- paracetamol - 750 mg / 1 pek. (5 g)
- kafein - 30 mg / 1 pek. (5 g)
- phenylephrine hidroklorida - 10 mg / 1 pek. (5 g)
- pheniramine maleate - 20 mg / 1 pek. (5 g)

- paracetamol - 650 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate - 20 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida - 10 mg / 1 pek.

- paracetamol - 750 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida - 10 mg / 1 pek.
- asid askorbik - 60 mg / 1 pek.

- paracetamol, 500 mg / 1 pek.
- guaifenesin, 200 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida, 10 mg / 1 pek.

- parasetamol, 500 mg / 1 tab.
- chlorphenamine maleate, 10 mg / 1 tab.
- asid askorbik, 200 mg / 1 tab.

- paracetamol, 325 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida, 10 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate, 20 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 50 mg / 1 pek.

- parasetamol, 750 mg / 1 sachet (5 g)
- kafein, 30 mg / 1 sachet (5 g)
- feniramin maleat, 20 mg / 1 sachet (5 g)
- phenylephrine hidroklorida, 10 mg / 1 sachet (5 g)

- paracetamol, 325 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida, 10 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate, 20 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 50 mg / 1 pek.

- paracetamol, 500 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate, 25 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 200 mg / 1 pek.

- paracetamol, 500 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate, 25 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 200 mg / 1 pek.

- paracetamol, 750 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida, 10 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 60 mg / 1 pek.

- paracetamol - 325 mg / 1 pek.
- pheniramine maleate - 20 mg / 1 pek.
- phenylephrine hidroklorida - 10 mg / 1 pek.

- paracetamol, 360 mg / 1 pek.
- asid askorbik, 300 mg / 1 pek.
- kalsium glukonat monohidrat, 100 mg / 1 pek.
- rimantadine hidroklorida, 50 mg / 1 pek.
- rutoside (dalam bentuk trihidrat), 20 mg / 1 pek.
- loratadine, 3 mg / 1 pek.

- paracetamol - 650 mg / 1 tab.
- chlorphenamine maleate - 4 mg / 1 tab.
- phenylephrine hydrochloride - 10 mg / 1 tab.

- phenylephrine hydrochloride - 25 mg / 1 caps.
- chlorphenamine (chlorpheniramine) maleate - 8 mg / 1 caps.
- paracetamol - 200 mg / 1 caps.

- paracetamol - 500 mg / 1 tab.
- kafein - 25 mg / 1 tab.
- phenylephrine hydrochloride - 5 mg / 1 tab.
- terpinghydrate - 20 mg / 1 tab.
- asid askorbik * - 38 mg / 1 tab. * asid askorbik yang dilapisi dengan etil selulosa (1.2%); jumlah ini merangkumi lebihan 8 mg untuk mengekalkan jumlah asid askorbik dalam had yang dinyatakan sepanjang jangka hayat.

Analog tablet Rinza

Rinza (tablet) Penilaian: 413

Rinza adalah ubat buatan India yang tergolong dalam subkumpulan analgesik. Selain parasetamol, tablet juga mengandung kafein, phenylephrine hidroklorida dan chlorphenamine maleate. Ia ditetapkan untuk rawatan simptomatik influenza dan SARS..

Analog ubat Rinza

Analoginya lebih mahal dari 20 rubel.

Rinzasip adalah salah satu pengganti termurah untuk ubat "asli" pada masa ini. Ia mempunyai bentuk pelepasan yang serupa dan komposisi yang serupa. Rinzasip mempunyai kontraindikasi dan kesan sampingan, jadi berjumpa dengan doktor anda sebelum digunakan.

Analoginya lebih mahal dari 31 rubel.

Unik Pharmasyyutikal (India) Rinzasip adalah salah satu pengganti termurah untuk ubat "asli" pada masa ini. Ia mempunyai bentuk pelepasan yang serupa dan komposisi yang serupa. Rinzasip mempunyai kontraindikasi dan kesan sampingan, jadi berjumpa dengan doktor anda sebelum digunakan.

Analoginya lebih murah dari 3 rubel.

Rinikold adalah ubat India yang lain. Kosnya sedikit berbeza dengan Rinza ke arah yang baik. Komposisi komponen aktif hampir sama. Kontraindikasi sebelum usia 6 tahun, semasa kehamilan dan menyusui.

Rinza - arahan penggunaan, analog, ulasan dan bentuk pelepasan (tablet, termasuk untuk penyerapan semula Lorsept dan Anestetik) ubat untuk rawatan gejala selesema biasa dan SARS pada orang dewasa, kanak-kanak dan kehamilan. Struktur

Dalam artikel ini, anda boleh membaca arahan untuk menggunakan ubat Rinza. Memberi maklum balas daripada pengunjung laman web ini - pengguna ubat ini, serta pendapat pakar perubatan mengenai penggunaan Rinza dalam amalan mereka. Permintaan besar adalah untuk secara aktif menambahkan ulasan anda mengenai ubat tersebut: ubat itu membantu atau tidak membantu menghilangkan penyakit ini, komplikasi dan kesan sampingan apa yang diperhatikan, mungkin tidak diumumkan oleh pengeluar dalam penjelasan tersebut. Analog Rinza dengan adanya analog struktur yang ada. Gunakan untuk rawatan gejala selsema, selesema dan SARS (hidung berair, demam dan sakit tekak) pada orang dewasa, kanak-kanak, serta semasa kehamilan dan menyusui. Komposisi ubat.

Rinza - ubat gabungan.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Mengurangkan sindrom kesakitan yang diperhatikan dengan selesema - sakit tekak, sakit kepala, sakit otot dan sendi, mengurangkan demam.

Phenylephrine adalah agonis alpha1-adrenergik. Ia mempunyai kesan vasokonstriktor, mengurangkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus saluran pernafasan atas dan sinus.

Chlorphenamine - penyekat reseptor histamin H1, mempunyai kesan anti-alergi, mengurangkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus rongga hidung, nasofaring dan sinus, menghilangkan gatal-gatal pada mata dan hidung, mengurangkan manifestasi eksudatif.

Kafein mempunyai kesan merangsang pada sistem saraf pusat, yang menyebabkan penurunan keletihan dan mengantuk, untuk meningkatkan prestasi mental dan fizikal.

Struktur

Paracetamol + Kafein + Phenylephrine hidroklorida + Chlorphenamine maleate + eksipien.

2,4-Diklorobenzil alkohol + Amylmethacresol + eksipien (Rinza Lorsept).

2,4-Dichlorobenzyl alkohol + Amylmethacresol + Lidocaine hidroklorida monohidrat + eksipien (Rinza Lorsept Anestetik).

Petunjuk

  • rawatan simptomatik "selesema", jangkitan virus pernafasan akut (termasuk selesema), disertai dengan demam, sakit, rhinorrhea;
  • rawatan penyakit berjangkit dan radang pada rongga mulut dan faring (tonsilitis, faringitis, laringitis).

Borang Pelepasan

Lozenges (Rinza Lorsept dan Lorsept Anestetiks).

Bentuk dos lain, sama ada serbuk atau kapsul, tidak ada..

Arahan penggunaan dan rejimen

Orang dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun diresepkan 1 tablet 3-4 kali sehari. Dos harian maksimum ialah 4 tablet. Kursus rawatan - tidak lebih dari 5 hari.

Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 6 tahun: larutkan 1 tablet setiap 2-3 jam. Dos harian maksimum ialah 8 tablet..

Anestetik Rinza Lorsept

Secara tempatan. Dewasa dan kanak-kanak berumur lebih dari 12 tahun: larutkan 1 tablet setiap 2-3 jam. Dos harian maksimum ialah 8 tablet. Tempoh rawatan 5-7 hari.

