemofarm 200 mg tidak boleh ditelan keseluruhan, dikunyah, atau diserap.

Tablet diambil secara oral setelah larut dalam 200 ml air, setelah makan.

Dos ubat dipilih secara individu, dengan mengambil kira petunjuk klinikal.

Untuk mencapai kesan terapeutik yang diinginkan, Ibuprofen-Hemofarm harus diambil dalam dos efektif paling rendah..

Dos yang disyorkan untuk pesakit yang berumur lebih dari 6 tahun:

  • kanak-kanak berumur 6-12 tahun: 1 pc. (0.2 g) 2–4 kali sehari dengan selang 4–6 jam. Dos harian maksimum ialah 4 pcs. (0.8 g);
  • kanak-kanak berumur 12 tahun ke atas: 1-2 pcs. (0.2-0.4 g) setiap 4-6 jam. Dos harian maksimum ialah 5 pcs. (1 g);
  • dewasa: 1-2 pcs. (0.2-0.4 g) setiap 4-6 jam. Dos harian tidak boleh melebihi 6 pcs. (1.2 g).

Teruskan penggunaan tablet selama 2-3 hari. Sekiranya tiada kesan terapi, berjumpa doktor.

Tablet bersalut filem

Tablet Ibuprofen-Hemofarm 400 mg diambil secara lisan selepas makan, menelan keseluruhan dan minum banyak air.

Dos harus dipilih secara individu, dengan mengambil kira petunjuk klinikal, menggunakan dos efektif paling rendah, yang akan memastikan pencapaian kesan terapi yang diinginkan..

Dos yang disyorkan untuk pesakit berusia lebih dari 12 tahun: 1 pc. (0,4 g) dengan selang waktu sekurang-kurangnya 4 jam. Dos harian maksimum: dewasa - 3 biji. (1.2 g), kanak-kanak berumur 12-18 tahun - 2.5 pcs. (1 g).

Sekiranya selepas rawatan selama 2-3 hari gejala penyakit ini berterusan, anda mesti berhenti mengambil Ibuprofen-Hemofarm dan berjumpa doktor.

Kesan sampingan

  • dari sistem pencernaan: gastropati bukan steroid (pedih ulu hati, mual, muntah, sakit perut, penurunan selera makan, perut kembung, sembelit, cirit-birit, ketidakselesaan dan sakit epigastrik); jarang - kekeringan mukosa mulut, kerengsaan, ulserasi mukosa gusi, sakit di mulut, stomatitis aphthous, ulserasi mukosa gastrointestinal, perforasi dan / atau pendarahan saluran gastrointestinal, hepatitis, pankreatitis;
  • dari sistem kardiovaskular: peningkatan tekanan darah (BP), takikardia, kegagalan jantung;
  • dari sistem saraf: insomnia, kegelisahan, sakit kepala, pening, mengantuk, kegelisahan, pergolakan psikomotor, mudah marah, halusinasi, kekeliruan, kemurungan; jarang - meningitis aseptik (lebih kerap berlatarbelakangkan patologi autoimun);
  • pada bahagian organ deria: kekeringan dan / atau kerengsaan mata, neuritis optik toksik (terbalik), penglihatan kabur (diplopia), pembengkakan genetik alergi konjunktiva dan kelopak mata, scotoma, tinnitus atau tinnitus, kehilangan pendengaran;
  • dari sistem pernafasan: bronkospasme, sesak nafas;
  • dari sistem kencing: nefritis alergi, kegagalan buah pinggang akut, sistitis, poliuria, edema (sindrom nefrotik);
  • dari organ hemopoietik: anemia (termasuk anemia hemolitik, anemia aplastik), agranulositosis, leukopenia, trombositopenia, trombositopenik purpura;
  • tindak balas alahan: ruam kulit eritematosa, urtikaria, pruritus, rinitis alergi, bronkospasme, demam, angioedema, eritema eksudatif multiforme (termasuk sindrom Stevens-Johnson), reaksi anafilaktoid, eosinofilia, toksikosis leukemia epidermis;
  • lain: berpeluh meningkat.

Berlebihan

Gejala: loya, muntah, sakit perut, mengantuk, kelesuan, kemurungan, tinnitus, sakit kepala, menurunkan tekanan darah, takikardia, bradikardia, fibrilasi atrium, asidosis metabolik, kegagalan buah pinggang akut, koma, pernafasan.

Rawatan: lavage gastrik pada jam pertama setelah mengambil ibuprofen dalam dos yang tinggi. Penerimaan karbon aktif, diuresis paksa, minuman beralkali. Terapi simptomatik, termasuk pembetulan tekanan darah, keadaan asid-basa.

arahan khas

Rawatan dengan ubat memerlukan pemantauan gambar darah periferal, keadaan fungsi buah pinggang dan hati.

Selama tempoh terapi, penggunaan alkohol dan penggunaan ubat yang mengandungi etanol dikontraindikasikan.

Dengan latar belakang penggunaan Ibuprofen-Hemofarm dalam dos yang tinggi, risiko ulserasi pada mukosa gastrousus, perkembangan gastrointestinal, rahim, pendarahan hemoroid, gusi berdarah, gangguan penglihatan (scotoma, penglihatan warna, amblyopia) meningkat. Untuk mengelakkan berlakunya kesan sampingan yang teruk dari saluran gastrointestinal, perlu menggunakan dos efektif minimum untuk rawatan yang singkat.

Apabila tanda-tanda gastropati muncul, keadaan pesakit harus dipantau dengan teliti. Esofagogastroduodenoskopi, ujian darah okultisme tinja, ujian darah makmal untuk menentukan tahap hemoglobin dan hematokrit ditunjukkan.

Untuk mengelakkan perkembangan gastropati bukan steroid, Ibuprofen-Hemofarm disyorkan untuk digabungkan dengan prostaglandin (misoprostol).

Ibuprofen harus dihentikan 48 jam sebelum kajian untuk menentukan 17-ketosteroid.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme yang kompleks

Semasa penggunaan ibuprofen, pesakit harus meninggalkan kegiatan yang berpotensi berbahaya, pelaksanaannya memerlukan perhatian yang meningkat, kecepatan reaksi psikomotorik yang tinggi, termasuk pengurusan pengangkutan.