Kesan sampingan

  • ruam;
  • gatal
  • gatal-gatal;
  • angioedema;
  • pening;
  • pelanggaran tertidur;
  • peningkatan kerengsaan;
  • peningkatan tekanan darah;
  • takikardia;
  • mulut kering
  • loya muntah;
  • sakit epigastrik;
  • peningkatan tekanan intraokular;
  • anemia, trombositopenia, agranulositosis, anemia hemolitik, anemia aplastik, methemoglobinemia, pancytopenia;
  • kolik buah pinggang;
  • glukosuria;
  • nefritis interstitial;
  • nekrosis papillary;
  • penyumbatan bronkus.

Kontraindikasi

  • aterosklerosis teruk arteri koronari;
  • hipertensi arteri (kursus teruk);
  • diabetes mellitus (kursus teruk);
  • penggunaan bersamaan antidepresan trisiklik, perencat MAO, beta-blocker;
  • penggunaan serentak yang mengandungi komponen penyediaan Rinza;
  • kehamilan;
  • tempoh penyusuan;
  • umur kanak-kanak sehingga 15 tahun (Rinza Lorsept - sehingga 6 tahun, Lorsept Anestetiks - sehingga 12 tahun);
  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Kehamilan dan penyusuan

Penggunaan ubat Rinza semasa kehamilan dan penyusuan adalah kontraindikasi.

Gunakan pada kanak-kanak

Ubat ini dikontraindikasikan pada kanak-kanak dan remaja di bawah umur 15 tahun (Rinza Lorsept - hingga 6 tahun, Lorsept Anestetik - hingga 12 tahun).

arahan khas

Semasa penggunaan ubat, Rinza harus menahan diri dari minum alkohol, pil tidur dan ubat-ubatan kecemasan (ubat penenang).

Jangan mengambil serentak dengan ubat lain yang mengandungi paracetamol.

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme kawalan

Sepanjang tempoh rawatan, seseorang harus menahan diri dari memandu kenderaan dan melakukan aktiviti lain yang berpotensi berbahaya yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Interaksi dadah

Rinza meningkatkan kesan perencat MAO, penenang, etanol (alkohol).

Dengan penggunaan Rinza secara serentak dengan antidepresan, ubat antiparkinsonia, ubat antipsikotik, derivatif fenotiazin, risiko mengembangkan pengekalan kencing, mulut kering, dan sembelit meningkat.

Glukokortikosteroid (GCS) dengan penggunaan serentak dengan Rinza meningkatkan risiko terkena glaukoma.

Paracetamol mengurangkan keberkesanan ubat diuretik.

Etanol (alkohol) meningkatkan kesan penenang antihistamin.

Penggunaan chlorphenamine secara serentak dengan inhibitor MAO, furazolidone boleh menyebabkan krisis hipertensi, pergolakan, hiperpreksia.

Antidepresan trisiklik meningkatkan kesan adrenomimetik phenylephrine, pemberian halothane secara serentak meningkatkan risiko aritmia ventrikel.

Phenylephrine mengurangkan kesan hipotensi guanethidine, yang seterusnya meningkatkan aktiviti alpha-adrenostimulating phenylephrine.

Dengan penggunaan rinza serentak dengan barbiturat, diphenin, carbamazepine, rifampicin dan pemicu lain enzim hati mikrosom, risiko peningkatan kesan hepatotoksik parasetamol meningkat.

Analog ubat Rinza

Analog struktur untuk bahan aktif dan kesan farmakologi (anilides dalam kombinasi):

  • Agicold Hotmix;
  • Agicold;
  • Pepatah AnGriCaps;
  • Antigrippin;
  • Anti selesema;
  • Anak Anti Selsema;
  • Apap Plus;
  • Brustan;
  • Symptomax Aset Vicks;
  • Gevadal;
  • Selsema
  • Selesema
  • Flu Knight Good Knight;
  • Selesema C;
  • Selesema untuk selesema dan selesema;
  • Grippoflu tambahan untuk selsema dan selesema;
  • Gripend;
  • Gripend HotActive;
  • Daleron C;
  • Daleron C Junior;
  • Tylenol kanak-kanak untuk selsema;
  • Dolarn;
  • Tab Dolospa;
  • Ibuklin;
  • Penyekat masuk;
  • Selesema
  • Kafein;
  • Sejuk Kafein;
  • Codeine + Paracetamol;
  • Codelmix
  • Coldact Plus;
  • Coldrex;
  • Selesema Maxre Coldrex;
  • Coldrex Knight;
  • Coldrex Hotrem;
  • Minuman Panas Coldrex Junior;
  • Coldfree;
  • Cofedon;
  • Lemsip;
  • Maxicold;
  • Maxicold Reno;
  • Megavit;
  • Migrain
  • Migrenol;
  • Mulsinex;
  • Seterusnya;
  • Neoflu 750;
  • Novalgin;
  • Padevix;
  • Panadein
  • Panadol Tambahan;
  • Panoxen;
  • Paracodamol;
  • Paracetamol Tambahan;
  • Anak Tambahan Paracetamol;
  • Pentalgin;
  • Pentaflucin;
  • Pentaflucin setiap hari;
  • Plyvalgin;
  • Selsema;
  • Laluan Forte;
  • Rinzasip;
  • Rinzasip dengan Vitamin C;
  • Rinicold;
  • Rinicold HotMix;
  • Saridon;
  • Solpadein;
  • Stopgripan;
  • Stopgripan forte;
  • Streamol Plus;
  • Tylenol untuk selsema;
  • TeraFlu;
  • TeraFlu dari selesema dan selsema;
  • TeraFlu dari selesema dan selsema Tambahan;
  • TeraFlu Tambahan;
  • TeraFlu Extratab;
  • Toff plus;
  • Trigan D;
  • Fastorik;
  • Fastorik tambah;
  • Febricet;
  • Femisol;
  • Fairx;
  • Fairx untuk kanak-kanak;
  • Rhinitis Fairx;
  • Flucoldin;
  • Flucoldex;
  • Flukomp;
  • Fluoptop;
  • Khayrumat;
  • Andrews Ansver;
  • Efferalgan dengan Vitamin C.

Rinza

Komposisi Rinza

Komposisi ubat Rinza merangkumi (per tablet): paracetamol - 500 mg, phenylephrine hydrochloride - 10 mg, kafein - 30 mg, chlorphenamine maleate - 2 mg.

Bahan tambahan: magnesium stearate, sodium methyl parahydroxybenzoate, pati jagung, pati natrium karboksimetil, silikon dioksida koloid, povidone (K-30), talc, pewarna merah.

Borang pelepasan

Terdapat dalam bentuk tablet berbentuk bulat rata tanpa cangkang, dengan lekukan di satu sisi dan tepi miring, berwarna merah jambu dengan percikan putih atau burgundy. 10 tablet sedemikian dalam satu lepuh, dalam satu kadbod satu lepuh.

kesan farmakologi

  • psikostimulan;
  • anti-kongestif (pengurangan edema);
  • antihistamin;
  • analgesik;
  • antipiretik.

Farmakodinamik dan farmakokinetik

Farmakodinamik

Rinza adalah ubat gabungan, senarai kesannya adalah jumlah kesan komponen ubat.

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Melegakan sakit di kepala, punggung, sendi, tekak, sakit akibat selsema, dan juga mengurangkan demam.

Paracetamol menghalang enzim cyclooxygenase-1 dan cyclooxygenase-2, mengurangkan sintesis prostaglandin dan mempengaruhi pusat termoregulasi sistem saraf. Dalam tisu yang meradang ia disekat oleh enzim khas, oleh itu, penonaktifan siklooksigenase-1 dan -2 di dalamnya tidak signifikan, ini menjelaskan kesan anti-radang yang tidak signifikan. Walau bagaimanapun, parasetamol secara efektif menghentikan pengeluaran prostaglandin dalam sel-sel sistem saraf, akibatnya, hanya mengurangkan demam dan tidak mempengaruhi suhu badan normal. Paracetamol tidak mempengaruhi mukosa gastrik, tidak seperti ubat anti-radang bukan steroid lain. Penggunaan parasetamol dalam dos terapeutik tidak mempengaruhi metabolisme air-mineral dan jenis metabolisme lain.

Phenylephrine adalah agonis alfa-adrenergik. Mengurangkan lumen vaskular, mengakibatkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus nasofaring, hidung dan sinus.

Chlorphenamine adalah penyekat reseptor histamin dan mempunyai kesan anti-alergi, dan juga mengurangkan pembengkakan dan hiperemia pada membran mukus nasofaring, hidung dan sinus, dan membantu mengurangkan manifestasi eksudatif.

Kafein mempunyai kesan menarik pada sistem saraf, yang mengurangkan keletihan dan mengantuk, yang menyebabkan peningkatan prestasi mental dan fizikal. Menguatkan dan mempercepat kesan analgesik parasetamol.

Farmakokinetik

Paracetamol cepat diserap dari bahagian tengah sistem pencernaan, dan secara aktif terikat pada protein plasma. Kepekatan tertinggi dalam darah adalah 1 jam selepas pengambilan. Paracetamol dapat melintasi penghalang darah-otak dan plasenta.

Petunjuk untuk digunakan

Mengapa ubat Rinza membantu? Sebilangan besar orang yang pernah mengunjungi farmasi sekurang-kurangnya sekali melihat ubat ini di rak dan mengemukakan soalan ini..

Pada musim sejuk dan musim luruh, mudah diserang selesema, disertai dengan kesesakan hidung dan demam, yang membantu Rinza. Ubat ini melegakan sakit kepala dan sakit gigi, sakit sendi, sakit otot, neuralgia, sakit akibat luka bakar, kecederaan. Walau bagaimanapun, tidak semua pesakit suka minum pil, sebab itulah mereka lebih suka analog ubat dalam bentuk lain (contohnya, serbuk).

Rinitis akut (termasuk alahan), faringitis dan sinusitis juga merupakan petunjuk untuk mengambil ubat tersebut.

Kontraindikasi

  • hipersensitiviti terhadap ubat dan komponennya;
  • hipertensi teruk;
  • bentuk aterosklerosis teruk pada saluran jantung;
  • bentuk kegagalan jantung yang teruk, termasuk gangguan irama;
  • bentuk kegagalan buah pinggang dan hati yang teruk;
  • halangan pyloroduodenal;
  • peningkatan kongenital dalam kandungan bilirubin darah;
  • Sindrom Dubin-Johnson;
  • asma bronkial;
  • penyakit paru-paru kronik dengan gejala obstruktif;
  • pheochromocytoma;
  • hipertiroidisme;
  • diabetes;
  • penyakit darah;
  • penurunan kandungan leukosit atau hemoglobin dalam darah;
  • peningkatan tekanan intraokular dan glaukoma;
  • insomnia;
  • hiperplasia prostat dengan kesukaran membuang air kecil;
  • epilepsi dan keadaan kejang;
  • ketagihan alkohol;
  • umur sehingga 15 tahun;
  • kehamilan dan penyusuan;
  • hipersensitiviti terhadap derivatif xanthine (theobromine, theophylline).

Jangan gunakan dengan antidepresan, beta-blocker, monoamine oxidase inhibitor (MAOs) dan dalam masa setengah bulan setelah selesai pengambilan MAO inhibitor.

Kesan sampingan

Dalam sebilangan besar kes, ubat ini dapat diterima dengan baik oleh pesakit. Kesan sampingan jarang berlaku dan ini biasanya dikaitkan dengan penggunaan ubat jangka panjang dalam dos melebihi yang dinyatakan dalam arahan.

Kesan sampingan berikut adalah mungkin:

  • gangguan saluran pencernaan - pedih ulu hati, sakit di perut, peningkatan air liur, selera makan yang kurang baik, mual, muntah, najis tertunda, najis longgar, peningkatan aktiviti enzim hati, gangguan hati yang lain, hepatonecrosis (apabila menggunakan dos ubat yang tinggi);
  • gangguan metabolik - hipoglikemia;
  • gangguan jantung - berdebar-debar jantung, bradikardia, gangguan irama, sesak nafas, sakit jantung;
  • gangguan vaskular - peningkatan tekanan darah;
  • gangguan neurologi - kegelisahan, kelemahan, sakit kepala, mudah marah, insomnia, mudah marah, keadaan tertekan, dyskinesia, tinnitus, keadaan kejang, koma;
  • gangguan mental - halusinasi;
  • gangguan sistem genitouriner - nefritis, disuria, kolik buah pinggang, kesukaran membuang air kecil;
  • dari sistem hemopoietik - anemia (termasuk aplastik dan hemolitik), pancytopenia, neutropenia, agranulositosis, trombositopenia, leukopenia;
  • gangguan pernafasan - bronkospasme pesakit dengan alergi terhadap aspirin dan ubat anti-radang bukan steroid lain;
  • gangguan organ penglihatan - mata kering, murid yang melebar, gangguan penginapan, peningkatan tekanan intraokular;
  • gangguan sistem imun - ruam kulit, urtikaria, pruritus, nekrolisis epidermis toksik, kejutan anafilaksis, sindrom Stevens-Johnson, edema Quincke.

Arahan penggunaan

Arahan untuk Rinza dengan jelas membicarakan cara mengambil tablet, dan tidak berbeza dalam jumlah dan cara pentadbiran daripada arahan untuk serbuk sip Rinza.

Dos - oral. Orang dewasa dan kanak-kanak berusia lebih dari 15 tahun mengambil satu tablet setiap 6-8 jam selama tidak lebih dari lima hari. Ubat itu harus diminum satu setengah jam selepas makan. Minum dengan jumlah air yang diperlukan. Dos maksimum ubat adalah 4 tablet sehari.

Berlebihan

Overdosis parasetamol. Paracetamol mempunyai kesan toksik pada orang dewasa setelah mengambil dos 10-15 gram. Manifestasi berlebihan:

  • kulit pucat, kurang selera makan, loya, cirit-birit, ketidakselesaan di perut;
  • peningkatan tahap bilirubin, penurunan nilai prothrombin;
  • kesan hepatotoksik - sakit di hipokondrium di sebelah kanan, kelemahan, berpeluh, penyakit kuning, hepatomegali, peningkatan aktiviti enzim hati;
  • dalam kes yang jarang berlaku, hepatonecrosis boleh berkembang dengan penambahan ensefalopati hepatik (gangguan fungsi kognitif dan penunjuk aktiviti saraf yang lebih tinggi), sindrom pembekuan intravaskular yang disebarkan, asidosis metabolik, hipoglikemia, gangguan irama, keadaan kejang, koma, edema serebrum, keruntuhan.

Walaupun kurang kerap, disfungsi hati dapat berkembang dengan sepantas kilat dengan penyambungan kegagalan buah pinggang secara serentak. Apabila mengambil dos yang lebih besar, kemungkinan berikut: disorientasi, pergolakan, gangguan tidur, pening, gangguan irama jantung, perkembangan pankreatitis. Dengan penggunaan jangka panjang ubat yang besar, anemia aplastik, neutropenia, agranulositosis, pancytopenia, leukopenia, trombositopenia dapat berkembang.

Gejala overdosis phenylephrine hidroklorida: pening, kekeliruan, aritmia, gegaran ekstremitas, kegelisahan, kegelisahan.

Gejala overdosis chlorfenmin maleate: dilatasi murid, fotofobia, mulut kering, hipertermia, atonia usus, bradikardia, hipotensi arteri.

Gejala overdosis kafein: sakit kepala, gegaran, mudah marah, kemunculan extrasystoles.