Kehamilan dan penyusuan

Penggunaan ibuprofen pada trimester ketiga kehamilan adalah kontraindikasi.

Dengan berhati-hati, Ibuprofen-Hemofarm boleh digunakan pada trimester I dan II pada masa kehamilan dan semasa menyusui.

Gunakan pada zaman kanak-kanak

Tablet effervescent 200 mg dikontraindikasikan untuk rawatan kanak-kanak di bawah umur 6 tahun.

Tablet bersalut filem, Ibuprofen-Hemofarm 400 mg, tidak boleh diambil untuk kanak-kanak di bawah umur 12 tahun.

Dengan gangguan fungsi buah pinggang

Menurut arahan, Ibuprofen-Hemofarm dikontraindikasikan pada pesakit dengan penyakit ginjal lanjut, kegagalan buah pinggang yang teruk (CC kurang dari 30 ml / min), disahkan oleh hiperkalemia.

Langkah berjaga-jaga: sindrom nefrotik, kegagalan buah pinggang (CC kurang daripada 60 ml / min).

Dengan gangguan fungsi hati

Penggunaan ubat Ibuprofen-Hemofarm dikontraindikasikan dalam kegagalan hati yang teruk, fasa aktif penyakit hati.

Dengan berhati-hati, disarankan untuk mengambil tablet untuk pesakit dengan kegagalan hati, sirosis hati dengan hipertensi portal, hiperbilirubinemia.

Gunakan pada usia tua

Pada usia tua, Ibuprofen-Hemofarm harus digunakan dengan berhati-hati.

Interaksi dadah

Dengan penggunaan serentak ubat Ibuprofen-Hemofarm:

  • asid acetylsalicylic mengurangkan kesan anti-radang dan antiplateletnya (meningkatkan risiko mengembangkan kekurangan koronari akut pada pesakit yang mengambil dos asetilsilikat asid kecil sebagai agen antiplatelet);
  • antikoagulan, agen trombolitik (alteplase, urokinase, streptokinase) menyebabkan peningkatan risiko pendarahan;
  • etanol, fenitoin, barbiturat, fenilbutazon, rifampisin, antidepresan trisiklik (pemicu pengoksidaan mikrosom) menyebabkan peningkatan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, yang meningkatkan risiko keadaan hepatotoksik teruk;
  • fluoxetine, citalopram, paroxetine, sertraline (serotonin reuptake inhibitor) menyumbang kepada perkembangan pendarahan gastrousus, termasuk yang ketara;
  • cefotetan, cefamandol, cefoperazone, plicamycin, asid valproic menyebabkan peningkatan kejadian hipoprothrombinemia;
  • insulin, agen hipoglikemik oral, termasuk sulfonilurea, meningkatkan kesannya;
  • sediaan emas, siklosporin meningkatkan kesan ibuprofen terhadap sintesis prostaglandin di buah pinggang, menyebabkan peningkatan nefrotoksisitas; siklosporin meningkatkan kepekatan plasma dan risiko kesan hepatotoksik;
  • perencat pengoksidaan mikrosomal mengurangkan kemungkinan hepatotoksisitas;
  • colestyramine, antasid membantu mengurangkan penyerapan ibuprofen;
  • penyekat tali kalsium yang perlahan, penghambat enzim penukar angiotensin (vasodilator) mengurangkan aktiviti hipotensif mereka;
  • agen yang menyekat rembesan tiub menyumbang kepada peningkatan kepekatan plasma ibuprofen;
  • agen urikosurik mengurangkan keberkesanan terapi mereka;
  • furosemide, hydrochlorothiazide mengurangkan kesan natriuretik dan diuretik;
  • antikoagulan tidak langsung, agen antiplatelet, fibrinolitik meningkatkan kesannya;
  • mineralokortikosteroid, glukokortikosteroid, etanol, kolkisin, estrogen meningkatkan kesan ulserogeniknya, meningkatkan risiko pendarahan;
  • kafein meningkatkan kesan analgesik ibuprofen;
  • digoxin, persiapan litium, metotreksat meningkatkan tahap kepekatan mereka dalam darah;
  • ubat myelotoxic menyebabkan peningkatan manifestasi hematotoksik ubat.

Dalam kombinasi dengan ibuprofen, NSAID lain tidak digalakkan..

Analog

Analog Ibuprofen-Hemofarm adalah: Advil, Nurofen, MIG 400, Faspik, Solpafleks, Ibuprom.

Terma dan syarat penyimpanan

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak..

Simpan pada suhu 15–25 ° C di tempat yang kering..

Tarikh luput - 3 tahun.

Syarat Percutian di Farmasi

Di kaunter.

Ulasan Ibuprofen Hemofarm

Ulasan mengenai Ibuprofen-Hemofarm kebanyakannya positif. Keseragaman terapi ubat membolehkan anda menggunakannya sebagai ubat penahan sakit untuk sindrom kesakitan dari pelbagai asal usul. Pesakit menunjukkan tindakan yang cepat dan berkesan untuk algodismenorea, pemburukan osteochondrosis, artritis, radiculitis, sakit kepala dan sakit gigi. Kesan antipiretik ubat dalam jangkitan pernafasan akut dan selesema diperhatikan..

Kelebihan ubat ini termasuk kemungkinan penggunaannya sebagai anti-radang dan analgesik semasa menyusui pada wanita selepas pembedahan caesar..

Memandangkan senarai kontraindikasi dan kesan sampingan yang cukup luas, tanpa preskripsi doktor, pesakit mengesyorkan mengambil Ibuprofen-Hemofarm untuk waktu yang singkat dan sesuai dengan skema dos dos yang dilampirkan pada arahan.

Harga Ibuprofen-Hemofarm di farmasi

Harga Ibuprofen-Hemofarm untuk pakej yang mengandungi 30 tablet, bersalut filem, boleh dari 75 rubel.