Rawatan overdosis: lavage gastrik, pengambilan arang aktif, terapi simptomatik (methionine selepas 8 jam dan N-asetilcysteine ​​selepas 12 jam overdosis), pemantauan pernafasan luaran dan aktiviti jantung. Apabila kejang berlaku, diazepam disyorkan..

Interaksi

Elakkan menggabungkan Rinza dengan ubat lain yang mengandungi phenylephrine, paracetamol, chlorphenamine, atau kafein..

Rinza meningkatkan kesan beta-blocker, MAO inhibitor, dan penenang. Semasa mengambil Rinza dengan antidepresan, antipsikotik, dan ubat antiparkinsonia, penahan kencing, mulut kering, dan sembelit mungkin berlaku..

Paracetamol mengurangkan keberkesanan ubat diuretik dan meningkatkan kemungkinan kesan toksik pada hati semasa mengambilnya dengan barbiturat, karbamazepin, diphenin, rifampisin.

Barbiturate mengurangkan kesan antipiretik paracetamol. Kadar penyerapan pada saluran pencernaan parasetamol boleh meningkat apabila digabungkan dengan metoclopramide dan domperidone. Kesan parasetamol ditingkatkan dengan gabungannya dengan asid askorbik, codeine, chlorphenamine, scopolamine, propiphenazone dan kafein. Mengambil parasetamol dengan ubat anti-radang bukan steroid meningkatkan risiko komplikasi buah pinggang. Salah satu komponen utama ubat phenylephrine hidroklorida menunjukkan sifat adrenomimetik apabila digabungkan dengan antidepresan trisiklik.

Penggunaan tablet Rinza mengurangkan keupayaan guanethidine untuk mengurangkan tekanan. Penggunaan gabungan phenylephrine hidroklorida dengan digoxin dalam tablet dan glikosida jantung lain boleh menyebabkan perkembangan aritmia dan bahkan serangan jantung. Phenylephrine mengurangkan keberkesanan beta-blocker dan ubat antihipertensi lain (misalnya, reserpine dan methyldopa).

Chlorphenamine maleate meningkatkan kesan hipnotik barbiturat, antipsikotik, ubat penenang, anestetik, analgesik narkotik.

Kafein dalam Rinza meningkatkan ketersediaan bio analgesik antipiretik lain, meningkatkan kesan beberapa derivatif xanthine, agonis adrenergik alfa dan beta, dan psikostimulan. Cimetidine, isoniazid, kontraseptif hormon memperkuatkan kesan kafein. Kafein mengurangkan kesan analgesik opioid, penenang, anestetik, dan ubat-ubatan yang menghalang sistem saraf pusat. Kafein mengurangkan kepekatan litium dalam darah.

Syarat penjualan

Ubat ini dikeluarkan tanpa preskripsi.

Keadaan simpanan

Untuk menyimpan pada suhu hingga 250C, di tempat kering dilindungi dari cahaya matahari. Jauhkan dari jangkauan kanak-kanak..

Jangka hayat

arahan khas

Jangan melebihi dos yang ditunjukkan dalam arahan. Jangan gunakan bersama ubat penenang, hipnotik dan ubat lain yang mengandungi paracetamol atau bahan lain yang terdapat di Rinza.

Ubat ini diresepkan secara eksklusif oleh doktor jika pesakit mempunyai: hipertensi arteri, adenoma prostat, gangguan irama, pheochromocytoma, retensi kencing.

Sekiranya ubat mesti digunakan dalam jangka masa yang lama, pemantauan keadaan fungsional hati dan keadaan darah adalah wajib.

Selama tempoh penggunaan ubat, kopi, teh pekat, dan minuman tonik lain tidak boleh disalahgunakan, kerana mungkin ada masalah dengan tidur, serta munculnya kerengsaan, berdebar-debar jantung, pening, aritmia.

Penggunaan jagung boleh mempengaruhi hasil kawalan doping.

Sekiranya kenaikan suhu berterusan selama lebih dari tiga hari, anda harus berjumpa doktor.

Rinza di Moscow

Nama ubatNegara pengeluarBahan aktif (INN)
Tiada analog
Nama ubatNegara pengeluarBahan aktif (INN)
Tiada analog
Nama ubatBorang pelepasanHarga (diskaun)
Beli ubatRinza Original Tablet nombor 10190.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original 4 tablet.97.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original pil selsema dan selesema dengan parasetamol 10 pcs.173.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original tablet 10 pcs187.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original 4 tablet90.00 gosok.Beli dengan penghantaran
Nama ubatBorang pelepasanHarga (diskaun)
Beli ubatRinza Original Tablet nombor 10190.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original 4 tablet.97.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original pil selsema dan selesema dengan parasetamol 10 pcs.173.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original tablet 10 pcs187.00 gosok.Beli dengan penghantaranRinza Original 4 tablet90.00 gosok.Beli dengan penghantaran
  • Persediaan
  • Rinza

Arahan manual

  • Pemegang Perakuan Pendaftaran: Makmal Farmaseutikal Unik (India)
  • Dibungkus Oleh: J.b. Chemicals & Pharmaceuticals, Ltd. (India)
  • Perwakilan: Johnson & Johnson LLC (Rusia)
Borang pelepasan
tablet: 10 pcs.
  • Tidak dijumpai atau terdapat dalam komposisinya komponen semula jadi dan bahan aktif tidak standard yang tidak berkaitan dengan nama bukan milik antarabangsa (INN).

Paracetamol mempunyai kesan analgesik dan antipiretik. Mengurangkan sindrom kesakitan yang diperhatikan dengan selesema - sakit tekak, sakit kepala, sakit otot dan sendi, mengurangkan demam.

Phenylephrine - alpha 1 -adrenomimetik. Ia mempunyai kesan vasokonstriktor, mengurangkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus saluran pernafasan atas dan sinus.

Chlorphenamine - penyekat reseptor histamin H 1, mempunyai kesan anti-alergi, mengurangkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus rongga hidung, nasofaring dan sinus, menghilangkan gatal-gatal pada mata dan hidung, mengurangkan manifestasi eksudatif.

Kafein mempunyai kesan merangsang pada sistem saraf pusat, yang menyebabkan penurunan keletihan dan mengantuk, untuk meningkatkan prestasi mental dan fizikal.

Reaksi alergi: ruam kulit, gatal-gatal, urtikaria, angioedema.

Dari sisi sistem saraf pusat: pening, gangguan tidur, peningkatan kerengsaan.

Dari sistem kardiovaskular: peningkatan tekanan darah, takikardia.

Dari sistem pencernaan: mulut kering, mual, muntah, sakit epigastrik, kesan hepatotoksik.

Dari sisi organ penglihatan: mydriasis, paresis tempat tinggal, peningkatan tekanan intraokular.

Dari sistem hemopoietik: anemia, trombositopenia, agranulositosis, anemia hemolitik, anemia aplastik, metemoglobinemia, pancytopenia.

Dari sistem kencing: kolik ginjal, glukosuria, nefritis inersia, nekrosis papillary.

Dari sistem pernafasan: penyumbatan bronkus.

- aterosklerosis yang ketara pada arteri koronari;

- hipertensi arteri (kursus teruk);

- diabetes mellitus (kursus teruk);

- pemberian antidepresan trisiklik serentak, perencat MAO, penyekat beta;

- penggunaan sediaan yang mengandungi komponen yang merupakan sebahagian daripada penyediaan Rinza ®;

- umur kanak-kanak sehingga 15 tahun;

- hipersensitiviti terhadap komponen ubat.

Ubat ini harus digunakan dengan berhati-hati sekiranya hipertensi arteri, hipertiroidisme, pheochromocytoma, diabetes mellitus, asma bronkial, penyakit paru-paru obstruktif kronik, kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase, penyakit darah, hiperbilirubinemia kongenital (sindrom Gilbert, sindrom Dubin-Johnson, sindrom Rotor) dan / atau kegagalan buah pinggang, glaukoma penutupan sudut, hiperplasia prostat.