Ibuprofen-Hemofarm (tablet)

Ubat

Pengenalan dan pengelasan

Bentuk dos

tablet bersalut filem

Struktur

1 tablet bersalut filem mengandungi:

bahan aktif: ibuprofen - 400 mg; eksipien: selulosa mikrokristal PH 101, kanji natrium karboksimetil, silikon dioksida koloid, anhidrat, asid stearat; shell filem: asid metakrilik dan kopolimer etil akrilat (1: 1), talc, titanium dioksida E 171, polysorbate 80. Penerangan: tablet bulat, biconvex, dilapisi filem dari putih hingga putih kekuningan, dengan risiko pada satu sisi, pada waktu rehat putih hingga putih kekuningan.

Kumpulan farmakoterapeutik

Ubat anti-radang nonsteroid (NSAID)

Sifat farmakologi. Farmakodinamik

Mekanisme tindakan ibuprofen, turunan asid propionik dari kumpulan ubat anti-radang bukan steroid (NSAID), disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin - perantara kesakitan, keradangan dan hipertermia. Secara tidak langsung menyekat cyclooxygenase 1 (COX-1) dan cyclooxygenase II (COX-2), akibatnya ia menghalang sintesis prostaglandin. Ia mempunyai tindakan cepat untuk melawan rasa sakit (analgesik), anti-radang dan kesan antipiretik. Sebagai tambahan, ibuprofen secara berkala menghalang pengagregatan platelet..

Sifat farmakologi. Farmakokinetik

Penyerapan tinggi, cepat dan hampir sepenuhnya diserap dari saluran gastrointestinal (GIT). Setelah mengambil ubat semasa perut kosong, kepekatan maksimum (Cmax) ibuprofen dalam plasma darah dicapai setelah 30-35 minit. Mengambil ubat dengan makanan dapat meningkatkan masa untuk mencapai kepekatan maksimum (TCmax).

Berkomunikasi dengan protein plasma lebih daripada 90%. Perlahan-lahan menembus ke rongga sendi, berlarutan dalam cecair sinovial, mewujudkan kepekatan yang lebih tinggi di dalamnya daripada pada plasma darah. Selepas penyerapan, kira-kira 60% bentuk-R yang tidak aktif secara farmakologi secara perlahan berubah menjadi bentuk-S yang aktif. Ia dimetabolisme di hati. Separuh hayat (T1 / 2) adalah 2 jam. Ia dikeluarkan oleh buah pinggang (tidak berubah tidak lebih dari 1%) dan, pada tahap yang lebih rendah, dengan hempedu.

Orang tua tidak menunjukkan perbezaan yang signifikan dalam profil farmakokinetik ibuprofen berbanding dengan orang yang lebih muda.

Dalam kajian terhad, ibuprofen didapati dalam kandungan susu ibu dengan kepekatan yang sangat rendah.

Petunjuk untuk digunakan

Sakit kepala, sakit gigi, migrain, haid yang menyakitkan, neuralgia, sakit belakang, sakit sendi, sakit otot dan reumatik, demam dengan selesema dan selsema.

Kontraindikasi

  • hipersensitiviti terhadap ibuprofen atau mana-mana komponen yang membentuk ubat;
  • kombinasi lengkap atau tidak lengkap asma bronkial, poliposis berulang hidung dan sinus paranasal dan intoleransi terhadap asid asetilsalisilat (ASA) atau NSAID lain (termasuk sejarah);
  • penyakit erosif dan ulseratif saluran gastrointestinal (termasuk ulser gastrik dan duodenum, penyakit Crohn, kolitis ulseratif) atau pendarahan ulseratif pada fasa aktif atau di anamnesis (dua atau lebih episod ulser peptik atau pendarahan ulser yang disahkan);
  • sejarah pendarahan atau perforasi ulser gastrousus yang disebabkan oleh penggunaan NSAID;
  • kegagalan jantung yang teruk (kelas IV mengikut klasifikasi Persatuan Kardiologi New York (NYHA));
  • kegagalan hati yang teruk atau penyakit hati pada fasa aktif;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk (pelepasan kreatinin

Dengan berhati-hati

Sekiranya terdapat syarat-syarat yang dinyatakan dalam bahagian ini, sebelum menggunakan ubat, berjumpa dengan doktor anda.

Penggunaan bersama NSAID lain, kehadiran dalam sejarah satu episod ulser gastrik dan ulser duodenum atau ulser gastrousus; gastritis, enteritis, kolitis, kehadiran jangkitan Helicobacter pylori, kolitis ulseratif; asma bronkial atau penyakit alahan pada peringkat akut atau pada anamnesis - perkembangan bronkospasme adalah mungkin; lupus eritematosus sistemik atau penyakit tisu penghubung campuran (sindrom Sharpe) - peningkatan risiko meningitis aseptik; cacar air; kegagalan buah pinggang, termasuk dehidrasi (pelepasan kreatinin kurang dari 30-60 ml / min), sindrom nefrotik, kegagalan hati, sirosis hati dengan hipertensi portal, hiperbilirubinemia, hipertensi arteri dan / atau kegagalan jantung, penyakit serebrovaskular, penyakit darah etiologi yang tidak jelas ( leukopenia dan anemia), penyakit somatik yang teruk, dislipidemia / hiperlipidemia, diabetes mellitus, penyakit arteri perifer, merokok, minum kerap, dan penggunaan ubat secara serentak yang boleh meningkatkan risiko bisul atau pendarahan, khususnya glukokortikosteroid oral (termasuk prednisone ), antikoagulan (termasuk warfarin), perencat pengambilan serotonin terpilih (termasuk citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline) atau agen antiplatelet (termasuk ASA, clopidogrel), trimester I-II kehamilan, penyusuan, orang tua.

Gunakan semasa mengandung dan semasa menyusu

Penggunaan ubat pada trimester ketiga kehamilan adalah kontraindikasi.

Elakkan penggunaan ubat pada trimester kehamilan I-II, jika perlu, ambil ubat tersebut harus berjumpa dengan doktor anda.