Kerana, sebagai peraturan, untuk parasetamol, overdosis menampakkan dirinya setelah mengambil lebih dari 10-15 g yang terakhir.

Gejala: kulit pucat, anoreksia, mual, muntah, hepatonecrosis, peningkatan aktiviti transaminase hepatik, peningkatan masa prothrombin.

Rawatan: lavage gastrik, diikuti dengan pelantikan arang aktif, terapi simptomatik, pengenalan metionin 8-9 jam selepas overdosis dan asetilcysteine ​​- selepas 12 jam.

Rinza ® meningkatkan kesan perencat MAO, penenang, etanol.

Dengan penggunaan Rinza ® secara bersamaan dengan antidepresan, ubat antiparkinsonia, antipsikotik, derivatif fenotiazin, risiko pengekalan kencing, mulut kering, dan sembelit meningkat.

GCS dengan penggunaan serentak dengan ubat Rinza ® meningkatkan risiko terkena glaukoma.

Paracetamol mengurangkan keberkesanan ubat diuretik.

Etanol meningkatkan kesan penenang antihistamin.

Penggunaan chlorphenamine secara serentak dengan inhibitor MAO, furazolidone boleh menyebabkan krisis hipertensi, pergolakan, hiperpreksia.

Antidepresan trisiklik meningkatkan kesan adrenomimetik phenylephrine, pemberian halothane secara serentak meningkatkan risiko aritmia ventrikel.

Phenylephrine mengurangkan kesan hipotensi guanethidine, yang seterusnya meningkatkan aktiviti alpha-adrenostimulating phenylephrine.

Dengan penggunaan rinza serentak dengan barbiturat, diphenin, carbamazepine, rifampicin dan pemicu lain enzim hati mikrosom, risiko peningkatan kesan hepatotoksik parasetamol meningkat.

Ubat tersebut harus disimpan di luar jangkauan kanak-kanak, di tempat yang kering dan gelap pada suhu tidak lebih tinggi dari 25 ° C. Tarikh luput - 3 tahun.

Semasa penggunaan ubat, Rinza ® harus menahan diri dari minum alkohol, pil tidur dan ubat-ubatan kecemasan (ubat penenang).

Jangan mengambil serentak dengan ubat lain yang mengandungi paracetamol.

Pesakit harus diberitahu bahawa jika ubat tersebut sudah tidak dapat digunakan atau telah habis masa berlakunya, maka ubat tersebut tidak boleh dibuang ke air buangan atau ke jalan. Perlu memasukkan ubat ke dalam beg dan dimasukkan ke dalam bekas sampah. Langkah-langkah ini akan membantu melindungi alam sekitar..

Pengaruh terhadap kemampuan memandu kenderaan dan mekanisme kawalan

Sepanjang tempoh rawatan, seseorang harus menahan diri dari memandu kenderaan dan melakukan aktiviti lain yang berpotensi berbahaya yang memerlukan peningkatan perhatian dan kepantasan reaksi psikomotor.

Rinza - arahan rasmi untuk digunakan

Mekanisme tindakan

Tindakan farmakologi, farmakodinamik Rinza, ditunjukkan dengan jelas oleh petunjuk yang berlaku untuk setiap ubat

Sebelum menggunakan ubat, sangat penting untuk membacanya dengan teliti agar dapat memahami kesan ubat tersebut dan untuk menjelaskan kehadiran kontraindikasi yang tidak membenarkan penggunaan ubat ini untuk tujuan yang dimaksudkan

Rinza adalah jenis ubat gabungan, yang bermaksud bahawa ia mengandungi sejumlah bahan aktif, yang masing-masing mempunyai kesan khas pada tubuh.

Mekanisme tindakan ubat berdasarkan perkara berikut:

  1. Paracetamol tergolong dalam kategori bahan anti-radang bukan steroid, yang memungkinkannya mengatasi penunjuk suhu badan dengan cepat, membawa mereka ke norma fisiologi (ini dicapai dengan mempengaruhi pusat termoregulasi yang terletak di otak). Di samping itu, komponen ini mengurangkan keparahan proses keradangan, dan juga melegakan kesakitan yang terkumpul di kepala, sendi, otot.
  2. Phenylephrine - bahan dari sebilangan besar agonis alfa-adrenergik yang mempunyai kesan ke arah penyempitan saluran, yang memungkinkan untuk mengurangkan keparahan pembengkakan mukosa hidung, memudahkan pernafasan, dan mengurangkan jumlah lendir yang akan dipisahkan.
  3. Chlorphenamine mempunyai keupayaan untuk menyekat reseptor histamin, yang mengurangkan keparahan reaksi alergi dalam bentuk gatal, kemerahan mata, kulit, lakrimasi berlebihan, bersin.
  4. Kafein adalah bahan yang merangsang aktiviti sistem saraf pusat, kerana manifestasi keracunan, seperti keletihan, kelemahan, mengantuk, dan penurunan keupayaan kerja (mental, fizikal), berkurang dengan ketara. Perlu diingatkan bahawa komponen ini mengurangkan kesan hipotensi guanethidine, yang mesti diambil kira semasa penggunaan bersama..

Arahan untuk ubat tidak mengandungi maklumat mengenai proses penyebaran bahan aktif dalam tisu badan, proses metabolik, penyingkiran komponen di luar tubuh manusia. Dapat diperhatikan bahawa parasetamol menjalani proses penyerapan di bahagian tengah usus, di samping itu, ia cepat bergabung dengan protein darah. Kepekatan maksimumnya dalam darah dicapai dalam satu jam setelah pengingesan. Perlu diingat bahawa bahan ini dengan mudah mengatasi halangan plasenta, otak-darah, jadi pengambilan Rinza semasa kehamilan dilarang.

Gejala berlebihan

Menurut arahan untuk ubat Rinza, overdosis ubat ini dalam semua bentuk pelepasan dalam kebanyakan kes disebabkan oleh adanya parasetamol dan berlaku, sebagai peraturan, setelah mengambil bahan ini dalam dos yang tinggi. Di antara kemungkinan manifestasi overdosis, perlu diperhatikan pemanjangan masa prothrombin, peningkatan fungsi transaminase hepatik, hepatonecrosis, pucat kulit, gejala dyspeptik, anoreksia. Sekiranya anda mengesyaki overdosis, anda harus segera berjumpa pakar. Sebagai terapi, lavage gastrik biasanya disyorkan dengan pengambilan sorben lebih lanjut. Selepas itu, rawatan simptomatik juga diresepkan, termasuk pengenalan selepas 8-9 jam metionin, dan selepas 12 jam - acetylcysteine.

Senarai petunjuk penggunaan "Rinza" yang telah kami berikan di atas. Seterusnya, kami akan mempertimbangkan beberapa cadangan.

Arahan penggunaan

Kaedah penggunaan dan dos Rinza ditentukan dengan jelas oleh arahan yang dilampirkan pada ubat. Di samping itu, doktor yang memeriksa pesakit boleh memberi nasihat kepada Rinz berapa kali sehari untuk minum..

Cara menggunakan Rinza dalam tablet?

  1. Minum Rinzu sebelum makan atau selepas? Walaupun sebilangan ubat diambil sebelum makan, lebih baik minum ubat ini setelah makan, jadi kesan berbahaya komponen farmasi pada membran mukus saluran pencernaan akan lebih rendah.
  2. Tablet tidak perlu dikunyah, ditelan keseluruhan, dicuci dengan jumlah cecair yang mencukupi.
  3. Untuk orang dewasa, dan juga kanak-kanak berusia lebih dari lima belas tahun, satu dos adalah 1 tablet.
  4. Kekerapan pengambilan harian adalah 4 (anda tidak boleh minum lebih dari 4 tablet sehari).
  5. Kursus terapi adalah 5 hari.