Terdapat bukti bahawa ibuprofen dalam jumlah kecil dapat masuk ke dalam susu ibu tanpa akibat negatif bagi kesihatan bayi, oleh itu, biasanya dengan pengambilan jangka pendek, keperluan untuk menghentikan penyusuan tidak timbul. Sekiranya anda memerlukan penggunaan ubat jangka panjang, anda harus berjumpa doktor untuk menyelesaikan masalah menghentikan penyusuan selama tempoh penggunaan ubat tersebut..

Dos dan pentadbiran

Di dalam, setelah makan, ambil tablet effervescent (sebagai penyelesaian) dan tablet bersalut filem.

Dos ibu profen dipilih secara individu sehingga, dengan menggunakan dos serendah mungkin, kesan terapi yang diinginkan diperolehi. Tablet effervescent dari penyediaan Ibuprofen-Hemofarm dilarutkan sepenuhnya dalam segelas (200 ml) air, dan larutan yang dihasilkan segera diminum. Tablet effervescent tidak boleh ditelan, dikunyah dan dihisap di dalam mulut.

Tablet effervescent diresepkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun dan orang dewasa.

Dewasa - satu dos ibuprofen adalah tablet effervescent. Dos harian adalah tablet effervescent dalam dos terbahagi pada selang masa

Petit berumur 6 hingga 12 tahun: satu dos adalah 1 tablet effervescent (200 mg); dos terapi - 1 tablet effervescent sekali sehari. Dos harian maksimum adalah 4 tablet effervescent (800 mg / hari).

Terbang di atas usia 12 tahun: satu dos adalah tablet effervescent; dos terapi untuk tablet dengan selang waktu; Dos harian maksimum adalah 5 tablet effervescent (1000 mg).

Tablet. salutan filem diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, di dalam selepas makan, tablet mesti ditelan keseluruhan, dibasuh dengan sedikit cecair.

Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun - di dalam 1 tablet (400 mg). Penerimaan berulang tidak lebih awal dari 4 jam.

Orang dewasa tidak mengambil lebih dari 3 tablet dalam 24 jam. Dos harian maksimum ialah 1200 mg. Dos harian maksimum untuk kanak-kanak berumur lebih dari 1000 mg.

Sekiranya gejala berterusan semasa mengambil ubat selama berhari-hari, hentikan rawatan dan berjumpa doktor.

Kesan sampingan

Risiko kesan sampingan dapat dikurangkan sekiranya anda mengambil ubat dalam jangka pendek, dengan dos efektif minimum yang diperlukan untuk menghilangkan gejala.

Orang tua mempunyai peningkatan kekerapan reaksi buruk dengan NSAID, terutama pendarahan dan perforasi gastrousus, dalam beberapa kes membawa maut.

Kesan sampingan bergantung kepada dos..

Reaksi buruk berikut dicatat dengan penggunaan ibuprofen jangka pendek dalam dos tidak melebihi 1200 mg / hari (6 tablet). Dalam rawatan keadaan kronik dan dengan penggunaan yang berpanjangan, reaksi buruk lain mungkin berlaku.

Kekerapan tindak balas buruk (HP) yang disenaraikan di bawah diberikan sesuai dengan klasifikasi berikut: sangat kerap (> 10%), kerap (> 1%, tetapi 0.1%, tetapi 0.01%, tetapi

Berlebihan

Pada kanak-kanak, gejala overdosis mungkin berlaku setelah mengambil dos melebihi 400 mg / kg berat badan. Pada orang dewasa, kesan dos yang berlebihan bergantung kepada dos yang kurang jelas. Separuh hayat ubat dengan overdosis adalah 1.5-3 jam.

Gejala: loya, muntah, sakit epigastrik atau, lebih jarang, cirit-birit, tinnitus, sakit kepala dan pendarahan gastrousus. Dalam kes yang lebih teruk, manifestasi dari sistem saraf pusat diperhatikan: mengantuk, jarang - pergolakan, kejang, disorientasi, koma. Sekiranya terdapat keracunan teruk, asidosis metabolik dan peningkatan waktu prothrombin, kegagalan buah pinggang, kerosakan pada tisu hati, penurunan tekanan darah, kemurungan pernafasan dan sianosis dapat terjadi. Pada pesakit dengan asma bronkial, kemungkinan timbulnya penyakit ini..

Rawatan: tanpa gejala, dengan pengurusan saluran udara wajib, pemantauan elektrokardiogram dan tanda-tanda vital asas sehingga normalisasi keadaan pesakit. Pemberian oral arang aktif atau lavage gastrik dalam masa 1 jam selepas mengambil dos ibuprofen yang berpotensi toksik adalah disyorkan. Sekiranya ibuprofen telah diserap, minuman beralkali boleh diresepkan untuk mengeluarkan turunan asid ibuprofen oleh buah pinggang, diuresis paksa. Kejang yang kerap atau berpanjangan harus dihentikan dengan pemberian diazepam atau lorazepam secara intravena. Sekiranya asma bronkial bertambah buruk, penggunaan bronkodilator disyorkan.

Interaksi dengan ubat lain

Penggunaan ibuprofen secara serentak dengan ubat-ubatan berikut harus dielakkan:

  • Asid asetilsalisilat: dengan pengecualian dos rendah asid asetilsalisilat (tidak melebihi 75 mg sehari), yang ditetapkan oleh doktor, kerana penggunaan gabungan dapat meningkatkan risiko kesan sampingan. Dengan penggunaan ibuprofen secara serentak dapat mengurangkan kesan anti-inflamasi dan antiplatelet asid acetylsalicylic (mungkin untuk meningkatkan insidensi kekurangan koroner akut pada pesakit yang menerima dosis kecil asid acetylsalicylic sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen).
  • NSAID lain, khususnya perencat COX-2 selektif: penggunaan serentak dua atau lebih ubat dari kumpulan NSAID harus dielakkan kerana kemungkinan peningkatan risiko kesan sampingan.

Gunakan dengan berhati-hati bersamaan dengan ubat berikut:

  • Antikoagulan dan ubat trombolitik: NSAID dapat meningkatkan kesan antikoagulan, khususnya warfarin dan ubat trombolitik..
  • Agen antihipertensi (penghambat enzim penukar angiotensin (ACE) dan antagonis angiotensin II) dan diuretik: NSAID boleh mengurangkan keberkesanan kumpulan ubat ini. Pada beberapa pesakit dengan fungsi ginjal yang terganggu (contohnya, pada pesakit dehidrasi atau pada pesakit tua dengan fungsi ginjal yang terganggu), pemberian serentak ACE inhibitor atau antagonis angiotensin II dan agen yang menghalang siklooksigenase dapat menyebabkan gangguan fungsi ginjal, termasuk perkembangan gagal ginjal akut (biasanya boleh diterbalikkan). Interaksi ini harus dipertimbangkan pada pesakit yang mengambil coxib bersamaan dengan inhibitor ACE atau antagonis angiotensin II. Sehubungan itu, penggunaan gabungan dana di atas harus ditentukan dengan berhati-hati, terutama pada pesakit tua. Ini perlu untuk mencegah dehidrasi pada pasien, dan juga mempertimbangkan pemantauan fungsi ginjal setelah permulaan rawatan gabungan tersebut dan secara berkala di masa depan. Diuretik dan perencat ACE boleh meningkatkan nefrotoksisiti NSAID.
  • Glukokortikosteroid: peningkatan risiko ulser gastrousus dan pendarahan gastrousus.
  • Ejen antiplatelet dan perencat pengambilan serotonin selektif: peningkatan risiko pendarahan gastrousus.
  • Glikosida jantung: pemberian NSAID bersamaan dan glikosida jantung boleh menyebabkan pemburukan kegagalan jantung, penurunan kadar penapisan glomerular dan peningkatan kepekatan glikosida jantung dalam plasma darah.
  • Persediaan Lithium terdapat bukti kemungkinan peningkatan kepekatan litium dalam plasma darah semasa penggunaan NSAID.
  • Methotrexate ada data mengenai kemungkinan peningkatan konsentrasi methotrexate dalam plasma darah selama penggunaan NSAID.
  • Siklosporin meningkatkan risiko nefrotoksisiti semasa pelantikan NSAID dan siklosporin.
  • NSAID Mifepristone harus dimulakan tidak lebih awal dari 8-12 hari selepas mengambil mifepristone, kerana NSAID dapat mengurangkan keberkesanan mifepristone.
  • Tacrolimus semasa menetapkan NSAID dan tacrolimus boleh meningkatkan risiko nefrotoksisitas.
  • Zidovudine penggunaan NSAID bersamaan dan zidovudine boleh menyebabkan peningkatan hematotoxicity. Terdapat bukti peningkatan risiko hemarthrosis dan hematoma pada pesakit hemofilia positif HIV yang dirawat dengan zidovudine dan ibuprofen.
  • Antibiotik siri quinolone pada pesakit yang menerima rawatan bersama dengan NSAID dan antibiotik siri quinolone dapat meningkatkan risiko kejang.
  • Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity.
  • Cefamandol, cefoperazone, cefotetan, asid valproic, plicamycin: peningkatan kejadian hipoprothrombinemia.
  • Ubat-ubatan yang menyekat rembesan tubular: penurunan perkumuhan dan peningkatan kepekatan plasma ibuprofen.
  • Pengaruh pengoksidaan mikrosomal (fenitoin, etanol, barbiturat, rifampisin, fenilbutazon, antidepresan trisiklik): peningkatan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, peningkatan risiko keracunan teruk.
  • Inhibitor pengoksidaan mikro: mengurangkan risiko hepatotoksisitas.
  • Ubat hipoglikemik oral dan turunan insulin sulfonylurea.
  • Antasid dan kolestiramin mengurangkan penyerapan.
  • Ubat urikosurik mengurangkan keberkesanan ubat.
  • Estrogen, etanol: peningkatan risiko kesan sampingan.
  • Kafein: kesan analgesik yang dipertingkatkan.

arahan khas

Dianjurkan untuk mengambil ubat sesingkat mungkin dan dalam dos efektif minimum yang diperlukan untuk menghilangkan gejala. Sekiranya anda perlu mengambil ubat lebih dari 10 hari, anda mesti berjumpa doktor.

Pada pesakit dengan asma bronkial atau penyakit alergi pada peringkat akut, serta pada pesakit dengan riwayat asma bronkial / penyakit alergi, ubat ini boleh mencetuskan bronkospasme.

Penggunaan ubat pada pesakit dengan lupus eritematosus sistemik atau penyakit tisu penghubung campuran dikaitkan dengan peningkatan risiko terkena meningitis aseptik.

Semasa rawatan berpanjangan, perlu mengawal gambaran darah periferi dan keadaan hati dan buah pinggang yang berfungsi. Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, ujian darah umum (penentuan hemoglobin), analisis darah okultik.

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat harus dihentikan 48 jam sebelum kajian..

Etanol tidak digalakkan semasa rawatan..

Pesakit dengan kekurangan buah pinggang harus berjumpa doktor sebelum menggunakan ubat ini, kerana terdapat risiko gangguan fungsi ginjal.

Pesakit dengan hipertensi, termasuk riwayat dan / atau kegagalan jantung kronik, harus berjumpa doktor sebelum menggunakan ubat tersebut, kerana ubat tersebut dapat menyebabkan pengekalan cairan, peningkatan tekanan darah dan pembengkakan.

Pesakit dengan hipertensi arteri yang tidak terkawal, kegagalan jantung kongestif kelas NYHA, penyakit jantung koronari, penyakit arteri periferal, dan / atau penyakit serebrovaskular harus diresepkan ibuprofen hanya setelah penilaian yang teliti mengenai nisbah risiko-manfaat, dan ibuprofen dosis tinggi harus dielakkan (> 2400 mg / hari).