Sebelum menggunakan ubat, sangat penting untuk membaca arahan yang mengandungi arahan khas yang mesti diperhatikan semasa terapi ubat tersebut. https://www.youtube.com/embed/aBjdxsPlTm0

  • penolakan selama rawatan alkohol, pil tidur, ubat-ubatan yang mengurangkan kegelisahan;
  • larangan memandu kenderaan, bekerja dengan mekanisme yang kompleks, kerana kemungkinan besar penurunan kadar tindak balas.

Tidak dibenarkan melebihi dos terapi ubat yang disyorkan oleh doktor atau arahan. Sekiranya seseorang minum sejumlah besar Rinza, dos parasetamol yang terlalu besar dapat menembusi tubuhnya, yang boleh menyebabkan akibat yang tidak menyenangkan.

  • pemutihan kulit;
  • loya;
  • selera makan terganggu;
  • peningkatan jumlah darah hepatik;
  • gangguan pendarahan.

Sekiranya terdapat gejala overdosis, penting untuk mengatur pemberian pertolongan cemas tepat pada waktunya, termasuk:

  • lavage gastrik;
  • pengambilan sorben usus;
  • meminta pertolongan perubatan.

Kes-kes overdosis yang sangat teruk mungkin memerlukan pengenalan penawar khas, metionin, jika kurang dari 9 jam berlalu, karbosistein (lebih dari 12 jam selepas penggunaan).

Sifat farmakologi

Rinza mempunyai kesan antipiretik, analgesik, psikostimulasi, antihistamin dan anti-kongestif (mengurangkan bengkak).

Farmakodinamik

Paracetamol memberikan kesan antipiretik dan analgesik Rinza. Ia membantu menghilangkan demam, dan juga melegakan sakit kepala, sakit yang berlaku semasa jangkitan virus pernafasan akut, sakit di tekak, punggung, sendi.

Paracetamol adalah penghambat enzim cyclooxygenase-1 dan cyclooxygenase-2, mengurangkan pengeluaran prostaglandin dan mempengaruhi pusat termoregulasi sistem saraf. Pada tisu yang meradang, zat tersebut disekat oleh enzim tertentu, jadi penonaktifan COX-1 dan COX-2 di dalamnya tidak dapat diabaikan. Ini menjelaskan kesan anti-radang paracetamol yang lemah. Walau bagaimanapun, ia berjaya menghalang pengeluaran prostaglandin dalam sel-sel sistem saraf, oleh itu, ia mengurangkan peningkatan suhu badan, dan tidak mempengaruhi indeks normalnya. Bahan ini tidak mempengaruhi mukosa gastrik, tidak seperti NSAID lain. Penerimaan parasetamol dalam dos terapeutik tidak mengubah perjalanan metabolisme air-elektrolit dan jenis metabolisme lain.

Phenylephrine adalah α1-adrenomimetik, yang membantu mengurangkan lumen saluran darah, yang menghilangkan pembengkakan dan hiperemia membran mukus nasofaring, hidung dan sinus.

Chlorphenamine adalah penyekat histamin H1-reseptor dan dicirikan oleh kesan anti-alergi, dinyatakan dalam menghilangkan manifestasi eksudatif, mengurangkan pembengkakan dan hiperemia selaput lendir saluran pernafasan atas dan sinus, mengurangkan keparahan gatal pada tekak, hidung dan mata.

Kafein merangsang sistem saraf, menyebabkan penurunan perasaan keletihan dan mengantuk dan meningkatkan prestasi fizikal dan mental. Sebatian ini meningkatkan kesan analgesik parasetamol dan mempercepat permulaannya.

Farmakokinetik

Belum ada maklumat mengenai profil farmakokinetik Rinza. Walau bagaimanapun, diketahui bahawa parasetamol cepat diserap dari bahagian tengah saluran gastrointestinal dan sangat mengikat protein plasma. Kepekatan plasma maksimum dicapai kira-kira 1 jam selepas pentadbiran. Paracetamol juga melintasi penghalang darah-otak dan plasenta..

Petunjuk penggunaan tablet Rinza

Rinza diresepkan untuk rawatan simptom selesema, jangkitan virus pernafasan akut dan influenza, disertai oleh sindrom demam dan sakit..

Kontraindikasi

Rinza tidak boleh digunakan untuk rawatan tanpa berunding dengan doktor, kerana ia mempunyai senarai kontraindikasi yang mengagumkan.

Tablet Rinza dikontraindikasikan:

  • Dengan aterosklerosis teruk arteri koronari;
  • Dengan hipertensi arteri (dengan teruk);
  • Dengan diabetes (dengan kursus yang teruk);
  • Dengan pemberian antidepresan trisiklik serentak, perencat MAO, penyekat beta;
  • Dengan pemberian ubat secara serentak yang mengandungi komponen yang sama yang terkandung dalam komposisi ubat Rinza;
  • Semasa mengandung;
  • Semasa penyusuan;
  • Pada kanak-kanak di bawah umur 15 tahun;
  • Dengan peningkatan kepekaan terhadap komponen ubat.

Penggunaan ubat dengan berhati-hati memerlukan jika pesakit menderita:

  • hipertensi arteri,
  • hipertiroidisme,
  • pheochromocytoma,
  • diabetes,
  • asma bronkial,
  • penyakit paru-paru obstruktif kronik,
  • kekurangan glukosa-6-fosfat dehidrogenase,
  • penyakit darah,
  • hiperbilirubinemia kongenital;
  • kegagalan hati dan / atau buah pinggang,
  • glaukoma penutupan sudut,
  • hiperplasia prostat.

Analog ubat Rinza

  1. Ibuklin.
  2. Agicold.
  3. Grippoflu tambahan untuk selsema dan selesema.
  4. Daleron C Junior.
  5. Gripend.
  6. Selesema.
  7. Trigan D.
  8. Neoflu 750.
  9. Gevadal.
  10. Agicold Hotmix.
  11. Keranda.
  12. Tylenol untuk selsema.
  13. Fastorik Plus.
  14. Megavit.
  15. Dolarn.
  16. Anak Anti Selesema.
  17. Selsema dan selsema dan selesema.
  18. Pentaflucin setiap hari.
  19. Kodelmikst.
  20. TeraFlu.
  21. Bebas sejuk.
  22. Codeine + Paracetamol.
  23. Migrain.
  24. Rinicold HotMix.
  25. Flyustop.
  26. Andrews Ansver.
  27. Anak Tambahan Paracetamol.
  28. Fastoric.
  29. Menggembirakan.
  30. Femisol.
  31. Novalgin.
  32. Seterusnya.
  33. Symptomax Aktif Vicks.
  34. Solpadein.
  35. Toff plus.
  36. Efferalgan dengan Vitamin C.
  37. Tab Dolospa.
  38. Brustan.
  39. Maxicold Reno.
  40. Grippostad.
  41. Apap Plus.
  42. Mulsinex.
  43. Gripend HotAktiv.
  44. Coldact Plus.
  45. Padevix.
  46. Stopgripan.
  47. Flukomp.
  48. Saridon.
  49. Migrenol.
  50. Hyrumath.
  51. Coldrex.
  52. Panadein.
  53. Febriket.
  54. Selsema.
  55. Anti selesema.
  56. Kafein.
  57. Flucoldin.
  58. Flucoldex.
  59. Pentaflucin.
  60. Panadol Tambahan.
  61. Panoxen.
  62. Fairwex.
  63. Paracodamol.
  64. Rinzasip dengan Vitamin C.
  65. Rinicold.
  66. Penyekat masuk.
  67. Antigrippin.
  68. Rinzasip.
  69. Paracetamol Tambahan.
  70. Kubu Laluan.
  71. Tylenol kanak-kanak untuk selsema.
  72. Plyvalgin.
  73. Streamol Plus.
  74. Maxim AnGriCaps.
  75. Lemsip.
  76. Pentalgin.
  77. Maxicold.
  78. Stopgripan forte.
  79. Daleron C.

Rinza atau Teraflu - yang mana lebih baik?

Kandungan parasetamol di Rinza lebih tinggi daripada di Teraflu, dan kafein juga tidak ada. Oleh itu, jangkaan kesan terapi pengambilan Rinza lebih tinggi daripada pengambilan Teraflu. Walau bagaimanapun, perlu diingat bahawa kandungan bahan aktif yang lebih tinggi meningkatkan risiko kesan sampingan.

Arahan penggunaan Rinza

Struktur

Setiap tablet Rinza mengandungi 30 mg kafein, 500 mg paracetamol, 10 mg phenylephrine hidroklorida dan 2 mg chlorphenamine maleate.

Kafein adalah psikostimulan semula jadi yang terdapat dalam banyak minuman biasa - kopi, teh, cola. Di dalam badan, kafein merangsang sistem saraf pusat, kerana ia termasuk dalam komposisi ubat-ubatan untuk sakit kepala dan migrain.

Paracetamol adalah bahan terkenal yang digunakan dalam ubat untuk menurunkan suhu badan, ubat sejuk gabungan. Phenylephrine hidroklorida mempunyai kesan vasokonstriktor, dan chlorphenamine maleate mempunyai antihistamin. Bersama-sama, mereka dengan cepat menghilangkan simptom selesema dan selsema, meringankan keadaan pesakit.

Sebagai komponen tambahan dalam tablet, pati jagung, magnesium stearat, talc dan pewarna ponce Ponso 4R digunakan..

Satu sachet serbuk untuk kanak-kanak mengandungi 100 mg asid askorbik, 280 mg paracetamol, dan 10 mg feniramin maleat. Seperti yang anda ketahui, asid askorbik adalah sumber vitamin C, dan feniramin maleat adalah ubat anti-alergi..

Selain itu, dalam serbuk kanak-kanak tambahkan:

  • pewarna dan perisa semula jadi;
  • sukrosa dan pemanis aspartam untuk rasa, kerana asid askorbik sangat berasid;
  • magnesium sitrat, yang meningkatkan tenaga sel.

Serbuk untuk membuat minuman panas untuk kanak-kanak berumur lebih dari 15 tahun mempunyai komposisi yang berbeza: mengandungi kafein, diperkaya dengan vitamin C dan perasa dan pemanis yang sesuai. Sebagai tambahan, minuman dewasa yang dibuat dari satu beg mengandungi lebih banyak parasetamol - 750 mg.

Serbuk

Mengenai ubat dalam bentuk serbuk Rinzasip, ia harus diminum dengan banyak air atau cairan lain 1-2 jam selepas makan. Untuk menyediakan penyelesaian, kandungan sachet mesti diisi dengan air panas dan dicampurkan sehingga serbuk larut. Sekiranya perlu, gula atau madu boleh ditambah ke dalam larutan. Pesakit dewasa dan remaja setelah berumur 15 tahun diresepkan 1 sachet ubat 3-4 kali sehari

Penting untuk memerhatikan selang antara penggunaan serbuk, iaitu 4-6 jam. Dos maksimum adalah 4 sachet sehari, tempoh kemasukan adalah 5 hari

Sekiranya anda tidak melihat kontraindikasi untuk "Bilas" dalam serbuk atau tablet, anda boleh mendapat gejala yang sangat negatif.

Keberkesanan ubat Rinza

Komponen Rinza bersama-sama memberikan kesan positif dalam memerangi semua selesema. Perkara utama adalah tidak ketinggalan ketika penyakit itu baru mula berkembang. Mari kita lihat dengan lebih dekat kesan tablet pada tubuh pesakit:

  • Apabila selesema bermula, maka ada rasa sakit pada otot, tekak, kepala mula sakit. Dengan manifestasi gejala ini, disyorkan untuk minum paracetamol. Lebih-lebih lagi, dos ubat mestilah dalam lingkungan: 500-1000 mg. Tablet Rinza biasanya mengandungi 500 mg bahan ini. Satu tablet cukup untuk menghilangkan rasa tidak selesa.
  • Virus, bakteria mempunyai kesan negatif pada umumnya, mereka meracuni tubuh pesakit. Akibatnya, seseorang cepat letih, kehilangan kekuatan, merasakan kelainan umum. Kafein membantu mengatasi masalah ini. Terima kasih kepadanya, pesakit merasakan kesan yang menyegarkan, terdapat pemulihan kekuatan.
  • Kafein juga mempunyai kesan diuretik. Oleh itu, pesakit perlu minum air sebanyak mungkin. Ini menyumbang kepada pencucian bakteria berbahaya, menurunkan suhu. Dan kesan vasodilating kafein menghilangkan rasa tidak selesa pada nasofaring.
  • Komponen lain - Phenylephrine berfungsi untuk menghilangkan rhinitis, kesesakan hidung. Ia bertindak secara langsung pada saluran darah, mengurangkan pembengkakan saluran pernafasan atas. Membantu dalam masa yang singkat untuk mengatasi selesema yang belum bermula. Sudah pada hari kedua anda akan bernafas dengan bebas.
  • Pheniramine (Chlorphenamine) adalah komponen anti-alergi. Ketika selesema bermula, hormon seperti histamin mula memancarkan impuls, sehingga memperburuk perkembangan penyakit. Chlorphenamine bertindak pada histamin sebagai penawar. Dia menyekat tindakannya. Menghalang perkembangan reaksi alahan dalam bentuk bengkak, ruam pada kulit, gatal-gatal, kerengsaan pada selaput lendir dan lain-lain. Bahan ini menghilangkan edema, menyempitkan saluran darah, kapilari, mencegah pembentukan rembesan mukosa, mencegah rhinitis, sakit tekak.


Cara melegakan simptom selesema dengan bantuan bilas?

Rinz mengandungi dos yang optimum dari komponen yang disenaraikan dan oleh itu mereka berjaya menghilangkan semua manifestasi tanda pertama selesema, jangkitan pernafasan akut, dan jangkitan virus pernafasan akut. Lebih tepat lagi: kesesakan hidung, sakit tekak, sakit kepala, demam, kelemahan, dll. Menggunakan ubat memberi kesan yang baik kepada seseorang, membantu dalam masa yang singkat untuk mengembalikan kekuatan mereka, dan tidak jatuh dalam proses kerja. Lebih baik segera menghentikan penyakit dalam waktu yang singkat daripada dirawat untuk waktu yang lama dan membeli banyak bentuk dos yang lebih mahal.

Analog

Terdapat banyak ubat analog Rinza yang mempunyai bahan aktif yang sama. Lebih-lebih lagi, mekanisme tindakan ubat-ubatan tersebut sering bertepatan. Pertimbangkan beberapa pengganti biasa:

  1. Agicold (India) - pil yang berharga kira-kira 120 rubel setiap pek sepuluh. Ubat ini bertujuan untuk mengatasi manifestasi selsema luaran yang tidak menyenangkan dalam bentuk sakit pelbagai lokalisasi, demam, batuk dan hidung berair.
  2. Glycodin (India) - adalah sirap (50, 100 ml) bernilai dari 116 rubel., Yang merupakan gabungan antitussive. Selalunya ia diresepkan dalam tempoh selepas operasi untuk menghilangkan batuk. Dengan bantuan ubat, gejala rhinitis akut, sinusitis, laringitis, faringitis, bronkitis dikurangkan dengan berkesan. Kontraindikasi adalah intoleransi terhadap komponen ubat, asma bronkial, kegagalan pernafasan, usia hingga dua tahun.
  3. Coldcourt Plus - tablet (India). Petunjuk untuk menetapkan ubat adalah selesema. Antaranya, perhatian khusus memerlukan sakit kepala, batuk, rinitis, hiperemia, kerengsaan saluran pernafasan atas. Kanak-kanak berumur 7-12 tahun disyorkan mengambil setengah tablet tiga hingga empat kali sehari, dewasa - satu tablet. Tempoh rawatan - tidak lebih daripada lima hari.
  4. Neogripp - penyediaan tablet (India) bernilai kira-kira 155 rubel setiap 10 keping. Ubat ini digunakan sebagai kombinasi antipiretik untuk selesema, analgesik untuk sakit kepala, mialgia, neuralgia..