Penggunaan NSAID pada pesakit dengan cacar air mungkin dikaitkan dengan peningkatan risiko terkena komplikasi purulen teruk dari penyakit berjangkit dan radang pada kulit dan lemak subkutan (mis., Nekrotizing fasciitis). Sehubungan itu, disarankan untuk mengelakkan penggunaan ubat untuk cacar air..

Maklumat untuk wanita yang merancang kehamilan: ibuprofen menekan sintesis siklooksigenase dan prostaglandin, mempengaruhi ovulasi, mengganggu fungsi pembiakan wanita (boleh diterbalikkan selepas penarikan rawatan).

Kesan terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme

penglihatan semasa mengambil ibuprofen, anda harus mengelakkan memandu kenderaan atau mengendalikan mesin.

Borang pelepasan

Tablet bersalut filem, 400 mg.

10 tablet setiap lepuh PVC / AL. 1, 2, 3 atau 5 lepuh dengan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.

Keadaan simpanan

Pada suhu tidak melebihi 25 ° C dalam pembungkusan pengguna.

Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak.

Jangka hayat

Jangan gunakan selepas tarikh luput yang tertera pada bungkusan.

Syarat Percutian

Pembebasan over-the-counter.

Pengilang

Hemofarm doo, Bosnia dan Herzegovina

78000, Banja Luka, st. Novakovichi, bb

Pemegang Perakuan Pendaftaran

Hemofarm A.D., Serbia
26300, Vrsac, Beogradsky way bb
Tel: 13/803100, Faks: 13/803424

Ibuprofen-Hemofarm - arahan penggunaan

Kod ATX

Nama Bukan Hak Milik Antarabangsa

Bentuk dos

tablet bersalut filem: tablet effervescent.

Struktur

1 tablet bersalut filem mengandungi bahan aktif: ibuprofen - 400 mg; eksipien: selulosa mikrokristal PH 101, kanji natrium karboksimetil, silikon dioksida koloid, anhidrat, asid stearat; lapisan filem: asid metakrilik dan kopolimer etil akrilat (1: 1), talc, titanium dioksida E 171, polysorbate 80.

1 tablet effervescent mengandungi bahan aktif: ibuprofen, DL-lysinate 34. mg (yang sepadan dengan ibuprofen - 200 mg); excipients: sodium carbonate, sodium dihydrocytrate, sodium bicarbonate, povidone K-25, sodium saccharinag, aspartame, xylitol, lemon lemon, simethicone water emulsion (Si 1 jauh SE-4).

Penerangan

Tablet bersalut filem: tablet bulat, biconvex, dilapisi filem dari putih ke putih kekuningan, dengan risiko di satu sisi, patah dari putih ke putih kekuningan

Tablet effervescent: tablet bulat berbentuk silinder rata dengan chamfer di kedua sisi, dari warna putih hingga kekuningan-putih dengan bau lemon yang samar.

Kumpulan farmakoterapeutik

ubat anti-radang bukan steroid (NSAID).

Sifat farmakologi

Ia mempunyai kesan anti-radang. kesan antipiretik, analgesik. Secara tidak sengaja menyekat siklooksiasease 1 dan sikloke nase II. Mekanisme tindakan ibuprofen disebabkan oleh penghambatan sintesis prostaglandin - pengantara kesakitan, keradangan dan reaksi hipertensi.

Ia melemahkan kesakitan, termasuk sakit sendi pada waktu rehat dan semasa pergerakan; mengurangkan kekejangan pagi dan pembengkakan sendi, membantu meningkatkan pergerakan.

Farmakokinetik
Penyerapannya tinggi, penyerapan sedikit menurun semasa mengambil ubat selepas makan. Kepekatan maksimum dalam plasma darah (Cmax) ketika diambil semasa perut kosong dicapai setelah 45 minit, ketika diambil setelah makan - setelah 1.5-2.5 jam, dan dalam cecair sinovial - 2-3 jam, di mana ia menghasilkan kepekatan yang lebih tinggi daripada darah. Komunikasi dengan protein plasma 90%. Perlahan-lahan menembusi ke rongga sendi, berlanjutan di tisu sinovial.

Aktiviti biologi dikaitkan dengan S-enantiomer. Selepas penyerapan, kira-kira 60% bentuk-R yang tidak aktif secara farmakologi secara perlahan berubah menjadi bentuk-S yang aktif. Isoenzim CYP2C9 mengambil bahagian dalam metabolisme ubat. Ia mengalami metabolisme sistem dan pasca sistem di hati. Ia mempunyai kinetik penghapusan dua fasa dengan jangka hayat (T1 / 2) 2–2,5 jam.

Ia dikeluarkan oleh buah pinggang (tidak berubah tidak lebih dari 1%) dan pada tahap yang lebih rendah dengan hempedu.

Pada orang tua, parameter farmakokinetik ibuprofen tidak berubah.

Petunjuk untuk digunakan

Penyakit radang dan degeneratif sistem muskuloskeletal: reumatoid, kronik remaja, arthritis psoriatik, osteoartritis, artritis gout, spondylitis ankylosing (ankylosing spondylitis). Ubat ini bertujuan untuk terapi simptomatik, mengurangi rasa sakit dan keradangan pada saat penggunaan, tidak mempengaruhi perkembangan penyakit.

Sindrom nyeri: myalgia, arthralgia, ossalgia, arthritis, radiculitis, migrain, sakit kepala (termasuk sindrom haid) dan sakit gigi, neuralgia, tendonitis, tendovaginitis, bursitis, sindrom kesakitan pasca trauma dan pasca operasi, disertai dengan keradangan, dengan barah,

Algodismenorea, proses keradangan di pelvis, termasuk. adneksitis. Sindrom Feverish dengan selesema dan penyakit berjangkit.

Kontraindikasi

Hipersensitiviti terhadap mana-mana komponen ubat, hipersensitiviti terhadap asid asetilsalisilat (ASA) atau NSAID lain; kombinasi lengkap atau tidak lengkap asma bronkial, poliposis berulang hidung dan sinus paranasal dan intoleransi terhadap ASA atau NSAID lain (termasuk sejarah); penyakit erosif dan ulseratif organ-organ fakta gastrointestinal (GIT) pada peringkat akut (termasuk ulser peptik perut dan ulser duodenum pada peringkat akut, kolitis ulseratif, ulser peptik, penyakit Crohn - kolitis ulseratif tidak spesifik), penyakit radang usus pendarahan gastrousus; gangguan pendarahan (termasuk hemofilia, hypocoagulation, masa pendarahan yang berpanjangan, kecenderungan pendarahan, diatesis hemoragik); tempoh selepas cantuman pintasan arteri koronari; pendarahan intrakranial; kegagalan hati yang teruk atau penyakit hati yang aktif; penyakit buah pinggang progresif, kegagalan buah pinggang yang teruk dengan pelepasan kreatinin kurang daripada 30 ml / min, hiperkalemia yang disahkan; kehamilan (111 trimester); kanak-kanak di bawah 6 tahun (untuk tablet effervescent 200 mg), kanak-kanak di bawah 12 tahun (untuk tablet yang dilapisi dengan lapisan filem 400 mg)

Dengan berhati-hati

Orang tua, kegagalan jantung kronik, hipertensi arteri, penyakit jantung koronari, penyakit serebrovaskular, dislipidemia / hiperlipidemia, diabetes mellitus, penyakit arteri perifer, merokok, pengambilan alkohol yang kerap, sirosis hati dengan hipertensi portal, hati dan / atau gagal ginjal dengan kurang izin kreatin 60 ml / min, sindrom nefrotik, hiperbilirubinemia, ulser gastrik dan duodenum (sejarah), kehadiran jangkitan Helicobactor pylori, gastritis, enteritis, kolitis, penyakit darah etiologi yang tidak diketahui (leukopenia dan anemia), penggunaan NSAID yang berpanjangan, penyakit somatik yang teruk, penggunaan serentak glukokortikosteroid oral (GCS) (termasuk prednisone), antikoagulan (termasuk warfarin), agen antiplatelet (termasuk asid asetilsalisilat, clopidogrel), perencat pengambilan serotonin selektif (termasuk citalopram, fluoxetine, paroxetine, sertraline), kehamilan (I dan II trimester l), penyusuan.

Dos dan pentadbiran

Di dalam, setelah makan, ambil tablet effervescent (sebagai penyelesaian) dan tablet bersalut filem.

Dos ibu profen dipilih secara individu sehingga, dengan menggunakan dos serendah mungkin, kesan terapi yang diinginkan diperolehi. Tablet effervescent dari penyediaan Ibuprofen-Hemofarm dilarutkan sepenuhnya dalam segelas (200 ml) air, dan larutan yang dihasilkan segera diminum. Tablet effervescent tidak boleh ditelan, dikunyah dan dihisap di dalam mulut.

Tablet effervescent diresepkan untuk kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun dan orang dewasa.

Dewasa - satu dos ibuprofen adalah 1-2 tablet effervescent (200-400 mg); dos harian adalah 4-6 tablet effervescent (800-1200 mg), dalam dos terbahagi dengan selang 4-6 jam.

Kanak-kanak berumur 6 hingga 12 tahun: satu dos adalah 1 tablet effervescent (200 mg); dos terapi - 1 tablet effervescent dengan selang 4-6 jam, 2-4 kali sehari. Dos harian maksimum adalah 4 tablet effervescent (800 mg / hari).

Kanak-kanak berumur 12 tahun ke atas: satu dos adalah 1-2 tablet effervescent (200-400 mg); dos terapi 1-2 tablet dengan selang 4-6 jam. Dos harian maksimum ialah 5 tablet effervescent (1000 mg).

Tablet. salutan filem diresepkan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 12 tahun, di dalam selepas makan, tablet mesti ditelan keseluruhan, dibasuh dengan sedikit cecair.

Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun - di dalam 1 tablet (400 mg). Penerimaan berulang tidak lebih awal dari 4 jam.

Orang dewasa tidak mengambil lebih dari 3 tablet dalam 24 jam. Dos harian maksimum ialah 1200 mg. Dos harian maksimum untuk kanak-kanak dari 12-18 tahun adalah 1000 mg.

Sekiranya gejala berlanjutan setelah mengambil ubat selama 2-3 hari, hentikan rawatan dan berjumpa doktor.

Kesan sampingan

Dari saluran gastrointestinal (GIT): Gastropati PPVP (sakit perut, mual, muntah, pedih ulu hati, kehilangan selera makan, cirit-birit, perut kembung, sembelit, sakit dan rasa tidak selesa di kawasan epigastrik), jarang - ulserasi mukosa gastrointestinal, (pada beberapa kes yang rumit oleh berlubang dan pendarahan); kerengsaan, kekeringan mukosa mulut atau sakit di mulut, ulserasi membran mukus gusi, stomatitis aphthous, pankreatitis, hepatitis.

Dari sistem saraf pusat dan periferal: sakit kepala, pening, insomnia, kegelisahan, kegelisahan dan kerengsaan, pergolakan psikomotor, mengantuk, kemurungan, kekeliruan, halusinasi, meningitis jarang - aseptik (lebih kerap pada pesakit dengan penyakit autoimun).

Dari organ deria: kehilangan pendengaran, deringan atau tinitus, neuritis optik toksik yang boleh dibalikkan, penglihatan kabur atau diplopia, mata kering dan jengkel, pembengkakan konjunktiva dan kelopak mata (alergi genesis), skotoma.

Dari sistem pernafasan: sesak nafas, bronkospasme.

Dari sistem kardiovaskular (CVS): kegagalan jantung, takikardia, peningkatan tekanan darah.

Dari sistem kencing: kegagalan buah pinggang akut, nefritis alergi, sindrom nefrotik (edema), poliuria, sistitis. Reaksi alergi: ruam kulit (biasanya eritematosa atau urtikaria), gatal-gatal kulit, angioedema, reaksi anaphylactoid, kejutan anafilaksis, bronkospasme, demam, eksudatif multiforme eritema (termasuk sindrom Stevens-Johnson), epidermis tidak toksik, eosinofilia, rinitis alergi.