Kontraindikasi

Terdapat kontraindikasi mutlak dan relatif terhadap ubat "Rinza", "Rinzasip" dan "Rinzasip-kids".

Oleh itu, jangan gunakan bedak bayi untuk rawatan kanak-kanak di bawah umur 6 tahun, dan juga jika kanak-kanak mempunyai kepekaan individu terhadap satu atau lebih komponen ubat. Dilarang mengambil "Rinza" oleh kanak-kanak yang mengalami gangguan fungsi hati dan ginjal yang teruk. Selain itu, Rinzasip Kids tidak diberikan kepada kanak-kanak dengan penyakit darah tertentu..

Kontraindikasi relatif merangkumi:

  • diabetes mellitus - kerana kandungan sukrosa, fruktosa, pemanis dalam penyediaannya;
  • ulser perut atau ulser duodenum;
  • beberapa penyakit hati;
  • mengambil ubat yang boleh menjejaskan fungsi ubat tersebut.

Ubat "Rinza" dan "Rinzasip", yang disetujui untuk digunakan sejak usia 15 tahun, tidak memberi kanak-kanak dengan diabetes mellitus, tekanan darah tinggi

Dengan berhati-hati, ubat ini diresepkan untuk kanak-kanak yang menderita asma bronkial, beberapa penyakit darah, kegagalan buah pinggang

Kontraindikasi

Dalam keadaan apa tidak boleh mengambil ubat "Rinza"? Ulasan pelanggan melaporkan bahawa keadaan mereka bertambah buruk jika ubat itu digunakan sekiranya:

  • hipersensitiviti terhadap komponen ubat;
  • bentuk aterosklerosis teruk pada saluran jantung;
  • halangan pyloroduodenal;
  • hipertensi teruk;
  • asma bronkial;
  • bentuk kegagalan jantung yang teruk, termasuk aritmia jantung;
  • Sindrom Dubin-Johnson;
  • bentuk kegagalan hepatik dan buah pinggang yang teruk;
  • pheochromocytomas;
  • peningkatan kongenital dalam bilirubin dalam darah;
  • diabetes mellitus;
  • penyakit paru-paru obstruktif kronik;
  • insomnia
  • hipertiroidisme;
  • ketagihan alkohol;
  • penyakit darah;
  • glaukoma dan peningkatan tekanan intraokular;
  • penurunan bilangan sel darah putih dalam darah dan hemoglobin;
  • hiperplasia prostat dengan kesukaran membuang air kecil;
  • di bawah umur 15 tahun;
  • epilepsi dan keadaan kejang;
  • kehamilan dan penyusuan;
  • hipersensitiviti terhadap derivatif xanthine ("Theophylline", "Theobromine").

Perlu juga diperhatikan bahawa ubat ini tidak boleh digunakan serentak dengan beta-blocker, antidepresan dan perencat monoamine oksidase..

Kesan sampingan

Dalam kebanyakan kes, ubat ini dapat diterima dengan baik oleh pesakit. Kesan sampingan jarang berlaku dan biasanya dikaitkan dengan penggunaan ubat jangka panjang dalam dos yang lebih tinggi. Walaupun begitu, senarai kesan sampingan yang diberikan oleh Rinza cukup luas. Ini termasuk:

  1. Gangguan saluran pencernaan - sakit perut, pedih ulu hati, peningkatan air liur, muntah, mual, hilang selera makan, najis longgar, sembelit, hepatonecrosis.
  2. Gangguan pada sistem kardiovaskular - bradikardia, sesak nafas, berdebar-debar, irama tidak teratur, sakit jantung, tekanan darah tinggi.
  3. Metabolisme Terjejas - Hipoglikemia.
  4. Kerosakan neurologi - sakit kepala, kegelisahan, mudah marah, kelemahan, mudah marah, diskinesia, kemurungan, kejang, koma, tinitus.
  5. Gangguan mental - halusinasi.
  6. Dari sistem hemopoietik - neutropenia, anemia, pancytopenia, trombositopenia, agranulositosis, leukopenia.
  7. Gangguan genitouriner - disuria, nefritis, kesukaran membuang air kecil, kolik buah pinggang.
  8. Masalah dalam fungsi organ penglihatan - murid yang melebar, mata kering, tekanan intraokular meningkat, gangguan penginapan.
  9. Reaksi alergi - ruam kulit, urtikaria, gatal-gatal, edema Quincke, kejutan anafilaksis.
  10. Gangguan sistem pernafasan - bronkospasme.

Sekiranya kesan sampingan berlaku, anda harus segera berhenti mengambil Rinza dan berjumpa doktor sehingga dia menggantikan ubat tersebut.

Kontraindikasi Rinza

Sekiranya anda menggunakan Rinz tanpa resep, seperti yang telah disebutkan sebelumnya, pertama anda perlu mempelajari petunjuknya, tentukan apakah anda mempunyai penyakit yang disenaraikan dalam senarai kontraindikasi, dan hanya kemudian mula menggunakan tablet.

  1. Jangan gunakan ubat untuk diabetes.
  2. Atherosclerosis adalah kontraindikasi terhadap penggunaan tablet dan serbuk..
  3. Menolak mengambil ubat untuk arteri, hipertensi portal.
  4. Reaksi alergi terhadap komponen Rinz - adalah sebab penolakan alat ini.
  5. Anda tidak boleh menggunakan Rinza untuk merawat selesema pada wanita hamil, ibu menyusu, kanak-kanak di bawah umur lima belas tahun, dan alkoholik.


Kontraindikasi

Di bawah pengawasan doktor yang hadir, ubat ditetapkan jika:

Pesakit mempunyai penyakit saluran gastrousus (kolitis, gastritis, ulser, dll.).
Pesakit mempunyai bentuk patologi kronik sistem pernafasan: asma, bronkitis, penyakit paru obstruktif, emfisema.
Dalam penyakit seperti: epilepsi, glaukoma, anemia, dehidrasi, penyakit buah pinggang, kelenjar adrenal dan lain-lain.
Gunakan dengan berhati-hati sekiranya terdapat penyakit hati, pundi hempedu.

Kesan sampingan

Mengambil tablet Rinza boleh menyebabkan reaksi yang tidak diingini dari pelbagai organ dan sistem, yang merangkumi:

  1. Sistem pernafasan - kekejangan otot licin dinding bronkus dengan penyempitannya (bronkospasme).
  2. Sistem saraf - gangguan tidur (kurang tidur), mudah marah, pening.
  3. Sistem kardiovaskular - peningkatan kadar jantung (takikardia), peningkatan tekanan darah.
  4. Organ penglihatan - peningkatan tekanan intraokular, paresis tempat tinggal, mydriasis (dilatasi murid).
  5. Sistem kencing - perkembangan kolik ginjal, keradangan tisu ginjal (nefritis interstisial).
  6. Darah dan sumsum tulang merah - penurunan jumlah platelet (trombositopenia), granulosit (granulositopenia) per unit isipadu darah, anemia (anemia).
  7. Sistem pencernaan - mulut kering, mual, muntah berkala, sakit di perut (perut atas), kesan toksik pada hati.
  8. Reaksi alergi - ruam, gatal-gatal pada kulit, reaksi dalam bentuk luka bakar jelatang (urtikaria), edema tisu dengan penyetempatan di muka dan alat kelamin luar (angioedema Quincke).

Perkembangan reaksi negatif adalah alasan untuk menghentikan penggunaan tablet Rinza dan pergi ke doktor.

Penerbitan Mengenai Asma