Organ hematopoietik: anemia (termasuk hemolitik, aplastik), trombositopenia dan purpura trombositopenik, agranulositosis, leukopenia.

Lain-lain: peningkatan peluh.

Risiko ulserasi mukosa gastrointestinal, pendarahan (gastrointestinal, gingival, rahim, hemorrhoidal), gangguan penglihatan (gangguan penglihatan warna, scotoma, amblyopia) meningkat dengan penggunaan yang berpanjangan dalam dos yang besar.

Berlebihan

Gejala: sakit perut, mual, muntah, kelesuan, mengantuk, kemurungan, sakit kepala, tinnitus, asidosis metabolik, koma, kegagalan buah pinggang akut, menurunkan tekanan darah, bradikardia, takikardia, fibrilasi atrium, pernafasan.
Rawatan: lavage gastrik (hanya dalam 1 jam selepas pengambilan), karbon aktif, minuman beralkali, diuresis paksa, terapi simptomatik (pembetulan keadaan asid-asas, tekanan arteri).

Interaksi dengan ubat lain

Penggunaan ibuprofen bersamaan dengan asid acetylsalicylic dan NSAID lain tidak digalakkan..

Dengan pemberian ibuprofen secara serentak, ia dapat mengurangkan kesan anti-radang dan antiplatelet ASA (ada kemungkinan untuk meningkatkan kejadian kekurangan koronari tertentu pada pesakit yang menerima ASA dos kecil sebagai agen antiplatelet setelah memulakan ibuprofen).

Apabila diresepkan dengan ubat antikoagulan dan trombolitik (LS) (alteplase, spheptokinase, urokinase), risiko pendarahan meningkat secara serentak.

Penggunaan bersamaan dengan perencat pengambilan serotonin (cygalopram. Fluoxetine, paroxetine, sertraline) meningkatkan risiko pendarahan gastrointestinal yang serius. Cefamandol, cefaperazone, cefotetan, asid valnosalic, plikamycin meningkatkan kejadian gioprothrombinemia.

Persediaan siklosporin dan emas meningkatkan kesan ibuprofen terhadap sintesis prostatlandin di buah pinggang, yang ditunjukkan oleh peningkatan nefrotoksisitas. Ibuprofen meningkatkan kepekatan plasma siklosporin dan kemungkinan kesan hepatotoksiknya.

Ubat yang menyekat rembesan tiub mengurangkan perkumuhan dan meningkatkan kepekatan plasma ibuprofen.

Pengaruh pengoksidaan mikrosomal (fenitoin, etanol, barbiturat, rifampisin. Fenilbutazon, tiga antidepresan siklik) meningkatkan pengeluaran metabolit aktif hidroksilasi, meningkatkan risiko keracunan geiatotoksik teruk.

Inhibitor pengoksidaan mikro mengurangkan risiko hepatotoksisiti.

Mengurangkan aktiviti hipotensi vasodilator (termasuk penyekat saluran kalsium "lambat" (BMCC), perencat enzim penukaran angiotensin (ACE)), natrium yuretik dan diuretik - furosemida dan hidroklorotiazid.

Mengurangkan keberkesanan urikosurik JIC, meningkatkan kesan antikoagulan tidak langsung. agen antiplatelet, fibripolytics (peningkatan risiko komplikasi hemoragik), meningkatkan kesan ulserogenik dengan mineralocorticosteroids (ISS) pendarahan dan I lucocorticostrosroid B (GCS), kolkisin, estrogen, etanol.

Meningkatkan kesan ubat hipoglikemik oral (termasuk derivatif sulfonylurea) dan insulin.

Antasid dan colestyramine mengurangkan penyerapan ibuprofen.

Meningkatkan kepekatan dalam darah digoxin. persiapan litium dan metotreksat.

Kafein meningkatkan kesan analgesik.

Ubat myelotoxic meningkatkan hematotoxicity ubat.

arahan khas

Semasa rawatan, perlu mengawal gambaran darah periferal dan keadaan hati dan buah pinggang yang berfungsi.

Apabila gejala gastropati muncul, pemantauan yang teliti ditunjukkan, termasuk esofagogastroduodenoskopi, ujian darah dengan penentuan hemoglobin, hematokrit, analisis tinja untuk darah ghaib.

Untuk mengelakkan perkembangan NSAID, gastropati disyorkan digabungkan dengan persediaan prostaglandin (misoprostol).

Sekiranya perlu untuk menentukan 17-ketosteroid, ubat harus dihentikan 48 jam sebelum kajian..

Pesakit harus menahan diri dari semua jenis aktiviti yang memerlukan perhatian yang meningkat, reaksi mental dan motor yang cepat..

Etanol tidak digalakkan semasa rawatan..

Untuk mengurangkan risiko kejadian buruk dari saluran gastrousus, dos efektif minimum harus digunakan dengan jangka pendek minimum yang mungkin.

Borang pelepasan

400 mg tablet bersalut filem.
Tetapi 10 tablet setiap lepuh 11BX / AL. 1, 2, 3 atau 5 lepuh dengan arahan penggunaan dalam kotak kadbod.

Tablet effervescent 200 mg.
10 atau 20 tablet bersinar dalam tiub plastik, ditutup dengan penutup plastik dengan gel silika dan kawalan pembukaan pertama. 1 atau 2 tiub, bersama dengan arahan untuk digunakan dalam kotak kadbod.

Keadaan simpanan

Tablet bersalut filem dan tablet effervescent disimpan di tempat kering, pada suhu 15 hingga 25 ° C..
Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak!

Jangka hayat

3 tahun.
Jangan gunakan selepas tarikh luput yang dicetak pada bungkusan.

Syarat Percutian

Tablet effervescent dan tablet bersalut tanpa preskripsi.

Pengilang

Hemofarm A.D., Serbia
26300 Vrsac. Beograd way bb, Serbia

Perwakilan dalam Persekutuan / organisasi Rusia. menerima tuntutan daripada pengguna:
129272, Moscow, st. Trifonovskaya, w. 45B

Penerbitan Mengenai Asma